Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa Ungaria (artand)

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Salut, as vrea sa iau o casa in Ungaria, in Artand mai exact. Stie careva care ar fi preturile la o casa acolo? merita mai mult o casa in Ungaria decât in Romania? Care ar fi taxele care trebuie plătite lunar/anual? Taxele de trai sunt mai mari ca si la noi? Preturi terenuri? (postul e vag, daca stie careva un site sau ceva de genu cu informatii sau are de aface cu asa ceva)

#2
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
merita, preturile la case sunt sub ceea ce este la noi, taxele din ce stiu eu sunt rezonabile, mancarea e mai ieftina la ei. Dar de ce nu te uiti si la Biharkeresztes? Oricum, cel mai bine e sa dai o tura tu personal pe-acolo si vezi ce case/terenuri sunt de vanzare si asa vezi si preturile.

Edited by AgroAlex, 13 November 2015 - 08:50.


#3
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
La unguri si benzina/motorina e mai ieftina. In momentul de fata in Tg Mures de ex. avem 5.14 lei pentru benzina, 5.20 la motorina. La ei (m-am uitat la Berettyoujfalu, benzinaria Mol) e 4.38, respectiv 4.40 lei (calculat in lei). Nu ai nevoie de vigneta pentru DN-uri, DOAR pentru autostrazi s.a.m.d.

#4
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Si biharkereztez poate fi o varianta :D . Stiu ca sunt mai mici preturile la multe chestii la ei dar as avea nevoie de date concrete, am căutat pe Google.hu dar mie nasol cu traducerea din maghiara, mie si greu sa caut date asa.

Edited by sergiu9494, 13 November 2015 - 09:39.


#5
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Date concrete nu poti avea decat acolo, daca stai in Oradea in 20 de minute esti acolo, eventual iei cu tine pe cineva care se descurca binisor in maghiara pentru situatii exceptionale (aia stiu romana, numai ca sunt unii batuti in cap si nu vorbesc cu tine decat in maghiara) sau poate avem un coleg care a facut aceasta mutare si ne poate impartasi experienta.

#6
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 22.11.2006
pai daca nu cunosti lmba, daca nu stii legile, daca nu ai legatri, de ce vrei sa ai casa acolo? ca economisesti 20 bani la litrul de benzina?

Edited by bluesnake, 13 November 2015 - 10:18.


#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 bluesnake, on 13 noiembrie 2015 - 10:17, said:

pai daca nu cunosti lmba, daca nu stii legile, daca nu ai legatri, de ce vrei sa ai casa acolo? ca economisesti 20 bani la litrul de benzina?

Si vreo 15-20.000 de euro la pretul casei!

#8
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

 bluesnake, on 13 noiembrie 2015 - 10:17, said:

pai daca nu cunosti lmba, daca nu stii legile, daca nu ai legatri, de ce vrei sa ai casa acolo? ca economisesti 20 bani la litrul de benzina?

Pentru ca-i mai rentabil sa stai in Artand sau Biharkeresztes decat in Oradea sau imprejurimi, d-aia. Cu bicicleta faci jumatate de ora-45 de min pana in Oradea, sunt curse de autobus sau poti sa mergi cu masina si in 20 de minute maxim ai ajuns acasa si faci si o economie destul de considerabila la pretul casei, d-aia.

#9
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Motive ar fi destule, nu ai impozit pe casa ( doar la cumparare, si nu asa de mare ca si la noi) ...

#10
FreemanG1

FreemanG1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 724
  • Înscris: 14.07.2014
Te mânîncâ ungurii dacâ te muți acolo.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

 FreemanG1, on 13 noiembrie 2015 - 14:37, said:

Te mânîncâ ungurii dacâ te muți acolo.

Mananci tu rahat.

#12
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

 FreemanG1, on 13 noiembrie 2015 - 14:37, said:

Te mânĂ®ncâ ungurii dacâ te muți acolo.

Te doare mintea, ungurii de la granita in marea lor majoritate sunt foarte ok, in plus, ai mari sanse sa ai mai kulti vecini romani cat unguri ;)

#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,158
  • Înscris: 04.07.2007
Imi aduc aminte de parca ar fi astazi cand acum ceva ani inainte sa intram noi in UE veneau ungurii buluc la noi sa faca cumparaturi exact din aceleasi motive. La noi daca te uiti de jur imprejur la toti vecinii vei constata ca peste tot e mai ieftin decat la noi.

#14
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 asztalos, on 13 noiembrie 2015 - 09:01, said:

La unguri si benzina/motorina e mai ieftina. In momentul de fata in Tg Mures de ex. avem 5.14 lei pentru benzina, 5.20 la motorina. La ei (m-am uitat la Berettyoujfalu, benzinaria Mol) e 4.38, respectiv 4.40 lei (calculat in lei). Nu ai nevoie de vigneta pentru DN-uri, DOAR pentru autostrazi s.a.m.d.
Cele zise de tine despre carburanti nu se confirma pentru restul localitatilor din ungaria.

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 marius87ism, on 13 noiembrie 2015 - 16:33, said:


Cele zise de tine despre carburanti nu se confirma pentru restul localitatilor din ungaria.

Nici din Romania...

 AgroAlex, on 13 noiembrie 2015 - 15:31, said:



Te doare mintea, ungurii de la granita in marea lor majoritate sunt foarte ok, in plus, ai mari sanse sa ai mai kulti vecini romani cat unguri ;)

Si aia de mai departe de granita ce au? Marota asta cu ungurii am crezut ca a intrat in pamant odata cu disparitia lui vctudor.

#16
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015

 denky, on 18 noiembrie 2015 - 07:53, said:

Si aia de mai departe de granita ce au? Marota asta cu ungurii am crezut ca a intrat in pamant odata cu disparitia lui vctudor.

Absolut nimic, mie chiar imi place de ei, foarte multi oameni ca lumea :)

#17
sergiu9494

sergiu9494

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 30.12.2014
Deci nimeni nu are ceva detalii despre preturi? ( ca sunt mai mici stiu si eu, dar cu cat mai mici, nu ...). Ceva site, articole ... orice util si actual.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate