Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Card SD ptr D7100

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Credeti ca acest card  SANDISK 32GB 80MB/sec clasa 10 cu adaptor SD este o alegere buna ptr un D7100 ? Alte pareri in aproximativ acelasi buget ?

#2
NechiforLaurentiu

NechiforLaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.09.2015
Ti-as recomanda sa nu folosesti carduri cu adaptoare, mai ales pe Nikon.
Sunt pretentioase in draci.

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ok, iau in calcul sugestia.

#4
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
eu am un card microsd kingston de 32Gb clasa 10 cu adaptor si merge perfect cu Nikon D5100
avantajul e ca daca se umple cardul din ap. foto pun cardul din telefon, am facut de multe ori asa si nu am avut nici o problema
http://www.emag.ro/c...b/pd/E5SG7BBBM/

Edited by Kroghy, 11 November 2015 - 18:27.


#5
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
eu iti recomand sa nu iei sandisk sau lexar, daca pica pierzi tot de pe ele.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Pai tocmai de astea vroiam sa iau, Hama nu-mi inspira incredere. Ma gandesc ca daca pica pierd toate datele indiferent de firma nu ?

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
la orice card daca se strica pierzi tot
la evenimente importante eu schimbam alternativ cardurile, microsd, adaptorul ramanea in aparat si eu schimbam numai cardul mic
faceam poze 30 min cu un card, schimbam cardul si faceam 30 min cu celalalt card si tot asa mai departe
in cel mai rau caz pierdeam jumate de eveniment dar numai la cantitate, dpvd cronologic aveam de unde alege
am folosit numai carduri microsd cu adaptor si nu am avut probleme pana acum

#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Ia doar Sandisk, sau daca vrei un mic risc, Lexar, sunt ok si ele. NU lua Adata sau alte minuni la jumatate de pret. Kingston am avut 1 sau 2 si cu unul din ele am avut probleme, nu recomand. Orice card poate pica, atunci cand te hotarasti la un model mergi pe amazon.com, bhphoto si citeste reviewuri despre el, vezi cate au picat. Acolo posteaza sute de utilizatori si iti poti face o idee.

Am vrut sa cumpar CF Lexar pentru ca erau la super pret si cand am vazut ce au patit utilizatorii de carduri respective am renuntat si am luat Sandisk. De fapt folosesc doar Sandisk din 2010 si am vrut sa incerc si altceva.

#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Cardul care mi-a picat a fost Sandisk Ultra Posted Image

#10
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View PostRemicade, on 11 noiembrie 2015 - 17:25, said:

Credeti ca acest card  SANDISK 32GB 80MB/sec clasa 10 cu adaptor SD este o alegere buna ptr un D7100 ? Alte pareri in aproximativ acelasi buget ?
Nu, nu e o idee bună pentru utilizare foto. Sunt suprafețe de contact suplimentare. Poate merge bine-mersi în condiții normale, dar în condiții mai grele (de ex. pe frig, umezeală, etc.) sunt șanse să cedeze sau să capete funcționare defectuoasă.

Câteva note generale.

Branduri:
E greu de dat un verdict. Un card poate pica din multe motive. Motivele intrinseci se referă la controller-ul care comandă modul de scriere în celulele de flash, precum și la memoria flash în sine. Numai controller-ul este specific producătorului de carduri; memoria flash provine de regulă de la câțiva mari producători, mereu aceeași: Samsung, Micron, Toshiba. Controller-ul optimizează ciclurile de scriere / ștergere în celulele flash precum și modul în care se face scrierea / citirea și are un rol major în fiabilitatea și durata de viață a produsului care este cardul. În ultima vreme producători precum Adata, Transcend și Kingston bagă și ei controllere mai "deștepte" în carduri (insider information). Iar SanDisk și Lexar "optimizează" intens costurile pentru a face față concurenței. Astfel că eu unul nu cred că mai sunt valabile verdicte de genul "ia SanDisk / Lexar / XYZ".

Toate cardurile foto sunt considerate produse "consumer" și sunt optimizate la cost. Adică nu se ostenește nici un producător să implementeze controllere și celule flash ultra-fiabile la cardurile foto. De aceea nici nu se dau în specificațiile acestor produse caracteristici referitoare la fiabilitate și nici nu există statistici ale unor alte entități. Mie mi-au picat în ani de zile 1x SanDisk, 1x Transcend și 1x Lexar. Acum folosesc carduri foto Lexar și Transcend. Folosesc acasă SSD-uri Samsung, Kingston și Adata - toate ok. Dar nu e relevant dpdv statistic.

Pentru aplicații speciale și sau pentru fotografi foarte pretențioși există carduri "industrial grade", sensibil mai scumpe. La acestea se specifică în foile de catalog diverși parametri cu relevanță asupra performanței și fiabilității.

Cum diferențele de preț nu mai sunt așa mari între diversele branduri de carduri foto eu unul aleg carduri cu garanție solidă și lungă care să aibă specificațiile de viteză și capacitate pe care le doresc. Verific să pot plasa reclamația la comerciant - nu la producător; ca să nu fiu nevoit să trimit cardul defectat în garanție undeva în Asia.

Edited by calexe, 13 November 2015 - 13:11.


#11
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View PostRemicade, on 11 noiembrie 2015 - 17:25, said:

Credeti ca acest card  SANDISK 32GB 80MB/sec clasa 10 cu adaptor SD este o alegere buna ptr un D7100 ? Alte pareri in aproximativ acelasi buget ?
Nu cred ca este o idee buna. Eu am versiunea de 64GB si avut probleme din cauza adaptorulu, a trebuit sa-l schimb.  Cel mai bine este sa mergi pe clasicele SD chiar daca sunt putin mai scumpe.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate