Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Aparat NIKON/CANON incepatori.

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015
Salutare ! As dori sa imi achizitionez si eu un aparat foto , cam care ar fi mai bunicel asa pentru incepatori ? Vreau sa mentionez ca nu am prea avut tangente pentru aparatele foto dar am vazut la un fotograf chestiile astea si m-a atras foarte tare.Cam ce mi-as putea lua ca prim aparat ? Sa nu fie nici foarte scump.

Va multumesc anticipat tuturor !


Daca am gresit categoria rog sa fie mutat :D,sunt nou aici.

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
posibil ca acel fotograf sa fie cu o oarecare experienta, iar aparatele vor costa.

dar sa nu ne spui bugetul, daca il aflam va fi vai si amar, te denuntam la politie ca ai bani

#3
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015

View PostDany_Darke, on 06 noiembrie 2015 - 21:10, said:

posibil ca acel fotograf sa fie cu o oarecare experienta, iar aparatele vor costa.

dar sa nu ne spui bugetul, daca il aflam va fi vai si amar, te denuntam la politie ca ai bani
N-am declarat averea si nu ma risc sa o spun aici.Glumesc.

Stiu ca acele aparate costa foarte mult,pai eu am un buget cam de 15 milioane.

#4
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
sper ca observi ca suntem doar 2 oameni care scriem pe acest topic, nu e nevoie sa citezi atunci cand raspunzi postului imediat anterior.

pana la urma tu ce ai vrea sa iei? DSLR, mirrorless? ce nivel de cunostinte ai?

#5
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015
Asa am fost obisnuit cu Quote. DSLR as vrea si nivelu meu de cunostinte e foarte foarte scazut despre acest capitol :D.

#6
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 24.12.2004
Un dslr entry level cum e Canon 1200D e recomandarea mea. Pentru moment te descurci cu obiectivul de kit. Apoi mai vezi tu daca te opresti aici sau te prinde microbul.
http://www.emag.ro/a...0dae383aa733d31

Edited by Celtic, 06 November 2015 - 21:28.


#7
Adreannn

Adreannn

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 01.07.2015

View PostCeltic, on 06 noiembrie 2015 - 21:28, said:

Un dslr entry level cum e Canon 1200D e recomandarea mea. Pentru moment te descurci cu obiectivul de kit. Apoi mai vezi tu daca te opresti aici sau te prinde microbul.
http://www.emag.ro/a...0dae383aa733d31
Microbul cred ca deja l-am prins,doar sa imi iau aparatul si sa incep,iti multumesc de recomandare o sa tin cont de ea,dar mai astept si alte pareri :D.

#8
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostDany_Darke, on 06 noiembrie 2015 - 21:25, said:

nu e nevoie sa citezi atunci cand raspunzi postului imediat anterior.


#9
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.altex.ro/...mp-3-inch-negru

#10
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Si eu sunt inca la nivel de amator. Pentru inceput am cumparat Nikon D5300 cu obiectiv de kit 18-55 de care sunt foarte multumit de el. Dupa ce te obisnuiesti cu obiectivele mai ieftine poti sa te arunci sa cumperi obiective mai scumpe. Mai putin conteaza body decat obiectivele. Din pacate obiectivele bune sunt foarte scumpe.

#11
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Nu te-a prins microbul atata timp cat n-ai facut macar 50 de cadre cu un aparat "de care ai vazut". Da, e cool sa ai asa ceva in mana, astea ieftine sunt usoare insa si nu rupa mana cum o face ala "profesionist". Ia ce vrei, mai ales ca vine acusi BF. Sa nu iti inchipui ca vei sta toata viata doar cu acel aparat, ca n-o sa vrei obiective, flash-uri, carduri, geanta/rucsac, acumulatori etc. Si mai ales sa nu te inciudezi cand vei descoperi ca rezultatele nu-s "profi". Dar, daca vei citi manualul de utilizare si vei face, eventual, vreun curs foto, poate vei avea curaj sa iesi in parc si sa pozezi si tu ceva. Sper sa nu apari cu alt topic in care sa intrebi daca merge sa fotografiezi la nunti din a doua saptamana. Da, e "cool" sa ai un aparat mare si negru in mana, dar microbul de care pomenesti tu nu sta in asta. Ti-as recomanda sa iei un Nikon D90 sh in stare cat mai buna si un obiectiv cat de cat, daca vezi ca-ti place, faci upgrade cand vei simti nevoie (mai ales la obiective). Daca vrei nou, cauta la un magazin care sa aiba politica de retur in 30 de zile, astfel incat daca observi ca microbul nu a gasit gazda buna, sa-l trimiti inapoi. Nu vreau sa te dezamagesc, dar in ultima vreme toata lumea vrea aparate mari si negre la gat, doar sa fie cool. E ceva in genul chitarei acum vreo 20 de ani, era cool sa stii cateva acorduri, vrajeai fetele la greu.

#12
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Eu as merge pe asta in locul tau, inlocuitorul lui D3100, un aparat excelent pentru invatacei, ti-o spune cineva cu 3xD810 si un D7100. Momentan nu e pe stoc, dar la resigilate e unul la 1450 cu urme minime de uzura, cum zicea si colegul mai sus, il tii 30 de zile, tragi cadre cu el, vezi daca te prinde si daca da, nu ramane decat sa iti iei obiective si intr-un final alt body.

#13
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Si eu am bagat bani in scule, dar cand am luat primul DSLR, in 2008, stiam cam ce vreau. Nu-s profesionist, insa la evenimente, daca nu ai sculele necesare, ori iti dai in cap, ori ti-o iei dupa. Pentru ce vrea el, e destul o janghina de asta mica, la vreo 15 belete.

#14
AgroAlex

AgroAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 05.05.2015
Nu stiu de ce nu s-a pus linkul -> http://www.f64.ro/ni...pagina-produs[] scuze.

#15
adriancata

adriancata

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 14.04.2011
Eu cu ceva de genul asta am inceput http://digital-camer...source=price-ro

Edited by adriancata, 06 November 2015 - 23:26.


#16
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View PostAdreannn, on 06 noiembrie 2015 - 21:01, said:

Salutare ! As dori sa imi achizitionez si eu un aparat foto , cam care ar fi mai bunicel asa pentru incepatori ? Vreau sa mentionez ca nu am prea avut tangente pentru aparatele foto dar am vazut la un fotograf chestiile astea si m-a atras foarte tare.Cam ce mi-as putea lua ca prim aparat ? Sa nu fie nici foarte scump.

Va multumesc anticipat tuturor !


Daca am gresit categoria rog sa fie mutat Posted Image,sunt nou aici.
Aparatele dSLR costa relativ mult. Cum nu prea ai experienta si bugetul este mic de tot iti raman numai cele mai ieftine. De la Canon ai Canon 1200D, de la Nikon ai Nikon D3200.
Vezi ca pe la Canon iti mai pun cu aparatul un obiectiv nestabilizat. Nu stiu daca e ala vechi (care era dezastros).
Tot vine in curand Black Friday. M-as uita daca or fi oferte la un Nikon D5300 cu 18-55 mm VR II sau un Canon 600D cu 18-55 mm IS. Nikon are un senzor mai mare (nu ma refer la numarul de MP) si mai bun. Daca ai noroc gasesti un kit cu 18-105 mm VR (la Nikon) sau 18-135 mm IS STM la Canon.

#17
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
Mergi pe D90. Este genial pentru incepatori, daca nu cel mai bun aparat pentru nevoile tale la momentul asta.

Edited by AzY9, 06 November 2015 - 23:40.


#18
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
He-he, o sa fie prea bun pentru el. L-am avut acum cativa ani, pana am trecut la D300. Bun D90-ul, chiar si astazi il mai foloseste lumea. Conteaza ce faci cu el, nu ce scula ai (ma rog, intr-o oarecare masura).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate