Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

LEXUS seria RX 2010-2011

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
hei,

caut niste informatii despre masina din titlu. ma intereseaza:

- consum
- fiabilitate
- chestii de avut in vedere (cost RCA / CASCO, consumabile, etc)

e o masina foarte rara, si cine o are nu prea sta pe forum... am gasit un singur user care povestea de modelul ante 2010...

din ce am mai citit, stiu doar ca e foarte tare la consum si fiabilitate...si cam atat.

intuiesc ca e 4x4 doar cu numele, are probabil ceva cuplu / demaraj datorita motoarelor electrice si recent s-a redus impozitul ca deh, e hibrid. service-ul se face la Toyota.

inteleg ca modelele facute pentru US sunt mai slabe calitativ...materialele la interior...parca asa am citit...

in rest, astept de la voi, care cunoasteti cat de cat subiectul...

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Lexus este varianta de lux a producatorului Toyota. Fiind o masina de lux, are si costuri de intretinere corespunzatoare.

Este un autoturim pentru cei care au venituri de peste 5000 euro/luna in Ro.

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca prima ta intrebare e despre consum atunci mai bine lasa, clar nu e de nasul tau.

Edited by Friskey, 15 November 2015 - 22:10.


#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Eu...........un necunoscator auto stiu ca NU exista LEXUS seria RX 2010-2011, ci poate LEXUS RX 350, an de fabricatie 2010/2011........exprimarea face sa cautam potcoave de cai morti ( in cazul nostru de 4/5 ani ).

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
RX hibrid vine cu avantajul impozitului redus cu 95% si un consum tipic de 9-10% in mediu urban, cum s-a spus mai sus, este o masina premium cu intretinere pe masura marcii. La Prius revizia simpla este 600 lei cu 4L ulei 5W30, filtru aer, polen si ulei, bujiile la Prius costa cca 400 lei la Toyota, iar la Lexus hibrid tot bujii scumpe specifice fabricantului sunt necesare.

#6
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Eu am un vecin ce are LX 470 din 2007, motor V8 cu motor de 4.7, m-am dat cu ea de cateva ori si pot sa zic ca merita fiecare cent, il are de vreo 3 ani si e luat din SUA, pus in container si adus in EU, taxe pe municipiu vreo 5500 ron, asigurare&casco 5000 ron/an, consum intre 15 si 25l/100km. Calitatea materialelor e foarte foarte buna, Lexus in SUA e vandut si vazut destul de bine.
4*4 e ok la el, nu-i Navara sau Hilux, dar merge.
Eu iti recomand sa iti faci Casco la el.
De curiozitate, il iei din EU sau SUA via vapor?

Edited by AgroAlex, 15 November 2015 - 23:41.


#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 connectorxp, on 15 noiembrie 2015 - 23:41, said:

hibrid vine cu avantajul impozitului redus cu 95%
Nu mai e valabil de cativa ani.

#8
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
unde nu mai e valabil? ca in unele parti din tara abia s-a introdus reducerea de 95%, inainte era doar pentru bucuresti:)

#9
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
@initiator
De ce nu te uiti mai degraba la un Touareg?

http://olx.ro/oferta...html#3aa9cbf275
http://olx.ro/oferta...html#3aa9cbf275 (hibrid)
http://olx.ro/oferta...html#3aa9cbf275 .
http://autovit.ro/an...g-ID7GfmJp.html

 AgroAlex, on 15 noiembrie 2015 - 23:41, said:

taxe pe municipiu vreo 5500 ron, asigurare&casco 5000 ron/an, consum intre 15 si 25l/100km.
cu un Touareg de 3.0tdi initiatorul ar putea iesi mai ieftin

Edited by DraculescuDraculescu, 16 November 2015 - 07:45.


#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 DraculescuDraculescu, on 16 noiembrie 2015 - 07:39, said:

@initiator
De ce nu te uiti mai degraba la un Touareg?


Poate pentru ca,zice el,caut niste informatii despre masina din titlu....


ps.
Sa nu deviem de la subiect.Poate altii ii vor recomanda Renault sau Opel.Dar el vrea DOAR Lexus.

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Touareg nu are nicio treaba cu RX, mai ales in termeni de consum si fiabilitate, o fi bun la off-road, dar cam atat, dintre astea doua oricand as lua japoneza, mai ales ca cel ce o cumpara nu e interesat sa coboare cu ea de la stana.

Impozitul redus este lege, incepand cu trimetrul I al acestui an, deci toti cei ce detin automobile hibride au dreptul la reducere.

#12
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
merci de informatii.

am eu o chestie cu RX hibrid (doar hibrid), germanele nu ma intereseaza pentru ca sunt manarite in general. si este bine sa presupunem ca daca imi iau RX, am facut calculele financiare, nu-s vreun meltean ce cauta imagine si inmatriculare pe BG.

DACA il iau, il iau din DE...

si ma intereseaza informatiile de orice fel, pentru ca nu am disponibuile decat review-uri.

si da, e normal sa intrebi de consum si despre absolut orice nu stii, ca nu-ti cumperi ceva orbeste doar ca e tabu pe SP...sau daca nu-ti pui fluturasul de salariu.

dupa mine, masina asta are o devalorizare mult mai mare decat suratele germane de 3.0, fiind foarte subapreciata - probabil lumea fuge ince de hibride. insa vad in ea o fiabilitate foarte mare, lucrul pe care am ajuns sa il apreciez mai mult decat orice. iar la asta adaugi comfortul marcii si un motor ok, pentru mine e super.

#13
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008
Cat esti dispus sa dai pe masina?

#14
borreddog

borreddog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 628
  • Înscris: 28.03.2005
in principiu 23-25 k.

cu aparitia noului model 2016, probabil preturile vor mai scadea...

#15
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

 DraculescuDraculescu, on 16 noiembrie 2015 - 07:39, said:

@initiator
De ce nu te uiti mai degraba la un Touareg?
eu zic mai bine sa se uite si la
◾Audi Q5
◾BMW X3
◾BMW X5
◾BMW X6
◾Hyundai ix55
◾Hyundai Santa Fe
◾Infiniti FX
◾Jeep Cherokee
◾Jeep Patriot
◾Land Rover Discovery
◾Mazda CX-7
◾Mazda Cx-9
◾Mercedes-Benz G-Klasse
◾Mercedes-Benz M-Klasse
◾Mitsubishi Pajero
◾Nissan Pathfinder
◾Nissan Patrol
◾Porsche Cayenne
◾SAAB 9-7X
◾Toyota LandCruiser
◾Volvo XC90


@ initiator, scuze de offtopic dar mereu se gaseste cate unul care sa recomande altceva.
Cat despre Lexus, masina de lux, intretinere de lux.Daca iti permiti, go.

Edited by jericho, 16 November 2015 - 11:49.


#16
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,143
  • Înscris: 08.12.2008

 borreddog, on 16 noiembrie 2015 - 11:43, said:

in principiu 23-25 k.

cu aparitia noului model 2016, probabil preturile vor mai scadea...

La acesti bani e f posibil sa gasesti un Lexus mult sub pretul pietei in conditiile in care rulajul sa fie cu cel putin 30-40000 de km mai mic ca la o masina premium nemteasca. Plus ca fiabilitatea este considerata a fi peste ele. Eu zic ca te-ai orientat bine si bănuiesc ca si intretinerea nu va fi o problema. Cauta totusi la dealerii de marca. Sper sa nu te incurci cu samsari si oameni dubiosi. Nu are rost.
Pe bune, se baga in aceiasi oala Lexus si Hyundai, Pajero, Patrol...  sunt masini gandite f diferit. Asa ca nu prea se compara.

Edited by LauCalin, 16 November 2015 - 12:33.


#17
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 t-balt, on 16 noiembrie 2015 - 01:42, said:

unde nu mai e valabil? ca in unele parti din tara abia s-a introdus reducerea de 95%, inainte era doar pentru bucuresti:)

Da, vad ca anul asta au reintrodus reducerea. In 2008 au bagat-o, in 2011 au scos-o, acum au bagat-o iar, sa vedem cand o scot.

#18
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Aveti grija, suvurile hibrid nu sunt masinie economice, sa nu se astepte nimeni la consum de Prius, la drum lung este dezastru.

Test facut in iarna aceasta intre x6 40d si Rx 450h, ruta Buc-Poiana Bv, la BMW consumul a fost sub 11%,la Rx peste 14%, in ciuda faptului ca au aproape ac. nr de cai,lexusul este considerabil mai anemic, tractiunea integrala mult mai slaba, la fel si tinuta de drum.

Calitatea materialelor nu este chiar atat de buna, exista loc de mai bine, pe drumuri proaste greierasii isi fac simtita prezenta.

@Initiator, degeaba vorbesti de meltenism,ca nu o cumperi pt imagine etc. Cand vrei suv de 70k euro la o treime din pret si apoi intrebi cat consuma fix asta demonstrezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate