Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Sfat alegere TV 4K 55"

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View PostiZet, on 16 noiembrie 2015 - 13:23, said:

Seria JU6xxx are panel pe 100Hz. Incepand cu seria JU7000 au panel pe 200HZ, ca-s si tv-uri 3D. 50JU6800 are pret bun la Altex/Media Galaxy.
toata seria ju6 are panel de 50 hz.drept dovada uita-te la pozele astea de la service-menu de la diferite modele din seria ju6 postate aici .sau aici. cu asta cred ca am lamurit aspectul. ju 6800 e o anomalie, pe panel de 50 hz au implementat tehnologie quantum dots, iar la seria ju7 cu panel de 100 hz nu!

Edited by sanderoalex, 16 November 2015 - 16:21.


#20
zodrac

zodrac

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 24.02.2006
Ce ar trebui sa aleg pentru un buget de 6000 lei 55 inch distanta de vizionare app 2.7m conectat la XBOX one, media player fullHD, Digi .
De ce 4K, pentru ca la actualul philips de 42 inch fullHD cind l-am luat aveam aceeasi dilema: inexistenta continut HD si cred ca in 2,3 ani continutul 4K va fi la indemana, streaming sau bluray.

6800 lei Sony kd-55x8509c http://www.mediagala...via-kd-55x8509c
7000 lei Samsung ue55ju7000 http://www.mediagala...sung-ue55ju7000
6500 lei Philips ps-55pus7150/12 http://www.mediagala...ps-55pus7150-12
----------------
6000 lei LG lg-55uf8507 http://www.mediagala...-cm-lg-55uf8507
5800 lei Panasonic tx-55cx750e http://www.mediagala...nic-tx-55cx750e
5500 lei Panasonictx-55cx700e http://www.mediagala...nic-tx-55cx700e

Merita efortul finanicar pentru cele peste limita?

Edited by zodrac, 16 December 2015 - 15:03.


#21
Tudor Popescu

Tudor Popescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 21.04.2007
Daca mai este de actualitate:

Pentru calitate maxima : Panasonic tx-55cx700e (il am) si Sony kd-55x8509c. Primul este super TV din toate punctele de vedere. Si al doilea ar trebui sa fie, am si un sony dar e seria R450,adica ceva entry level, dar cu o imagine excelenta. CX750 ar trebui sa fie mai bun decat CX700.

#22
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,358
  • Înscris: 10.09.2014

View PostKalman2007, on 15 noiembrie 2015 - 22:51, said:

2. Merita 4K sau nu ?
Numai daca vrei TV cu 3D pasiv.

#23
cristinel28

cristinel28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 09.05.2014
la ce pret minim as putea gasi un tv 4k de 55" cu rata de 100hz? imi poate recomanda cineva un model/serie?

#24
newrazvan

newrazvan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 09.10.2003
Sony kd-55x8509c,il am de un an si este impecabil este varianta de low cost de la sony la ce poate sa faca, daca vrei hi enduri la diagonala asta trebe sa mai bagi ceva bani. 4K,redare dupa usb,android tv,dvb 1 si 2,inregistrare pe dispozitiv extern,pip,3d,netflix,imagine impecabila ,cam tot ce vrei...

Edited by newrazvan, 30 November 2016 - 22:14.


#25
tesia

tesia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 22.03.2010
Televizoarele  Samsung din seria ks, sunt superbe.Au calitatea premium si imaginea Hdr+. Merita banutii si acum sunt preturile super OK.Posted Image .

#26
coseceleste

coseceleste

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 412
  • Înscris: 21.08.2005

View PostAhasverus, on 15 noiembrie 2015 - 22:55, said:

Ieri mi-am luat un LG 55UB850V cu 3100 lei la lichidarea Domo.
Pot sa iti spun ca se vede excelent pe History HD.

Vezi ca e promo la acel LG Altex/Mediagalaxy
http://goo.gl/OgUEFM

Despre 4k, daca merita sau nu? Nu iti pot spune, pentru ca abia gasesc continut HD Ready la TV. Desigur, torentele sunt destule cu 3D/4k, dar pe viitor va fi mult content 4K.

Politica mea este de obicei Dumb TV + android media player.
Tv ul are player 4k incorporat?

#27
AndreiDin

AndreiDin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 02.02.2017
Important de știut înainte de a opta pentru un produs Sony ! Pentru multi oameni numele Sony este sinonim al calității cu rădăcini într-o tara în care politețea și grija față de clienți este proverbiala. Dar România nu este Japonia și prin urmare Sony România are politici mai de Dâmbovița cu efecte negative pentru clienți. Pe scurt trebuie sa știți ca dacă achiziționați un produs Sony, în speță televizor, și aveți o problema cu el chiar dacă este în garanție și nu se mai poate repara conform politicii Sony România NU dă ceea ce se numește " Negație" , un document care oferă posibilitatea de a alege de la magazinul de unde ați cumpărat dacă doriți un alt TV Sony același model sau altul, un TV de la alta firma sau banii înapoi. Este SINGURA firma care face asa ceva. Mai mult, conform politicii lor, îți vor schimba televizorul cu același model sau altul DAR FOARTE IMPORTANT : nu unul nou ci unul recondiționat și așa cum mi-a spus unul din reprezentații lor ( cred ca s-a scăpat) veți primi un televizor care NU trece testele din fabrica,fara ambalaj original,  recondiționat de ei... Pare incredibil, știu dar pot dovedi oricui cu schimbul furibund de e-mail-uri intre mine, client păgubit, și măriile lor Sony România,  poze ale televizorului inițial, poze ale televizorului "nou" trimis după verificarea defecțiunilor care avea defecțiuni și mai mari ( cu ambele colțuri de pe dreapta ale ecranului cu pete albe mari f vizibile) , înregistrări ale convorbirilor . Printre alte lucruri incredible se mai găsește și faptul ca o angajata de la departamentul ce se ocupa cu " rezolvarea"  acestor probleme, din cate am înțeles chiar Șefa (!!!) departamentului S-a oferit pe un glas mieros să-mi schimbe televizorul cu unul mai recent (evident nici acesta nou) , al meu fiind "vechi" de 8 luni. Aflat în stare de disconfort și scârbit de asa situație am zis ca poate o fi mai bine sa scurtez și sa scap de situație și sa accept, numai ca surpriza : verific pe net la diverse magazine produsul și ce sa vezi... "doamna"  respectiva îmi oferea un televizor recondiționat muuult mai ieftin decât al meu ( de la 3700 cat am dar eu îmi dădea unul de 2200). In concluzie este important produsul sub aspect tehnic dar și serviciile pentru care mergem și cumpărăm de la firme cu "ștaif" căci altfel am lua de pe net orice pentru ca este mult mai ieftin ca la magazin.   PS : după ce am ajuns la protecția consumatorului am primit sfatul ca la orice problema de genul asta sa nu apelezi la firma mama ( Sony, Samsung, LG etc)  ci la magazinul de unde ai luat produsul ca ei, cică, au mai multe pârghii de a rezolva problema.. Asa o fi dar credeți ca as fi primit un televizor nou sau unul recondiționat mai bine astfel încât sa nu observ.. Dar întrebarea și mai importanta este : merită riscul?  Mai jos aveți numele persoanelor implicate în tărășenie de la Sony România cat și de la cei mai mari nesimțiți care-și spun service autorizat Sony. REPREZENTANT SERVICE SONY JUST IT -ADRIAN CRETEANU, , REPREZENTANT SONY ROMANIA - D-NA STEFAN. Ah si inca un amanunt protectia consumatorului spune ca va rezolva problema in maxim 45 de zile lucratoare care se adauga celor 20-25 pierdute datorita amabilitatii sony romania, trist dar adevarat.

#28
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,363
  • Înscris: 03.03.2016
Și as vrea un 4k de 55 inci dar bugetul meu e mai mic 2500_3000

#29
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
probabil o sa iei 55ku6092 la 2550lei de la metro...
https://forum.softpe...2#entry21681984

Edited by arg, 15 September 2017 - 10:24.


#30
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,363
  • Înscris: 03.03.2016
Ma gândeam la 55uj620v

#31
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
Nu lua LG cu panou RGBW.

#32
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,363
  • Înscris: 03.03.2016
De ce, ce are?

#33
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 06.11.2014
Ca-ti bati joc de bani si de imagine cu un pseudo-4K.

#34
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,363
  • Înscris: 03.03.2016
Mam uitat pe net și am înțeles ca LG umbla cu cioara vopsita, am găsit ceva de seria 6000 ca ar avea panou deasta

#35
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005

View PostiZet, on 27 octombrie 2017 - 22:01, said:

Ca-ti bati joc de bani si de imagine cu un pseudo-4K.

De acord cu tine, ca eu am luat cu panou RGBW, dar nu pseudo 4K e problema, ca se vede incredibil de clar si asa, ci faptul ca subpixelul ala alb nu se intelege bine cu nuantele de galben si uneori da niste culori ciudate

#36
elax

elax

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.04.2008
Salut, am decis sa nu deschid un topic nou, avand in vedere ca acesta se adreseaza cerintei mele.

Un sfat referitor la achizitia unui televizor 4k 55 ?

Momentan am asta pe care am dat 3500 lei (redus substantial la acea vreme/ la altex spun ei pretul intreg ar fi fost 6470)- Din pacate, la un an au aparut treptat vreo 20 de pete luminoase pe centru, fiecare de dimensiunea aproximativ a unui deget. O sa-l duc inapoi la magazin pentru garantie, dar avand in vedere ca modelul nu se mai fabrica, si nu stiu daca se poate repara... ma gandesc sa am deja in vedere optiunea returnarii banilor si achizitia altui model.

In afara de faptul ca au aparut acele pete, am fost destul de multumit de el, pentru banii pe care i-am dat pe el, se vedea excelent.

Ma gandesc ca in cazul in care imi sunt returnati banii, sa iau acest model - chiar daca mai pun eu diferenta. Merita?

Astept si alte sugestii daca aveti, dar din pacate nu as vrea sa sar peste 4500 lei bugetul, si neaparat trebuie sa fie 55.

Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate