Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Sistemul de operare pe stick sau hard extern?

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
-Mircea

-Mircea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 10.11.2015
Am observat ca hardul mecanic da semne de oboseala, alta varianta inafara de "inlocuieste" nu am, garantia s-a terminat, asa ca vreau sa ma intrept spre SSD, stick usb sau hard extern.

Stick usb este varianta a mai ieftina, dar sunt curios daca pot sa fac ceva mai ciudat? Sa iau un hard extern si sa instalez sistemul de operare de pe laptop si cel de pe netbook, sa tin pe o partitie - Sistemul de operare de la Laptop si pe alta partitie? Pe cel de la netbook?

Pot sa instalez 2 sisteme de operare pe un hard? Ma rog, asta stiu, ca am mai avut 2 sisteme de operare, dar sunt curios daca merge sa instalez 2 sisteme de operare, sa le folosesc pe 2 calculatoare diferite? Respectiv laptop si netbook.

#2
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,049
  • Înscris: 10.09.2005
Windows instalat pe stick usb va merge ca melcul. Ia un ssd cel mai bine, nu se compară cu nimic. Cel mai ieftin ssd tot e mai rapid decât orice hard sau stick.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,062
  • Înscris: 01.12.2001
Nu cred ca poti boota de pe HDD extern. Multe nu suporta asa ceva.

#4
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Daca este ( HDD extern ) pe e-SATA merge..................dar viteza de transfer / timpii de acces al info' sunt mici prin interfata.

#5
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Pentru stick bootabil iti recomand Porteus linux: este foarte rapid si il poti folosi pentru office si internet.
Sunt si alte variante de linux rapide.

#6
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Daca vrei un SO pe un hdd extern sau stick, incearca o distributie linux: Linux Mint, Manjaro sau Arch linux (sunt testate de mine, le-am instalat pe un hdd extern si se miscau ok).

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Pe thunderbolt se misca bine...cred ca si pe 3.1, nu am testat.

Dar pe usb 3.0 nu. Windows-ul cel putin nici nu il poti instala pe usb.

#8
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014
Eu am avut instalat Arch linux pe un hdd extern 3.0 conectat la un port 2.0 si mergea ok.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008

 ChemTeacher, on 13 noiembrie 2015 - 22:33, said:

Daca este ( HDD extern ) pe e-SATA merge..................dar viteza de transfer / timpii de acces al info' sunt mici prin interfata.

E sata e identic cu sata,timpii sunt identici.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca ai USB3 la calculator si un stick rapid (nu numai USB3 dar cu adevarat rapid gen Sandisk Extreme) stick-ul e considerabil mai rapid decit un hard disc.

Windows pe usb desi cumva, vag, cu chin, depinde, sa vezi, etc - da se poate - dar UITA de asa ceva,

In plus multe linuxuri (poate majoritatea?) nu mai au nici o treaba acum cind le muti de pe un calculator pe altul (si vorbesc de varianta instalata nu live). Si sint functionale si cu stick "normal" si USB2 (cu USB3 si stick bun zboara - vorbim de chestii complicate, inclusiv windows in VirtualBox, daca ai destul RAM si un procesor non-entry-level din ultimii 5 ani).

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
draga mircea... indreapta-te spre: "inlocuieste"!!!
eftin si fara batai de cap!

daca HDDul da semne de oboseala... nici laptopul nu e departe...

Edited by Nero-d, 14 November 2015 - 09:03.


#12
idm_luci

idm_luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 22.06.2007
Am in atelier un samsung r55 la care ii lipseste adaptorul pt hdd intern , il folosesc cu  windows 7 instalat pe hdd extern conectat cu un adaptor sata-usb , merge surprinzator de bine , se foloseste doar pentru browsing , citire scheme , cautare piese electronice si radio online. Deci se poate instala windows pe extern , merge bine dar depinde la ce se foloseste laptopul. Nu functioneaza cu orice rack extern 2,5 , am unul care dupa o perioada intra intr-un mod sleep si ingheata windowsul definitiv pana la restart.

#13
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

 f300, on 14 noiembrie 2015 - 08:29, said:

In plus multe linuxuri (poate majoritatea?) nu mai au nici o treaba acum cind le muti de pe un calculator pe altul (si vorbesc de varianta instalata nu live). Si sint functionale si cu stick "normal" si USB2 (cu USB3 si stick bun zboara - vorbim de chestii complicate, inclusiv windows in VirtualBox, daca ai destul RAM si un procesor non-entry-level din ultimii 5 ani).
   Orice linux functioneaza (cel putin, ar trebui sa functioneze), deoarece au kernel modular, incarcand driverele in functiu componentele indentificate de sistem. Astfel, nu mai apar incompatibilitati cauzate de drivere.

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Zinus, on 14 noiembrie 2015 - 11:04, said:

   Orice linux functioneaza (cel putin, ar trebui sa functioneze), deoarece au kernel modular, incarcand driverele in functiu componentele indentificate de sistem. Astfel, nu mai apar incompatibilitati cauzate de drivere.

Kernelul o sa mearga daca nu ai nevoie de suport special pentru cine stie ce device-uri (eventual esentiale, gen placa de retea) dar sint multe chestii care pot sa necesite configurare. In mod notabil pina acum ceva timp mai toate distributiile mari exceptind Fedora (si clonele) necesitau reconfigurarea serverului X cind schimbai placa video (ceea ce e aproape sigur daca folosesti stick-ul pe alt calculator). Putin spus enervant. De asemenea si acum Ubuntu iti leaga reteaua wifi (si probabil nu numai) de MAC-ul anume al adaptorului tau. Bootezi si te trezesti ca n-ai net pina nu mergi sa modifici acolo ca reteaua salvata sa mearga cu MAC-ul actual. Astea pot sa fie in particular enervante pentru ca nici macar nu poti fara NET sau X sa browsanesti sa vezi cam ce trebuie sa faci (bine, poti sa browsanesti si fara X dar e pur teoretic).

Nu ca nu merge, doar ca exista mici, mici amanunte si nu e neaparat totul absolut roz. Mai ales pe USB3 e fenomenal - TZAC-TZAC-TZAC si esti in GUI. Si nu e bun numai pentru chestii "usurele", poti sa faci orice cu el.

#15
alexandru1965

alexandru1965

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 07.06.2017
cine ma poate ajuta cu o schema radiocasetofon de masina PHILIPS Rc406

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate