Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Casuta noastra

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#19
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
@ BodCasa
  Pai momentan locuiesc in Bucuresti si pentru ca nu ma simt legat in nici un fel de acest oras (nici eu nici sotia), iar orasul natal nu prea are multe de oferit, am zis sa incepem de la 0 intr-un oras care ne place, si care este cat de cat aproape de parinti. Nu am avut multe variante, si nici daca as fi avut nu alegeam alt oras. Desi pare nechibzuit sa iti faci o casa iar mai apoi sa incerci sa iti cauti de munca, eu sunt de parere ca atat timp cat suntem sanatosi, de munca gasim.
  Despre balconasul acela, asa cum spune si The_lion, nu se pune problema ruperii lui de restul constructiei pentru ca raman fara tavan in sufragerie :)
  Varianta cu apartamentul iese din discutie, pentru ca nu stiu cat de generos va fi viitorul cu mine in asa fel incat in 10 ani, sa zicem, sa pot strange bani pentru o casa. Prefer sa ma chinuiesc acum, iar mai tarziu sa ma pot bucura de linistea peisajului.

@ the_lion
  Terenul are suprafata de aprox. 450 mp ( trebuie sa cedez un 8-9 mp intr-un colt, de acea spun aprox). Spre norocul meu curentul electric este peste drum, gazele la fel, apa urmeaza sa se traga pe strada (si chiar daca nu se trage am prima panza la 2 m) iar pentru canalizare inca se cauta o solutie tehnica pentru ca statia de epurare este in amonte de Stupini.
  Ne-am gandit ca va fi o casa pe viata, si nu mi-ar placea sa fac ceva la inceput, dupa care sa tot mai adaug cate o anexa. Am stat si ne-am stabilit necesarul de spatiu si acesta a fost rezultatul la care s-a ajuns. Nu este o constructie mare, dar nici mica nu este. Nu atrage atentia cu o arhitectura aparte, dar este ceea ce ne dorim noi.
  Si daca as renunta la unul din dormitoare, si as reproiecta totul fara acesta, nu cred ca s-ar face o economie substantiala...

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
dar la o casa parter nu te-ai gandit? ai familie numeroasa? vor veni parintii sa stea cu voi? cati copii ai/vrei sa faci? ca in mod normal ai nevoie de o bucatarie, o baie sau doua, un dressing sa tii masa de calcat si textilele, si inca maxim 2/3 camere.

later edit: acum m-am uitat si pe planurile casei. spatiul e generos si camerele sunt mari. daca ai numai 40 000 nu merita sa te apuci de asa ceva. defectul e ca nu ai baie matrimoniala iar camerele sunt mult prea mari, vei avea costuri mari de intretinere.
sugestia mea e sa mergi sa vizitezi apartamente cu 4 camere din oras si sa iti faci un parter dupa planul apartamentului. nu te intinde prea mult ca doamne fereste sa intri in datorii de nici dracu nu te mai scoate.
si altceva, sunt sigur ca sotia are un cuvant greu de spus/decisiv in proiectare, dar incearca sa negociezi si sa o faci sa inteleaga ca nu are rost sa va intindeti prea mult.

Edited by rich1974, 18 November 2015 - 14:38.


#21
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Momentan avem un singur copil dar in viitor poate va veni si al doilea. Pentru ca este destul de mititel terenul, am prefera sa construim mai mult pe verticala. Trebuie sa ramana loc si pentru un garaj (nu vreau sa existe un dexter's laboratory in casa; reparatiile masinii obisnuiesc sa le fac singur etc), un gratar, un spatiu de joaca, o gradinita cu flori...visam si noi.

later edit: Crede-ma ca s-a negociat de la ~200mp la ceea ce se vede acum Posted Image

Edited by adyo_15, 18 November 2015 - 14:51.


#22
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
sa va traiasca, tocmai ce zic....fa un parter de 100 mp amprenta. proiectantul ti-a facut spatiile alea asa mari ca sa iti ia banii pe proiect, nu l-a interesat costul de constructie si intretinere. cu beleaua asta ai ramas tu! ti-am zis: mergi si viziteaza apartamente cu 4 camere din oras fiindca au cam suprafata asta si vezi cum simti spatiul. am vazut o gramada de oameni care au inceput case supradimensionate si nu le mai termina cu anii.

#23
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Ma gandesc ca totusi este cam tarziu acum sa mai modific ceva legat de dimensiuni avand in vedere ca proiectantul s-a apucat de treaba din septembrie. A lucrat dupa planurile mele, si le-a mai imbunatatit putin la capitolul suprafata. Erau ceva mai mari la mine. El a schimbat pozitionarea casei scarii si a reusit sa mai reduca putin din dimensiunile generale ale constructiei. S-a depus deja la primarie documentatia in care este descrisa asezarea cladirii pe suprafata terenului. Ma tem ca din acest punct de vedere nu prea se mai poate face nimic de aceea spuneam eu in prima postare ca unele decizii au fost deja luate si nu prea se mai pot schimba...
  I-am trimis un mail proiectantului in care l-am intrebat cum stam cu avizele si ce solutie tehnica au ei pentru cele trei punti termice (terasele si balconasul) si cum se va face hidroizolarea balconului. Astept raspunsul lui si il voi posta spre dezbatere.

#24
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Subscriu la ce a propus @rich1974, o casa doar parter, fara placa de beton peste parter, iar podul folosit doar pentru depozitare.
Am vazut planuri de case parter care sa aiba toate functiunile dorite de tine si pe 120 mp. Fata de 168mp cat ai acum, fara a lua in calcul terasele, ajungi la 48mp mai putin. Ok, o sa ai o suprafata mai mare la fundatie si acoperis, dar aceasta va fi compensata de costul scarii si finisarea acesteia, plus cei 48mp mai putini amintiti mai sus. Faci o economie de cca 15kEUR, dar nici asa nu te vei incadra in bugetul amintit.
Hai sa-ti dau un exemplu...vrei IPAT, o sa vrei o centrala in condesantie cu boiler extern (daca tot ai 3 consumatori de apa calda nu cred ca te incanta dusurile scotiene) pai din start scoti cel putin 5000-7000 EUR, fara sa iei vreun sistem de top.
Ai spatii vitrate destul de generoase, probabil ca o sa vrei cu geam tripan...nu cred ca scapi fara 3500 EUR, asta asa...nu cine stie ce tamplarie. O usa de intrare pentru casa, nu una de-aia de apartament...nu o iei sub 700 EUR daca vrei din PVC sau de la cca 800-1000 EUR daca vrei o usa cat de cat serioasa de metal sau peste 1000 EUR pentru una respectabila de lemn.
Zici ca nu ai utilitati trase pe teren...pai iti papa astea din buget cat nu crezi tu. Curent minim 1000 EUR, gaze peste 1500 EUR bransament+instalatie de utilizare (adica de la poarta pana la casa) si dureaza de iti ies ochii din cap, canalizare- pui o fosa septica dar iar treci de 1000 EUR cu tot cu montaj si accesorii. Put, probabil vei sapa la cel putin 20-40m adancime, alte costuri. Dupa ce sapi, vei vrea o pompa submersibila montata in regim de hidrofor, deci mai adaugi un vas de expansiune, presostat, mufe de conectare, filtre pentru apa si tot asa...
Cand te apuci si le pui pe hartie o sa vezi ca bugetul se evaporeaza repejor iar tu ramai cu o magaoaie nefunctionala...

Edited by the_lion, 18 November 2015 - 16:16.


#25
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Va cred pe toti cand spuneti ca nu imi ajung banii, si ca se poate sa raman cu o magaoaie nefunctionala dar decizia de a o construi a fost luata. Planurile au fost facute si nu prea mai pot fi date inapoi. Singura varianta ar fi sa nu mai construim nimic, ne platim proiectantul pentru munca depusa si ramanem cu ceva la stadiul de proiecte de viitor. Eu banii pe un apartament nu ii dau.
   Tamplaria, cel mai probabil va fi din lemn, toata, pentru ca ma voi descurca intr-un fel sau altul de o manopera ieftina. Poate reusesc ceva si la pretul materialului in sensul de a avea un pret de achizitie pe care il au cei care cumpara constant si in cantitate mare. Finisajul scarii intra in aceeasi arie.
   Pentru IPAT v-as ruga sa ma ajutati voi cu sfaturi. Acolo se vor lua in calcul doar materialele. Punerea in practica vreau sa o fac singur. E posibil sa rezolvam ceva favorabil si la pretul de achizitie al tevilor si fitingurilor. Pentru centrala nu prea se poate face mare lucru desi...nu stii de unde sare iepurele :)
   Bransarea la utilitati va fi facuta la pretul pietei...aici nu am nici o cunostinta care ma poate ajuta cu ceva mai bun.
   Vreau sa intelegeti ca prefer sa raman indatorat moral catre n-spe prieteni si sa ma chinuiesc cativa ani decat sa fac un credit in banca pentru a realiza casa mult visata.

#26
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu te-am pus sa iti iei apartament, eu te-am pus sa vizitezi unul ca sa vezi cum e impartit si sa iti dai seama de suprafete si volume.
eu iti zic, dormitor de 5x3.25/3.15 este inutil de mare in conditiile in care ai dressing. baie la dormitorul matrimonial nu ai, te vei amesteca la singura baie de la etaj cu copiii, iar la parter, camara e peste mana fata de bucatarie. mai repede ai inversa camara cu baia la perter. astea sunt hibele pe care le vad eu la prima vedere.

#27
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
In prima versiune de proiect, langa bucatarie acolo unde este baia, era casa scarii si camara era sub casa scarii. Acesta s-a modificat si a ajuns sa arate cum il vedeti voi acum. Dressingul era initial un birou, dar mi-am dat seama ca ar fi mai util un dressing. As putea inversa camara cu baia, dar am incercat sa am baile una peste alta in asa fel incat tevile sa mearga intr-o singura directie, si sa fie relativ aproape de bucatarie. Din aceleasi considerente. Camera tehnica, ma tem ca nu am pozitionat-o foarte bine, pentru ca de aici ar trebui sa plece IPAT spre camere. Ce prarere aveti de IPAT la parter si radiatoare la etaj? Merita diferenta de pret?

#28
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
E destul de greu sa scazi sub 400 E / mp..doar pt casa..daca mai faci un gard + bransamente / utilitati (cum se zice si mai sus)..se ridica si mai mult costurile...si asta asa..scriptic..inainte sa incepi ceva practic...Dupa ce te apuci de treaba..abia atunci apar surprizele..si rareori am auzit sa scada costul initial...de obicei creste...iar cei 10-15% care se zice ca tre sa-i ai la saltea..extra buget...s-ar putea sa se duca vertiginos...

#29
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Iti recomand sa citesti acest jurnal, al carui initiator e la fel de optimist ca tine. Are doar cateva pagini.

        http://forum.softped...8#entry18166642

  Nu vreau sa-ti inec corabiile, vreau doar sa apreciezi corect efortul financiar si munca ta. Dar si timpul necesar.

  Sunt de acord cu tine in privinta faptului ca daca nu esti decis, atunci cand sa fii; si noi suntem inca optimisti. Dar sa stii ca timpul trece la fel de repede si pentru voi si pentru noi. Asa ca iti urez bafta si sa auzim numai de bine! Posted Image

#30
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Eu va multumesc frumos pentru incurajari, si pentru faptul ca incercati sa imi deschideti ochii in anumite privinte. Sa presupunem ca in momentul cand ma voi apuca sa fac santurile fundatiei, voi gasi "punguta cu doi bani" si "pestisorul fermecat" care iti indeplineste 3 dorinte si vom reusi pana la urma sa ducem proiectul la bun sfarsit. Nasul meu are o vorba: "Tre' sa fim puternici! " :)
   Chiar din seara asta ma voi apuca de citit ce mi-ai trimis tu, lenny13.
   Pana cand voi putea veni cu noutati, va rog sa imi dati si mie ceva de citit despre fasonarea si legarea fierului. Ceva informatii esentiale pe care sa mi le notez in carnetel. Sa stiu si eu ce trebuie sa urmaresc cand se apuca oamenii aia sa faca fierul pentru fundatie, pentru placa, pentru stalpi. Ceva informatii legate de izolatia termica a fundatiei. Cum se calculeaza necesarul termic al unai cladiri? Este eficienta o instalatie de incalzire IPAT pentru aceasta constructie? Ce elemente contine o astfel de instalatie?
   Nu vreau sa credeti ca eu stau cu mainile in san, si astept mura in gura sa vina informatia de la voi. Toata ziua am citit de colo de colo, doar ca mi-ar lua cativa ani sa parcurg totul de la A la Z si sunt discutii in contradictoriu uneori interminabile.
   Astazi, par example, am citit o lunga discutie in contradictoriu pe tema BCA vs Caramida. Chiar ma gandeam la BCA ca fiind o alternativa buna. Dupa ce am citit discutiile voastre, am concluzionat ca voi merge pe caramida. Ceva, ceva tot am obtinut pe ziua de azi.
   Sunt curios totusi, ce vedeti voi in pozele pe care le posteaza lumea cu fierul. Ce sunt alea "ciocuri" ?
   Legat de structura de rezistenta, am mai bagat la cap o informatie, si anume ca fierul din stalpi trebuie sa fie la 5 cm de cofraj.

   Astept sugestiile voastre in privinta documentatiilor, sau chiar a jurnalelor pe care ar trebui sa le citesc pentru acumularea de informatii. Pana la urma noi suntem cei mai buni diriginti, nu? Tot voi ati spus-o. Nu pot fi un diriginte nestiutor. Trebuie macar sa le dau impresia ca stiu TOT :)

Haideti sa uitam faptul ca bugetul este ala care este. Sa vedem cum il ajutam pe novice sa stie ce sa le spuna doreilor. :)

#31
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005
Mai era putin si se facea o luna de cand nu am mai scris aici. Ce e drept nici nu prea am avut ce noutati sa va aduc, dar astazi am fost la BV si am ridicat proiectele de arhitectura si de rezistenta. Urmeaza etapa de cautare a echipei de mesteri. Intre timp, daca are cineva curiozitatea si timpul necesar sa arunce un ochi critic pe proiect, il pun la dispozitie.
Daca este cineva care a construit in Bv si imi poate recomanda o echipa serioasa i-as fi foarte recunoscator.

Edited by ech, 17 December 2015 - 00:00.


#32
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eram curios cum a rezolvat zona acelui balcon-terasa care este peste living. Doar 10cm de extrudat nu cred ca vor fi suficienti acolo....

#33
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Deci eu nu mai inteleg nimic.
Casa asta este in Brasov, care are exact aceleasi conditii seismice ca si Timisoara (Tc = 0.7s, ag = 0.20 g). Si are si ceva placa de beton peste parter. Zidaria e de 25 cm, centurile sunt de 25 x 20 cm. Sufrageria este mai mare decat a mea.
Mie arhitectul mi-a spus ca pentru placa de beton trebuie neaparat zidarie de 30 si centuri de 30 x 32 minim...
Deci ori a ta este subdimensionata, ori a mea este supra-dimensionata.

Edited by kolfleading, 16 December 2015 - 21:59.


#34
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
de obicei is supra dimensionate...mai rar am auzit de proiecte..unde sa fie putin fier...

#35
adyo_15

adyo_15

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 25.07.2005

View Postthe_lion, on 16 decembrie 2015 - 21:33, said:

Eram curios cum a rezolvat zona acelui balcon-terasa care este peste living. Doar 10cm de extrudat nu cred ca vor fi suficienti acolo....

Alta varianta care ar fi? Sa pun polistiren mai gros...dar o sa am o diferenta de nivel prea mare la trecerea din camera in balcon.

#36
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Pai d-na Magda (apropo, ai lasat si datele despre locatie si despre proiectant in atasamente) ce a pazit?
Aaaa....d-na Magda stie sa puna intr-un proiect cu detalii de executie ca pozitie in deviz "sarpanta  lemn cherestea rasinoase' - 123mp. Am si eu niste scobitori care insumate fac exact 123mp, intreab-o daca sunt bune.

PS. Nu stiu cat ai dat pe proiectul asta....dar de mare ajutor nu-ti este. Apropo...mai cochetezi cu IPAT-ul?

Edited by the_lion, 16 December 2015 - 23:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate