Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Exista adulti cu autism in Romania?

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015
Am fost diagnosticat gresit de psihiatrii. Asta e concluzia mea dupa atatia ani de intrebari. Am fost si "tratat corespunzator" cu diagnosticile date. In afara de distrus creierul si sufletul, nu m-am ales cu nimic. Pana la urma vazand cateva filmulete pe youtube de la americani, am realizat ca as putea sa sufar de autism, de Asperger. Am 43 de ani. In Romania, din motive de politica cred, autismul nu e recunoscut la adult. Doar de ceva ani se diagnosticheaza la copii. Ce putem zice de adultii de acum care si-au trait copilaria pe vremea lui ceausescu?
http://autismancaar....ism-in-romania/
http://www.autism.ro...opic.php?t=4490
Autistii adulti din Romania sunt diagnosticati cu schizofrenie si oligofrenie, depinde de IQ cred: http://totb.ro/legis...castigat-in-iq/
Daca dai un search pe google cu cuvintele cheie: "sufar de sindromul Asperger", vei gasi un singur rezultat... http://terapeuti.ro/...ii-nu-recunosc/
Din cate puteti vedea, psihiatrii sunt total pe dinafara iar 2 dintre raspunsuri, care vin de la psihologi de meserie, te baga si mai mult in ceata.
Sunt convins ca sunt foarte multi autisti Asperger, adica inalt functionali, chiar si cu facultate terminata si care sunt independenti si ar putea sa isi faca vocea auzita.

#2
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Poti descrie mai bine ce inseamna autist Asperger?
Ce nu este in regula la tine.
Care sunt simptomele?
De ex daca vezi in ceata=>ai probleme cu ochii,daca scuipi sange =>verifica plamanii,stomacul
daca nu auzi bine=>probleme cu urechile,etc.
Multumesc

#3
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015

 mishale, on 12 noiembrie 2015 - 13:47, said:

Poti descrie mai bine ce inseamna autist Asperger?
Ce nu este in regula la tine.
Care sunt simptomele?
De ex daca vezi in ceata=>ai probleme cu ochii,daca scuipi sange =>verifica plamanii,stomacul
daca nu auzi bine=>probleme cu urechile,etc.
Multumesc

As putea sa iti descriu in detaliu dar ar trebui sa ma ajut si de Wikipedia. Poti sa o consulti singur/singura.
Dar asa in limbajul comun, pentru ca si tu ai vazut deja un asperger, iti pot spune cum arata: unul bleg, singuratic, care nu stie pe ce lume traieste, e total in afara societatii si totusi e inginer, cercetator sau matematician sau se pricepe bine la tehnica daca nu a facut o facultate. Dar atat, de sueta nici nu poate fi vorba cu un astfel de om.

#4
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.autism.ro...opic.php?t=4082

#5
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015
Trebuie spus ca sindromul Asperger a intrat in DSM-4, ca diagnostic oficial, doar in 1994. DSM-4 a fost introdus in Romania in 2013 si cine stie daca e citit sau aplicat.
Un fapt interesant: pediatrul austriac Asperger "suferea" de sindromul Asperger.

#6
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015
Cine suspecteaza ceva, poate face testul Asperger: http://psychcentral....zzes/autism.htm
Pentru cine se considera normal, e instructiv sa citeasca intrebarile pentru asi dea seama cam pe unde e problema acestor oameni.

#7
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Cred ca dintr-un test pe net sau citit cum se manifesta e cam greu sa iti pui un diagnostic. Trebuie sa fie medici (in Romania) care il pot pune. De exemplu, si eu pot spune ca am unele simptome, dar probabil nu doar eu, si nu inseamna neaparat ca am Asperger.

#8
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015

 Arianna-D, on 12 noiembrie 2015 - 14:36, said:

Cred ca dintr-un test pe net sau citit cum se manifesta e cam greu sa iti pui un diagnostic. Trebuie sa fie medici (in Romania) care il pot pune. De exemplu, si eu pot spune ca am unele simptome, dar probabil nu doar eu, si nu inseamna neaparat ca am Asperger.
Daca nu ai avut aceea revelatie: aha acum inteleg de ce s-au intamplat atat de multe cu mine in viata asta, probabil ca nu ai Asperger.
Din pacate nimeni nu o sa iti infirme un diagnostic de boala psihica. Asperger nu e boala psihica. Asta ar insemna malpraxis si corb la corb nu scoate ochiul.

#9
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007
curios, fata de altii carora vocile din mintea lor le spun ca sunt perfect sanatosi si scriu ca naiba, tu care pretinzi ca ai fi autist scri extrem de normal (nu-mi vine in minte termenul opus autismului ;)  ).

ia exemplu de la politicieni si reevalueaza-te, poate ai o surpriza placuta si constati ca te-ai agitat de pomana.

#10
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 r_murphy, on 12 noiembrie 2015 - 14:44, said:

Si cum crezi ca ar scrie cineva care are Asperger? Posted Image   "Problemele" vin din zona interactiunii sociale, situatii neprevazute (ce-i poate scoate din rutina lor), faptul ca nu isi manifesta empatia (nu ca le lipseste, insa, e si o noua teorie legata de asta) etc. Tot au prieteni (cativa apropiati), tot au relatii.

Edited by Arianna-D, 12 November 2015 - 15:04.


#11
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015

 r_murphy, on 12 noiembrie 2015 - 14:44, said:

curios, fata de altii carora vocile din mintea lor le spun ca sunt perfect sanatosi si scriu ca naiba, tu care pretinzi ca ai fi autist scri extrem de normal (nu-mi vine in minte termenul opus autismului Posted Image  ).

ia exemplu de la politicieni si reevalueaza-te, poate ai o surpriza placuta si constati ca te-ai agitat de pomana.
Sti cum e? De cand ai amintiri, chiar de la gradinita, sti ca nu esti ca ceilti. Si incerci sa te adaptezi, sa te invinovatesti, sa te motivezi, dar nu poti face mare lucru. Tot asa rau iese.
Cand se discuta la sedinta si se incepe mai multe discutii simultan, nu mai pricep nimic. Ori urmaresc doar o singura conversatie, ori nimic. De multe ori am fost inteles gresit in mod negativ. Daca cineva se rasteste la mine, raman mut si atunci acela ma crede vinovat. Si e adevarat, suntem perceputi ca neempatici. Asta nu inseamna ca nu avem emotii. Dimpotriva, emotile sunt foarte puternice, de la o extrema la alta.

#12
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Diagnosticele astea sunt doar o iluzie. O etichetă pe care UN OM, o atribuie unui alt OM. Dar majoritatea covârșitoare, habar nu au cum de a ajuns fiecare în zona aia de conștiință, fiecare asociata cu senzatii si trairi specifice.
Noi toți avem o călătorie prin care încercam să aflăm cine suntem cu adevărat, și ar trebui să pui la spate diagnosticele (aka. etichete eventual autoatribuite și apoi exersate obsesiv: "bleg", "singuratic" samd.)

UIte doar un exemplu...

Quote

Prevalenţa latentă a unui longeviv şi comun parazit cerebral, Toxoplasma gondii, explică un segment semnificativ al diversităţii neuroticismului agregat între populaţii şi de asemeni în dimensiunile culturale ‘neurotice’ ale sex-rolurilor şi evitării incertitudinii.

Dar sunt și cazuri acute:

Quote

Un băiat în vârstă de 11 ani a fost trimis la secţia noastră din cauza unui istoric de TOC pe durata a doi ani cu simptome sub forma mângâierii compulsive a diverse suprafeţe, scuiparea şi întinderea salivei pe mâneci, repetarea anumitor cuvinte, ex. „nu, niciodată în viaţa mea„, obsesii şi frici despre pericole care o ameninţau pe mama sa şi fratele lui mai tânăr.

Copiii au avut noroc și au întâlnit un medic bun care cunoștea cum vine treaba cu paraziții și obsesiile, iar situația a fost rezolvată cu antibiotice. Ideea ar fi să înțelegem care este poziția noastră în raport cu alte specii (paraziții în cazul acesta), și cum ne pot influența starea de spirit, atunci nemaiputând să fim noi înșine.

Sunt și alte corelații pentru autism / Asperger etc. Dacă vrei să discutăm... revino cu un mesaj ;)

#13
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015
@NelsonMandela
Recunosc, mie nu mi s-a facut nicio analiza bilologica. Totusi cred ca cauza comportamentului nedorit, nu poate fi pus intodeauna pe seama unui agent patogen. Oare daca mergea la un homeopat, rezultatul nu era acelasi?

#14
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Daca esti mai "moale" de felul tau nu inseamna neaparat ca esti autist.
Spune-mi daca cineva te insulta in public,ce faci,ce simti,cum te comporti?
Cum ai procedat la prima insulta,cum ai procedat la a doua cum procedezi acum,
daca se va intampla?
Ai o constitutie fizica mai firava(foarte slab,slab)?

#15
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
Daca zici ca ai Asperger, inseamna ca esti si cercetator sau matematician genial?

#16
Alegrin

Alegrin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.08.2015
@Patrulescu
Doar 10 la suta din aspergers sunt "geniali". Ideea e ca un asperger are inteligenta medie spre superioara. Ca si consencinta, e normal ca uni dintre acestia sa ajunga sa aibe studii superioare. Dar nu e o regula. Un asperger e un autist la care limbajul si cognitia sunt dezlvotate normal. De aceea le spune autisti functionali. Ce nu e normal, e modul de comunicare. Jignesc adeseori fara ca ei sa isi dea seama. Am vazut un exemplu recent. Un copil era la masa cu familia si un american de origine mexicana. Copilul s-a apucat sa spuna bancuri cu mexicani. Imediat s-a pus problema ca poate e autist.

#17
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Cum tu insulti pe altii?
Tu vorbesti de tine sau de alte persoane?

#18
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
De obicei, jignirea vine din faptul ca sunt destul de directi. Bine, in cazul copiilor nu stiu cum se poate manifesta aceasta "sinceritate" (probabil a spune glume in momente nu tocmai potrivite).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate