Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Totul despre AUSTRIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2607 replies to this topic

#1
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
Adrese de interes public care au legătură cu Austria

http://www.austria.i...63653/home.html - Oficiul Național pentru Turism al Austriei. (în limba română)
http://www.austria.i...2695/index.html - Landuri federale cu site-urile lor aferente
http://www.austria.i...terkuenfte.html - Cazări (hoteluri, campinguri, conferință, locuințe de vacanță
http://www.austria.i...iseplanung.html -Planificarea drumului (cu mașina, cu avionul, cu trenul, reglementări generale de intrare in țară/vamă)
http://www.austria.i...3658/index.html - Teme pentru concediu


Vreau sa plec 3 zile la viena, cu trenu, ceva sfaturi cum sa gasesc " de dormit" mai ieftin......

Edited by MembruAnonim, 17 March 2008 - 19:57.


#2
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
de dormit nu stiu sa-ti spun, dar ptr tren cred ca ai luat beletul la oferta de 75 Euroi dus-intors.

#3
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
ce oferta? 75 la ce? cuseta? vagon de dormit? da-mi te rog detalii?

#4
nirolf

nirolf

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 29.10.2002
pentru dormit: exista un fel de camine (hostel) unde se doarme relativ la gramada, adica sunt multe paturi intr-o camera mai mare. Mi-a spus un prieten care a fost ca erau o groaza de tineri care faceau turul Europei (tineri de la ei) si se cazau la chestii de genu asta

#5
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Search pe Google dupa termenii Jugendherberge Wien sau mai direct faci un "Suche" la http://www.hostelsce...m/stadt-26.html.

#6
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001

Quote

Originally posted by raitar
ce oferta? 75 la ce? cuseta? vagon de dormit? da-mi te rog detalii?


se cheama Wienn Special, si este la voagon normal Cls. a II-a, dus-intors in cel mult 90 de zile, daca vrei cuseta sau vagon de dormit trebuie sa platesti in plus cam inca pe atat (diferenta intre cuseta si dormit este cam 500k ROL dar ca sa prinzi locuri la vag de dormit trebuie sa iei bilet dus cu mult timp inainte.

#7
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
mercic pentru ajutor!
a fost careva in Viena, cam ce se poate vedea in 2,5 -3 zile?

#8
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
pai daca ai timp si chef full-day, poti vedea multe.
Ca logistica iti recomand sa iei abonament pe RATB-ul lor (include si metroul) si sa-ti faci rost de o harta (poate imprumuti de la cineva ca altfel sunt cam scumpe) mare (cele mici si pe moca din Hoteluri nu au decat centrul).
Obiective turistice sunt foarte multe, dar toate sunt acoperite de transportul in comun.

#9
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003

Quote

Originally posted by Tarzy
pai daca ai timp si chef full-day, poti vedea multe.
Ca logistica iti recomand sa iei abonament pe RATB-ul lor (include si metroul) si sa-ti faci rost de o harta (poate imprumuti de la cineva ca altfel sunt cam scumpe) mare (cele mici si pe moca din Hoteluri nu au decat centrul).
Obiective turistice sunt foarte multe, dar toate sunt acoperite de transportul in comun.


timp si mai ales chef am, vreau sa plec cu prietena de un joi seara si sa ma intorc duminica seara, asa ca apropo de "avut timp" vreau sa ma duc cu "lectia invatata" in ce priveste drum, dormit, alea alea ca sa nu rup din alte parti.... la vama cat iti mai cer sa le arati pentru 4 zile? ai idee?
de harta am facut rost dar e din aia mica de care spuneai tu, iar treaba cu abonamentul am retinut-o

#10
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,636
  • Înscris: 28.11.2001
fa rost neaparat de harta mai mare, eu am avut una imprumutata ca altfel te ajutam.
daca pleci cu trenul din cate stiu eu pleca din Bucuresti pe la 16.30 si ajungea in Viena dimineata pe la 9.00 (inclusiv schimbarea de fus orar)
Din Viena pleca pe la 20.00 si ajungea a doua zi pe la 14.00.

La Vama indiferent ca stai mai putin de 5 zile trebuie sa ai 500 Euroi de persoana, dar cel putin 100 Euro/zi/persona. Se confrunta ce zici tu, bani si perioada asigurata.

Sfatul meu este ca daca stai mai mult de 5 zile sa-ti faci 2 asigurarii, una ptr primele 5 zile si restul dupa, iar la iesire din tara o arati doar pe cea de 5 zile.

Despre drum, eu zic ca cel mai bine iesi cu trenul la vagonul de clasa, unde daca sunteti 2 persoane mai nepretentioase, puteti chiar sa si dormiti. Vagoanele sunt noi si curate.

Distractie placuta

si nu uita sa mergi in Prater (parcul de distractii)

#11
ozitorida

ozitorida

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 14.06.2003
si in parcu de la Schonbrun .. eu m-am pierdut in Maze-ul din parc..

#12
mirceat

mirceat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 12.01.2003
Cel mai ieftin iesi vizitind zona centrala:
- Catedrala Sf Stefan (Stephansdom) - simbolul Vienei, piata Graben pentru monument si arhitectura, KĂ€rtnerstrasse pt magazine elegante
- Palatul Hofburg, muzeele si statuile din zona
- un circuit cu tramvaiul care merge pe Ring, bulevardul care inconjoara orasul vechi - poti localiza mai usor obiectivele din zona centrala
Putin mai periferic:
- parcul Prater
- Mariahilfer Strasse - cea mai lunga strada comerciala
- zona deocheata este linga Gara de Vest pe GĂŒrtel, la stinga cum iesi din gara ;)
Mai departe:
- palatul Schönbrunn
- cartierul Grinzing pt localuri cu specific local
Sa nu credeti ca snitelul vienez este mincarea specifica bucatariei vieneze.  Aceasta este puiul rotisat cu cartofi prajiti si salate la discretie, de exemplu in lantul de restaurante Wienerwald.
Harti gratuite ar trebui sa gasesti in gara, la agentiile de turism sau eventual in holurile hotelurilor.

#13
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Pentru caci este vorba de Viena, as dori si eun niste info (am luat de aici ce imi trebuia dar mai vreau) apropo de: Hoteluri (de 3-4 stele) unde ati stat si unde recomandati sa stau.
Plec prin februarie si stau vre-o 8 zile.
Bagati repede ca sa mai am timp de rezervari.

Multumesc anticipat.

#14
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
de stat doar am trecut prin viena, dar daca te ajuta ai aici doua link-uri de rezervari in viena (austria):
austria turism si
vienna waits for you.
ar mai fi fost austria hotels, dar momentan nu merge.
ideea este poti vedea poze cu hotelul / restaurantul / camera / zona etc, si mai ales ca poti sorta oferta dupa zona / pret / categorie.
sper ca este de ajutor.

Edited by suri, 25 January 2005 - 14:19.


#15
aurafas

aurafas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 24.03.2004

ozitorida, on Jun 28 2004, 17:59, said:

eu m-am pierdut in Maze-ul din parc..
Eu de frica asta, nici n-am intrat ! :D
Viena e un oraș superb. Nu e vorba de ce poți vedea, ci de cât timp ai.
Totul merită văzut, dar în 3 zile slabe șanse să acoperi tot.
Pe mine m-a fascinat. Am stat 4 zile și am ajuns la concluzia că-mi trebuia o lună să văd tot...

#16
mmariusel

mmariusel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 26.11.2001
sub 30? - http://www.hotelformule1.com/formule1/
pana in 50? - http://www.etaphotel...otel/index.html
pana in 80? - http://www.ibishotel...ibis/index.html

Toate din:

http://www.accorhote...tels/index.html

Se poate face rezervarea online si se garanteaza cu o carte de credit. Plata direct cand ajuneti. PUteti face cancel pana seara inainte sa intrati in hotel.

Eu am stat in toate cele 3 lanturi si conditiile sunt acceptabile. Vara va recomand cortul :D

#17
SeaDog

SeaDog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.12.2004
Eu am fost la sfarsitul lui octombrie de capul meu cu masina prin Austria si Italia.
A fost a III-a oara cand am fost in Viena. Sfatul meu: fa-ti rezervarile din ROmania vei ajunge mult mai ieftin. Eu am mers la Happy Tours si le-am zis vrea 3 nopti in Viena maxim 120 de Euro si mi-au dat o lista cu hoteluri de la 40 de euro in sus si crede-ma ca te ajunge mai ieftin decat dc ai face rezervarile pe Internet pt ca ei au multe tarife preferentiale si confirmarea se face online si pe loc. Hoteluri excelente: cele Etap si Ibis ca si calitate/pret sunt hoteluri curate si cu baie in camera si destul de aranjate. Eu in octombrie am stat la Holliday Inn Vienna City la 120 de euro camera+ parcarea  dar a meritat ca ajungeam in piata Stephan in maxim 10 minute. Eu am fost cu masina si am cumparat de pe autostrada o harta cu Viena si am ajuns imediat la destinatie desi era in centru. Fara harta esti mort, pe bune.
Si continui sfatul. Dc iti place sa vezi si imagini din camera si sa stii si adresa lor intra pe site-ul de la nova travel. http://www.novatrave...Cautare=Cautare si poti sa vezi cateva hoteluri frumoase. Dc stai insa mai prost cu banii nu ezita sa mergi la Etap sau la Ibis, sunt hoteluri frumoase si cu tot confortul necesar, singura problema e ca nu cred ca poti face rezervarile din Romania. Oricum nu incerca sa mergi fara vouchere ca iesi mai greu din tara si o sa ai surpriza sa vezi ca la receptie o camera e aproape dublu. La receptie Holliday Inn avea pretul de 180 euro fara mic dejun si asa am dat 110 euro si aveam si mic dejun.
Distractie placuta si mergi cat mai mult pe jos ca ai ce vedea. Nu uita de parcurile care sunt superbe.

#18
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 05.11.2003
am stat si eu prin Formule 1 , sunt ok si f. ieftini

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate