Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cine e Adevaratul Dumnezeu.Va invit sa aflati.

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Daca vreti sa aflati mai multe despre adevaratul Dumnezeu si NU cum este El prezentat in religii cititi cartile "Conversatii cu Dumnezeu" de Neale Donald Walsch.O sa vedeti un Creator adevarat si o filosofie prezentata in aceste carti logica si foarte interesanta. Dumnezeul prezentat de religii este unul mincinos si absurd in schimb Adevaratul Creator al vietii si al Universului nu se ocupa cu judecatile si nu sadeste frica in inimile oamenilor, frica fiind ces mai nociva alaturi de ura. Dumnezeu este iubire si atat.Va recomand sa cititi cartile si nu aveti ce pierde, o sa descoperiti un Dumnezeu fascinant.Cartile se gasesc si in mediul online si in plus aflati raspunsul la multe intrebari existentiale.Repet nu e vorba de religie ci despre Creatorul Universului.
Cine a citit cartile, ce parere aveti de ele? Ce impresie v-au lasat? Asta e intrebarea mea.
Dumnezeu ,un Creator exista.Dar nu asa cum este El prezentat in majoritatea religiilor..
Ce parere aveti?Cine a citit cartile?Sunt foarte interesante ,merita citite.Va asigur.
(e doar o sugestie)

Edited by AlynutzTigerAtlantic, 15 November 2015 - 05:15.


#2
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-am timp acum sa ma iau de tine... dar nu pot sa ma abtin sa nu intreb
aia de au scris cartile... de unde stiu ei??? s-au vazut cu dumnezeu?

lasa naibi cartile... traieste pe pielea ta!!!... e ca si cum a afla din carti cum e sa mergi pe bicicleta sau sa conduci masina!!!...
sa vina "adevaratul" dumnezeu sa si infiinteze aici! in fata noastra!!!...
dovezi tată!!!... dovezi!... nu prosteli!!!

LE: si inca o chestie... unde era adevaratul creator iubitor cand razbiaie, catastrofe, atentate?!?

Edited by Nero-d, 15 November 2015 - 09:09.


#3
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Nu am citit cărțile,dar dacă acolo chiar scrie ce zici că scrie,mi-am dat și singur seama.
Anume că Dumnezeu nu este cum este descris de religii.
Mai departe e treaba fiecăruia să creadă dacă există sau nu;încazul în care crede că există,să creadă cum anume este Dumnezeu,etc.

#4
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 15 noiembrie 2015 - 05:15, said:

Dumnezeu este iubire si atat.
...
Dumnezeu ,un Creator exista.
Si totusi realitatea inconjuratoare nu sustine aceasta ipoteza.

#5
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
vrei sa faci cunostinta cu adevaratul dumnezeu???
ia d-aici!... te invit sa afli! Posted Image
http://ro.rael.org/request.php?85
informatii si detalii la prima mana!!!... de la cei care au tăifăsuit cu el!!! nu filozofii rasuflate! Posted Image

Edited by Nero-d, 15 November 2015 - 09:36.


#6
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014

View PostNero-d, on 15 noiembrie 2015 - 09:29, said:

vrei sa faci cunostinta cu adevaratul dumnezeu???
ia d-aici!... te invit sa afli! Posted Image
http://ro.rael.org/request.php?85
informatii si detalii la prima mana!!!... de la cei care au tăifăsuit cu el!!! nu filozofii rasuflate! Posted Image
Rael e ala cu extraterestrii ?

View PostAlynutzTigerAtlantic, on 15 noiembrie 2015 - 05:15, said:

Dumnezeu ,un Creator exista.Dar nu asa cum este El prezentat in majoritatea religiilor..
Dar nu asa , dar nu altfel , dar nici pe dincolo , nici pe dincoace , nu putem intelege , dar totul face parte dintr-un plan maret , si 100% sigur exista (unicornul roz).
Se numeste Wishful Thinking .

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/6/68/Wishful_Thinking.jpg/440px-Wishful_Thinking.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



#7
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
yap! :)
dar in vad pe initiator ca pe o persoana doritoare sa afle si e pacat sa apuce pe cai gresite... nu? Posted Image

#8
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
mai bine cititi CĂRŢI ORTODOXE: http://cartearomanea...i-ortodoxe.html

#9
_-AppleS-_

_-AppleS-_

    ✮✮✮✮✮✮✮✮

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,512
  • Înscris: 09.07.2014
Mai bine cititi carti de vindecare : [ http://www.godwouldbeanatheist.com/images/rec/goddiarrhea.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Click pe imagine pentru detalii .

Edited by _-AppleS-_, 15 November 2015 - 10:37.


#10
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,200
  • Înscris: 01.10.2009

View PostNero-d, on 15 noiembrie 2015 - 08:45, said:

LE: si inca o chestie... unde era adevaratul creator iubitor cand razbiaie, catastrofe, atentate?!?
Pai daca exista viata dupa moarte, de ce ar trebui creatorul sa impiedice trecererea in alta dimensiune?

#11
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Ai postat si pe un alt site, aceeasi intrebare. De ce ai crede ca Dumnezeu e asa cum scrie in cartile alea si nu e cum scrie in Biblie, Coran, etc.?

Quote

Dumnezeul prezentat de religii este unul mincinos si absurd in schimb Adevaratul Creator al vietii si al Universului nu se ocupa cu judecatile si nu sadeste frica in inimile oamenilor, frica fiind ces mai nociva alaturi de ura.
Daca ar fi asa cum l-ai descris tu, religia n-ar mai exista. Pentru ca, in esenta, religia isi mentine adeptii prin frica fata de o entitate.

#12
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Am reflectat si eu la parabola fiului risipitor , inclin sa cred ca in parte biblia si religiile in general "slavesc" pe dumnezeul acestui veac in persoana lui Satan .Posted Image

#13
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postascended, on 15 noiembrie 2015 - 09:09, said:

Nu am citit cărțile,dar dacă acolo chiar scrie ce zici că scrie,mi-am dat și singur seama.
Anume că Dumnezeu nu este cum este descris de religii.
Mai departe e treaba fiecăruia să creadă dacă există sau nu;încazul în care crede că există,să creadă cum anume este Dumnezeu,etc.
Păi religiile nu-L prea descriu, din contră afirmă că Dumnezeu este incognoscibil, misterios.

#14
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postmario_bril, on 15 noiembrie 2015 - 16:08, said:

Păi religiile nu-L prea descriu, din contră afirmă că Dumnezeu este incognoscibil, misterios.
Posibil,dar eu nu am studiat în amănunt ce "zic" religiile despre Dumnezeu.

#15
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
zau?
pai iisus a fost sau nu dumnezeu???
daca a fost... ti s-a parut incognoscibil sau misterios?!?
lui adam care a avut o relatie stransa cu el... tot incognoscibil i s-o fi parut???

e adevarat ca acum, in vremurile noastre pare putin abscons... dar poate e tacerea prostului care vrea sa para filozof...

Edited by Nero-d, 15 November 2015 - 16:21.


#16
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
@Nero-d,pe mine mă întrebi?

Dacă da,iată ce zic eu:
Indiferent că a existat sau nu Isus,indiferent că a fost sau nu(dacă a existat)fiul lui Dumnezeu(și dacă da,atunci implicit este și el Dumnezeu),ceea ce spune religia că a făcut El(sau a zis),are treabă cu binele(pozitivul).
Deci eu,din moment ce am înțeles noțiunile de bine și rău,nu mai am nevoie să urmez strict litera scripurii(așa consider eu-că nu mai e nevoie).
Pentru că știm cu toții,oamenii sunt de 2 feluri:buni și răi.
Iar fiecare alege să fie,ori una,ori alta.
Din cauza asta am zis că Dumnezeu ne-a dat libertatea(inclusiv cea de a alege).

#17
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostNero-d, on 15 noiembrie 2015 - 16:20, said:

zau?
pai iisus a fost sau nu dumnezeu???
daca a fost... ti s-a parut incognoscibil sau misterios?!?
lui adam care a avut o relatie stransa cu el... tot incognoscibil i s-o fi parut???

e adevarat ca acum, in vremurile noastre pare putin abscons... dar poate e tacerea prostului care vrea sa para filozof...
Iisus a fost și Om și Dumnezeu. Când a fost întrupat S-a lăsat cunoscut ca Om, nu ca Dumnezeu.
Cât despre Adam, Biblia nu menționează că L-ar fi cunoscut pe Dumnezeu, absolut deloc. Din contră, din descrierea făcută vedem un Adam cam buimac, nu știa Cine-i vorbește și mai ales, ce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate