Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Izolare apartament pe exterior si interior

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,972
  • Înscris: 01.03.2013
"izolatia cu buburuze" = placa cu nuturi.

Daca spui ca e de 3 cm, presupun ca izolatia efectiva este 1 cm, pentru ca nuturile (buburuzele) au 2 cm inaltime.

Este extrem de putina izolatie. Vei pierde multa caldura in jos in placa de beton, in tavanul celui de sub tine.

La mine iarna pardoseala ajunge si la 16 - 17 C in apropierea ferestrelor si nu avem ierni foarte friguroase...

#38
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Colegii, am si eu o dilema. De fapt, tatal meu are. Doreste sa izoleze apartamentul la exterior. Meseriasul i-a recomandat polistiren extrudat de 5 cm care rezista mai bine la socuri mecanice etc, are densitatea si eficienta energetica egala cu a polistirenului expandat de 10 cm. Din ce stiu eu (nu ma prea pricep la asta), stiam ca e bine sa fie expandat cat mai gros. Care varianta ar fi mai buna? Ce tip de polistiren sa foloseasca? Blocul e din caramida, peretii pozitionati la N, V si S. Daca mai e nevoie de detalii, va stau la dispozitie, dar as dori cateva pareri cat mai repede, zilele urmatoare se da drumul la lucrare si parca as dori sa faca o alegere buna (nu fantastica, nu ploua cu bani la el, mai ales ca e pensionar).
Deci, daca are cineva pareri/sfaturi, eu va multumesc anticipat!

#39
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,972
  • Înscris: 01.03.2013
E mult mai buna izolatia cu expandat de 10 decat cu extrudat de 5.
Deci sa puna expandat (EPS) cat de gros permite bugetul.

#40
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Tot asa stiam si eu. Cica ambele tipuri is la acelasi pret, dar coeficientul de izolatie al celui de 5 cm (extrudat) este egal cu al celui de 10 cm (expandat). Vine mesterul cu pachetele, mai mult ca sigur ca ia ce gaseste mai ieftin. O sa vorbesc maine cu tata.

#41
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
spune.i mesterului ca e un mare prost. Mai mult ca sigur nu stie limba romana, dar fizica......

Edited by SmartVantage, 03 November 2015 - 23:58.


#42
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Tata l-a gasit, ca cica are schela. Eu am un baiat la mine in localitate si am incredere in el, dar daca tata nu-mi spune mai nimic inainte (nu e prima data, cu televizoarele, masina si nu numai), cum mai are "bunul" obicei.

#43
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Polistirenul extrudat NU SE PUNE PE FATADE.  Nu trebuie expus la soare, plus ca fiind foarte dens nu permite transferul termic ( nu respira peretii). Am vazut case placate cu polistiren extrudat si la prima raza de soare s-a umflat si s-a deformat tot. Plus ca pretul /mp. este mai mic la polistirenul expandat de 10cm. decat la cel extrudat de 5cm. Deci, pune expandat de 10cm.

#44
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
72 mil a cerut meșterul. Tata a zis pas. Discut cu mesterul meu.

#45
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,972
  • Înscris: 01.03.2013

View PostLucian_M, on 03 noiembrie 2015 - 22:44, said:

coeficientul de izolatie al celui de 5 cm (extrudat) este egal cu al celui de 10 cm (expandat).
Complet eronat.
XPS (extrudat) are conductivitatea termica 0.035 W / (m * K).
EPS AF80 (expandat pentru fatade) are conductivitatea termica 0.041W / (m * K).

Asta inseamna ca 5 cm de extrudat izoleaza ca 5.86 cm de expandat.

#46
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Poti  sa.i ceri unui dobitoc sa invete si el o formula ca sa stie si el ce face acolo?? N.ai cum... Dar cere 72 de milioane!!!! Analfabetii!!!

#47
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Dar cer bani de parca-s experți.

#48
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
eu stiam cam asa: acelasi grad de inzolare o obtii mai ieftin cu expandat decat cu extrudat. acolo unde nu te intereseaza calitatile extrudatului (duritate si grad de inzolare mai mare pe cm grosime) e recomandat sa folosesti expandat. vezi ca si la expandat sunt anumite calitati care trebuie urmarite cum ar fi densitatea si daca-i grafitat.

#49
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,972
  • Înscris: 01.03.2013
Extrudatul mai este si impermeabil la apa.

#50
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Nu stiai prea bine Fane. Orice material are o conductivitatea termica λ, care cu cat e mai mica e mai bine. Rezistenta temica, R, a unui perete depinde de grosimea materialelor folosite si cu cat e mai mare, cu atat mai bine. R=d/λ unde d este grosimea materialului. Dar de nu toata lumea a mai si invatat carte. Oricum la 99% din magazinele de profil, sau meseriași nu gasesti pe cineva cu care sa porti o discutie. Habar nu au ce vand. La fel si la "termopane" cum le zice tot romanul.

#51
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
n-am pretentia ca ce stiam eu e in mod obligatoriu adevarat. eu nu activez in domeniul constructiilor. multumesc pt formula, dar eu tot n-am inteles care din afirmatiile mele e eronata. si ti-as multumi sa fi mai specific fiindca forumul e pt a ne invata si ajuta unii pe altii prin share de informatii.

Edited by Fane, 04 November 2015 - 16:11.


#52
shmekheru123

shmekheru123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 27.11.2009
va rog ajutati-ma si pe mine: in ce perioada a anului este indicat sa executi o izolare exterioara?

#53
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Cind vrei numai sa nu ploua si sa fie peste 5gr.Succes!!.Timpul tine cu tine citeva zile.

#54
Antor302

Antor302

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 28.10.2015

View Postxjl, on 04 noiembrie 2015 - 07:05, said:

Polistirenul extrudat NU SE PUNE PE FATADE.  Nu trebuie expus la soare, plus ca fiind foarte dens nu permite transferul termic ( nu respira peretii). Am vazut case placate cu polistiren extrudat si la prima raza de soare s-a umflat si s-a deformat tot. Plus ca pretul /mp. este mai mic la polistirenul expandat de 10cm. decat la cel extrudat de 5cm. Deci, pune expandat de 10cm.


Ai cam bulibasit-o dar ai dreptate. Cum adica  "plus ca fiind foarte dens nu permite transferul termic" pai asta e si ideea sa nu permita transferul termic. Ca nu respira peretii e alta treaba, se datoreaza faptului ca extrudatul este impermeabil (la tot si apa si vapori) avand celule inchise... O alta buna observatie, daca nu se lasa rosturi de dilatatie la extrudat, acesta fiind expus la variatii mari de temperatura poate sa se "umfle" , tocmai datorita faptului ca fiind mai solid are coificient de dilatare mai mare decat expandatul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate