Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#37
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Nu m-am exprimat bine...Nu cunosc continutul contractului, insa vreau sa mai negociez inca o data salariul, su nu stiu ce motive sa dau...

View Posttudor_turcu, on Mar 5 2006, 10:20, said:

In ce sens contract pe un an? In sensul ca durata contractlui de munca e doar un an, sau in sensul ca daca pleci mai repede de un an din firma trebuie platita o suma de nnnn $/€ ?
In cel de al doilea caz contractul de munca ar trebui sa prevada (intr-o anexa) precis durata si continutul cursurilor de formare profesionala oferite (gratis) de firma, altfel prevederea nu are nici o baza...
...asta n-am inteles...ce are de-a face suma de nnn $ cu cursurile de formare profesionala?Poti dezvolta un pic?

#38
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postshiva, on Mar 5 2006, 19:03, said:

...asta n-am inteles...ce are de-a face suma de nnn $ cu cursurile de formare profesionala?Poti dezvolta un pic?
Pai e simplu.. Sunt firme care in contractul de munca prevad ceva de genul: daca angajatul isi da demisia mai devreme de 3 ani de la data absolvirii cursurilor (sau mai mult, in functie de contract), trebuie sa plateasca o despagubire de nnn $ (ex. 500, 1000, 2000), care reprezinta contravaloarea training-ului (cursuri etc.) oferit de firma angajatului timp de y luni (min. 60 de zile) (se considera ca daca angajatul a lucrat mai mult de 3 ani firma si-a recuperat investitia) ... Normal, training-ul ala trebuie sa fie explicit, nu se considera training faptul ca angajatul a invatat in timp ce a lucrat la proiecte pentru firma; continutul cursurilor trebuie trecut in contract, inregistrat la directia de munca etc... (vezi art. 195 din codul muncii - http://www.dsclex.ro...i/cm2003.htm#t6 )
Altfel nu prea vad sub ce pretext pot sa te oblige sa stai un numar minim de ani in firma...

#39
Elena_Din_Troia

Elena_Din_Troia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 18.01.2006

View Postshiva, on Mar 5 2006, 19:03, said:

Nu m-am exprimat bine...Nu cunosc continutul contractului ...
Nu cunosti continutul contractului ?
:console:  Cere un exemplar atunci ...
Cand se incheie un contract atunci fiecare parte contractanta trebuie sa primeasca un exemplar din acel contract.

#40
Twink

Twink

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.01.2007
Stii cum e, shiva, cum iti asterni asa dormi.

Stiu despre ce firma vorbesti, si mai stiu si cu ce se mananca. Si daca ai negociat deja, asta inseamna ca ai semnat 2 contracte, si the truth is: situatia a incetat sa mai fie roz si deja se impute.
Partea rea e ca curs de un an esti negru pe plantatie, si daca nu ai stomac bun sa inghiti bumbac, e de rau. Nu exista negociere, tu zici ca vrei luna, ei zic mai mult de + 5 lei nu meriti si gata.
Partea buna e ca desi te lucreaza ca un negru, daca stii sa impingi pe unde trebuie, si iti dai interesul, si mai ai si un pic de brain, o sa capeti experienta in anul in care esti legat de ei, suficenta ca sa poti pleca linistita in alta parte cand termini contractul. Din punct de vedere legal contractul este urat de tot, eu nu l-as semna nici legat, dar pentru 0 experienta eu zic ca te caleste prin foc si apa.
Exploateaza studenti, indeed, dar sa fim seriosi, si eu as face-o fara nici un pic de remuscare. Oricum, la firma aia sunt multi care stiu mai bine sa croseteze decat sa programeze, si totusi intr-un an, n-ai ce face, daca nu vrei sa iti faci pat sub birou pui mana si muncesti.

Referitor la contractele pe care le-ai semnat, unul din cate am auzit nu e de CM si cred ca iti trebuie si PFA daca nu ma insel. Si for god sake, cand aud idiotenii de genul asta: am semnat, dar habar n-am ce am semnat, ma prapadesc de ras. Normal ca lor li se merita sa iti plateasca cat mai putin si sa muncesti cat mai mult. Genul asta de firma sunt. Au o viziune mareata ce-i drept, pacat ca majoritatea firmelor care aplica politici de genul o sa cam pice curand .

#41
pstefan

pstefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 01.03.2005
e vechi topicul ba tata mai uitati-va si voi la data

#42
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si totusi e actual. nu cred ca s-au schimbat lucrurile foarte mult intre timp

#43
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Lucrezi, inveti cate ceva, faci experienta, si apoi poti pleca linistit. Poate te inveti minte si nu semnezi inainte sa citesti un contract

#44
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View PostTwink, on Jan 9 2007, 17:37, said:

Stiu despre ce firma vorbesti, si mai stiu si cu ce se mananca. Si daca ai negociat deja, asta inseamna ca ai semnat 2 contracte, si the truth is: situatia a incetat sa mai fie roz si deja se impute.
[...]

Nu ne spuneti si noua numele firmei si ceva mai multe detalii? Nu de alta.. dar ar fi bine sa nu se "arda" si alte persoane. Eu sincer as sta cat mai departe de o firma care exploateaza angajatii. Pana la urma, este pierderea lor...

#45
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

View Postammon06, on Jan 9 2007, 18:33, said:

Nu ne spuneti si noua numele firmei si ceva mai multe detalii? Nu de alta.. dar ar fi bine sa nu se "arda" si alte persoane. Eu sincer as sta cat mai departe de o firma care exploateaza angajatii. Pana la urma, este pierderea lor...
nu se vor mentiona numele firmelor din mai mutle motive. de ex: un angajat suparat, pune niste informatii ne-adevarate care evident va avea o influenta negativa asupra firmei. cum nu suntem in posibilitatea de a verifica informatiile, ele nu vor fi postate, si gata.

#46
xbitnet

xbitnet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 05.01.2007
TOATE SALARIILE DIN ROMANIA SUNT DE TOT RAHATUL.

#47
ammon06

ammon06

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,139
  • Înscris: 28.04.2006

View Postciuly, on Jan 9 2007, 20:07, said:

nu se vor mentiona numele firmelor din mai mutle motive. de ex: un angajat suparat, pune niste informatii ne-adevarate care evident va avea o influenta negativa asupra firmei. cum nu suntem in posibilitatea de a verifica informatiile, ele nu vor fi postate, si gata.

Si totusi.. rolul unui forum este acela de informare, nu? Si informatiile, fie false, fie adevarate, sunt informatii. Ramane la latitudinea celui care citeste sa aleaga ce crede si ce nu. Dar fie.. nu eu fac regulile..

Edited by ciuly, 09 January 2007 - 23:07.
off-topic


#48
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Ar fi cazul sa fac un update asupra situatiei mele salariale ...

Chestia cu contractul ....negocierea a fost inainte de semnarea contractului( iar la semnarea contractului, mi l-a citit si explicat za big boss ) ... si as fi vrut sa renegociez ca in contract sa fie trecuta o suma mai mare ...my bad ...atata am considerat eu ca merit .... anul asta am sa ma consider za best of za best ...sa vedem cat obtin  ;)

..acuma, dupa aproape un an de munca la firma respectiva, pot infirma o mare parte din lucrurile proaste spuse despre ea. Colegii sunt ok, sefii sunt ok, conditiile de work sunt ok, salariul e ok( btw, am primit si o marire de salar cadou )... Prin urmare, gusturile nu se discuta ... fiecare isi cauta serviciul si firma unde se simte mai bine, si nu unde se simt ceilalti mai bine .....

#49
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postxbitnet, on Jan 9 2007, 20:24, said:

TOATE SALARIILE DIN ROMANIA SUNT DE TOT RAHATUL.
Da căpșunar sau spălător de bude dincolo, e mai bine? Probabil că se cîștigă mai bine, dar...

#50
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005
Adevăru iaște, că IT-ul este un domeniu unde poți rupe rîndurile foarte repede, deoarece nu este nevoie de investiții mari.
Un calculator, eventual alte periferice (imprim, scannnnerrrrr, etc) și ți-ai scot autorizație sau SRLeu, și binențeles contează ceea ce ai în cap.

Dar pt ca să poți activa singur, trebuie multe cunoștințe și experiență, ceea ce nu se poate dobîndi decît doar PRACTIC, lucrînd 1 an - 2, la o firmă sau mai multe, chiar în condiții de sclavie neagră.
Alt mod de a ajunge un profesionist nu este.

#51
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Ati vorbit despre programatorii c++ in windows. Cei din linux ce sanse au sa gaseasca o slujba platita decent?

#52
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
ca fapt divers: incercati sa cascati ochii (sau sa cautati) pe site-urile de joburi ;) multe dintre anunturi spun si o plaja pt salarii. asta va da o idee cam care e piata.
tot acolo vedeti si cam ce se cauta (ca tot s-a intrebat de cateva ori) ;)

#53
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

View Postciuly, on Feb 7 2007, 22:36, said:

ca fapt divers: incercati sa cascati ochii (sau sa cautati) pe site-urile de joburi ;) multe dintre anunturi spun si o plaja pt salarii. asta va da o idee cam care e piata.
tot acolo vedeti si cam ce se cauta (ca tot s-a intrebat de cateva ori) ;)

Pe siteurile romanesti de joburi, nu se specifica salariul( intre x si y ).
Daca te uiti pe siteurile straine, eu m-am uitat pe unul american, salariul e specificat in fiecare anunt. Si mi se pare o chestie corecta. Adica alegi in cunostinta de cauza, nu-ti pierzi timpul cu interviuri & stuff, ca sa afli apoi ca salariul e derizoriu....

#54
Nigel

Nigel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,197
  • Înscris: 24.08.2005

View Postshiva, on Feb 8 2007, 08:19, said:

Pe siteurile romanesti de joburi, nu se specifica salariul( intre x si y ).
Daca te uiti pe siteurile straine, eu m-am uitat pe unul american, salariul e specificat in fiecare anunt. Si mi se pare o chestie corecta. Adica alegi in cunostinta de cauza, nu-ti pierzi timpul cu interviuri & stuff, ca sa afli apoi ca salariul e derizoriu....
Dragă, la noi este așa, deoarece aici salariile se negociază  :lol:
Cum stau firmele de dincolo la capitolu cu driepturiliii uămului? Se încalcă dreptu elementar al muncitorului de a-și negocia salaru  :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate