Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Perceptia mirosului

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
In general tindem sa clasificam mirosurile intalnite in placute/neutre/neplacute.
Intrebarea e:ce ne determina sa punem un miros intr-una din categoriile de mai sus?conditionarea sociala?genetica?exista arome placute pentru o zona geografica/cultura si detestabile pentru alta?
Daca conditionarea e strict sociala,de ce anumite mirosuri iti intorc pur si simplu stomacul pe dos instant?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,709
  • Înscris: 14.10.2008
Nu e neaparat social, mirosul semnalizeaza si daca o anume substanta e sau nu periculoasa pentru organism, semnalizeaza tolerante sau intolerante la anumiti compusi, compatibilitati sau incompatibilitati sexuale prin feromoni, iar aici nu trebuie sa fii nespalat pentru a simti ceva. Posted Image

Mirosul influenteaza mult starea de spirit si emotiile, trezeste amintiri, depinde in ce context a fost simtit.

#3
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Cu siguranta e o componenta sociala, vezi fructul de durian...
Sau toata variatia de stinky tofu... sau pestele ala coreean care miroase a urina (secreta urina prin piele) si care se maninca ca sushi. Sau kombucha. Sau mai aproape de noi brinza "imputita" si brinza cu viermi.
In general intre fermentat si stricat e o linie fina, culturi diferite o pun diferit.

Edited by wizardofoz, 06 November 2015 - 01:55.


#4
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 Neaceasca85, on 06 noiembrie 2015 - 01:51, said:

Nu e neaparat social, mirosul semnalizeaza si daca o anume substanta e sau nu periculoasa pentru organism, semnalizeaza tolerante sau intolerante la anumiti compusi, compatibilitati sau incompatibilitati sexuale prin feromoni, iar aici nu trebuie sa fii nespalat pentru a simti ceva. Posted Image

Mirosul influenteaza mult starea de spirit si emotiile, trezeste amintiri, depinde in ce context a fost simtit.
Sa zicem ca avem o persoana care a crescut complet izolata,ferita de expunerea la diverse mirosuri(caz pur imaginar),cum reactioneza daca ajunge langa o pubela de exemplu,e clar ca percepe mirosul,dar cum il clasifica?placut?neplacut?

 wizardofoz, on 06 noiembrie 2015 - 01:52, said:

Cu siguranta e o componenta sociala, vezi fructul de durian...
Sau toata variatia de stinky tofu... sau pestele ala coreean care miroase a urina (secreta urina prin piele) si care se maninca ca sushi. Sau kombucha. Sau mai aproape de noi brinza "imputita" si brinza cu viermi.
In general intre fermentat si stricat e o linie fina, culturi diferite o pun diferit.
Ok,atunci cum se explica reactia involuntara,instantanee de greata/voma la anumite mirosuri?mirosuri care din punct de vedere social nu au neaparat o conotatie foarte negativa.

#5
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Mi-e straina problema, eu n-am asa ceva.
Te antrenezi banuiesc...
Adica daca le-ai simti zilnic nu ai mai avea aceeasi reactie.

#6
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 wizardofoz, on 06 noiembrie 2015 - 03:37, said:

Mi-e straina problema, eu n-am asa ceva.
Te antrenezi banuiesc...
Adica daca le-ai simti zilnic nu ai mai avea aceeasi reactie.
Carnea in putrefactie e cel mai la indemana exemplu,pur si simplu iti intoarce stomacul  pe dos.

#7
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Corect, nu mai tineam minte :). Sint sigur ca e obsnuiam daca traiam in evul mediu.
Cum am zis, nu e universal, mirosul respectiv e in unele alimente desi la intensitati mai reduse.

#8
Denis1982

Denis1982

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 112
  • Înscris: 15.04.2015
Toate rasele umane, si toti oamenii indiferent de cultura, grad de educatie, clasa social, sex, etc, au repulsie fata de mirosuri urate, gen mirosul de varza stricata, de excremente, de cadavre in putrefactie. Asta, dupa parerea mea, dovedeste existenta unei pre-programari alta decat cea data de instinct, de experienta, e o dovada ca fiinta omeneasca e armonioasa din nastere. Ateii vor spumega.

#9
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
experienta, doar experienta... asocierea cu diverse situatii
ele sunt doar neutre pana le dam un sens

gandeste-te ca sunt profesii (meserii) care au de-a face doar cu mirosuri "neplacute"
atat de fecale cat si de putreziciune

interesant este ca prea putini oameni sunt constienti cum le miroase gura dimineata Posted Image

Edited by Nero-d, 06 November 2015 - 07:38.


#10
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 Denis1982, on 06 noiembrie 2015 - 07:17, said:

Toate rasele umane, si toti oamenii indiferent de cultura, grad de educatie, clasa social, sex, etc, au repulsie fata de mirosuri urate, gen mirosul de varza stricata, de excremente, de cadavre in putrefactie. Asta, dupa parerea mea, dovedeste existenta ...
...unei selecţii naturale. Cei care au suportat mirosul şi au mîncat excremente sau cadavre putrede au murit, iar în măsură în care coprofagia de exemplu este genetică, aceasta a fost eliminată automat, rămînînd în viaţă şi transmiţîndu-şi genele doar cei cu repulsie maximă faţă de aceste mirosuri. În mod asemănător ne displace gustul amar, acesta dovedind deseori existenţa unor otrăvuri sau toxine, iar cei cărora le era indiferent, au murit. Trebuie să mai explic de ce place gustul dulce la toată lumea?

Edited by silverflower, 06 November 2015 - 08:02.


#11
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,448
  • Înscris: 17.04.2006
Cu cat te obisnuiesti mai mult cu un miros cu atat il consideri mai "normal"

Vezi si:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BPC7e8W8u18?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 alinmihai1, on 06 noiembrie 2015 - 01:28, said:

In general tindem sa clasificam mirosurile intalnite in placute/neutre/neplacute.
Intrebarea e:ce ne determina sa punem un miros intr-una din categoriile de mai sus?conditionarea sociala?genetica?exista arome placute pentru o zona geografica/cultura si detestabile pentru alta?
Daca conditionarea e strict sociala,de ce anumite mirosuri iti intorc pur si simplu stomacul pe dos instant?

eu cred ca e mai degraba vorba despre mediul in care ne-am nascut si traim, alaturi de componenta genetica. inca din copilarie suntem obisnuiti cu anumite mirosuri, incepand de la banalul sapun, pana la mirosul mancarii/bauturii preferate. conteaza foarte mult si influenta parintilor, in sensul in care au fost oameni ordonati, curati, ingrijiti sau dimpotriva, niste ingalati, cu casa mizerabila. un copil nu poate alege parintii/familia in care se naste.

gandeste-te la cei care locuiesc (daca pot spune asa) la marginea gropilor de gunoi din marile orase si din asta isi castiga existenta - adunand din gunoi tot ce se poate recicla/vinde. oamenii aia asa s-au obisnuit sa traiasca, in acel miros, nici nu-l mai simt, nu-i deranjeaza.
probabil acele mirosuri de care spuneai tin de capacitatea de autoaparare a omului, sa-l determine sa se indeparteze rapid de acele mirosuri neplacute, care pot ascunde un pericol. ma gandesc ca mirosul unui trandafir, de exemplu, oriunde pe glob ar putea fi incadrat la categoria "mirosuri placute". or fi si cativa care nu suporta acest miros, dar marea majoritate l-ar cataloga ca placut.
imi povestea cineva care s-a mutat in anglia, ca a locuit o perioada intr-o casa inchiriata, unde inainte statuse o familie de indieni. era terminata persoana respectiva, ingretosata si innebunita din cauza mirosului de curry impregnat in peretii locuintei, in mobila, samd. pana la urma s-a mutat in alta parte, nu a reusit sa elimine mirosul de curry doar prin aerisire si curatenie. probabil trebuia zugravit tot apartamentul, schimbata mobila, ceea ce nu avea cum sa faca, era doar chirias.

#13
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008
Am vazut intr-un documentar ca indienii stropesc cu urina de vaca in colturile casei pentru a avea bunastare. In documentar mai arata un indian care se spala pe fata cu urina de vaca tot pentru a avea bunastare.
In concluzie cred ca unele mirosuri ne previn despre unele posibile pericole, insa mediul in care traim si educatia pe care o primim suprascriu unele informatii din subconstient.

Edited by vladutgm, 06 November 2015 - 10:52.


#14
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005
Este destul de curioasă treaba. Ați observat că mirosurile neplăcute de pe sau din corpul nostru nu ne deranjează mai deloc, chiar ne plac? (cred că ați observat oamenii care se freacă undeva unde au transpirat - degete etc, și apoi duc imediat mâna la nas).  De exemplu mirosul de fecale, dacă e de la noi, nu ne deranjează. Dacă intrăm după altul la baie care tocmai a făcut treaba mare, ne vine să vomitam instant. La fel mirosul de transpirație,sau mirosul ăla de brânză sau de ciorapi împuțiți, nu ned ereanjează. Dar dacă e de la altul, ne vine să dăm cu el de pământ că nu se spală. Ciudat comportament al creierului nostru.

Edited by gerbil, 06 November 2015 - 13:11.


#15
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,521
  • Înscris: 05.06.2009

 gerbil, on 06 noiembrie 2015 - 13:09, said:

Este destul de curioasă treaba. Ați observat că mirosurile neplăcute de pe sau din corpul nostru nu ne deranjează mai deloc, chiar ne plac? (cred că ați observat oamenii care se freacă undeva unde au transpirat - degete etc, și apoi duc imediat mâna la nas).  De exemplu mirosul de fecale, dacă e de la noi, nu ne deranjează. Dacă intrăm după altul la baie care tocmai a făcut treaba mare, ne vine să vomitam instant. La fel mirosul de transpirație,sau mirosul ăla de brânză sau de ciorapi împuțiți, nu ned ereanjează. Dar dacă e de la altul, ne vine să dăm cu el de pământ că nu se spală. Ciudat comportament al creierului nostru.

aici e chestie de obisnuinta, similar cu ce spuneam eu in legatura cu cei care cauta in gunoaie. te obisnuiesti si nu te mai deranjeaza.
plus ca esti constient de faptul ca e normal, natural, sa-ti miroasa transpiratia, fecalele, sau mai stiu eu ce alte secretii/emanatii. nu te deranjeaza pentru ca sunt ale tale. dar sa ajungi sa-ti placa...hm...nu cred...ma rog, or fi si oameni care asa se comporta...
simti / te deranjeaza mirosul altora, tocmai pentru ca e diferit de al tau, cu care esti obisnuit de atata timp...

#16
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Deci tine atat de genetica cat si de mediu,interesante raspunsuriPosted Image

#17
mishale

mishale

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 852
  • Înscris: 12.10.2015
Vei intalni  substante care vor mirosi frumos dar ti se va face rau de la ele,semn ca organismul
ca intreg nu-l poti pacali.
Vei intalni si substante care vor mirosi urat si nu vei avea nimic.
Depinde daca ce inhalezi este nociv pt organismul tau sau nu.
De exemplu tie poate sa-ti fie rau de la o "fasaita"  trasa de un nesimtit in tramvaiul aglomerat in care
te gasesti,iar la un metru de tine 2 bronzati din Ferentari se comporta de parca nu pute nimic in jur..
Si inca nu am vazut pe nimeni care sa inspire in mod natural adanc,deci fara sa se forteze,intr-o incapere
plina cu basini...
Asta cu mirosul este una:nu exista individ care sa suporte toate mirosurile.
Sunt oameni care nu suporta caldura ca le vine rau

#18
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,566
  • Înscris: 31.12.2006

 alinmihai1, on 06 noiembrie 2015 - 03:57, said:

Carnea in putrefactie e cel mai la indemana exemplu,pur si simplu iti intoarce stomacul  pe dos.
Azi, da.
Vezi in Shogun (de exemplu) insa pasajul referitor la vanatoarea de fazani si fezandarea carnii.
Englezul zicea ca unii lasa fazanul atarnat pana cade singur (i.e. putrezeste suficient ca sa se smulga penele din el sub propria greutate), dar lui nu-i place carnea cu gust atat de puternic.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate