Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Totul despre AUSTRIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2607 replies to this topic

#2593
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View Postnuti_barbu, on 2nd January 2010, 13:25, said:

Dimineata am plecat la 7 si am ajuns in Innsbruck seara pe la ora 20 unde am si ramas
S-a intimplat ceva pe drum de ati facut 13 ore pe drum?

Intre Gyor si Innsbruck sint vreo 500 de km, maxim 6 ore de drum cu prudenta deosebita.

Mutumesc.



Mai este ambuteiaj la Sebes pe vreunul din sensurile de intrare dinspre Sibiu si Deva? Oare merita ocolit spre Alba Iulia?

M-ar interesa cam cite ore se fac din Brasov sau Sibiu pina la Arad (sau Nadlac).

Dupa socoteala mea as putea ajunge in 8 ore de la Brasov la Szeged si sa raminem acolo peste noapte, dar am citit pe net ca prin toamna se statea la Sebes si 2-3 ore in ambuteiajul de la intrare din cauza unor lucrari la drum.

Multumesc.

#2594
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008

View Postmutual, on 8th January 2010, 16:34, said:

S-a intimplat ceva pe drum de ati facut 13 ore pe drum?

Intre Gyor si Innsbruck sint vreo 500 de km, maxim 6 ore de drum cu prudenta deosebita.

Mutumesc.



Mai este ambuteiaj la Sebes pe vreunul din sensurile de intrare dinspre Sibiu si Deva? Oare merita ocolit spre Alba Iulia?

M-ar interesa cam cite ore se fac din Brasov sau Sibiu pina la Arad (sau Nadlac).

Dupa socoteala mea as putea ajunge in 8 ore de la Brasov la Szeged si sa raminem acolo peste noapte, dar am citit pe net ca prin toamna se statea la Sebes si 2-3 ore in ambuteiajul de la intrare din cauza unor lucrari la drum.

Multumesc.

Nu mai sunt ambuteiaje in zona Sebes, se circula relativ bine in special in week end, Sibiu ridica o problema in continuare , daca e tranzitat in cursul saptamanii in orele de varf,(odata am facut 45 de minute). In ceea ce priveste timpul intre Brasoc(Sibiu)- Arad in Romania totul este relativ, intre 3,5 si 7-8 ore, depinde d etrafic, conditii de drum, etc). Odata am stat intre Deva si Arad 3 ore cand s au ciocnit 2 tiruri si nu aveau cu ce sa le dea de pe sosea.

#2595
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
luati aminte la topicul Turcia 2: acolo se discuta concret pe Turcia, respectiv hoteluri si conditii locale. Aici va certati ca niste inapti de grupa mica...

#2596
nuti_barbu

nuti_barbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 29.07.2008

View Postmutual, on 8th January 2010, 17:34, said:

S-a intimplat ceva pe drum de ati facut 13 ore pe drum?

Intre Gyor si Innsbruck sint vreo 500 de km, maxim 6 ore de drum cu prudenta deosebita.

Mutumesc.



Mai este ambuteiaj la Sebes pe vreunul din sensurile de intrare dinspre Sibiu si Deva? Oare merita ocolit spre Alba Iulia?

M-ar interesa cam cite ore se fac din Brasov sau Sibiu pina la Arad (sau Nadlac).

Dupa socoteala mea as putea ajunge in 8 ore de la Brasov la Szeged si sa raminem acolo peste noapte, dar am citit pe net ca prin toamna se statea la Sebes si 2-3 ore in ambuteiajul de la intrare din cauza unor lucrari la drum.

Multumesc.
Am dat informatia gresita,am dormit la un motel de pe autostrada inainte de a intra in Budapesta cu destinatia Axams,am plecat dimineata si am ajuns seara pe la ora 18.Am mai oprit pt. a manca,plinul,etc,nu am avut probleme pe drum ,totul a fost OK Poti sa te informezisi pe http://www.viamichelin.co.uk
Am iesit pe la Nadlac,nu am avut probleme pe drum nici in tara nici in celelalte(Ungaria,Austria),am fost 3 masini si ne mai asteptam uni pe alti.

#2597
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postzugry, on 9th January 2010, 20:01, said:

luati aminte la topicul Turcia 2: acolo se discuta concret pe Turcia, respectiv hoteluri si conditii locale. Aici va certati ca niste inapti de grupa mica...


Asta-i tare de tot. Ai simtul umorului. Mai multe paruieli si off-topic decat acolo nu gasesti niciunde.

#2598
Kekelino

Kekelino

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.04.2006

View PostZavoianu, on 20th December 2009, 22:30, said:

Salutari forumistilor din Zell am See

Sunt aici de pe 14 decembrie, zapada cu nemiluita, conditii excelente ptr ski, -10 pana la -6 grade pe partie la pranz, au fost cateva zile cand a nins , dar am prins si zilele superbe cu soare, azi si vineri au fost maxim. pana sambata a fost liber, de sambata s a aglomerat totul(si aglomeratie inseamna ca erau 10-15 persoane la rand la instalatiile de cablu,putin mai aglomerat jos dimineata.mai am 2 zile si ma intorc. si la restaurante s a simtit ca au venit mai multi turisti..dar nu deranjant.
Din punctul meu de vedere nu se merita vacanta de Craciun si de Revelion la ski(din cauza preturilor mari si aglomeratiei). Cine nu doreste aglomeratie ori inainte de graciun cu maxim 10 zile-daca e zapada, sau dupa 7-8 ianuarie pana pe 25-26 ianuarie, si preturile sunt acceptabile.

In statiune sunt destui romani, nu asa de multi ca in alti ani, toate instalatiile functioneaza, si de vineri e zapada pana jos.
Revin miercuri-joi cu mai multe informatii.

Zapada era cea data cu tunurile....vrei sa spui !!! In Kaprun-Zell am See a nins pe 22 si apoi pe 2 (cu o mica exceptie in dupa amiaza de 28) ... asta daca vrei sa fii obiectiv !

#2599
Zavoianu

Zavoianu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 587
  • Înscris: 06.10.2008

View PostKekelino, on 10th January 2010, 21:33, said:

Zapada era cea data cu tunurile....vrei sa spui !!! In Kaprun-Zell am See a nins pe 22 si apoi pe 2 (cu o mica exceptie in dupa amiaza de 28) ... asta daca vrei sa fii obiectiv !

Eu cand am ajuns acolo era zapada si a nins 14 si 15
Tunurile au fost puse la baza partiei, sus zapada era de jumatate de metru.
De ce dracu credeti ca vine cineva pe forum sa aduca informatii eronate nu mi dau seama. Asta se intampla doar la romani.

#2600
bibi8

bibi8

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.05.2008
Va multumesc pentru raspunsuri, nu am mai apucat sa intru pe forum pana azi...ideea e ca la Graz au rezervat finii nostri camera la HOTEL-RESTAURANT MEYER, daca a fost cineva si puteti sa ne dati un feed back despre cum a fost acolo,
iar la Viena dorim sa facem rezervare la HOTEL Eurostars Embassy, puteti sa ne spuneti ceva despre acest hotel cum e, il recomandati?....ah si mai vroiam sa intreb gradina botanica este la viena?

#2601
Adina1

Adina1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 23.04.2007

View Postbibi8, on 18th January 2010, 09:17, said:

Va multumesc pentru raspunsuri, nu am mai apucat sa intru pe forum pana azi...ideea e ca la Graz au rezervat finii nostri camera la HOTEL-RESTAURANT MEYER, daca a fost cineva si puteti sa ne dati un feed back despre cum a fost acolo,
iar la Viena dorim sa facem rezervare la HOTEL Eurostars Embassy, puteti sa ne spuneti ceva despre acest hotel cum e, il recomandati?....ah si mai vroiam sa intreb gradina botanica este la viena?

Se pare ca exista o gradina botanica: http://www.botanik.u...index.php?nav=1
dar nu am fost.

#2602
teo_paul

teo_paul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.10.2005
Ne-am intors ieri din Zillertal.
Drumul dus (8-9 ian) Buc-Viena a fost destul de greu, ceata pe autostrada Buc-Pitesti, Dealul Negru plin de gropi, ceata spre Sibiu cu vizibilitate 50m, ploaie torentiala de la Arad pana in Austria, apoi ninsoare puternica pana in Viena. In total am facut vreo 14h. Cred ca mai prost de atat nu se putea...Dar a fost la fel si la intoarcere - iesire din valea Zillertal (30km) 2h, doua blocaje pe rahatul ala de autostrada ce trecea prin Germania (alte 2h pierdute), ceata la intrarea in Romania (era sa intru cu 60km/h in vama Cenad - nici un indicator). Am plecat de acolo la 11:00 ora Romaniei, am ajuns la Timisoara pe la 01:30, adica tot vreo 14h, dar cu pauza de vreo 2h in SCS.
Sa revenim la ski. Am schiat in Mayrhofen si pe ghetarul Hintertux. In zona Mayrhofen partiile erau foarte variate si suficiente pentru a nu fii aglomerate, nu am stat niciodata la coada decat eventual pentru coborare de pe munte (partiile nu duceau pana in statiune). Cam pe la 11-12:00 se stricau partiile iar pe la 14:00 erau pline de gheata, mai putin cele de la peste 2000m care se pastrau mai bine. Daca vroiai sa stai o zi intreaga pe schiuri, puteai face cu siguranta intre 80 si 100km de partie.
Pe ghetar, desi am prins o zi cu soare, a fost un frig crancen, -15 grade, vant puternic, am inghetat cu brio. Partiile cam dificile, m-am dus acolo cu 2 incepatori si nu le-au picat prea bine partiile albastre cu tente rosii. La fel si partiile rosii care au tente negre (in opinia mea). Ghetarul total nerecomandat incepatorilor (iarasi opinia mea).
Anul trecut am fost in Zell am See, am schiat si in Kaprun pe ghetar. Zillertal este la nivelul partiilor mult peste cealalta zona.

#2603
victoria140393

victoria140393

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.10.2007
Ma intereseaza daca a fost cineva in OBERTAUERN la Hotel Kohlmayr?!
Impresii,partiile de schiat si care sunt agentiile de la care  pot cumpara sejur in acesta locatie.
Multumesc anticipat.


#2604
teo_paul

teo_paul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.10.2005

View Postvictoria140393, on 18th January 2010, 23:47, said:

Ma intereseaza daca a fost cineva in OBERTAUERN la Hotel Kohlmayr?!
Impresii,partiile de schiat si care sunt agentiile de la care  pot cumpara sejur in acesta locatie.
Multumesc anticipat.

off topic, off subject, on question...

  LOCÁȚIE,  locații, s.f. 1. Închiriere. ♦ Chirie plătită pentru anumite lucruri luate în folosință temporară. ♢ Taxă de locație = taxă care se plătește drept sancțiune în caz de depășire a termenului de încărcare sau de descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 2. (Jur.) Contract prin care una dintre părți se obligă să procure și să asigure celeilalte părți folosința unui lucru pentru un timp determinat în schimbul unei sume de bani. [Var.: locațiúne s.f.] – Din fr. location,  lat. locatio, -onis.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de romac, 6 Apr 2004 | Greșeală de tipar

LOCÁȚIE s. 1. v. închiriere. 2. v. chirie.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar
Comentariu: Var. locațiune - LauraGellner

locáție s. f. (sil. -ți-e), art. locáția (sil. -ți-a), g.-d. art. locáției; pl. locáții, art. locáțiile (sil. -ți-i-)
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar
Comentariu: Var. locațiune - LauraGellner

LOCÁȚI//E ~i f. 1) Situație de luare sau de dare în chirie; închiriere. 2) Sumă plătită la intervale regulate pentru închirierea unui apartament sau a unui obiect; taxă de închiriere. 3) jur. Contract de închiriere. 4): Taxă de ~ sumă plătită, ca sancțiune, pentru depășirea termenului de încărcare sau de descărcare a vagoanelor sau a autovehiculelor. [G.-D. locației; Sil. -ți-e] /<fr. location, lat. locatio, ~onis
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar
Comentariu: Var. locațiune - LauraGellner

LOCÁȚIE s.f. 1. (Jur.) Luare în folosință pentru un timp determinat și în anumite condiții; formă de contract de închiriere. 2. Taxă plătită pentru un lucru luat în folosință; chirie. ♢ Taxă de locație = sancțiune bănească în caz de depășire a termenului de încărcare sau de descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 3. (Mar.) Determinare a poziției unei nave în larg. [Var. locațiune s.f. / cf. fr. location, lat. locatio].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 7 Oct 2006 | Greșeală de tipar

LOCÁȚIE, locáții, s.f. 1. Închiriere. ♦ Chirie plătită pentru un lucru luat în folosință. ♢ Taxă de ~ = sancțiune bănească în caz de depășire a termenului de încărcare sau descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 2. Determinare a poziției unei nave în larg. 3. (Inform.) ~ de memorie = zonă a memoriei unui calculator electronic al cărei conținut poate fi folosit în timpul rulării unui program. 4. (Jur.) Contract prin care una dintre părți se obligă să procure celeilalte, în schimbul unei anumite sume, folosința unui lucru pentru un timp determinat. (cf. fr. location, lat. locatio)

#2605
mahmud

mahmud

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 510
  • Înscris: 27.01.2008
:thumbup:

View Postteo_paul, on 20th January 2010, 12:38, said:

off topic, off subject, on question...

  LOCÁȚIE,  locații, s.f. 1. Închiriere. ♦ Chirie plătită pentru anumite lucruri luate în folosință temporară. ♢ Taxă de locație = taxă care se plătește drept sancțiune în caz de depășire a termenului de încărcare sau de descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 2. (Jur.) Contract prin care una dintre părți se obligă să procure și să asigure celeilalte părți folosința unui lucru pentru un timp determinat în schimbul unei sume de bani. [Var.: locațiúne s.f.] – Din fr. location,  lat. locatio, -onis.
Sursa: DEX '98 | Trimisă de romac, 6 Apr 2004 | Greșeală de tipar

LOCÁȚIE s. 1. v. închiriere. 2. v. chirie.
Sursa: Sinonime | Trimisă de siveco, 4 Aug 2004 | Greșeală de tipar
Comentariu: Var. locațiune - LauraGellner

locáție s. f. (sil. -ți-e), art. locáția (sil. -ți-a), g.-d. art. locáției; pl. locáții, art. locáțiile (sil. -ți-i-)
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004 | Greșeală de tipar
Comentariu: Var. locațiune - LauraGellner

LOCÁȚI//E ~i f. 1) Situație de luare sau de dare în chirie; închiriere. 2) Sumă plătită la intervale regulate pentru închirierea unui apartament sau a unui obiect; taxă de închiriere. 3) jur. Contract de închiriere. 4): Taxă de ~ sumă plătită, ca sancțiune, pentru depășirea termenului de încărcare sau de descărcare a vagoanelor sau a autovehiculelor. [G.-D. locației; Sil. -ți-e] /<fr. location, lat. locatio, ~onis
Sursa: NODEX | Trimisă de siveco, 21 Aug 2004 | Greșeală de tipar
Comentariu: Var. locațiune - LauraGellner

LOCÁȚIE s.f. 1. (Jur.) Luare în folosință pentru un timp determinat și în anumite condiții; formă de contract de închiriere. 2. Taxă plătită pentru un lucru luat în folosință; chirie. ♢ Taxă de locație = sancțiune bănească în caz de depășire a termenului de încărcare sau de descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 3. (Mar.) Determinare a poziției unei nave în larg. [Var. locațiune s.f. / cf. fr. location, lat. locatio].
Sursa: DN | Trimisă de LauraGellner, 7 Oct 2006 | Greșeală de tipar

LOCÁȚIE, locáții, s.f. 1. Închiriere. ♦ Chirie plătită pentru un lucru luat în folosință. ♢ Taxă de ~ = sancțiune bănească în caz de depășire a termenului de încărcare sau descărcare a vagoanelor de cale ferată sau a autovehiculelor. 2. Determinare a poziției unei nave în larg. 3. (Inform.) ~ de memorie = zonă a memoriei unui calculator electronic al cărei conținut poate fi folosit în timpul rulării unui program. 4. (Jur.) Contract prin care una dintre părți se obligă să procure celeilalte, în schimbul unei anumite sume, folosința unui lucru pentru un timp determinat. (cf. fr. location, lat. locatio)

De ce esti rau?Are doar 3 posturi!

#2606
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,

stie cineva daca la mijloc de februarie e oferta ok la Parndorf (la imbracamintea de iarna)?
Multumesc anticipat

#2607
gabriela_lucia

gabriela_lucia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 27.06.2009
Dorim sa ne petrecem cateva zile de concediu in august la St. Gilgen.
Cei care au stat prin zona, pot oferi adresa unei pensiuni? Eventual recomandari .....

#2608
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
VA ROG de acum sa deschideti discutii SEPARATE pentru orice problema, intrebare etc referitoare la Austria. Aceste thread-uri de sute de pagini nu ajuta cu nimic comunitatea si informatiile se pierd in multitudinea de pagini...

Va multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate