Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Cui ma adresez ? - miros deranjant de la crescătorie de porci

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006
Povestea e asa.La bunici intr-un cartier de case undeva la aproximatix aproximativ 500m (de unde se termina cartierul) in camp sa infiintat o crescatorie de porci. Zilnic datorita deversarilor de dejectii pe camp sau naiba stie unde le toarna venea un miros insuportabil. Ai facut unii vecini o reclamatie la primarie si au incetat o vreme (probabil pana au dat spaga), au inceput iar pe ceas sa deverseze toate procariile alea sambata si duminica doar, de tre sa stai cu masca de gaze cateva ore. Bineinteles ca la primaria respectiva sa rupt filmul nu te mai baga nimeni in seama acum plus ca nici dracu nu mai e in weekend.

Exista o lege, sau ceva o reglementare in legatura cu asta ? Adica poti tranti un o procarie (si la propriu si la figurat) de genu fara a tine seama de nush.. ce ai in jur, distanta fata de case oameni. Si daca e unde ma pot adresa excluzand hotii din primaria respectiva.

Multumesc.

Edited by blasterzz, 08 November 2015 - 23:14.


#2
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
La agentia de mediu.

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
vezi pe la televiziuni, media,facebook... acu ca tot e la moda cu de-astea Posted Image

#4
0_0

0_0

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,116
  • Înscris: 07.11.2015
Fa cumva sa arda ceva si-o sa ti se rezolva problema :D

#5
mmm3

mmm3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,766
  • Înscris: 14.09.2015
DSP, GNM si ANPM adica: Directia de Sanatate Publica, Garda Nationala de Mediu si Agentia Nationala pentru Protectia Mediului.
Nu ai specificat localitatea.

Edited by mmm3, 08 November 2015 - 23:24.


#6
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View Postmmm3, on 08 noiembrie 2015 - 23:23, said:

DSP, GNM si ANPM adica: Directia de Sanatate Publica, Garda Nationala de Mediu si Agentia Nationala pentru Protectia Mediului.

Multumesc.

#7
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
http://www.gnm.ro/sitenou/

#8
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Ce fel de crescatorie de porci? O crescatorie facuta dupa ureche, sau un adapost de ingrasare a suinelor, facut prin FEADR?

#9
cristi_71

cristi_71

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 07.07.2008

View Postdaniel_t115, on 08 noiembrie 2015 - 23:29, said:

Ce fel de crescatorie de porci? O crescatorie facuta dupa ureche, sau un adapost de ingrasare a suinelor, facut prin FEADR?

Omul a mentionat ca e vorba de o crescatorie de porci. "Adaposturi de ingrasare a suinelor" sunt KFC, Mc Donald's si care dracu or mai fi.

#10
blasterzz

blasterzz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 25.04.2006

View Postdaniel_t115, on 08 noiembrie 2015 - 23:29, said:

Ce fel de crescatorie de porci? O crescatorie facuta dupa ureche, sau un adapost de ingrasare a suinelor, facut prin FEADR?

Nu as putea sa spun exact ce e. Doar ca la anumite ore imprastie sau deverseaza pe terenul din jur dejectiile. Fac asta de cateva luni, bunicii sunt batrani nu stiu ei sa imi explice cine si cum, doar ce vad (mai bine zis miros) cand ajung acolo si ce imi mai zic vecinii.O sa le fac o vizita data viitoare sa vad exact numele firmei si sa fac plangerile de rigoare la autoritatile date de colegii de mai sus, sa vedem daca e legala treaba sau nu. Eu unu nu cred ca e normal ca fie si in weekend sa nu poti sta afara de miros 3-4 ore pe zi cat deverseaza aia sau poate ma insel, vedem. Inca odata ms pt linkuri.

#11
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013

View Postcristi_71, on 08 noiembrie 2015 - 23:56, said:

Omul a mentionat ca e vorba de o crescatorie de porci. "Adaposturi de ingrasare a suinelor" sunt KFC, Mc Donald's si care dracu or mai fi.

Te bagi ca musca-n lapte cu explicatia ta. Am pus intrebarea aia ca sa-mi dau seama de niste lucruri, dupa ce mi se raspundea concret, nu de florile marului.

@initiator Mie mi se pare imposibil ca cineva sa deverseze dejectiile in vecinatatea imediata. Am vazut multe astfel de crescatorii care respecta regulile ce se impun. Ca miroase e altceva, in orice imprejurare unde exista un asemenea adapost miroase, dar nu pentru ca se deverseaza dejectii.

Edited by daniel_t115, 09 November 2015 - 00:28.


#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,523
  • Înscris: 05.06.2009

View Postblasterzz, on 08 noiembrie 2015 - 23:12, said:

Povestea e asa.La bunici intr-un cartier de case undeva la aproximatix aproximativ 500m (de unde se termina cartierul) in camp sa infiintat o crescatorie de porci. Zilnic datorita deversarilor de dejectii pe camp sau naiba stie unde le toarna venea un miros insuportabil. Ai facut unii vecini o reclamatie la primarie si au incetat o vreme (probabil pana au dat spaga), au inceput iar pe ceas sa deverseze toate procariile alea sambata si duminica doar, de tre sa stai cu masca de gaze cateva ore. Bineinteles ca la primaria respectiva sa rupt filmul nu te mai baga nimeni in seama acum plus ca nici dracu nu mai e in weekend.

Exista o lege, sau ceva o reglementare in legatura cu asta ? Adica poti tranti un o procarie (si la propriu si la figurat) de genu fara a tine seama de nush.. ce ai in jur, distanta fata de case oameni. Si daca e unde ma pot adresa excluzand hotii din primaria respectiva.

Multumesc.

trebuie sa te adresezi la garda nationala de mediu. telefonic, in scris sau pe mail.
eu am crezut ca trebuia sa ma adresez celor de la ANPM, dar nu era de competenta lor, au redirectionat sesizarea catre cei de la garda de mediu. care au si rezolvat, in 2 timpi si 3 miscari. reclamatia mea a fost in legatura cu un nor gros de fum negru care aparea saptamanal, dupa ora 18, intr-o zona de la marginea orasului. era vorba despre niste colorati care dadeau foc la cauciucuri si cabluri, probabil pentru a recupera metalul. de cand au fost inspectorii de la garda de mediu, nu s-a mai repetat fenomenul (fumul gros). deci se poate.

Edited by corinadaniela, 09 November 2015 - 13:20.


#13
ArgumentAbstract

ArgumentAbstract

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 28.09.2011
Exact asta s-a întâmplat și la mine în oraș. Angajații crescătoriei au fost filmați cu dejecțiile în spate pe câmp, a venit Garda de Mediu, a spus că totul e conform și a plecat. Faptul că nu poți sta afară între 20 seara și 8 dimineața e un amănunt minor.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Coruptia din tara aceasta este sub orice critica. Degeaba sar oamenii cu reclamatii la institutiile abilitate ale statului, GARDA DE MEDIU este un sistem corupt pus in slujba baietilor din politica care fac afaceri cu porci. Daca GARDA de Mediu ar fi o institutie corecta, la fel ca multe alte institutii din Romania, tara aceasta nu avea asa de mult de suferit. Ce-i mai trist este ca aceste afaceri cu porcine sunt conduse de catre niste batrani care nu le pasa de viitorul tarii, de tineri, nu numai mirosul este o problema ci si emanatiile de gaze care rezulta dupa ce dejectiile nu sunt incorporate corespunzator in sol. Locuiesc intr-o zona unde avem problema aceasta cu porcii, cu totii suntem deranjati si neputinciosi, este vorba de un oras mediu ORADEA. Am incercat sa contactam marile trusturi de presa sa le spunem ca Garda de Mediu este o institutie corupta, nu au vrut sa auda, pentru ca si trusturile de presa sunt in slujba politicienilor corupti. Personal am avut discutii in casa si am fost la un pas de divort pentru ca nevasta-mea nu vrea sa abandoneze casa,tot ce m-am chinuit sa construiesc, visele mele de a sta linistit in curte sa imi admir munca s-au spulberat odata cu teroarea pe care mi-o instiga aceasta ferma, este o teroare care aproape m-a dus la nebunie, imi si imaginam cum o sa le dau cu ceva in cap la cei responsabili si nu cred ca doar eu am avut aceasta idee stupida.
Va rog sa cititi articolul urmator, ferma Nutripork are in spate SRI, PDL, PSD. Ce putem face ? Sa emigram ? Astia sunt nesimtiti si vor sa ne scoata pe toti din tara.
http://www.ebihorean...sia-139076.html

Jocuri politice pe fata insultand inteligenta cetateanului:

http://www.ebihorean...hor-137474.html

Edited by GradinarulUrban, 12 January 2018 - 13:51.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate