Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Drepturi de admin in Windows 10

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
donPedros

donPedros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.03.2008
Stimati colegi,

Am facut pasul spre Windows 10.
Dupa instalare pentru deschiderea anumitor aplicatii imi cere drepturi de administrator si nu le deschide .
Cum sa fac sa elimin aceste restrictii sa nu-mi mai ceara drepturi de administrator?
Atasez un printscreen cu mesajul aparut.

Multumesc

Attached Files


Edited by donPedros, 12 November 2015 - 21:26.


#2
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 19.07.2005
La fel cum faci in orice Windows, right click pe director, properties, security, adaugi contul tau sau grupul administrators si dai permisiuni de scriere si citire.

Mai simplu e folosind reg din tutorialul de mai jos,  instalezi, dai right click pe directorul blocat si Take Ownership.
http://www.howtogeek...-menu-in-vista/

Insa da permisiuni doar unde ai nevoie, nu da la tot directorul windows, program files, pentru ca pot aparea probleme precum si un risc mai mare de securitate.

Edited by vj_Heaven, 13 November 2015 - 00:23.


#3
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Este vorba de foldere si fisiere care au apartinut altui owner (proprietar) sau mai exact create sub un alt cont de utilizator ce a fost utilizat la o alta instalare de Windows.
Cel mai simplu este sa adaugi in Registry fisierul .reg din link, apoi sa faci click dreapta pe intregul folder, urmat de click pe Take Ownership. Modificarile se vor aplica in mod recursiv asupra tuturor subfolderelor si fisierelor din acel folder.
Asa cum a scris si vj_Heaven, sa nu faci aceasta asupra folderelor create la noua instalare de Windows: folderele Windows, Program Files, Program Data, Users etc.

Am adaugat la topicul de Tips & Tricks un link de unde poti descarca 3 fisiere .reg :
- "Take Ownership";
- "Take Ownership" with Pause (eu o prefer pe acesta);
- Remove "Take Ownership" (pentru a elimina din meniul contextual optiunea, in caz ca nu vei mai avea nevoie de ea).

#4
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Salut!

Am instalat power iso versiunea 6.8 pe 64 biti.  Dupa ce montez o imagine si incerc sa rulez un executabil din imaginea ISO imi zice asa:

"Ask for permission
You'll need to ask an adult in your family if you can use"

imi apare si un buton cu "ask by mail" care nu functioneaza ... imi zice :

"Something went wrong
We’re working on it – try again in a little bit.
Trace ID: cc/WGFurwkejDtMm.28.1"

Desi sunt logat ca si admin cu contul de microsoft totusi imi cere permisiuni!
Cum pot rezolva ?

#5
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
De ce nu montezi imaginea ISO direct in Explorer?
Oricare alta metoda de montare a unei imagini ISO pentru a rula executabile poate conduce la astfel de erori.

Pe versiunile de Windows actuale nu prea mai sunt necesare astfel de programe si nici nu sunt recomandabile.

#6
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,483
  • Înscris: 15.07.2005
Multumesc de recomandare!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate