Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Aparat NIKON/CANON incepatori.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostAzY9, on 06 noiembrie 2015 - 23:40, said:

Mergi pe D90. Este genial pentru incepatori, daca nu cel mai bun aparat pentru nevoile tale la momentul asta.
Nu l-as baga in piata second hand. Nici macar nu stie ce sa verifice. Un D90 ar fi extraordinar.

#20
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Merge cu cineva care stie. Unele camere le-am luat de pe net, prin posta sau curier.

#21
NechiforLaurentiu

NechiforLaurentiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 18.09.2015
Gasesti D3300 nou cu 18-55mm VR II in bugetul ala.

#22
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015

View PostLucian_M, on 06 noiembrie 2015 - 22:29, said:

Nu te-a prins microbul atata timp cat n-ai facut macar 50 de cadre cu un aparat "de care ai vazut". Da, e cool sa ai asa ceva in mana, astea ieftine sunt usoare insa si nu rupa mana cum o face ala "profesionist". Ia ce vrei, mai ales ca vine acusi BF. Sa nu iti inchipui ca vei sta toata viata doar cu acel aparat, ca n-o sa vrei obiective, flash-uri, carduri, geanta/rucsac, acumulatori etc. Si mai ales sa nu te inciudezi cand vei descoperi ca rezultatele nu-s "profi". Dar, daca vei citi manualul de utilizare si vei face, eventual, vreun curs foto, poate vei avea curaj sa iesi in parc si sa pozezi si tu ceva. Sper sa nu apari cu alt topic in care sa intrebi daca merge sa fotografiezi la nunti din a doua saptamana. Da, e "cool" sa ai un aparat mare si negru in mana, dar microbul de care pomenesti tu nu sta in asta. Ti-as recomanda sa iei un Nikon D90 sh in stare cat mai buna si un obiectiv cat de cat, daca vezi ca-ti place, faci upgrade cand vei simti nevoie (mai ales la obiective). Daca vrei nou, cauta la un magazin care sa aiba politica de retur in 30 de zile, astfel incat daca observi ca microbul nu a gasit gazda buna, sa-l trimiti inapoi. Nu vreau sa te dezamagesc, dar in ultima vreme toata lumea vrea aparate mari si negre la gat, doar sa fie cool. E ceva in genul chitarei acum vreo 20 de ani, era cool sa stii cateva acorduri, vrajeai fetele la greu.
M-ai bagat in categoria gresita de adolescenti,eu vreau acel aparat pentru mine pentru ca vara plec des cu familia in excursie si m-am saturat sa tot pozez cu telefonul si sa nu iasa focalizat si clar cum doresc eu.Aparatul il iau mai mult pentru mine,sa imortalizez diverse lucruri nu sa pozez oameni la evenimente sau sedinte foto,nu,asa ceva este exclus,nu sunt absurd sa vreau asa ceva,stiu ca oameni care fac poze la nunti/botezuri/sedinte foto au o oarecare experienta si eu inca nu's in masura si nu cred ca voi fi in masura nici peste 1 an.O sa ma interesez si despre obiective si despre ce ar fi mai bun pentru un incepator si dupa o sa intru incet incet in aceasta lume.Multumesc de sfaturi !

#23
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Ia ce ti-a zis mai sus Nechifor Laurentiu.
Chiar si ala e prea bun pentru tjne. Dar o sa te bucuri de el si pe viitor.

#24
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Sau cauta D90 cu 18-105VR in toate mintile lor si ai rezolvat o treaba. Acumulatorul tine foarte mult, focalizarea foarte rapida, imaginile arata chiar bine. Nu mai zic de vizorul mai mare, ergonomia crescuta si feeling-ul ca ai in mana o camera cat de cat, nu o jucarie.

#25
oliviu41

oliviu41

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.11.2008
Buna ziua,
Ce imi recomandati: un Nikon D5300 cu Obiectiv 18-55mm VR AF-P + 55-300mm VR, sau Nikon D5300 cu Obiectiv 18-55mm AF-P VR + 55-200mm VR II sau Nikon D5300 cu Obiectiv 18-140mm VR. Preturile sunt aproximativ aceleasi. Va multumesc

#26
sorynnel

sorynnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.06.2007
Bună seara.Curand doresc sa achiziționez un dslr și m-am oprit la doua aparate foto. Un Nikon D3300  cu 18-55mm VR II și un Canon 700d.  As dori sa îmi spuneți pe care din cele doua aparate sa optez sa îl achiziționez. Va mulțumesc mult

#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
O idee ar fi sa il iei pe cel mai ieftin dintre ele, sau pe cel care are reducerea cea mai mare (in ideea ca gasesti superoferte).

#28
sorynnel

sorynnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.06.2007
Am văzut un Nikon 5300 la un preț bun,considerați ca merita?Va întreb deoarece îmi doresc un aparat pentru familie care peste 2-3 ani sa il pot upgrade cu alte obiective.Va întreb care din cele doua mărci sunt mai fiabile.Nu sunt un profesionist dar pentru poze de familie vreau sa pot face poze cat de cat reușite,de aceea doresc un aparat upgrade-ul.
Mulțumesc

#29
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Din ce ai enumerat Nikon D5300. Atenție că obiectivul sa fie cu VR și de preferat AF-S nu AF-P. Nu există în momentul de față un dSLR slab așa că nu poți da greș indiferent ce alegi. La obiective este mai nuanțată situația deoarece unele magazine dau kit-uri cu obiective​ mai handicapate (de exemplu la Canon și Nikon pun obiective fără stabilizare) pentru a scădea prețul.

#30
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Intre Nikon D3300 si Canon 700D eu as alege 700D-ul. Nikonul e mult prea simplificat dpdv al functionalitatii incat nu cred ca merita banii pe care ii dai pe el.

Intre Nikon D5300 si 700D e o discutie putin mai complicata. Nikon-ul are sistemul de focus si senzorul mai bun (in teorie vei putea obtine cadre mai bune cu el, dar asta vei ajunge probabil dupa 1 an+ de utilizare consecventa). 700D are ceva mai multe functii si ergonomie mai buna (am ajuns sa zic asta despre un Rebel Digital... clar lumea se duce de rapa).

Ca fiabilitate, sunt ambele marci cam la fel la modelele acestea. Cu un minim de grija (sa nu le uzi, sa nu le lovesti puternic ...) ar trebui sa te tina oricare din aparate 5ani + fara probleme.
Per total, aud povesti de groaza din service-urile ambelor firme, dar parca mai multe de la Nikon.

Pentru poze de familie insa, eu nu as lua nici D5300 nici 700D. Au calitate a imaginii foarte buna dar sunt prea voluminoase si necesita ceva efort pentru a scoate maximum din ele.

Eu unul m-as uita mai degraba la unul din acestea:
Olympus E-PL7 care are un raport bun calitate pret.
Sony A6000 care ofera calitate a imaginii foarte apropiata de D5300.
Panasonic GX80 care ofera capabilitati foarte bune pentru filmare.

#31
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Am Nikon, chestii ieftine,  si pana acum nu am avut probleme de fiabilitate. La Canon nu stiu. Dar nu ma astept sa existe diferente prea mari la acest capitol. Mai ales la chestiile "de familie".

Legat de "aparat pentru familie".
Mi-am cumparat DSLR pe vremea cand era singura varianta de a avea senzori marisori si calitate peste compactele simple. In plus pe vremea aia nu aveam nevasta si copii si nu ma interesa partea de video.

Mai nou exista multe alte variante.De la  mirrorless la compacte premium cu senzori de 1". Daca ar fi sa o iau de la capat nu as mai cumpara DSLR pentru "familie".

Principalele probleme pe care le am la DSLR sunt:

-Dimensiunea aparatului.
Cand ies in parc, la joaca cu un copil intr-o mana, altul in cealalta bicicleta in dinti,  si role in rucsac as prefera o camera pe care sa o bag in buzunar sau suficient de mica sa imi doresc sa o iau cu mine. Dar sa aiba o calitate buna a imaginii. In ultima vreme prefer telefonul si las Nikonul acasa.
Tot legat de dimensiune as vrea o camera care sa nu iasa in evidenta. Mai ales in parculet la joaca sau in Mall la cumparaturi .

-Video.
La DSLR e greu la acest capitol.
-trebuie sa folosesti ecranul nu vizorul,
-Nikon-ul  focalizeaza foarte prost la video  (la unele modele de Canon e mult mai bine)
-chiar daca tu vei invata sa te descurci la acest capitol in clipa in care vei da camera unei persoane mai putin pasionate o sa apara proteste.

Strict pentru familie mi se pare cel mai important e sa fii i dispus sa iei camera cu tine.
Alfel ajungi ca mine sa pleci in Italia fara bagaj de cala si sa iti faci probleme unde pui DSLR-ul pentru ca un copil vrea sa isi ia cu ea un imens ponei.Posted Image

Edited by idaho333, 06 April 2017 - 10:26.


#32
sorynnel

sorynnel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 23.06.2007
Va mulțumesc mult pentru sfaturi

Va mulțumesc mult pentru sfaturi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate