Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Bere Hainekien 660ml

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
andrei_nitu25

andrei_nitu25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.05.2012

 argentum, on 11 noiembrie 2015 - 17:17, said:

deci iti platesti doua salarii. al tau si al sotiei daca ai vinde cat indianul. ca esti dstribuitor, ce vinzi pe langa e ban la buzunar.

@andrei-nitu: eu am expus o idee in 5 secunde sa combat o eroare, acum ca tu ai luat asta litera de lege e problema ta. da probabil asa e intelegerea la spiritul asta antreprenorial de seminte, e limitata la 2-3 metri in fata. bine ca nu mi'ai expus si costul cu ziarele de impartit clientilor.
Ma rog..., nu vreau sa intru in polemici cu tine. Eu expuneam, umoristic (cred eu...), o greseala pe care multi o fac si in care tu persisti: "deci iti platesti doua salarii. al tau si al sotiei daca ai vinde cat indianul. ca esti dstribuitor, ce vinzi pe langa e ban la buzunar." -nu asa trebuie pusa problema (ti-o spune unu care a administrat o afacere maricica intr-o tara mai civilizata decat Italia).
O seara buna.

#38
kiwy

kiwy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 11.01.2004
in general firmele cu reprezentanta per tara obstructioneaza exportul dintr-o tara in alta. importatorul din germania nu are voie neoficial sa vanda in afara germaniei si asa mai departe. chestie ilegala, dar dificil de demonstrat.
de acea nu te baga in seama cei din germania, olanda etc
preturile nu sunt identice in toate tarile. unele din ele au pretul mai mic (ex bulgaria).
tu ai nevoie de o firma punte (tot a ta) dintr-o alta tara care sa fie intermediara intre tine si importatorul din acea tara.

#39
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
@kiwy: nu merge. si sa spun de ce. berea la 660 e mai mult sau mai putin tipica italiei. apoi atat moretti cat si hainechen (sic) la 660 sunt facute in aceeasi fabrica in italia.cumperi o sticla si scrie pe ea adresa. ma mir ca initiatorul nu stie asta.

#40
SirXtrem

SirXtrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.01.2014

 argentum, on 11 noiembrie 2015 - 19:26, said:

@kiwy: nu merge. si sa spun de ce. berea la 660 e mai mult sau mai putin tipica italiei. apoi atat moretti cat si hainechen (sic) la 660 sunt facute in aceeasi fabrica in italia.cumperi o sticla si scrie pe ea adresa. ma mir ca initiatorul nu stie asta.
Sincer nu m-am uitat la adresa de pe sticla,dar nu prea inteleg ce legatura are birra moretti cu hainekien,dar o sa ma uit ca m-ai facut curios:)
Ca si brand, mi se pare interesant Aqua Carpatica,suna bine si poate avea succes in Italia parerea mea,daca nu merge cu bere incercam cu apa:))Dar cred ca-i scumpa Aqua Carpatica,aici gasesti apa la 1,5 litri la 15centi

Edited by SirXtrem, 12 November 2015 - 00:57.


#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
S-a terminat apa din Alpi?

#42
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
birra moretti e facuta de heineken. ce se vinde in italia este fabricat in italia. ai adresa pe sticla.

#43
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

 SirXtrem, on 12 noiembrie 2015 - 00:50, said:

dar nu prea inteleg ce legatura are birra moretti cu hainekien
Owners: Heineken International

#44
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
sa aduci din romania aqua carpatica? eu n-as face asta.

#45
SirXtrem

SirXtrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.01.2014

 don_dannielo, on 12 noiembrie 2015 - 00:57, said:

S-a terminat apa din Alpi?
Nu,dar mi se pare ce-a mai interesanta apa din Romani,cand am fost in vara acasa aia mi-a sarit in ochii,sticla ii sclipitoare:)

 Dany_Darke, on 12 noiembrie 2015 - 00:58, said:

sa aduci din romania aqua carpatica? eu n-as face asta.
De ce?

#46
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 don_dannielo, on 12 noiembrie 2015 - 00:57, said:

S-a terminat apa din Alpi?

ajunge scumpa in magazin. la un anumit nivel (mic-mediu) poate ca renteaza sa cumperi din alte tari. si poate scoti mai multi bani decat la bere. mai greu sa convingi pe italieni sa bea bere din romania, dar apa? mai suna si italieneste? apoi mai dificil cu alcoolul (acte etc)

#47
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
pt ca este mai scumpa decat altele, in magazin e ~4 lei litrul. clar ca o vei lua mai iefitn de la producator, dar cu cat o iei, o transporti si sa o vinzi ca sa obtii si tu un profit bunicel?

#48
SirXtrem

SirXtrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.01.2014

 argentum, on 12 noiembrie 2015 - 01:00, said:



ajunge scumpa in magazin. la un anumit nivel (mic-mediu) poate ca renteaza sa cumperi din alte tari. si poate scoti mai multi bani decat la bere. mai greu sa convingi pe italieni sa bea bere din romania, dar apa? mai suna si italieneste? apoi mai dificil cu alcoolul (acte etc)

Azi am fost sa ma interesez de alcool,cate acte trebe si taxe mamAaa...asa ca mai bine renunt:)
Pai numele ii in italiana Aqua Carpatica,sticla ii sclipitoare,parerea mea ca merge,dar Aqua Carpatica se face in romania?

#49
SirXtrem

SirXtrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.01.2014

 argentum, on 12 noiembrie 2015 - 01:00, said:



ajunge scumpa in magazin. la un anumit nivel (mic-mediu) poate ca renteaza sa cumperi din alte tari. si poate scoti mai multi bani decat la bere. mai greu sa convingi pe italieni sa bea bere din romania, dar apa? mai suna si italieneste? apoi mai dificil cu alcoolul (acte etc)

Azi am fost sa ma interesez de alcool,cate acte trebe si taxe mamAaa...asa ca mai bine renunt:)
Pai numele ii in italiana Aqua Carpatica,sticla ii sclipitoare,parerea mea ca merge,dar Aqua Carpatica se face in romania?

#50
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
fiind intermediar, acolo aia trebuie sa mai adauge si adaosul lor, la cat crezi ca va ajunge apa aia? cine o va cumpara?

#51
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
volum. acolo sta toata smecheria. pe sticla faci putin, trebuie sa iei cu vagonu.
un pic de la bere, un pic de la apa, apoi ce vinzi pe langa, e al tau (sic)

#52
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
da, la noi se imbuteliaza, prin suceava, paltinis

adica de acolo este si sursa, F2

#53
SirXtrem

SirXtrem

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 20.01.2014

 argentum, on 12 noiembrie 2015 - 01:08, said:

volum. acolo sta toata smecheria. pe sticla faci putin, trebuie sa iei cu vagonu.
un pic de la bere, un pic de la apa, apoi ce vinzi pe langa, e al tau (sic)

Dar costa 4 lei litru ?nu cred,imi aduc aminte ca luam cu 2 lei de la kaufland

 Dany_Darke, on 12 noiembrie 2015 - 01:08, said:

da, la noi se imbuteliaza, prin suceava, paltinis

adica de acolo este si sursa, F2
Aha mersi..o sa caut maine sa vad un numar de telefon,daca tu incepi sa vinzi bine si iti iei exclusiv esti Beton:)

Edited by SirXtrem, 12 November 2015 - 01:16.


#54
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
http://www.emag.ro/s...intre-0-si-50/c

inseamna ca luai la bidon de plastic.

eu ti-am calculat la recipient de sticla, adica ceva mai prezentabil

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate