Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Outlook iOS - cel mai bun client de e-mail

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Nu sunt fana Microsoft, dimpotriva, dar aplicatia Mail din IOS m-a enervat de multa vreme.
Principala problema sta in faptul ca indiferent ce setari fac, nu primesc mesajele instant (push)!

Am doua conturi: un Exchange si un Gmail!

Pentru Gmail am fost nevoita sa instalez Gmail app, care trimite instant notificari cand apare un mesaj nou.

Azi mi-a fost recomandat ca alternativa excelenta Outlook App pentru IOS si dupa ce m-am jucat cateva ore cu ea, am dezactivat toate conturile din Mail App si am sters Gmail App.

Primesc in sfarsit mesajele instant, e foarte usor de setat si folosit.

Daca aveti iWatch, atunci bucuria e si mai mare, pentru ca puteti vedea pe ceas tot mesajul, nu doar cateva linii!

Are si integrare facila cu Box, Dropbox si OneDrive!

[ http://a4.mzstatic.com/us/r30/Purple69/v4/b5/a1/73/b5a17323-fc46-6fba-2b5b-49a70c3da7c0/screen322x572.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://a4.mzstatic.com/us/r30/Purple69/v4/28/38/6e/28386e81-f86d-894d-4b96-08ca969f6641/screen322x572.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://a4.mzstatic.com/us/r30/Purple69/v4/62/81/13/62811343-0194-298e-4827-e7616c1cc4b2/screen322x572.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Pai gmail nu mai ofera push pentru 3ed party apps de ceva vreme. Doar pentru abonamente platite.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
1. E clar ca app Gmail face asta si am cont simplu.
2. E clar ca Mail nu are push.
3. E clar ca Outlook e "magic".

#4
kata2008

kata2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008
Este o problema cu acest client: username-ul si parola se incarca in serverele Microsoft. Acele servere verifica conturile de mail si comunica cu clientul instalat pe iphone. Daca nu te deranjeaza ca toate datele tale trec prin serverele Microsoft (sau Acompli, firma cumparata de Microsoft) atunci este OK.

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Esti tu sigur de asta? Daca la contul Exchange poate fi adevarat, la Gmail sigur nu este, pt ca atunci cand setezi contul, autentificarea se face prin Oauth2.

https://en.wikipedia.org/wiki/OAuth


Quote

OAuth is an open standard for authorization. OAuth provides client applications a 'secure delegated access' to server resources on behalf of a resource owner. It specifies a process for resource owners to authorize third-party access to their server resources without sharing their credentials.


#6
kata2008

kata2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008
Citeste Privacy Policy https://www.acompli....privacy-policy/

Data We Process.
Email Credentials. We collect and process your email address and credentials to provide you the Service. Acompli does not use your email credentials for any other purpose. To learn more about how we process your email credentials please see acompli.com/security.
Email Data. We collect and process your email messages and associated content to provide you the Service. Acompli does not use your email data for any other purpose. Your email data may contain messages, address book, contact information, message attachments and calendar information.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
Interpretezi partial si gresit
https://www.acompli.com/security/

Toate comunicarile sunt acum criptate pe partea de e-mail, dupa scandalul NSA, iar comunicare are loc prin canale criptate.

Quote

User Credential Security
User credentials are required to access users’ data. Credentials come in the form of passwords for some server types such as Exchange, or limited-scope OAuth tokens for others such as Gmail. Each user’s credentials are double-encrypted using a server per-account unique key and then using a client device unique key, therefore the credentials can only be unlocked by the collaboration of both the server and the app at runtime.
Desigur, daca dusmanul tau de moarte este NSA-ul, probabil ca nu ar trebui sa folosesti astfel de servicii publice Posted Image

#8
kata2008

kata2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 26.09.2008
Cum am spus: daca nu te deranjeaza faptul ca toate informatiile trec (si sunt stocate) in serverele Microsoft, este OK.
Nu stiu ce am interpretat partial si gresit cand am spus asta. N-am scris de criptare.

#9
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

View PostAdm, on 06 noiembrie 2015 - 10:14, said:

1. E clar ca app Gmail face asta si am cont simplu.
2. E clar ca Mail nu are push.
3. E clar ca Outlook e "magic".

Am uitat sa precizez: Google nu mai ofera push pentru alte aplicatii in afara de cea nativa. Adica nu mai ofera servicii Exchange Posted Image

Uite si detalii: http://goo.gl/LDO0q

Edited by filip.serban, 06 November 2015 - 11:12.


#10
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009

View Postfilip.serban, on 06 noiembrie 2015 - 11:04, said:

Am uitat sa precizez: Google nu mai ofera push pentru alte aplicatii in afara de cea nativa. Adica nu mai ofera servicii Exchange Posted Image

Uite si detalii: http://goo.gl/LDO0q

Sunt rautaciosi cu utilizatorii de alte OS-uri in afara de Android. In aplcatia de Gmail de pe iOS poti sa iti adaugi si conturi de yahoo sau Exchange?

#11
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007
Nu si nu cred ca ar avea vreun rost. Pe Android Vanilla, gmail e aplicatia default, pe iOS nu e.

#12
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
O sa încerc si eu Outlook sa vedem ce știe

#13
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Il folosesc inca de la aparitie, chiar versiunea anterioara prezentei care era execrabila si parea un proiect abandonat de Microsoft. Acum in ultimul timp cand Microsoft a inceput sa asculte feedback-ul de la utilizatori a reusit sa faca aplicatia mai buna!
L.E. Ii mai lipseste totusi ceva: posibilitatea de a schimba din push intr-un interval personalizat de "send/recieve"!

Edited by anyidyoulike, 07 November 2015 - 13:39.


#14
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
De ce te-ai astepta ca aplicatia mail default sa primeasca push instant?
E clar ca aia face "pull" periodic catre server.

Pushul poate fi trimis doar de catre server spre aplicatia proprie (gmail->gmail, outlook->outlook).

Edited by don_dannielo, 07 November 2015 - 13:47.


#15
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Nu ma astept sa faca asta pentru ca asta face si nu pot schimba aceasta setare asa cum poti sa o faci pentru clientul de email al telefonului!

#16
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Dupa cateva zile de utilizare, pare o aplicatie ok de mail. Ma gandesc sa renunt la Gmail doar pentru ca nu mai au Push.

#17
Skytalker

Skytalker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 10.11.2007
Mie aplicatia de <mail> pe iPhone a functionat intotdeauna fara repros. Este adevarat insa ca niciodata nu am folosit gmai, yahoo, hotmail sau alte servicii de genul asta. Aceste servicii fiind free, nimeni nu poate ridica nici o cerinta privind calitatea acestora. Si ei nu ofera nici o garantie.

Aplicatia imi face push ori de cite ori necesar. Am 4 casute, 2 pop, una imap si una ms exchange. Nu intimpin nici un fel de probleme.

In ceea ce priveste aplicatia Outlook, e o chestiune de gusturi, unora le place, altora nu.

Edited by Skytalker, 28 November 2015 - 21:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate