Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Despre salarii si angajari in programare

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2221 replies to this topic

#1801
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Subscriu, incepator nu esti doar ca ai absolvit ceva. Strict acele cursuri nu-ti ofera foarte mult dar daca urmezi bibliografia in anii astia si te tii de studiu ca vrei tu nu pt. ca trebuie la nota, atunci dupa absolvire esti un incepator cu toate cele la purtator.

#1802
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Cam ce se mai cere la inerviul de angajare pentru o firma medie/mica din România? Sunt la fel ca alea din "Cracking the coding interview"?

Edited by cd9, 04 September 2017 - 22:16.


#1803
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Putin probabil sa vina cu probleme de algoritmi.

#1804
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Și atunci cam ce te întreabã, chestii specifice tehnologiei? Spre exemplu, ce te poate întrebãri intr-un interviu de 2-3 ore pentru o poziție de java/c++/python?

#1805
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
As paria pe chestii tehnologice, mai ales daca e vorba de java (unde multi abia asteapta sa te intrebe framework trivia). Nu-i insa nimic sigur, cate firme, atatea obiceiuri.

#1806
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,390
  • Înscris: 31.10.2007
trebuie sa te pregatesti pt orice si sa nu te mire daca una scrie in anuntul de angajare si altele sunt cerintele.

am patit de 2 ori sa ma duc la un interviu pt un post (conform anuntului) de php developer si la interviu sa am o mare surpriza. la unu din ele am dat un test cu multe chestii generale legate de web si intrebarea finala a fost care este codul hexa al unei culori, iar la altul am aflat acolo ca ei cautau pe cineva care sa faca promovare pe facebook. repet, in anunt cerinta de baza era cunostinte solide php, sql.

#1807
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 cd9, on 04 septembrie 2017 - 22:18, said:

Și atunci cam ce te întreabă, chestii specifice tehnologiei? Spre exemplu, ce te poate întrebări intr-un interviu de 2-3 ore pentru o poziție de java/c++/python?
In primul rand nu te tinem 2-3 ore ci te frecam de 2 ori pe saptamana la cate un interviu tehnic, timp de 3 saptamani.
Algoritmica->nivel avansat
Pentru java , te  trecem prin toate incepand cu  OOP in java SE(fara multithreading si concurency),  frameworkul de baza ( Servleti/JSP/JSTL/JSP-EL, Java Beans, EJB)
framework de ORM (Hibernate/JPA) , WebServices(REST)  -> nivel avansat-expert(in toate cele mentionate anterior)
Stive JMS -> nivel incepator

Tooluri de integrare: Ant sau Maven -> nivel avansat-expert

Scripting
pt Unix/Linux , bash-scripting -> nivel incepator
pt Windows PowerShell->nivel incepator

Baze de date MySQL sau Oracle DB sau SQL Server -> nivel incepator/mediu

HTML , javascript, OOP in Javascript, CSS ->nivel avansat-expert

Frameworkuri:
Nivel avansat -expert in cel putin un Java Framework in afara de cele mai sus :Spring (Spring Core, Spring MVC, Spring Security, Spring WebServices)
Nivel avansat-expert in cel  putin un framework de Javascript
Si daca treci cu  bine cu toate , fie te poti angaja pe nivel de junior sau poti fii trecut in baza de date si contact pentru viitor

Edited by Qupidqu, 04 September 2017 - 23:13.


#1808
cd9

cd9

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 04.04.2015
Foarte tare! Bănuiesc ca salariile pentru asemenea pretenții pleacă de la 6000lei pentru un junior, nu?

Edited by MarianG, 07 September 2017 - 15:02.
removed quote


#1809
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 cd9, on 04 septembrie 2017 - 23:26, said:

Foarte tare! Bănuiesc ca salariile pentru asemenea pretenții pleacă de la 6000lei pentru un junior, nu?
nope, junior =  termen diplomat  a lui incepator, adica cu un nivel  mai sus de ucenic/intern
si apoi fiind in Romania categoric nu;

Sa stii insa ca de multe ori cei pe care ii testam pentru acele tehnologii, fiecare tehnologie cu nivelul specificat de experienta, si ii angajam nu vor lucra cu toate , de
fapt nu vor lucra cu 80 % din ele.,

Acum astept intrebare de la tine : pai daca nu vor lucra cu ele atunci de ce ii mai testati cu acele tehnologii ?

Pentru ca daca cineva este capabil sa stapaneasca acel set de tehnologii , la acele nivele de dificultate asta inseamna ca nu va avea probleme daca
va fi trecut la un proiect pe Assembly/C++  , apoi la alt proiect pe pachete SSIS pe SQL Server, apoi la alt proiect pe pl/sql , apoi altul combinat tsql, java SE (backend)
apoi la alt proiect pe javascript framework(care o fi atunci), etc, etc si al alt proiect pe linux kernel development,  sau sa faci documentatie tehnica pt un proiect la care niciodata n-ai lucrat (dar candidatul stiind sa citeasca un cod sursa corect la prima vedere , nu va avea nici o problema in a intelege ce face acel cod), etc  nu va face mutre si proiectul va fi gata la deadline-ul specificat de sef

Edited by Qupidqu, 04 September 2017 - 23:51.


#1810
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
Nu suna prea bine ce zici. Ce firma? Sa stiu sa o evit

#1811
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 08.12.2001

 Qupidqu, on 04 septembrie 2017 - 23:32, said:

va fi trecut la un proiect pe Assembly/C++  , apoi la alt proiect pe pachete SSIS pe SQL Server, apoi la alt proiect pe pl/sql , apoi altul combinat tsql, java SE (backend)
apoi la alt proiect pe javascript framework(care o fi atunci), [...] si al alt proiect pe linux kernel development

Cred ca acolo lucreaza cei mai buni programatori din zona, sa faca proiecte in assembly, linux kernel, java, sa respecte deadline-urile si sa iasa totul bine. Cred ca in pauza de masa fac si aplicatii ios in swift si android in kotlin, mvvm, tdd.

Edited by daemon, 05 September 2017 - 09:32.


#1812
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Daca se cere mai totul la nivel avansat-expert, de ce sa nu fie si plata la acelasi nivel?

#1813
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 daemon, on 05 septembrie 2017 - 09:32, said:

Cred ca in pauza de masa fac si aplicatii ios in swift si android in kotlin, mvvm, tdd.
Acolo e domeniul celor de Mobile.Si da in pauza de masa se discuta bugurile importante.
In general trebuie sa fii capabil sa intelegi orice cod sursa scris intr-un limbaj de programare pe care l-ai studiat
Daca nu cunostii limbajul , te pui la punct cu sintaxa lui si max  o luna trebuie sa intelegi ce face acel cod sursa.

Punem accent pe capacitatea de sinteza si de abstractizare a candidatului.De aceea candidatul trebuie sa cunoasca si stapaneasca OOAD(modelarea in OOP a oricarui eveniment)

 dani.user, on 05 septembrie 2017 - 10:20, said:

Daca se cere mai totul la nivel avansat-expert, de ce sa nu fie si plata la acelasi nivel?
[1]
Pentru ca desi are experienta la nivel avansat-expert , n-are experienta in cunoasterea ecosistemelor software interioare care sunt facute in-house si stufoase.
astfel incat sa se descurce fara a citi documentatia sau a intreba pe cineva despre directii in acest vast ecosistem software unde daca nu-l cunosti te poti rataci in el.
Chestia asta se face in timp(2 -3 ani).
De aceea juniori stau pe langa seniori care cunosc sistemul si le indica unde se cauta si ce sa modifice.

[2]
Exista indienii /taiwanezi/vitenamezi care stiu la fel de bine si cer mai putin.

[3]
Ne uitam cu inters  in noi zone precum Africa , unde in unele tari au inceput sa rasara centre de software, unde africanii cer si mai putin.
Cum cererea este mai mare ca oferta automat scade pretul.

Edited by Qupidqu, 05 September 2017 - 10:31.


#1814
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Eu n-am avut norocul asta, am cautat indienii /taiwanezi/vitenamezi si toti care erau buni aveau tarif mare, cei cu pretul mic ofereau si calitatea pe masura!

Edited by neagu_laurentiu, 05 September 2017 - 10:33.


#1815
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 neagu_laurentiu, on 05 septembrie 2017 - 10:32, said:

Eu n-am avut norocul asta, am cautat indienii /taiwanezi/vitenamezi si toti care erau buni aveau tarif mare
Pentru ca nu ai relatii,  prin urmare nu ai acces la fabricile de programatori.

#1816
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 Qupidqu, on 05 septembrie 2017 - 10:28, said:

n-are experienta in cunoasterea ecosistemelor software interioare care sunt facute in-house si stufoase.

Nici o persoana care n-a mai lucrat acolo nu are experienta in sistemele interioare ale firmei X, sa inteleg ca toti sunt angajati ca juniori/ucenici?

#1817
romio79

romio79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 30.03.2005
am lucrat cu indieni ieftini , nu erau ieftini degeaba. am lucrat si cu indieni scumpi, aia locuiau in londra :D. da e bine ca stii unde sa-i cauti pe aia ieftini si buni

#1818
Qupidqu

Qupidqu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 04.08.2017

 dani.user, on 05 septembrie 2017 - 10:37, said:

Nici o persoana care n-a mai lucrat acolo nu are experienta in sistemele interioare ale firmei X, sa inteleg ca toti sunt angajati ca juniori/ucenici?
Numai cei care nu au lucrat acolo. Avem si seniori, atlfel juniorii n-ar putea sa se orienteze. Mai avem de asemenea experti care sunt arhitecti software certificati de corporatiile partenere, atlfel n-am putea sa ne facem propriile sisteme de operare interne.

 romio79, on 05 septembrie 2017 - 10:39, said:

am lucrat cu indieni ieftini , nu erau ieftini degeaba. am lucrat si cu indieni scumpi, aia locuiau in londra Posted Image. da e bine ca stii unde sa-i cauti pe aia ieftini si buni
De ce sa se poate scump cand se poate eftin si la fel de bun ?!

Edited by Qupidqu, 05 September 2017 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate