Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Geam fix acoperis - tip mansarda

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Salut,

Am nevoie de o fereastra fixa (fara deschidere) de  aproximativ 4 mp folosita ca luminoar in acoperis pe sarpanta. La producatorii de ferestre de mansarda nu am gasit ferestre fixe asa de mari.

Ma intereseaza o recomandare de producator, fereastra o vad ca fiind similara celor de pe fatadele cladirilor de birouri.

Mulmumesc

Edited by a_mada21, 17 November 2015 - 13:30.


#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Stii ca daca vei pune geamul ala pe acoperis vei avea sauna in casa, nu? Am o cunostinta care a facut treaba asta si dupa n "solutii" a sfarsit prin a da jos luminatorul si a reface acoperisul. Pe langa asta, trebuie sa fie un geam securizat, de pret nu mai vorbim. De pus un geam care sa stea la orizontala fara T-uri va flamba. Mai gandeste-te :)

Edited by usrnm, 17 November 2015 - 14:18.


#3
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,340
  • Înscris: 26.02.2008
Exista geamuri trate UV tocmai pentru eliminarea efectului de seră

#4
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
da, au folie UV aplicata probabil. la dimensiunea aia va fi fix pix Posted Image.

@ initiator: te-ai gandit si cum vei spala geamul? ce vei face cu greutatea zapezii?

Edited by usrnm, 17 November 2015 - 16:34.


#5
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
De ce crezi tu ca au fost inventate ferestrele de mansarda?!? Nu ai variante oficiale sa faci asa ceva, doar improvizatii. Vezi ca sunt asa numitele ferestre de acces pe acoperis, nu o deschizi si gata! Sau tunel de lumina, depinde cat esti dispus sa platesti!!!

#6
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Geamul ma gandesc sa fie low e + 4 seasons, iar foaia de jos securizata. nu stiu daca unul cu 3 foi este prea greu, dar ar ajuta la o izolatie termica mai buna. Incalzirea va fi in pardoseala, asadar gradientul de temperatura va avea o pondere mai mica in partea de sus iarna.

Montarea este pe partea de vest, sarpanta ~20-25 grade, ericum exista si jaluzele; inaltimea va fi la ~4000-4500 mm fata de podea, o jaluzea interioara nu ar radia foarte mult.
Caut o firma care l-ar produce, sau o firma care face profile de aluminiu ca de fapt asta conteaza. partea exterioara va fi doar geamul, foarte putin din rama in partea de jos si un profil de agatare intre bucatile de geam (2 sau 4 bucati de geam sa zicem).

View PostSILE802002, on 17 noiembrie 2015 - 16:39, said:

De ce crezi tu ca au fost inventate ferestrele de mansarda?!? Nu ai variante oficiale sa faci asa ceva, doar improvizatii. Vezi ca sunt asa numitele ferestre de acces pe acoperis, nu o deschizi si gata! Sau tunel de lumina, depinde cat esti dispus sa platesti!!!

Fiecare persoana cauta solutii pentru nevoile proprii, asadar poate ca nu toata lumea cauta asta de aceea nu exista la supermarket asa ceva. O fatada de sticla pentru o cladire de birouri este la bricostore de vanzare?

Poate eu am un balcon imediat langa geamul acesta si il pot curata pe exterior, iar zapada nu se va pune foarte multa la o panta de 30 grade fiind pe varful casei.

#7
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015
Vad ca se fac oarece confuzii. Omul zice ca se face sauna, sauna se face de la infrarosii (IR) nu de la ultraviolete (UV) . De la ultraviolete se face "solar" Posted Image ...adica chestie din aia in care te bronzezi. Asadar, aspecte sunt multe...pentru aceste inconviniente poti sa folosesti un umbrar exterior. Totusi...daca trece un pelican in zbor cred ca un gainat iti poate sparge geamul ala. Posted Image

...oricum atentie mare si calcule cat mai multe pentru incarcarea ce poate sa apara pe geam datorita zapezii. Ce unghi va face foaia de sticla cu orizontala?  A, am vazut abia acum in postarea anterioara, 20-25 grade....ingrijorator, zapada la inclinatia aia nu cade singura. (firma nu cunosc)

Edited by Antor302, 17 November 2015 - 17:00.


#8
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
In Bucuresti singurii pelicani sunt taximetristii care defapt sunt inregistrati in Ilfov.

Asadar nicio recomandare de firma care face geamuri cu profil interior de aluminiu..?

#9
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Suprafetele vitrate mari inseamna si pierderi mari de caldura, iarna, si de aer conditionat vara Posted Image. vara baga vreo 3 aparate de aer conditionat in camera respectiva si un pat mare sub care sa te ascunzi de soare. dar na, acu daca ti s-a pus pata fa-o si vezi pe urma ce si cum.

Edited by usrnm, 17 November 2015 - 17:12.


#10
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
De aceea am mentionat geam cu 3 foi si incalzire prin pardoseala..

#11
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
si la ce crezi ca te ajuta? Posted Image . bafta.

#12
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
O foaie in plus la geam?
Dar pe tine cu ce te ajuta geamul termopan cu 2 foi fata de unul normal cu o foaie?

Nu inteleg logica ta, poate ca m-am tampit de la atata politehnica.

#13
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006
Colegii de forum te-au luat cam in balon si este pacat ca nu au avut rabdare. Din pacate au dreptate, dar trebuiau explicate putin lucrurile. Exista cateva probleme de ordin practic, pentru care solutia general acceptata este cu ferestre de mansarda. In primul rand, problema insolubila din punct de vedere tehnic, este de a realiza trecerea de la invelitoare la luminator si inapoi. Aceasta trecere trebuie sa asigure etanseitatea la apa, cat si termoizolatia, iar in regim manufacturier asta nu se poate realiza cu succes. Al doilea element este dat de insolatia deosebita a unei bucati de geam pe care lumina solara cade aproape de perpendiculara. Rezolvarea sunt jaluzelele exterioare si eventual interioare ( mai putin eficiente ), greu de executat in regim do it yourself. Al treilea element important este lipsa posibilitatilor de curatare, din pacate atmosfera incarcata de praf caracteristica Bucurestiului ne obliga sa avem un acces facil la luminator.

Eu stiu ca toti cautam solutii de a ne rezolva necesitatile simplu si convenabil, dar din pacate, nu cred ca exista o solutie ieftina pentru un luminator de 4 mp! Posted Image

#14
danaciu

danaciu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 01.05.2006
Intre o fereastra normala si una de mansarda sunt doar 2 diferente: pretul si faptul ca una se deschide si una nu.

Efectul de "sauna" e o prostie, daca ai o alta aerisire cu care sa inlocuiesti deschiderea ferestrei atunci ai rezolvat problema.
Iar acum exista modele de jaluzele f performante, de exemplu pe sina si din material 100% opac.

Din cauza pretului (nejustificat cred eu) al ferestrelor de mansarda si eu m-am hotarat la varianta asta, la recomandarea unui arhitect care mi-a spus ca s-a folosit deja aceasta solutie fara nici o problema.
Totusi conteaza mult unghiul acoprisului, dar la mine nu e o problema.

#15
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009
Dupa cum am precizat acces pot avea la el pentru curatare; despre ventilatie de asementea geamul va fi intr-o camera de ~60 mp care are 2 usi 3 ferestre. as putea sa cumpar 4 ferestre de mansarda, dar nu imi par prea estetice una langa alta si nu vad rostul deschiderilor, ca din interior nu ajung la ele fiind la 4m inaltime.

@ danaciu, ai astfel de geam in casa?

#16
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
cum am spus si in primul comentariu, cunosc si am fost intr-o casa care avea un astfel de luminator. era o casa cu etaj iar livingul avea tavanul... chiar la acoperis, special ca sa aiba lumina naturala de la geamul din acoperis. vara nu se putea sta in casa aia, era imposibil din cauza caldurii si soarelui care te prajea. a incercat n variante, jaluzele, folii, nebunii. pana la urma a dat juma de acoperis jos si a renuntat la el. nu a vrut sa asculte, nu s-a gandit si l-a costat.

PS. faptul ca ai absolvit politehnica nu inseamna ca le stii si te pricepi la toate si nu toti sunt prosti, chiar daca nu au facut politehnica.

#17
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

View Postdanaciu, on 17 noiembrie 2015 - 18:25, said:

Intre o fereastra normala si una de mansarda sunt doar 2 diferente: pretul si faptul ca una se deschide si una nu. GRESIT, intreaba orice termopanist daca ferestrele lui se pot monta in acoperis

Efectul de "sauna" e o prostie, daca ai o alta aerisire cu care sa inlocuiesti deschiderea ferestrei atunci ai rezolvat problema. GRESIT, dupa logica asta, nu exista efect de sera pentru ca s-au inventat aparatele de aer conditionat
Iar acum exista modele de jaluzele f performante, de exemplu pe sina si din material 100% opac. GRESIT, te las pe tine sa ne spui daca o jaluzea interioara are acelasi efect asupra incalzirii ca o jaluzea exterioara

Din cauza pretului (nejustificat cred eu) al ferestrelor de mansarda si eu m-am hotarat la varianta asta, la recomandarea unui arhitect care mi-a spus ca s-a folosit deja aceasta solutie fara nici o problema. Asta deja e gogonata!
Totusi conteaza mult unghiul acoprisului, dar la mine nu e o problema.

E bine ca fiecare sa dam sfaturi in limita competentelor noastre reale, nenorocim niste oameni daca le spunem ce vor sa auda. Daca ar fi asa de simplu, toate acoperisurile ar avea cate o foaie de policarbonat pusa in chip de fereastra!

#18
a_mada21

a_mada21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 563
  • Înscris: 11.02.2009

View Postusrnm, on 17 noiembrie 2015 - 19:41, said:

PS. faptul ca ai absolvit politehnica nu inseamna ca le stii si te pricepi la toate si nu toti sunt prosti, chiar daca nu au facut politehnica.
Ideea e ca orice afirmatie trebuie argumentata, daca ai spus ca nu are relevanta o foaie de geam in plus, sau ca gradientul de temperatura din camera nu conteaza inseamna ca da, ma pricep cel putin mai bine decat habarnistii. Pun intrebari pe forum pt ca incerc sa aflu informatii pe care nu le cunosc, nu caut persoane care sa-mi inchida gura cu raspunsuri nejustificate, pt ca stiu ei mai bine.

In fine, inteleg deci ca una din probleme ar fi o jaluzea exterioara (poate de tip rulou de aluminiu izolat termic). De altfel pe la noi prin tara sunt mai rare jaluzelele exterioare, cu toate ca sunt mult mai eficiente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate