Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asigurare la cnas

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
Am fost plecata din tara timp de 6 luni, mai exact am lucrat in Rodos, si am contribuit acolo la asigurare medicala de stat. Acum sunt din nou in tara si am nevoie sa fac niste investigatii medicale. Este neaparat nevoie sa fiu asigurata la cnas, sau ajunge o asigurare la o clinica privata?
Daca trebuie neaparat si cnas, care sunt conditiile, cat trebuie sa cotizez minim?

Multumesc pentru raspunsuri!

#2
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Te duci la o clinica privata sau un spital privat si platesti cash. Ce dai la CNAS nu o sa se mai intoarca niciodata sub nici o forma.

#3
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
Daca faci investigatiile la stat, ai nevoie de asigurare. Ca sa te asiguri si sa platesti din buzunar, trebuie sa te duci la registrul comertului de unde iei o hartie din care reiese ca nu ai avut firma in ultimii 5 ani. Apoi de duci la casa de care apartii sa platesti. Nu stiu cum e in conditiile in care ai platit afara, dar in mod normal te pune sa platesti de cand nu mai figurezi ca asigurat, sau daca e o lunga perioada, pe 7 luni in urma. Cauta pe net casa de care apartii si mai intrebi la ei. Posibil sa adormi la telefon incercand sa dai de ei, dar... nu renunta Posted Image

 Friskey, on 02 noiembrie 2015 - 13:42, said:

Te duci la o clinica privata sau un spital privat si platesti cash. Ce dai la CNAS nu o sa se mai intoarca niciodata sub nici o forma.

daca e vb de investigatii de niste mii de lei ce faci? mai bine platesti cat te pun aia la casa si le faci la stat sau privat unde poate sunt decontate.

Edited by usrnm, 02 November 2015 - 13:47.


#4
MooF2010

MooF2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,306
  • Înscris: 24.05.2010
e mai simplu sa te duci ca neasigurat.... daca sunt investigatii detaliate le platesti oricum

#5
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 MooF2010, on 02 noiembrie 2015 - 13:45, said:

e mai simplu sa te duci ca neasigurat.... daca sunt investigatii detaliate le platesti oricum

platesti, dar daca esti asigurat macar le ai decontate partial sau total.

eu unul, contributia pentru pensie nu o vad utila. nu voi mai apuca, ca multi altii anii de pensie. dar asigurarea cnas mi se pare utila.

#6
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
am optiunea sa ma ia cineva ca si co-asgiurat pe un abonament la medicover si as plati 75 de lei lunar (beneficiind de o gama larga de investigatii) . Am nevoie de o ecografie la bila si de niste analize de sange. Dar mi-a spus cineva ca as avea nevoie si de medic de familie pt nu stiu ce trimiteri, iar medic de familie poti avea doar ca asigurat la stat. Este adevarat?

#7
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
ala probabil e un contract de asigurare privat. nu cunosc detaliile. trebuie trimitere de la medic daca vrei sa decontezi analizele, dar nu e cazul tau pt ca nu esti asigurat/a. oricum, eu te sfatuiesc sa fac in asa fel in cat sa rezolvi cu asigurarea cnas. iti spune unul care e patit :). M-am dus sa fac asigurare pentru ca nu aveam si la vreo doua luni era sa dau coltu. Nu zic cat m-ar fi costat spitalizarea si tratamentul, la stat fiind.

#8
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
merci usrnm.
alte pareri, sfaturi? Eventual de la cineva care lucreaza in bransa?

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La nivelul asta nu ai treaba cu asigurarile, cozi si alte alea. Te duci la orice clinica privata vag spalata, dai 100 si ceva pe ecografie si ceva maruntis pentru analize mai simple.

Daca insisti sa platesti oricum o sa trebuiasca de la anu' (vezi semnatura mea...).

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Pentru ce-ti trebuie tie iesi mai scump daca iti faci asigurare, si pierzi vremea. Dupa ce platesti asigurarea trebuie sa-ti faci card de sanatate, si dupa ala ai de asteptat.

La privat n-ai nevoie de nimic decat de bani, n-ai avut deloc tangente cu sistemul medical sau de ce intrebi de trimiteri? :)

#11
bubu30

bubu30

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 04.11.2008
nu am avut deloc tangente cu cel de stat. Am lucrat doar la multinationale si astea toate au contract cu clinici private. Deci imi ajunge la medicover sa inteleg?

#12
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Analizele si consultatiile in Romania in sistemul privat, Medicover inclusiv, se fac fara probleme contra cost, nu trebuie sa ai treaba cu asigurari si alte chestii. Efectiv intri in clinica si scoti banu' si gata .

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu va mai imbatati cu apa rece, CNAS e nula pana si in spitatalele de stat, cu atat mai mult la privat, pentru ca statul NU plateste sau daca o face, plateste cu taraita pe o perioada de ani. Cu asigurarea de stat nu te baga nimeni in seama.
Iar la spitalele si clinicile de stat e balarie mare, iti trebuie obligatoriu medic de familie, card de sanatate iar in spital dai spagi in stanga si in dreapta si la asistente si medici pentru orice banalitate, personalul e nepasator, analizele ti le fac aiurea, medicamentele ti le prescriu dupa ureche, etc. Cu spagi la stat o sa ai surpiza ca te costa mai mult ca la privat. Acolo nu merge cu spagi, aparaturile sunt noi si de ultima generatie, personalul e atent cu clientul.
@bubu30, daca ai asigurare in Grecia nu inteleg de ce nu iti faci analizele acolo. Sau daca tii mortis sa le faci in Ro cauta un spital privat care lucreaza cu asiguratorul tau.

Edited by Friskey, 02 November 2015 - 18:42.


#14
OmulLLORT

OmulLLORT

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 06.09.2014
E greu ? faci investigatii la privat, platesti la privat
faci la stat, platesti la stat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate