Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce facultate sa aleg?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Sunt eleva in clasa a XII-a la  profil stiinte sociale.  
Dupa ce m-am gandit si m-am razgandit oscilez intre urmatoarele:
1.Psihologie. Cu gandul sa fac facultatea asta am mers la liceu si mi-am ales profilul. Insa studiind piata am ajuns la concluzia ca e destul de complicat sa ajungi psiholog, in Romania nu e un domeniu de larg interes, iar veniturile pe masura. Chiar daca nu as deveni psiholog ma gandesc ca ma poate ajuta aceasta facultate sa lucrez in domeneii adiacente, mai bine platite. Persoane care ma cunosc mi-au spus ca mi s-ar potrivi profesia.
2.Istorie. Ca materie imi place mai mult ca psihologia. Singura perspectiva de viitor fiind profesoratul, salariu nemotivant, dar mi-ar placea sa fiu profesoara si cred ca m-as descurca bine.
3.Ma mai gandesc la jurnalism, dar sunt atatia jurnalisti care nu au terminat aceasta facultate, incat mi se pare inutila.
Desi mergem la serviciu pentru bani nu vreau sa aleg doar din considerente financiare si sa ma trezesc peste ani ca am un job pe care il urasc si un salariu mic pentru ca sunt pe dinafara.
4.Mi-ar placea sa calatoresc, sa am un blog de calatorie, etc. Dar oare pot trai din asta?
5.Am facut teatru ani de zile, m-am lasat din cauza programului foarte incarcat din clasa a 12a. Nu cred ca asta e ceea ce vreau sa fac mai departe, dar imi place.
Jobul meu ideal le-ar combina pe toate cele de mai sus:psihologie, istorie, trainiguri, actorie si calatorii. Exista asa ceva? Ce imi recomandati?
Multumesc ca ati citit tot, stiu ca e mult.

Edited by Alex987654321, 15 November 2015 - 02:13.


#2
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlex987654321, on 15 noiembrie 2015 - 01:58, said:

Ce imi recomandati?
Multumesc ca ati citit tot, stiu ca e mult.

Nu, nu e mult ce-ai scis.
Ce-ti recomand?

ENGLEZA
Engleza pe paine, engleza uzuala, engleza in slang, engleza!
La radio, engleza, la televizor, engleza fara subtitrare, peste tot engleza, sa te obisnuiesti cu muzicalitatea limbii.

#3
AlynutzTigerAtlantic

AlynutzTigerAtlantic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 10.01.2013
Posted ImageAlege istoria.Nu o sa iei bani multi,dar macar faci ce-ti place .Sa fii profesor e frumos,sa faci ora interesanta e si mai frumos iar sa intri in categoria intelectualilor e maret..
Serios.Ai o satifactie cand inveti elevii si faci ora interesanta.Ai o satisfactie cand le vorbesti si ii faci sa inteleaga ceva,o materie..
Ai o satisfactie cand generatii de elevi ies stiind istoria de pe mana ta..Dar nu ai o satisfactie cand vezi fluturasul de salariu..

Si psihologia e frumoasa..Posted Image Dar ar trebui sa cauti de lucru ca psiholog in strainatate caci in Romania nu e deloc potrivit..Posted Image

Daca faci istoria,apropo,poti lucra si ca muzeograf sau ceva in institutii de cultura
Pana la urma faci ce iti place,ce inclina balanta mai mult..

Dar gandeste-te asa:Trebuie sa faci ce iti place,sa te duci la munca cu placere nu doar pentru bani.Munca facuta pentru bani e munca robotica iar cand nu pui suflet in ceea ce faci degeaba faci lucrul acela ai nicio satisfactie.Banii vin,banii se duc..Posted Image insa conteaza sa ii placa sufletului tau acea profesie nu doar cautand banii,cand cauti banii ,risti sa ''nu ii dai gust mancarii'' sau sa te trezesti la 60 de ani si sa zici ca esti plin de bani dar visurile si satisfactia profesionala lipsesc.Ma rog,e doar parerea mea.Si daca o sa fii foarte bun in ceea ce faci,in profesia pe care o alegi,ar trebui sa vina si banii
Iti urez succes maxim.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003

View PostAlex987654321, on 15 noiembrie 2015 - 01:58, said:

Jobul meu ideal le-ar combina pe toate cele de mai sus:psihologie, istorie, trainiguri, actorie si calatorii.
Asta-i moft nu job. Munca se face pe un segment foarte restrans dar aprofundat.

View PostAlex987654321, on 15 noiembrie 2015 - 01:58, said:

Ce imi recomandati?
Recomandarea mea nu valoreaza nimic pentru ca nu stiu ce ti se potriveste mai bine ca tine.

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2015 - 13:12.


#5
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Esti mica si nu intelegi cum sta treaba, e normal, mai nimeni n-a inteles atunci cind erau a 12-a.
Ideea e ca nu exista un job perfect, ci doar unul ok.
Tu ai nevoie de un job care sa iti dea suficienti bani astfel incat sa ai timp calatoresti pe unde vrei. Sa sponsorizezi studenti de la film ce vor sa faca scurt metraje; cat despre training-uri, nu imi dau seama care-i treaba cu ele.
Vrei sa te faci profesor ? Trebuie sa intelegi ca daca nu esti din niciun partid si nu ai pile serioase, o stai 5-6 ani la o scoala de la tara, dupa care vei fi la un liceu de ultima speta din oras. Nu ai cum sa ajungi la o catedra din top 3 / oras daca nu ai relatii.

#6
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTsunnnami, on 15 noiembrie 2015 - 02:54, said:

Nu, nu e mult ce-ai scis.
Ce-ti recomand?

ENGLEZA
Engleza pe paine, engleza uzuala, engleza in slang, engleza!
La radio, engleza, la televizor, engleza fara subtitrare, peste tot engleza, sa te obisnuiesti cu muzicalitatea limbii.

Alegi ASE, Marketing/Management cu accent serios pe turism, dar ENGLEZA trebuie visata.
Incerci sa pleci din tara sa termini scoala in alta tara, de luat in calcul, Marea Britanie, Statele, dar facultati serioase nu "no name".
Facultatile "no name" din vest sunt mai proste ca cele din Romania

View PostAlex987654321, on 15 noiembrie 2015 - 01:58, said:

Jobul meu ideal le-ar combina pe toate cele de mai sus:psihologie, istorie, trainiguri, actorie si calatorii. Exista asa ceva? Ce imi recomandati?

View Postneagu_laurentiu, on 15 noiembrie 2015 - 13:10, said:

Asta-i moft nu job. Munca se face pe un segment foarte restrans dar aprofundat.

Recomandarea mea nu valoreaza nimic pentru ca nu stiu ce ti se potriveste mai bine ca tine.

Cum nu stii ce se potriveste, daca fata ti-a dat toate datele.

Ia sa vedem:

Agent de turism, sau consul,tat care poate lucra pe un cruise de renume pentru agentie.
Istorie:
Istoria locurilor in care opreste cruise-ul si program de vizitare, cu povestile, legendele si faptele din trecutul locurilor.

Psihologie:
Cunoasterea clientilor si trasaturile lor personale si grupului pentru care este responsabila pentru a le oferi programe care sa-i faca fericiti si sa le placa excursia in scopul de a reveni.

Trainings:
Workshops cu grupul de care e responsabila sa ii invete sa produca arta precum o faceau bastinasii locurilor de vizitat. margele, pictura rudimentara, tesaturi, pescuit, scalparea albilor, :lol:
Tot la trainings intra si istoria

Actorie si calatorii sunt deja cuprinse.

Ei? Mai e un moft???

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Tot. Una-i pasiunea spre un domeniu ori altul si alta e aprofundarea si exercitarea unei meserii.

#8
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Multumesc tuturor pentru sfaturi.
Lasand pasiunea, ca doar serviciul e pentru bani. Spre ce sa ma orientez ca absolventa de liceu umanist? Nici nu incape discutie de inginerie sau medicina, oricat de bine s-ar plati.
Nu e nimic la misto Tsunnami. Apreciez raspunsul tau, dar nu vreau sa plec din tara(si nici sa mananca engleza pe paine).

Edited by Alex987654321, 15 November 2015 - 17:15.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Eu am raspuns la intrebare. Si intrebarea nu fost despre pasine, intrebarea a fost despre un job care sa inglobeze toate "pasiunile" din lista.
Daca a fost la misto, tot nu-mi pare rau, pentru ca mi-am pus imaginatia la incercare.

View PostAlex987654321, on 15 noiembrie 2015 - 17:11, said:

Nu vreau sa plec din tara.

Nu inteleg ce cauta calatoriile acolo, atunci, sau te referi Bucuresti-Snagov-Bucuresti?

View PostAlex987654321, on 15 noiembrie 2015 - 17:11, said:

Lasand pasiunea, ca doar serviciul e pentru bani.

Atunci nu-ti inteleg intrebarea.
Pentru mine serviciul nu poate exista fara pasiune.
Sau iti place sa calculezi anii de munca pana la pensie?

#10
Alex987654321

Alex987654321

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 30.08.2015
Vreau sa calatoresc, nu sa emigrez. Si eu vreau si bani si pasiune, insa acum vreau sa iau in calcul toate optiunile pentru o cariera. Poate e ceva care mi-a scapat si mi-ar si placea si ar fi si salariu motivant. Nu  numar zilele pana la pensie.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,602
  • Înscris: 30.07.2003
Statistic, nu ai ce sa alegi (unele le-ai eliminat deja). Acum ca te vei incadra in statistica ori vei fi exceptia, nu stim. Chiar e nevoie sa facem noi pomelnicul meseriilor cand le vezi in jurul tau ? Alege, intreaba unde ai nelamuriri dar nu sa ne uitam noi in globul de cristal !

Edited by neagu_laurentiu, 15 November 2015 - 17:51.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAlex987654321, on 15 noiembrie 2015 - 17:21, said:

Vreau sa calatoresc, nu sa emigrez. Si eu vreau si bani si pasiune, insa acum vreau sa iau in calcul toate optiunile pentru o cariera. Poate e ceva care mi-a scapat si mi-ar si placea si ar fi si salariu motivant. Nu  numar zilele pana la pensie.

Pentru tine e mai importanta tara decat fericirea prin slujba.
Nu ma mai intereseaza. Pentru ca esti deja fericita (tara n-o sa ti-o ia nimeni)

#13
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,739
  • Înscris: 23.11.2005
Doar si doar prostituatele imbina toate enumerate de tine:
- vorbesc despre istorie cu clientii
- le plimba pestele prin toate tarile din lume
- joaca diverse roluri pe banii clientilor
- mint parintii cum ca lucreaza ca psiholog in alt oras

#14
Sarah_N

Sarah_N

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 18.10.2008
Limbile straine iti plac? Poti sa faci o faculltate de traducatori-interpreti. Asa iti vor folosi cunostintele de istorie, psihologie, vei si calatori etc. etc. Sau poti sa te faci profesor, trainer intr-un anumit domeniu (psihologii pot conduce si workshop-uri, lucra ca traineri)...

#15
bogdan286

bogdan286

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.04.2007
Boss, fa-te popă, nu sti ca aia fac bani? Ce dracu!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate