Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sir Arthur Conan Doyle - Sherlock Holmes

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Mi-au placut mult romanele, le-am citit in copilarie.
Conan Doyle prin Sherlock Holmes a fost extrem de important, nu doar pt. literatura. Practic a pus bazele deductiilor logice folosite de catre politie pt. depistarea faptasilor, adica a fost tata criminalisticii. Sursa de inspiratie a lui Conan Doyle a fost un profesor de la facultatea de medicina pe care a urmat-o, profesor care era si consultant ocazional al politiei.

View Posttom_1133, on 09 noiembrie 2015 - 21:29, said:

Agatha Christie i-a oferit lui Hercule Poirot o aroganta frantuzeasca.

Belgiana, Poirot era belgian. Nu-i acelasi lucru, chiar el corecta aspectu' asta.

Edited by edy_wheazel, 09 November 2015 - 22:04.


#20
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

View Posttom_1133, on 09 noiembrie 2015 - 22:03, said:

@SSitarus, tu ai citit mai multe carti cu Sherlock Holmes ?
Nu ti-a lasat impresia ca este un pic arogant ?!
Ce zici de informatiile astea==>http://hyperliteratu...-mit-si-adevar/
Plus ca eu si altii de mai sus suntem de-acord ca Sherlock Holmes=un geniu arogant !

Cat despre Sherlock Holmes, este un personaj fictiv bazat pe existenta unui politist real de la Scotland Yard care a fost un detectiv foarte inteligent.
Autorul Arthur Conan Doyle a conferit inteligenta acelui politist personajului sau fictiv, Sherlock Holmes !
Stiu articolul dat de tine. Dar sunt perfect de acord cu tine ca este arogant. Dar asta e ceea ce-mi place cel mai mult la caracterul personajului.

#21
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011

View Postedy_wheazel, on 09 noiembrie 2015 - 22:04, said:

Belgiana, Poirot era belgian. Nu-i acelasi lucru, chiar el corecta aspectu' asta.
Autoarea Agatha Christie nu putea sa spuna pe fata ca personajul ei este de origine franceza, altfel se isca un scandal diplomatic intre Anglia si Franta.
Asa ca autoarea a decis sa ofera personajului ei nationalitatea belgiana.

Cat despre sursa de inspiratie a lui Conan Doyle imi aduc aminte ca a fost real, insa nu stiu sigur daca era un profesor de la facultatea de medicina sau chiar un detectiv de la politia Scotland Yard.
In fine, aici nu te contrazic !

#22
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Posttom_1133, on 09 noiembrie 2015 - 22:14, said:

"Conan Doyle drew inspiration for his character Sherlock Holmes when he was a medical student at Edinburgh.
He based Holmes on the Professor of Medicine Joseph Bell, who was known for his meticulous attention to detail."
http://www.ed.ac.uk/...etectives/about

#23
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Eh, nu imi mai aminteam care informatie era cea reala !
Totusi eu stiu ca Sherlock Holmes este un personaj fictiv, nu ca @initiatorul care credea ca e un personaj real  :)

#24
psychs

psychs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 16.04.2014

View Posttom_1133, on 09 noiembrie 2015 - 22:46, said:

Eh, nu imi mai aminteam care informatie era cea reala !
Totusi eu stiu ca Sherlock Holmes este un personaj fictiv, nu ca @initiatorul care credea ca e un personaj real  :)
Daca ai fi citit toate posturile mele din acest topic, ai fi vazut ca zic ca este creeat de Doyle, adica fictiv. Faptul ca nu am mentionat nu inseamna ca nu cred ca este.

#25
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015
Si nici Mos Craciun nu  este real.


Mie mi-a placut Colombo.

Edited by Damascus77, 09 November 2015 - 22:49.


#26
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
Cine ti-a spus tie ca nu-i real ? mie imi aducea tot timpul jucarii cand eram mic Posted Image

#27
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostSSitarus, on 09 noiembrie 2015 - 21:03, said:

Cat de real este totul ?

View PostSSitarus, on 09 noiembrie 2015 - 22:47, said:

Daca ai fi citit toate posturile mele din acest topic, ai fi vazut ca zic ca este creeat de Doyle, adica fictiv. Faptul ca nu am mentionat nu inseamna ca nu cred ca este.


#28
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Initiator,important e ca l-e citesti.Sant interesante,captivante(cartile).Restul, doar daca n-ai timp.

#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Foarte bine ca unii mai citesc cartile din colectia "Adevarul" si nu le-au luat doar pt. a-si orna biblioteca. Ma bucur ca unii citesc si altceva decat comentarii la selfie-u' de pe facebook.

#30
tom_1133

tom_1133

    utilizator Linux Mint

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,716
  • Înscris: 10.02.2011
@edy_wheazel, din pacate eu nu am avut deoasebita placere sa citesc Sherlock Holmes din colectia "Adevarul" ci imprumutand cartile de la biblioteca si cunoscuti.

#31
aLexCM

aLexCM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 26.01.2014
Si eu ma gandesc serios sa citesc cartile insa acum nu prea am timp. Poate reusesc la vara dupa ce trece bacul. Am vazut totusi ecranizarile. Cele doua filme in care joaca Robert Downey Jr si Jude Law (sa speram ca apare si partea a treia peste 1-2 ani) si serialul produs de BBC cu Benedict Cumberbatch si Martin Freeman. Mi-au placut foarte mult actorii si storyline-urile.

Imi place si Agatha Christie. Am citit vreo 6 carti scrise de ea, 5 cu Hercule Poirot si una cu Miss Marple. Spre deosebire de Sherlock, Poirot nu e chiar asa de ingamfat si arogant, este mai mult prietenos si afabil. Are el un aer de superioritate cand vine vorba de dezlegarea misterului si identificarea vinovatului la finalul povestii. Plus ca autoarea a imprumutat atentia detectivului belgian la detalii de la Sherlock.

#32
diogene_din_butoi

diogene_din_butoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,114
  • Înscris: 29.07.2012

View PostaLexCM, on 22 noiembrie 2015 - 14:24, said:

Si eu ma gandesc serios sa citesc cartile insa acum nu prea am timp. Poate reusesc la vara dupa ce trece bacul. Am vazut totusi ecranizarile. Cele doua filme in care joaca Robert Downey Jr si Jude Law (sa speram ca apare si partea a treia peste 1-2 ani) si serialul produs de BBC cu Benedict Cumberbatch si Martin Freeman. Mi-au placut foarte mult actorii si storyline-urile.
Astea-s adaptari extrem de moderne. Nu zic că nu-s faine, si mie îmi plac, dar cel mai aprope de cărțile originale este, după părerea mea, serialul cu Jeremy Brett.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZaDfTP7zohQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by diogene_din_butoi, 16 February 2017 - 01:28.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate