Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Conectare sistem home cinema la TV led

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
thefinalhunter

thefinalhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2008
Buna seara,
Vreau sa acizitionez un sistem home cinema pentru acasa si nu sunt in cunostinta de cauza, asadar apelez la amabilitatea voastra cu sfaturi/pareri vis-a-vis de aceasta.
Sistemul home cinema pe care vreau sa il achizitionez este acesta: http://www.altex.ro/...50-en-1000w-usb
TV-ul led la care vreau sa il conectez este acesta: http://m.emag.ro/tel...0/pd/E4Q42BBBM/
As dori sa stiu daca dupa conectarea sistemului home cinema la TV, filmele .MKV vor fi redate fara probleme pe respectivul TV/home cinema system. Am suspiciuni legate de conectivitate.

Multumesc anticipat!

Edited by thefinalhunter, 13 November 2015 - 20:37.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,268
  • Înscris: 01.12.2001
mkv e un container.
Contine video, audio, eventual subtitrari.
Trebuie sa ai un player compatibil cu acele fisiere mkv

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Sistemul audio nu se pupa cu TV-ul!

Iti trebuie un sistem audio cu intrare digitala optica, asa cum are TV-ul iesirea digitala de audio.
Si sistemul audio sa decodeze si sunet DTS, altfel nu prea vei auzi sunetul din filmele redate pe intrarea USB din TV, decat in relativ putine cazuri.
Daca doresti redarea direct din USB pe sistemul audio(unul cu BluRay, of course), atunci trebuie sa cauti un sistem audio care sa corespunda tuturor cerintelor tale, TV-ul fiind folosit doar ca monitor.
Pentru redarea sunetului din TV ai nevoie de conexiune digitala optica intre TV si sistemul audio.
TV-ul fiind destul de vechi, nu are HDMI ARC, deci este nevoie neaparat de conexiune separata pentru audio. Conexiunea analogica este posibila, dar sunetul pe sistemul audio va fi STEREO ONLY, indiferent de sunetul transmis de respectivul post TV, care poate fi si multicanal.

#4
thefinalhunter

thefinalhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2008

View Postviceroy56, on 13 noiembrie 2015 - 21:30, said:

Sistemul audio nu se pupa cu TV-ul!

Iti trebuie un sistem audio cu intrare digitala optica, asa cum are TV-ul iesirea digitala de audio.
Si sistemul audio sa decodeze si sunet DTS, altfel nu prea vei auzi sunetul din filmele redate pe intrarea USB din TV, decat in relativ putine cazuri.
Daca doresti redarea direct din USB pe sistemul audio(unul cu BluRay, of course), atunci trebuie sa cauti un sistem audio care sa corespunda tuturor cerintelor tale, TV-ul fiind folosit doar ca monitor.
Pentru redarea sunetului din TV ai nevoie de conexiune digitala optica intre TV si sistemul audio.
TV-ul fiind destul de vechi, nu are HDMI ARC, deci este nevoie neaparat de conexiune separata pentru audio. Conexiunea analogica este posibila, dar sunetul pe sistemul audio va fi STEREO ONLY, indiferent de sunetul transmis de respectivul post TV, care poate fi si multicanal.

Mersi de info.
Cel mai probabil, nu -am facut eu prea bine inteles si imi cer scuze pentru asta.
M-ar interesa urmatorul lucru:
Daca eu conectez sistemul home cinema la TV si rulez(ca si pana acum) filme .MKV de pe un USB(folosind implicit playerul TV-ului), va sti sistemul home cinema sa redea sunetul filmului in derulare?
TV-ul stie sa redea DTS, sistemul home cinema la fel.
Imi trebuiesc alte "chestii" ca sa conectez sistemul home cinema la TV, sau se conecteaza doar prin USB / HDMI?

PS: ar fi mai potrivit acest sistem home cinema? http://www.altex.ro/...lips-htd3570-12
Mersi!

Edited by thefinalhunter, 14 November 2015 - 12:48.


#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sper ca stii ca principala functie a sistemelor home cinema este de a rula filme, nu de a fi un simplu sistem audio.
Deci rulezi filmul pe HC si folosesti tv-ul ca monitor, nu rulezi filmulmpe tv si folosesti sistemul doar pe audio. Cauta un HC care stie sa ruleze formatele care te intereseaza.
Cu scosul sunetului din tv e de obicei mai complicat cateodata. S-a mai discutat.

Edited by underb, 14 November 2015 - 12:56.


#6
thefinalhunter

thefinalhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2008

View Postunderb, on 14 noiembrie 2015 - 12:52, said:

Sper ca stii ca principala functie a sistemelor home cinema este de a rula filme, nu de a fi un simplu sistem audio.
Deci rulezi filmul pe HC si folosesti tv-ul ca monitor, nu rulezi filmulmpe tv si folosesti sistemul doar pe audio.

Tocmai pt asta m-ar interesa un sistem home cinema, pt redare sunet de calitate :)

#7
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
REPET:
Pentru a reda orice se aude la TV(program TV, film de pe USB), legatura intre TV si HC se face prin conexiune digitala optica.
Pentru a reda si sunetul DTS, HC-ul trebuie sa decodeze DTS, inclusiv din intrarea digitala optica.
Degeab stie sa decodeze DTS televizorul, ca sunetul decodat este trimis STEREO catre difuzoare si/sau iesirea de casti.
Pe iesirea digitala, semnalul este trimis codat si ste necesar ca HC-ul sa stie sa-l decodeze.
Un exemplu care face tot ce trebuie.
Sau ASTA

Edited by viceroy56, 14 November 2015 - 17:11.


#8
thefinalhunter

thefinalhunter

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.07.2008

View Postviceroy56, on 14 noiembrie 2015 - 17:06, said:

REPET:
Pentru a reda orice se aude la TV(program TV, film de pe USB), legatura intre TV si HC se face prin conexiune digitala optica.
Pentru a reda si sunetul DTS, HC-ul trebuie sa decodeze DTS, inclusiv din intrarea digitala optica.
Degeab stie sa decodeze DTS televizorul, ca sunetul decodat este trimis STEREO catre difuzoare si/sau iesirea de casti.
Pe iesirea digitala, semnalul este trimis codat si ste necesar ca HC-ul sa stie sa-l decodeze.
Un exemplu care face tot ce trebuie.
Sau ASTA

Mersi pentru detaliera si aprofunzimea subiectului!
Chiar m-ai facut sa inteleg.
Te mai rog uita-te la modelul meu de TV(la inceputul topicului) si spune-mi daca trebuie sa mai cumpar alte "chestii" legate de conectivitate pt a conecta HC-ul la TV, Sau doar prin cablu optic?
Mersi!

#9
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Un cablu optic TOSLINK este suficient.
Atentie la lungimea necesara, nu trebuie sa stea "gatuit", ca in timp se poate deteriora.
Si vezi, nu lua chiar cel mai ieftin cablu. Nici cel mai scump nu se justifica.

#10
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
intervin si eu cu o situatie pentru a nu mai deschide un nou topic

acum am laptop-to-lcd via hdmi
de unde si prin ce metoda plec cu sunetul?
si in ce intru?

di ce mi-a dat eu seama pana acum
as putea sa ies cu optic din lcd dar am vazut ca numai logitech z906 sau z5500 au intrare optica si costa o galagie de bani.

#11
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Eu folosesc ASA CEVA.
Este OK, cuplat la un sitem 5.1 analogic, obisnuit.
Cauta atent, s-ar putea sa-l gaseti mai ieftin la chinezi, de unde l-am luat si eu!
Sau pe Ebay, aici.
Aliexpress, mult mai ieftin, unele free shipping! Dureaza intre 2 saptamani si o luna pana il primesti.

Edited by viceroy56, 16 November 2015 - 19:22.


#12
Lucaciu

Lucaciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 624
  • Înscris: 05.01.2007
Sa;ut , am legat un tv Samsung UE42F5000 cu un home cinema samsung ht-h4500r prin cablu optic digital dar se aud doar 2 difuzoare.
Ce pot sa fac sa mearga 5.1 ?

Link cu tvul :
http://www.pcgarage....-negru-full-hd/

Link cu home cinema-ul:
http://www.emag.ro/s...n/pd/D2RXLBBBM/

Multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate