Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#2197
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014
cred ca depinde si de distributia pe nivele de experienta in echipa. Stiu pe cineva care lucreaza la LSEG (london stock exchange group) si mi-a zis ca echipele sunt in general foarte "senior heavy": o foarte mare parte a echipelor este formata din oameni cu un grad mare de experienta, si foarte putini junior/mid level developeri. o firma foarte "senior heavy" are natural o medie salariala mai mare decat una cu o distributie de experienta mai uniforma.

Acel amic a zis, ca anumiti manageri au fost incurajati, pe cat posibil, sa incerce sa deschida si anumite pozitii de juniori.

#2198
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Oare cine a facut statistica a avut acces la distributia de salarii sau doar la cat plateste firma in total / nr de angajati?

#2199
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postdani.user, on 17 decembrie 2021 - 12:48, said:

Oare cine a facut statistica a avut acces la distributia de salarii sau doar la cat plateste firma in total / nr de angajati?

scrie in josul statisticii: cheluieli salariale anuale (brute) pe firma impartit la 12 luni si apoi transformat din brut in net. Dar nu include scutirea de impozit de 10%, deci media e in realitate mai mare. Ok, probabil anumite persoane din conducerile firmelor (desi nu sunt pe dezvoltare software) au salarii mai mari, dar in statistica cel mai probabil sunt incluse si departamente cu salarii mai mici decat al unui developer (de exemplu departamentul HR). Oricum, cel mai probabil, media salariala pe acolo e, cu o marja mica de eroare.

#2200
teddy26

teddy26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 26.06.2006

View PostBucsaMobilul, on 08 iulie 2021 - 12:11, said:

Curiozitatea mea e cum sunt salariile unui QA automotion in comparatie cu un developer (junior,mid,senior, nu conteaza)? Mult sub, o idee mai putin, sau poate fi si o egalitate intre ele?
Un QA pe automatizare, statistic, ia cu ~15% mai putin ca un dev dar e mai relaxat. Daca echipa e buna poate salva firma de multe cheltuieli si asta o vad la mine la job.

#2201
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Salutare.Am un post de Sys Admin pe care il voi administra gen ~4h pe zi contractul care ar fii tarfiul net /h care as putea sa il cer.
Nu e ceva nu stiu ce 2 switch-uri 2 firewall-uri 4 servere  cu maxim 3-4 masini virtuale  pe ele vreo 4 clustere.

Cat as putea sa cer /h?

#2202
robi101012981

robi101012981

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 790
  • Înscris: 15.08.2018

 figo1988, on 29 ianuarie 2016 - 22:38, said:

Luxoft. Big no no! :)
Sunt curios și eu, de ce un big no?
Am primit o oferta pentru a lucra la ei ptr Lenovo și nu știu dacã sa o accept sau nu...

#2203
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

 robi101012981, on 15 aprilie 2022 - 12:45, said:

Sunt curios și eu, de ce un big no?
Am primit o oferta pentru a lucra la ei ptr Lenovo și nu știu dacă sa o accept sau nu...

problema cu luxoft e lipsa de constanta intre proiecte. Unele proiecte sunt super ok si altele super nashpa; depinde foarte mult de echipa in care prinzi si de firma pt care lucrezi. Ca sa aflii pareri despre cum e "luxoft" trebuie sa cauti pe cineva care stie proiectul pe care ar urma sa lucrezi in particular, nu luxoft ca si companie.

#2204
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Ce spui tu este valabil in orice firma.Aprecieri cu epitete de genul "nashpa" sau "super ok" le fac de obicei interni/juniorii sau juniori care se cred seniori(dar nu-s)
Primul pas spre senioritate: un proiect este doar un proiect si atata tot. Nu exista "nashpa" sau "ok". Este asa cum e. Te tin curelele sa-l iei sau pas il dai mai departe.

Ceva in genul: "Matematica imi place in general. O sa fac insa doar algebra , ca aia imi place.Analiza matematica nu o sa fac ca nu-mi place, dar pe total ma consider matematician."
Say what ?

Edited by AlaDinCopac, 16 April 2022 - 05:07.


#2205
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Asta e ca si cum ai spune ca o prajitura e doar o prajitura, tre sa o mananci indiferent ce contine sau cum a fost facuta sau daca este expirata de 60 de ani. E doar o prajitura, ba :lol:



#2206
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Comparatia cu prajitura nu este una reusita doarece nu reflecta realitatea.Un senior capabil nu are harfe de zane. Proiectele vin si pleaca. Proiectele nu se mananca.

#2207
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 15.11.2003

View Postteddy26, on 07 ianuarie 2022 - 00:53, said:

Un QA pe automatizare, statistic, ia cu ~15% mai putin ca un dev dar e mai relaxat. Daca echipa e buna poate salva firma de multe cheltuieli si asta o vad la mine la job.
QA pe automatizare exista in firmele cu multi developeri incepatori sau lenesi.
In mod normal e in sarcina dezvoltatorului sa faca unit tests si integration tests

View PostZIGZAG20, on 04 martie 2022 - 18:12, said:

Salutare.Am un post de Sys Admin pe care il voi administra gen ~4h pe zi contractul care ar fii tarfiul net /h care as putea sa il cer.
Nu e ceva nu stiu ce 2 switch-uri 2 firewall-uri 4 servere  cu maxim 3-4 masini virtuale  pe ele vreo 4 clustere.

Cat as putea sa cer /h?
Eu zic minim 60 eur / h

Edited by radu103, 16 April 2022 - 09:26.


#2208
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Primul pas spre senioritate: un proiect este doar un proiect si atata tot. Nu exista "nashpa" sau "ok". Este asa cum e.
Ce gluma buna.

Oamenii chiar au preferinte. Unora le place grafica 3D, altora poate machine learning, altora scientific computing. Altora poate mai multe domenii, dar nu chiar toate. E foarte greu sa-ti placa orice, indiferent de subiect.
Unele proiecte trebuie sa puna niste rahatele banale pe ecran, altele poate rezolva o problema complexa - considerata interesanta de aia cu pasiune pe domeniu. E absolut normal ca unul care are pasiuni de-alea sa aiba preferinte spre proiectele din domeniile alea si sa nu agreeze rahatelele pentru 'script kiddies'.

Daca o sa arunci chiar o privire pe GitHub, poate o sa observi ca exista oameni care pun proiecte open source orientate vadit spre unele domenii si nu spre altele.

Quote

Ceva in genul: "Matematica imi place in general. O sa fac insa doar algebra , ca aia imi place.Analiza matematica nu o sa fac ca nu-mi place, dar pe total ma consider matematician."
Say what ?
Newsflash: Matematicienii chiar au preferinte. Daca o sa te uiti la aia buni, o sa vezi ca au realizari pe unele domenii din matematica si nu pe altele.

#2209
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Tu te referi la freelancing. Este ok sa faci ce vrei cand esti "acasa" la tine si te intretii din proiectele tale dupa preferinte.Contextul la care  se refera Soulstream erau proiectele care vin la o firma la care tu esti/ai fi posibil angajat. In acest context discutam. :)

Si incest context chiar si matemtacienii cu preferinte, nu au voie sa evite un proiect care ar aduce bani firmei respective pe motivul ca e "naspa". Adica tu in loc sa ajuti firma bagi betze in roate.
Refuzul unui proiect al firmei (in  contextul in care lucrezi la aceea firma) daca este justificat doar  de motive in genul " e nashpa" , "nu ma atrage" , acestea sunt o invitatie catre cererea de demisie.
Deisgur vorbim aici de nivel senior. Daca esti junior ai tot dreptul sa refuzi proiecte care crezi ca-ti depasesc aria de competente pt care inca nu esti pregatit.

Quote

Newsflash: Matematicienii chiar au preferinte. Daca o sa te uiti la aia buni, o sa vezi ca au realizari pe unele domenii din matematica si nu pe altele.
Breaking news: Indiferent de preferinte , daca esti matematician si iti vine un proiect sa-l realizezi in Wolfram , dar tie nu-ti place Wolfram ca "nu este printre preferintele tale", pai atunci lasi loc altuia si tu pleci in freelancing.

#2210
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Si in acel context poti sa zici ca proiectele sunt naspa sau ok, in functie de ce-ti place.
Nu trebuie sa bagi bete in roate sau sa 'eviti', dar nici nu trebuie sa-ti placa un gunoi de proiect.

#2211
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Dar in cazul unei firmei, parerile personale sunt irelevante.Proiectele unei firme nu trebuiesc si nici nu este recomandate sa fie vazute prin filtrul preferintelor personale.
In cadrul unei firme, un proiect este doar un proiect atata tot. Te bagi sa ajuti firma sa faca bani sau nu. Atata tot.

Statistic vorbind: cam 90% din cei care lucreaza la firme, la un moment dat in viata lor au primit in gestiune un proiect "naspa"
Iar in freelancing, lucrurile merg cum vrei tu, in directia in care vrei tu, atat timp cat te poti intretine pe termen lung, facand exlusiv ceea ce-ti place.
Ca si in freelancing la o adica , daca nu te poti intretine strict din alegerile personale , va trebui sa te bagi si pe proiectele din alea "naspa".

Dar insa ca atitutinde nu este ok -ish la nivel de senior sa fim influentati de placerile personale in asemenea masura incat sa refuzam/acceptam proiecte pe baza acestui criteriu.

Si un medic poate refuza consultul unui pacient pe motiv ca nu-i place ush ce la el, dar atat timp cate lucreaza intr-o institutie prin contract, este obligat sa primeasca acel pacient, de pacient
chiar daca nu-i place de el, altfel vorbim de discriminare

Dar nu-i obligat sa-l duca acasa la el , acolo e freelancing, si acasa poate sa faca ce vrea el.

Quote

Nu trebuie sa bagi bete in roate sau sa 'eviti', dar nici nu trebuie sa-ti placa un gunoi de proiect.
In momentul in care eviti un proiect pe considerente personale ca "nu-ti place", deja firma incepe sa piarda bani.Practic dai cu shutul la munca manageruluji care a adus proiectul,de aici si la
posibilele relatiile de business cu partenerii firmei.

Nimanui nu-i place sa piarda bani si mai ales din astfel de considerate. Intr-o firma toti trebuie sa traga in aceiasi directie, altfel cel care trage in directia opusa(indiferent de cauza) trebuie sa plece.

#2212
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Dar in cazul unei firmei, parerile personale sunt irelevante.
Sigur ca sunt relevante daca esti expert. Daca esti ignorant, esti total irelevant si bun de script kiddie.

Quote

ntr-o firma toti trebuie sa traga in aceiasi directie
In firmele comuniste sovietice, poate.

Edited by parabellum, 16 April 2022 - 21:43.


#2213
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Exista criterii cit se poate de OBIECTIVE pentru a cataloga un proiect ca “nashpa” sau pe romaneste “de cacat”. Acele criterii nu se refera la preferintele personale, ci la starea reala a proiectului, din diverse puncte de vedere, cum ar fi nivelul de criza, adicacit e de intirziat si cit de crizati si disperati sint toti, starea codului, de la spagetti pur pina la premiul de frumusete cu coronita, nivelul de cunostinte pe proiect si disponibilitatea membrilor echipei de a impartasi acele cunostinte, nivelul de competenta sau incompetenta a managementului, mediul de lucru, de la foarte placut la imi urasc viata, rata de plecare din companie datorita mediului de lucru etc etc etc.
Sigur ca multi exagereaza in sus sau in jos diferite lucruri si practic nu este recomandat sa crezi ce zice unul sau altul, insa cind incep sa se adune si sa spuna aceleasi chestii deja lucrurile incep sa fie credibile.
Acuma ideea ca un “senior” ar trebui sa inoate in cacat si sa a “aduca bani companiei” ca o drona fara creier este absurda. In special seniorii se tireaza primii pentru ca au unde :w00t:

Edited by Mosotti, 16 April 2022 - 21:59.


#2214
AlaDinCopac

AlaDinCopac

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.01.2022
Pai un senior este senior pt ca poate sa faca ceea ce altii nu pot.
Care sunt acele criterii obiective ? Pt ca daca exista ele ar trebui sa fie standardizate cumva. Exista un standard de acceptanta ? Daca da care este ala ?

Quote

Sigur ca sunt relevante daca esti expert. Daca esti ignorant, esti total irelevant si bun de script kiddie.
Daca dificultatea este de tip script kiddle ce te costa sa-l iei si sa-l termini mai repede si sa aduci bani la firma ?

Quote

In firmele comuniste sovietice, poate.
In orice firma.Nu  poti sa produci bani in acea firma ,  te duci in alta parte.

Quote

Daca esti ignorant,
Sau din contra curajos.Nu exista dificultate peste care sa nu treci. Nu dai bir cu fugitii.Esti unul din stalpii companiei.Nu ti-e frica de nimic si accepti riscuri calculate.
Seniorul "sfiinteste" proiectul si nu proiectul "sfiinteste" seniorul.

Quote

nivelul de competenta sau incompetenta a managementului
Nu poti cere sau pretinde ceva de la altii oameni , asupra carora nu ai control.
Intrebare: daca firma ar avea managmentul incompetent , cum poate sa mai existe si sa faca profit ? Cum faci profit cu oamenii care nu stiu sa faca profit ? Posted Image

Edited by AlaDinCopac, 16 April 2022 - 23:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate