Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Cum e cafeaua de la Starbucks?

- - - - -
  • Please log in to reply
47 replies to this topic

#37
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 easy90rider, on 04 noiembrie 2015 - 15:33, said:


De asta vorbeam,dar nu ii stiam numele :)

#38
codz

codz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 07.02.2006
Sa zicem ca este o intrebare pe bune, desi eu in locul tau as fi intrat si as fi incercat, poate e mai bine sa intrebi inainte, avand in vedere ca o cafea si un croissant acolo costa cat un pranz ieftin.

La cafea baza este un shot de espresso peste care se pune lapte (daca vrei poti comanda lapte degresat) si/sau spuma de lapte.

Espresso = Espresso
Espresso + spuma = Cappuccino
Espresso + lapte + spuma = Caffè Latte
Cafea la filtru = cafea americana, lunga
+ altele unde adauga vanilie, sos caramel samd

Trei marimi de pahare: grande, venti si trenta .. puteau sa le spuna small, medium, large .. de fapt sunt mare, foarte mare, exagerat de mare (sau pentru 2).

Eu beau Cappucino grande sau venti cu lapte degresat dar ii spun sa nu il fiarba, altfel ti-l da la 90 de grade si dureaza mult pana poti sa il bei.
Iar vara prefer Caffè Latte cu cuburi de gheata = Iced Caffè Latte venti.

Preturile, de fite, 12 lei un cappucino normal (grande), 16 lei daca accepti sa iti puna nu stiu ce cafea aromata, de aceea e "trendy" sa te afisezi cu paharul (de hartie) de la Starbucks :/

Calitatea medie spre slaba, cafeaua este ok dar uneori pun prea mult lapte si mult prea fierbinte. La marimile venti si trenta recomand inca un shot de espresso ca sa se simta cafeaua, mai sunt vreo 3 lei in plus parca, deci tot undeva pe la 15 lei e media pentru o cafea, deci mai mult ca la restaurante si terase unde e 10-12 lei un capuccino cu spuma de lapte bun, la cana de portelan de calitate.

Edited by codz, 04 November 2015 - 16:22.


#39
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,458
  • Înscris: 30.10.2003
Eu cred ca e ok, macar o data in viata sa te duci sa bei o cafea la Starbucks, adica vreau sa zic sa incerci o chestie daca esti curios.

Am baut si eu o data cafea la Starbucks, nu-mi amintesc ce am luat si ce gust avea, oricum intalnirea grupului era acolo asa ca a trebuit sa iau si eu ceva.

#40
Dau

Dau

    veteran

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,548
  • Înscris: 24.01.2007
Este ok cafeaua.
Preturile incep de pe la 7-8 lei.
De exemplu o cafea americana este aprox. 8 lei in varianta "tall".
Acest tall fiind cea mai mica cantitate si are vreo jumatate de litru. Posted Image)
Servirea este exact ca la McDonalds.

In schimb daca iti cumperi un espresso (in varianta cea mai mica) ai sa primesti o chestie ffff mica dar care-ti ajunge pana-n talpi.

 flavius18, on 04 noiembrie 2015 - 13:57, said:

Scumpa si nu merita. Cand ma duc la Mall Vitan ii vad pe aia cum trag de un pahar cu cafea cu orele numai sa ii vada lumea la Starbucks. Adevaru ca la cat costa cafeaua si in general produsele lor nu e de mirare ca sta lumea cu orele la masa. La astia si la Paul cam la fel...
Si eu frecventez Starbucksurile, ce-i drept mai mult din initiativa altora, si nu pot spune ca este scumpa.
Sa zicem ca pe o cafea americana si un cappucino dai undeva la 20-22 de lei.
Daca te duci intr-o cafenea din Bucuresti, te costa tot vreo 18 lei fara bacsis, deci e acelasi lucru.

Edited by Dau, 04 November 2015 - 17:29.


#41
cool_vartan

cool_vartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 06.12.2008
codz

Mi-ai dat raspunsul pe care fix il asteptam.

De asta am si deschis topicul, sa nu ma uit ca curca in lemne cand ajung acolo... si sa nu stiu ce au aia la vanzare. Prefer sa vin cu lectia invatata de acasa decat sa mi se recomande acolo pe loc ceva.

Mersi mult de raspuns!

Edited by cool_vartan, 04 November 2015 - 19:13.


#42
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ca mic impatimit al cafelei pot spune ca la Starbucks Cluj Napoca cafeaua e cam jalnica,espresso si caffe latte am baut de la ei dar nu am fost impresionat,poate ca ma asteptam sa fie ceva mai mult decat o cafea nenoricita pe care o poti servi la o bodega ordinara fiindca e Starbucks,la o adica imi fac acasa un tchibo exclusive la ibric de la 10 ori mai buna.

#43
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 jericho, on 04 noiembrie 2015 - 13:47, said:

cum e painea de la carrefour? multumesc
Pe bani...

#44
Purpura

Purpura

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,818
  • Înscris: 14.02.2014

 flavius18, on 04 noiembrie 2015 - 14:51, said:

Banala da, insa e cool cand te vad fufele cu paharu de la Starbucks. Esti mai cool decat aia de mananca sus la KFC la mall

Mmm, sos de usturoi de la KFC!

#45
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 16.03.2011
Cine crezi ca bea cafea? cand pui tot felul de prosti in ea numai cafea e

#46
tudorel2000

tudorel2000

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 19.07.2022
Sunt multe persoane care  beau cafea acolo . Vara cand este cald merge un iced  latte cu multe cuburi de gheata. Nu mergi acolo doar pentru a bea cafea .5 to go  este o alternativa buna la cafenelele astea de fite.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,447
  • Înscris: 04.05.2006
Foarte putini beau cafea la Starbucks. Majoritatea beau diverse băuturi pe baza de cafea :).
Iar 5 to go…e o alternativa ieftină și atât. Cafeaua e proasta

#48
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006
Cea mai proasta cafea care am baut-o (ma refer la cafea cumparata de la cafetarie) , de la Starbucks a fost .

Mie imi place cafeaua curata, adica fara zahar, fara alte arome adaugate, si mai ales, fara lapte, imi palce sa simt gustul de cafea, si sa fie de cafea. De obicei beau ori espresso dublu ori americano. Americano mai prosta ca la Starbuck nu am gasit. Tin mine, eram odata in aeroport la Luton UK , si chiar in mijloc era un starbuck (nu stiu daca o mai fi acum ca nu am mai trecut d emulta vreme pe acolo), am fost insiprat de mi-am luat un pahar mic....am reusit sa beau doar jumate , restul mi se facuse sila, avea un gust...bleah

Am mai baut de la starbuck ul de la victoriei , la fel...naspa rau , oribila cafeaua. Si scumpa si nasoala .

Edited by cuculea, 18 October 2022 - 16:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate