Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

Sfat achizitie laptop Games

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
sceneminimal

sceneminimal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2015
Salut.Doresc sa achizitionez cat mai curand un Laptop si vreau sa va cer sfatul.Am doua modele de Asus Rog si nu stiu ce sa aleg.

Primul model ar fi :
Laptop ASUS ROG G551JW-CN320D, Intel® Core™ i7-4750HQ pana la 3.2GHz, 15.6" Full HD, 16GB, 1TB + SSD 128GB, nVIDIA GeForce GTX 960M 4GB GDDR5, Free Dos,DDR3
http://www.altex.ro/...-gddr5-free-dos

Si
Laptop ASUS Gaming 15.6'' ROG G551VW, FHD, Procesor Intel® Core™ i7-6700HQ 2.6GHz Skylake, 8GB, 1TB, GeForce GTX 960M 4GB DDR4, Black
http://www.pcgarage....960m-4gb-black/

Fiecare din cele doua modele are cate un + si un - dupa parerea mea , dar totusi nu stiu ce sa aleg.Va rog sa ma ajutati si sa tineti cont ca aceasta laptop vreau sa il tin cel putin 5 ani.VA multumesc astept pareri.

Edited by sceneminimal, 07 November 2015 - 21:10.


#2
Alexandru2212

Alexandru2212

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 30.09.2015
Daca nu esti hotarat dai cu banul!
Eu as lua pe asta, iar daca vrei poti sa configurezi si cu alt procesor sa mai adaugi memorie daca vrei...
http://tekadvice.ro/clevo-n150.html

Edited by Alexandru2212, 07 November 2015 - 22:16.


#3
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
http://www.altex.ro/...b-ddr3-free-dos

dar e fara ssd, oricum pret f bun

#4
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 Alexandru2212, on 07 noiembrie 2015 - 22:13, said:

Daca nu esti hotarat dai cu banul!
Eu as lua pe asta, iar daca vrei poti sa configurezi si cu alt procesor sa mai adaugi memorie daca vrei...
http://tekadvice.ro/clevo-n150.html
+1

 xkos, on 07 noiembrie 2015 - 22:40, said:

http://www.altex.ro/...b-ddr3-free-dos

dar e fara ssd, oricum pret f bun
Si cu placa video mult mai slaba.

#5
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Eu l-as lua pe primul, mai ieftin si i-as pune apoi un SSD puternic and done.

#6
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Greu de înțeles de ce ar da cineva 5000 lei aproape pt. gaming pe un GTX960M care trebuie sa și ducă minim 5 ani jocurile ...

Edited by MD, 08 November 2015 - 00:21.


#7
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
da, e ceva mai slaba dar si pretul e prea ok. acum dupa dotari as lua primu asus, dupa ce a zis georgik12 ar fi un dell cu racire mai strong fata de roguri

#8
sceneminimal

sceneminimal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2015
Ok .Haideti ca pe mine nu a reusit nimeni sa ma convinga inca ce Laptop de games sa achizitionez .Sunt dispus sa dau pana la 5500 lei pe un laptop ,dar vreau sa ma tina pe o perioada de cel putin 5-6 ani cu posibilitati de a atasa pe viitor ssd ,ram etc.Este cineva care poate sa ma lamureasca care din cele 3 modele merita banii? Vreau o configuratie buna pentru viitor nu vreau sa arunc banii pe toate gunoaiele.Multumesc.
Clevo Intel® Core™ i7-6700HQ NVIDIA® GeForce GTX 960M 2GB GDDR5  DDR3
Asus Intel® Core™ i7-4750HQ  NVIDIA® GeForce GTX 960M 4GB GDDR5  DDR3
Asus  Intel® Core™ i7-6700HQ NVIDIA® GeForce GTX 960M 4GB GDDR5 DDR4

Edited by sceneminimal, 08 November 2015 - 17:28.


#9
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Pune link de la ultimul laptop.

#10
sceneminimal

sceneminimal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2015

 jegmihai, on 08 noiembrie 2015 - 17:44, said:

Pune link de la ultimul laptop.
http://www.pcgarage....960m-4gb-black/

Linkul este pus de mine de cand am deschis acest topic .Este laptopul de la PC GARAGE .
VA ROG AJUTATI-MA SA GASESC LEPTOP CA INEBUNESC:))))))))

#11
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
960M la anul gafaie in FHD.
Asa ca nu avea vise de 5-6 ani de gaming pentru un laptop. Vrei perioada asa, alegerea e simpla: cel mai ieftin laptop pe care il gasesti + sistem desktop de restul.

End of story.

#12
sceneminimal

sceneminimal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2015
Fratilor vreu laptop, nu sunt adeptul pc-ului. Sunt constient ca nu ma pot juca peste 5-6 ani ultimul tip de games pe un laptop dar nu vreau sa oracaie peste 5-6 ani daca de exemplu ma uit la un film sau fac alte minuni pe el.Ma multumesc sa ma pot juca  2-3 ani jocuri de ultima generatie. V-am cerut parere intre cele tri modele care credeti ca pe viitor rezista si merita banii.Multumesc .

#13
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
pai ala cu ssd, nu mai stai sa bagi tu mana prin el, 16 gb ram iti ajung ptr ceva ani
Asus Intel® Core™ i7-4750HQ  NVIDIA® GeForce GTX 960M 4GB GDDR5  DDR3

sau cum zicea un coleg, dai cu banul si care pica norocul ala e.

Edited by xkos, 09 November 2015 - 22:34.


#14
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Atunci iei G551-ul, in ce varianta vrei, ca fac aceeasi treaba si aia a fost.
Pe viitor un SSD in loc de HDD si te-ai aranjat.

#15
sceneminimal

sceneminimal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2015
Salutare. Am revenit cu un comentariu dupa achizitionarea si returnarea a laptopului Asus Rog G551VW-FY179D.
Laptopul pentru mine este o mare PORCARIE si nu merita nici macar 1000 lei . Pot spune ca dupa testare nu are nici o treaba cu gama de Games. Ventilatia la un joc cu cerinte de 1GB video  nu face fata. La o tehnologie de 14nm laptopul se incinge in draci incat daca il ti pe picioare ,poti slabii in 30 min 1 kg:)) si nu exagerez. HDD-ul este ingrozitor de zgomotos si se incinge si el destul de tare ,iar in difuzoare o sa auzi foarte des un parait de zici ca au un scurt. Asa ca parerea mea este ca Rog pe 15" este un dezastru si nu sfatuiesc pe nimeni sa faca o astfel de alegere.
Dupa cum am spus am si returnat produsul si astept inapoiere banilor.
Acum trebuie sa ma indrept spre o alta achizitie si deja habar nu am cu bani care ii am ce sa pot lua. Am vazut ca voi tot comentati legatura cu acel Clevo . Va intreb merita acel Clevo tinand cont ca are placa video putin mai slaba decat Mediocritatea de Asus Rog?

Edited by sceneminimal, 14 November 2015 - 16:36.


#16
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Poate ai nimerit tu unul cu probleme. Daca l-ai returnat oricum nu mai are rost sa vorbim despre el.

Desigur ca merita Clevo. Diferenta se va face doar in jocurile care vor utiliza >2gb.

Edited by jegmihai, 14 November 2015 - 16:38.


#17
sceneminimal

sceneminimal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 07.11.2015
Nu stiu daca avea probleme sau asa sunt toate,dar cred ca asa sunt toate care au 15" . Inainte sa comand Rogul am avut tot un Asus mai exact X52JE "o antichitate ce l-am folosit 6 ani fara probleme "si rulam acelasi joc pe o placa video Ati de 512 la capacitate maxima incat din cand in cand iesea din joc ca nu putea duce, iar coolerul scotea aer cald spre fierbinte.Cu Rog am jucat acelasi joc facandu-i cerintele la Low ,care bineinteles nu iesea din joc dar in schimb langa ventilatie nu puteai tine mana mai putin de 30 sec ca simteai ca te frige.Deci Rog o mare panarama.
Acum vreau sa ma indrept spre Clevo sau poate o alta marca , desi habar nu am ce sa mai aleg.Daca mai aveti ceva configuratii si marci de laptopuri de games care sa se incadreze pana in 5500lei  va rog sa postati.
Clevo singurul lucru care ma face sa nu il comand ar fi acea placa video de 2GB dar in lipsa de alt produs poate il voi alege.

Edited by sceneminimal, 14 November 2015 - 17:04.


#18
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013
Despre ce joc e vorba?
Eu tot cred ca ai nimerit unul cu probleme.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate