Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Geam fix acoperis - tip mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Vrei? Facem! Oricum, dacă se face ca la carte  un luminator va fi mai scump decât o ferastră de mansardă.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g7q-m6n7N4g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Ceva de genul, partea de sus cam cat ar costa, din imagine?

Am atasat o poza cu un profil din aluminiu fara bagheta exterioara.

Attached Files


Edited by a_mada21, 17 November 2015 - 21:51.


#21
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Ăla din poza ta e perete cortină structural, adică sticla se lipește pe ramă. Poza ta e făcută din exterior, adică deși pare că exteriorul este în sus, este fix pe dos. Plus că poza respectivă reprezintă un perete cortină cu deschidere(exterioară), nu fix, iar sticla lui e lipită pe cercevea(adică pe partea mobilă). În poza ta nu ai decât părți mobile. Nu e neapărat un luminator în poza ta, e un perete cortină normal, dar pozat dintr-un unghi care ar sugera că e un luminator. Într-adevăr din acest tip de profile se pot face luminatoare.

Ceva similar am și eu în video, dar sticla e lipită doar de cercevea(partea mobilă), nu  și de partea fixă, iar la mine deschiderea e spre interior.

Pentru ofertă trebuie o lățime+ înălțime + mod de împărțire.

Attached Files


Edited by Digix, 18 November 2015 - 10:24.


#22
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

 a_mada21, on 17 noiembrie 2015 - 21:44, said:

Am atasat o poza cu un profil din aluminiu fara bagheta exterioara.

Dacă vrei fără baghetă exterioară, asta ar presupune cu sticla lipită. La orice luminator fix, sticla se fixează la partea de sus, ori prin lipire structurală, cu silicon structural, ori cu baghete și garnituri.

Nu există luminator fix cu bagheta la interior pentru că:

1. Bagheta la interior presupune că există riscul să îți cadă geamul în cap.
2. Nu se poate face lipire pe interior, pentru că nu stă nimeni cu geamurile în brațe pe schelă până se întărește siliconul.

Edited by Digix, 18 November 2015 - 10:44.


#23
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Poza din imaginea mea este culcata, deci trebuie rotita; geamul se va monta dinspre acoperis. Despre bagheta ma refeream ca nu este vreo bagheta aparenta la exterior la imbinari, geam lipit cum spuneai, sau prins doar din muchie, nu cunosc sistemele.

Exista profil si pentru sticla cu 3 foi, de 44 mm de exemplu?

De exemplu pentru 1500mm x 1800mm  impartit 3x 1500mm x 600mm si jaluzea rulou exterioara cam care ar fi pretul; si daca se poate pentru alte tipuri de profile (cu bagheta in exterior la imbinari). Geamul din interior va fi securizat.

Mumtulesc,
Alexandru

#24
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
O să fac o ofertă. Rulou exterior, nu se poate decât pe riscul tău. De obicei iarna ninge Posted Image .
Geamul se pune așa: exterior securizat, interior duplex. Nu e bine cu interior securizat, pentru că în caz de spargere îți cad cioburile în cap.
Care e direcția de curgere a apei 1500, sau 1800? Fă o schiță de mână.

Se poate și cu tripan.

Edited by Digix, 18 November 2015 - 13:19.


#25
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Am vazut de la velux sau fakro dar au dimensiuni maxime 1400 x 1140. Ma refer ca cel interior sa aibe o folie care sa impiedice spargerea. Duplex inseamna 2 foi lipite?

#26
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Da, ca la parbriz, la spargere, ciobul rămâne lipit de folia dintre ele.

Pe afară se pune securizat, pentru că e mai rezistent(de 5 ori decât cel normal). Dacă pică ceva pasăre, piatră, grindină să reziste.

#27
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Directia de scurgere este pe 1800; geam tripan 3 x 4mm, interior folie, exterior securizat; securizatul are vreo plasa sau tot folie transparenta?
As vrea o oferta si eventual daca doresc deschidere cu balama normala la unul dintre ochiuri.

#28
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Sunt mort de curiozitate sa vad costurile pentru un luminator cu aceste caracteristici, nu mai vorbesc de rezultatul final! Scrie aici, eu iti tin pumnii, dar... Posted Image

#29
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Durează, probabil săptămâna viitoare o să dau un răspuns.

Duplex de 4mm 2+2 nu există, se pune de minim 3.1.3.

Se securizează 4S pentru luminator, că altfel faci seră dedesubt. Nu se securizează duplex. Securizare înseamnă cuptor, autoclavă, deci nu merge sticlă cu folie.

http://markoglass.co...e/kalionice.htm

Edited by Digix, 19 November 2015 - 21:03.


#30
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

 jozefin, on 19 noiembrie 2015 - 16:43, said:

Sunt mort de curiozitate sa vad costurile pentru un luminator cu aceste caracteristici, nu mai vorbesc de rezultatul final! Scrie aici, eu iti tin pumnii, dar... Posted Image

Poti sa-i spui geam de mansarda si nu luminator ca poate asa nu mai pare special.
Eu aici ma gandeam ca lowe+4s+clar.

@digix, geamurile velux de mansarda ce combinatie de geam au, sunt securizate?

#31
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

 a_mada21, on 19 noiembrie 2015 - 21:54, said:


Poti sa-i spui geam de mansarda si nu luminator ca poate asa nu mai pare special.


Poti sa-i spui tu, eu niciodata, pentru ca nu se cheama asa! Posted Image  

La orice producator de ferestre de mansarda care se respecta, foaia de geam exterioara este securizata, este gandita astfel incat sa reziste daca bate grindina perpendicular pe ea.

Varianta standard de rezolvare a problemei tale este cu 2 ferestre de mansarda combinate pe orizontala, fiecare cu dimensiunea de 78x160 cm, sau, daca banii sunt un element secundar, 78x180 cm. Exista variante cu 2, 3 sau 4 foi de geam.

#32
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Încă ceva nu am întrebat, care este panta acoperișului?

#33
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Acoperisul este in stadiu de proiect dar panta va fi de ~30 grade.

Edited by a_mada21, 20 November 2015 - 17:54.


#34
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Și ce culoare?

#35
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Alb; diferul pretul vopselei?

Edited by a_mada21, 21 November 2015 - 16:14.


#36
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Diferă.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate