Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Ajutor! Poate fi ceva grav? Hernie ombilicala?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Update - am hernie ombilicala. Posted Image

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Hernia se trateaza chirurgical.
Nu-i un capat de tara,dar ca si orice operatie trebuie tratata cu maximum de seriozitate.
Cauta-ti un chirurg si un spital bun si da-i bice.Operatia in sine dureaza cam o ora,insa recuperarea este de lunga durata.

#21
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
banuiesc ca o faci laparoscopic. O sa-ti puna si plasa?

Sfatul meu: mare atentie cu recuperarea. Daca doctorul iti spune ca n-ai voie sa ridici mai mult de 2 kg, pai sa nu ridici sticla aia de cola. Si daca-ti da sa porti brau, poarta-l, chiar daca ti-e cald, e incomod, si te face mai putin mascul. Nu vreau sa te sperii, dar stiu un caz cu 3 operatii, cu infectie si plasa schimbata de vreo 2 ori. Omul s-a dat zmeu si acum isi plimba burta de femeie insarcinata in 9 luni. O a patra operatie nu stiu daca se mai poate face si daca se face, nu stiu daca nu-i va fi fatala.

Edited by Michidoo, 11 November 2015 - 13:38.


#22
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMichidoo, on 11 noiembrie 2015 - 13:37, said:

Nu vreau sa te sperii, dar stiu un caz cu 3 operatii, cu infectie si plasa schimbata de vreo 2 ori....

Infectia respectiva si schimbarea plasei nu sunt neaparat consecinta nerespectarii sfatului medicului.Conteaza mult si gradul de toleranta a organismului.

ps.
In 2010 am avut si eu o interventie chirugicala.Cu bisturiu,cu plasa.Si am ramas fara bu...ombilicPosted Image

#23
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015

View PostMichidoo, on 11 noiembrie 2015 - 13:37, said:

Luni trebuie sa ma vada un chirurg. Nu stiu exact cum o sa fie facuta operatia. Probabil o sa imi puna si plasa ca sa se minimizeze riscul de reaparitie.
Rascolind forumul am citit despre problema pe care ai descris-o tu cu cele trei operatii. M-am speriat suficient de tare cat sa nu fac prostia de a face efort dupa.

Totusi as vrea sa te intreb, ai idee cam cat de lunga ar putea sa fie perioada de recuperare? adica eu stiu... boala asta nu inseamna ca nu o sa mai pot face niciodata sport, nu?

Edited by DraculescuDraculescu, 11 November 2015 - 14:47.


#24
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

View Postadisz, on 11 noiembrie 2015 - 14:43, said:


Infectia respectiva si schimbarea plasei nu sunt neaparat consecinta nerespectarii sfatului medicului.Conteaza mult si gradul de toleranta a organismului.

ps.
In 2010 am avut si eu o interventie chirugicala.Cu bisturiu,cu plasa.Si am ramas fara bu...ombilicPosted Image
E cool fără buric, mai ales că femeile au obiceiul să își introducă limba acolo iar dacă ești și gâdilicios e o tortură. :lol:

#25
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View PostDraculescuDraculescu, on 11 noiembrie 2015 - 14:44, said:

Totusi as vrea sa te intreb, ai idee cam cat de lunga ar putea sa fie perioada de recuperare? adica eu stiu... boala asta nu inseamna ca nu o sa mai pot face niciodata sport, nu?
Aici trebuie sa discuti cu doctorul chirurg, sa fii atent la tot ce-ti spune si sa-l intrebi tot ce te intereseaza. Nu stiu sa-ti zic exact despre sport, dar stiu ca celui cu 3 operatii i-a dat voie sa practice "sportul la orizontala" dar o perioada mai usor asa, fara chiuituri Posted Image

Si da, ia-ti adio de la buric. Dar nu-i problema, poti sa faci glume misto pe seama asta, gen cand te-ntreaba lumea cum te simti sa iei mina trista si sa spui: "Sunt deprimat, l-am pierdut pentru totdeaunaPosted Image". Sa vezi ce fata o sa faca toti cand o sa afle ca marea pierdere este...buricul.

Edited by Michidoo, 11 November 2015 - 15:20.


#26
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMichidoo, on 11 noiembrie 2015 - 14:56, said:


Si da, ia-ti adios de la buric.

Nu este obligatorie pierderea buricului.Totul depinde de natura herniei.Am un coleg operat de trei saptamani.Astuia i-a ramas bu..ombilicul la locul lui.



In ceea ce priveste infectia,sunt reticent.Repet,toleranta organismului coroborata cu o operatie nu tocmai cea mai reusita duce la infectii.Dar este doar parerea mea.

View Postandroholic, on 11 noiembrie 2015 - 14:48, said:

E cool fără buric, mai ales că femeile au obiceiul să își introducă limba acolo iar dacă ești și gâdilicios e o tortură. Posted Image

Eu nu mai am probleme cu petting-ul la buric.Trec direct la faza II-a Posted Image

#27
DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,504
  • Înscris: 31.07.2015
Update Posted Image  - la insistentele prietenei mele n-am mai amanat pana luni si am fost in dimineata aceasta la un chirurg(prieten de familie cu parintii prietenei mele).
Se pare ca ,,hernia mea ombilicara" este defapt o simpla infectie cutanata. Posted Image Posted Image Posted Image

Mi-a recomandat 2 solutii de la farmacie(betadine si baneocin) pe care sa le aplic pe infectie si cam asta ar fi tot. In cateva zile ar trebui sa dispara.

Edited by DraculescuDraculescu, 12 November 2015 - 13:41.


#28
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDraculescuDraculescu, on 12 noiembrie 2015 - 13:37, said:

Mi-a recomandat 2 solutii de la farmacie(betadine si baneocin) pe care sa le aplic pe infectie si cam asta ar fi tot. In cateva zile ar trebui sa dispara.
Evident, e exact ce ti-am spus eu in postul #6, fara sa te vad, doar din anamneza.
Poate ar trebui sa faci public numele chirurgului care nu are habar sa puna un diagnostic, nu de alta, dar sa se fereasca si altii de el.

#29
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PostKarhu, on 12 noiembrie 2015 - 16:53, said:

Evident, e exact ce ti-am spus eu in postul #6, fara sa te vad, doar din anamneza.
Poate ar trebui sa faci public numele chirurgului care nu are habar sa puna un diagnostic, nu de alta, dar sa se fereasca si altii de el.
poate nu e neaparat un chirurg care nu poate pune un diagnostic...ci unul care vrea sa-si ia partea in urma unei operatii....ceea ce e la fel de grav.

btw, am auzit de practica asta de la cineva care a lucrat mai bine de 15 ani ca asistenta la spitaul din constanta / otalmologie. cati pacienti au fost operati pentru "schimbare de cristialin" sau alte intervenii minore fara sa fie nevoie si fara sa se faca practic nimic in realitate.....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate