Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Accident usor cu vatamare corporala

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Iulliann

Iulliann

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 22.07.2005
Buna seara, in urma cu cateva zile in momentul in care am dorit sa intru pe o strada secundara de pe una principala, in momentul in care faceam stanga pe linie discontinua si regulamentar, din sensul opus am fost lovit de un alt sofer care abia ce trecuse de o trecere de pietoni unde nu acordase prioritate pietonilor aflati pe trecere. Nu au existat urme de franare, la masuratorile Politiei. Deocamdata nu am adus martori care sa sustina cele mai sus amintite. Clar, am fost de vina. Problema este ca in cealalta masina se afla sotia soferului, insarcinata in 4 luni care s-a lovit cu capul de bord fara traumatisme vizibile. A dorit sa cheme ambulanta si de aci probleme.
Dansa nu a necesitat spitalizare, nu a avut contuzii, fracturi, alte semne vizibile ale acestui impact. Nu a dorit sa faca radiografii, tomografie craniana. Doar la ginecologie s-a facut radiografie si sarcina nu a fost afectata. In procesul verbal s-a mentionat aceste probleme. Momentan nu s-a scos certificat de la IML, nu s-a depus nici o declaratie / plangere din partea victimei.
Cunosc ca procedura este anevoioasa si de durata dar doresc sa cunosc:
- care este termenul maxim in care poate scoate certificat de la IML
- certificatul IML se elibereaza pe baza documentelor de la spital? Daca nu a avut internare, tratament prescris, radiografii etc. care ar putea fi rezultatul celor de la IML?
- ce risc daca nu fac o intelegere cu partea vatamata, la ce pot sa ma astept din partea acesteia.
- care sunt pasii pe are ar trebui sa ii urmez pt. a nu ma trezi ca am deschis proces civil in care se cer daune.
- daca partea vatamata da o declaratie la Politie cum ca nu are nici o pretentie si ca nu se va constitui parte civila impotriva mea, este ok? Sau este mai buna o declaratie notariala in acest sens? Aceste declaratii o data date se pot schimba de catre partea vatamata?
- in cazul in care mi se deschide proces civil de catre partea vatamata ce risc in contextul in care eu nu detin bunuri personale, in afara unui apartament la care platesc rate pt. urmatorii 30 de ani si care este ceseionat in intregime bancii si statului.
Sunt intr-o mare dilema, toti cei din jur (inclusiv prieteni la rutiera) mi-au precizat sa stau linistit. Sa astept finalizarea dosarului cu NUP si intre timp sa imi iau dovadata de circulatie la 30 de zile.
Imi este teama ca in cele 60 de zile, partea vatamata va depune plangere impotriva mea si ma trezesc cu surprize. Daca  in aceste 60 de zile apar probleme de sanatate, partea vatamata mi le poate imputa sau are nevoie de documente medicale bine justificate in acest sens?

Multumesc.

#2
Claudiu_J

Claudiu_J

    Too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,207
  • Înscris: 13.05.2008

View PostIulliann, on 16 noiembrie 2015 - 20:30, said:

Buna seara, in urma cu cateva zile in momentul in care am dorit sa intru pe o strada secundara de pe una principala, in momentul in care faceam stanga pe linie discontinua si regulamentar, din sensul opus am fost lovit de un alt sofer care abia ce trecuse de o trecere de pietoni unde nu acordase prioritate pietonilor aflati pe trecere. Nu au existat urme de franare, la masuratorile Politiei. Deocamdata nu am adus martori care sa sustina cele mai sus amintite. Clar, am fost de vina. Problema este ca in cealalta masina se afla sotia soferului, insarcinata in 4 luni care s-a lovit cu capul de bord fara traumatisme vizibile. A dorit sa cheme ambulanta si de aci probleme.
Dansa nu a necesitat spitalizare, nu a avut contuzii, fracturi, alte semne vizibile ale acestui impact. Nu a dorit sa faca radiografii, tomografie craniana. Doar la ginecologie s-a facut radiografie si sarcina nu a fost afectata. In procesul verbal s-a mentionat aceste probleme. Momentan nu s-a scos certificat de la IML, nu s-a depus nici o declaratie / plangere din partea victimei.
Cunosc ca procedura este anevoioasa si de durata dar doresc sa cunosc:
- care este termenul maxim in care poate scoate certificat de la IML
- certificatul IML se elibereaza pe baza documentelor de la spital? Daca nu a avut internare, tratament prescris, radiografii etc. care ar putea fi rezultatul celor de la IML?
- ce risc daca nu fac o intelegere cu partea vatamata, la ce pot sa ma astept din partea acesteia.
- care sunt pasii pe are ar trebui sa ii urmez pt. a nu ma trezi ca am deschis proces civil in care se cer daune.
- daca partea vatamata da o declaratie la Politie cum ca nu are nici o pretentie si ca nu se va constitui parte civila impotriva mea, este ok? Sau este mai buna o declaratie notariala in acest sens? Aceste declaratii o data date se pot schimba de catre partea vatamata?
- in cazul in care mi se deschide proces civil de catre partea vatamata ce risc in contextul in care eu nu detin bunuri personale, in afara unui apartament la care platesc rate pt. urmatorii 30 de ani si care este ceseionat in intregime bancii si statului.
Sunt intr-o mare dilema, toti cei din jur (inclusiv prieteni la rutiera) mi-au precizat sa stau linistit. Sa astept finalizarea dosarului cu NUP si intre timp sa imi iau dovadata de circulatie la 30 de zile.
Imi este teama ca in cele 60 de zile, partea vatamata va depune plangere impotriva mea si ma trezesc cu surprize. Daca  in aceste 60 de zile apar probleme de sanatate, partea vatamata mi le poate imputa sau are nevoie de documente medicale bine justificate in acest sens?

Multumesc.

aveai semn de cedeaza trecere?

#3
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
.

Edited by bietu, 16 November 2015 - 20:44.


#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,064
  • Înscris: 01.12.2001

View PostClaudiu_J, on 16 noiembrie 2015 - 20:38, said:

aveai semn de cedeaza trecere?
Tu esti sofer? ;)

Facea stanga si a fost lovit din fata.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pe scurt... procesul civil e mancator de timp si bani...
daca partea vatamata constituita ca parte civila in procesul penal castiga ceva despagubiri? asigurarea le plateste, nu tu!

pe lung, daca fiind insarcinata nu putea purta centura? sa stea in spate!!! sau si mai bine, acasa!

Edited by Nero-d, 16 November 2015 - 20:50.


#6
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,547
  • Înscris: 08.10.2007
Îmi pare rău pentru situația prin care treci. Nu doresc la nimeni așa ceva.
Cred că cel mai bine ai sta de vorbă cu un avocat iar acesta te va lămuri cu toate aspectele. O consultație nu cred că e mai mult de 200 de lei.

#7
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ai comis-o si acum ai probleme.
Cred ca ar trebui sa stai linistit deocamdata. Numai tu stii cu cine ai de-a face, dar din ce povestesti, nu cred ca o sa ai surprize.

#8
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

View PostIulliann, on 16 noiembrie 2015 - 20:30, said:

Buna seara, in urma cu cateva zile in momentul in care am dorit sa intru pe o strada secundara de pe una principala, in momentul in care faceam stanga pe linie discontinua si regulamentar, din sensul opus am fost lovit de un alt sofer

Regulamentar era daca respectai legea

ia legatura cu celalalt sofer si vezi pe unde se invarte.
Aveai asigurare valabila in momenul producerii accidentului?
Aveai revizia la zi?
Ai facut testul de bautura?

#9
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostIulliann, on 16 noiembrie 2015 - 20:30, said:

din sensul opus am fost lovit de un alt sofer care abia ce trecuse de o trecere de pietoni unde nu acordase prioritate pietonilor aflati pe trecere. Nu au existat urme de franare, la masuratorile Politiei.

din moment ce el a avut un astfel de comportament la volan, cum de el a scapat neprihanit iar vina este integrala a ta? voi ce politist ati chemat? pe cel de la paza primariei?

#10
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,499
  • Înscris: 20.10.2015

View PostDany_Darke, on 16 noiembrie 2015 - 21:05, said:


din moment ce el a avut un astfel de comportament la volan, cum de el a scapat neprihanit iar vina este integrala a ta? voi ce politist ati chemat? pe cel de la paza primariei?

Nu se pune ce a facut cu 3 zile in urma.
Accidentula fost provocat de cel care NU A ACORDAT PRIORITATE
Celalalt nici nu trebuia mentionat. Vina ii apartine 100%, nu mai cautati fuga de responsabilitate

#11
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Impacare, impacare, fara nici o suparare, daca ne mai suparam, luam valiza si plecam, iar la gara 23, ne-ntalnim cu 3 purcei, unul mie, unul tie, si unul lui popa Ilie, si-o felie de salam, pentru domnul sobolan Posted Image Posted Image  du-te repede la vatamat si bag-o p'asta :D chit chit

#12
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
atata timp cat nu va avea nicio zi sau nimic de ingrijire medicala (cam asa pare din ce spui tu) nu va fi considerat accident cu victime, asadar nu poate fi nimic penal si nici civil. ca fapt divers ca sa fie penal stiu ca trebuie sa fie minim 90 de zile de ingrijire medicala (dupa noul cod, inainte parca erau 30).
iti va fi retinut permisul pe o perioada de 2 luni, ii dai asigurarea, iti repari masina pe banii tai sau casco daca ai si cam  atat.

#13
lucian7cristescu

lucian7cristescu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 12.11.2015

View PostIulliann, on 16 noiembrie 2015 - 20:30, said:

Buna seara, in urma cu cateva zile in momentul in care am dorit sa intru pe o strada secundara de pe una principala, in momentul in care faceam stanga pe linie discontinua si regulamentar, din sensul opus am fost lovit de un alt sofer care abia ce trecuse de o trecere de pietoni unde nu acordase prioritate pietonilor aflati pe trecere. Nu au existat urme de franare, la masuratorile Politiei. Deocamdata nu am adus martori care sa sustina cele mai sus amintite. Clar, am fost de vina. Problema este ca in cealalta masina se afla sotia soferului, insarcinata in 4 luni care s-a lovit cu capul de bord fara traumatisme vizibile. A dorit sa cheme ambulanta si de aci probleme.
Dansa nu a necesitat spitalizare, nu a avut contuzii, fracturi, alte semne vizibile ale acestui impact. Nu a dorit sa faca radiografii, tomografie craniana. Doar la ginecologie s-a facut radiografie si sarcina nu a fost afectata. In procesul verbal s-a mentionat aceste probleme. Momentan nu s-a scos certificat de la IML, nu s-a depus nici o declaratie / plangere din partea victimei.
Cunosc ca procedura este anevoioasa si de durata dar doresc sa cunosc:
- care este termenul maxim in care poate scoate certificat de la IML
- certificatul IML se elibereaza pe baza documentelor de la spital? Daca nu a avut internare, tratament prescris, radiografii etc. care ar putea fi rezultatul celor de la IML?
- ce risc daca nu fac o intelegere cu partea vatamata, la ce pot sa ma astept din partea acesteia.
- care sunt pasii pe are ar trebui sa ii urmez pt. a nu ma trezi ca am deschis proces civil in care se cer daune.
- daca partea vatamata da o declaratie la Politie cum ca nu are nici o pretentie si ca nu se va constitui parte civila impotriva mea, este ok? Sau este mai buna o declaratie notariala in acest sens? Aceste declaratii o data date se pot schimba de catre partea vatamata?
- in cazul in care mi se deschide proces civil de catre partea vatamata ce risc in contextul in care eu nu detin bunuri personale, in afara unui apartament la care platesc rate pt. urmatorii 30 de ani si care este ceseionat in intregime bancii si statului.
Sunt intr-o mare dilema, toti cei din jur (inclusiv prieteni la rutiera) mi-au precizat sa stau linistit. Sa astept finalizarea dosarului cu NUP si intre timp sa imi iau dovadata de circulatie la 30 de zile.
Imi este teama ca in cele 60 de zile, partea vatamata va depune plangere impotriva mea si ma trezesc cu surprize. Daca  in aceste 60 de zile apar probleme de sanatate, partea vatamata mi le poate imputa sau are nevoie de documente medicale bine justificate in acest sens?

Multumesc.
Suna-l , fi amabil si amiabil cu el , altfel se va trezi cu niste dureri de cap pe care sa ti le impute tie

View Postbossake, on 16 noiembrie 2015 - 21:22, said:

atata timp cat nu va avea nicio zi sau nimic de ingrijire medicala (cam asa pare din ce spui tu) nu va fi considerat accident cu victime, asadar nu poate fi nimic penal si nici civil. ca fapt divers ca sa fie penal stiu ca trebuie sa fie minim 90 de zile de ingrijire medicala (dupa noul cod, inainte parca erau 30).
iti va fi retinut permisul pe o perioada de 2 luni, ii dai asigurarea, iti repari masina pe banii tai sau casco daca ai si cam  atat.
Ai dreptate.

View PostDany_Darke, on 16 noiembrie 2015 - 21:05, said:


din moment ce el a avut un astfel de comportament la volan, cum de el a scapat neprihanit iar vina este integrala a ta? voi ce politist ati chemat? pe cel de la paza primariei?
Vezi tu , chiar aici este cheia problemei . El , vinovatul , pe asta s-a bazat , ca ala o sa cedeze trecerea pietonilor . Sic.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostIulliann, on 16 noiembrie 2015 - 20:30, said:


Sunt intr-o mare dilema, toti cei din jur (inclusiv prieteni la rutiera) mi-au precizat sa stau linistit. Sa astept finalizarea dosarului cu NUP si intre timp sa imi iau dovadata de circulatie la 30 de zile.
Imi este teama ca in cele 60 de zile, partea vatamata va depune plangere impotriva mea si ma trezesc cu surprize. Daca  in aceste 60 de zile apar probleme de sanatate, partea vatamata mi le poate imputa sau are nevoie de documente medicale bine justificate in acest sens?

Multumesc.

NUP nu mai exista.Exista clasarea cazului.
Termenul de finalizare a unui dosar nu este 60 de zile ci 90 de zile.In aceasta perioada poti circula cu dovada prelungita la fiecare 30 de zile.
In acest termen se iau in considerare toate declaratiile victimei,iar certificatul IML este valabil.Daca victima depune plangere,se lasa cu condamnare.

Dupa ce vine rezolutia de la procuratura,suspendarea permisului de conducere va fi de 90 de zile fara drept de reducere a perioadei,conform http://legeaz.net/ou...ontraventionala

#15
vdnick

vdnick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 18.11.2006
Buna seara,

Am citit acest articol 103 de zeci de ori si nu inteleg de ce in cazul accidentului cu victima, in situatia clasarii dosarului, nu se poate reduce perioada de suspendare. Nu se mentioneaza in mod explicit acest lucru. De unde aceasta concluzie?

Va rog mult sa ma lamuriti pe mine si pe altii care sunt in aceeasi situatie.

Multumesc

#16
adrianmc1

adrianmc1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 23.10.2016
Pai cum sa te lămurim ? Asta e legea.
De ce e asa ? Întreabă i pe cei care au făcut o si au promulgat o.
Ce sa ti spunem noi,care e logica pt care e asa ? Habar nu avem . Personal cred ca e o scapare e legii,dar cu ce te ajuta ???

#17
vdnick

vdnick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 18.11.2006
Păi că așa zice legea nu e prea convingător, că eu în lege nu găsesc că nu s-ar putea reduce.
Tocmai asta întrebam. Mulțumesc oricum pentru intenția de a ajuta.
Poate intervine cineva care știe exact în care articol se menționează concret acest aspect.


#18
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 23.06.2004
Cine ti-a spus ca nu se poate reduce ar fi trebuit sa-ti spuna si motivul, nu? Articolul 221 specifica in ce conditii se poate reduce suspendarea. Practic nu poti beneficia de reducere daca esti incepator, ai mai beneficiat de acest lucru in ultimii trei ani sau daca ai mai avut permisul suspendat in ultimii doi ani. Alt caz ar fi ca accidentul sa se fi produs din cauza neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata dar banuiesc ca nu e cazul.
Eu cam asta am gasit. Nu imi este foarte clar alineatul (2), punctul a). Acum vezi si tu, te incadrezi la toate cerintele pentru reducerea suspendarii?

Quote

Art. 221
(1) Perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile, la cererea titularului, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b ) a obținut permis de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei;
c) în ultimii 3 ani de la data săvârșirii faptei pentru care se solicită reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce nu a beneficiat de o astfel de măsură;
d) în ultimii 2 ani de la data constatării contravenției pentru care se aplică sancțiunea contravențională complementară nu a mai avut suspendată exercitarea dreptului de a conduce autovehicule sau tramvaie.
(2) Conducătorul de autovehicul sau tramvai nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce, dacă:
a) perioada de suspendare a fost majorată, conform legii;
b ) a cumulat, din nou, cel puțin 15 puncte de penalizare în următoarele 12 luni de la data expirării ultimei suspendări a exercitării dreptului de a conduce;
c) a fost implicat într-un accident de circulație din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testării aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit că a condus vehiculul în timp ce se afla sub influența alcoolului;
d) sancțiunea contravențională complementară s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferată când barierele sau semibarierele sunt coborâte ori în curs de coborâre sau când semnalele cu lumini roșii și/sau sonore sunt în funcțiune.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate