Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Izolare apartament pe exterior si interior

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Atunci esti boier....

#20
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
auzi bikere, daca sotia lucreaza la o firma de profil, nu inteleg de ce te mai intereseaza si alta parere?  Nu stii ca sotia are intotdeauna dreptate!

#21
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poate sotia e contabil nu inginer. Doua batai strica , dar trei pareri nu dauneaza.

#22
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
cu ocazia asta ai scapat si de japcarii astia de meseriasi, care pur si simplu te jupoaie!!! Cand discuti cu ei vorbesc cu tine parca ar fi arhitecti si ti-ar construi o nava spatiala in casa, atatia bani iti cer, si ei saracii nu stiu nici cat face 2 plus 2....

Edited by SmartVantage, 01 November 2015 - 23:02.


#23
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

View PostSmartVantage, on 01 noiembrie 2015 - 22:58, said:

auzi bikere, daca sotia lucreaza la o firma de profil, nu inteleg de ce te mai intereseaza si alta parere?  Nu stii ca sotia are intotdeauna dreptate!

Eu am deschis topicul pentru izolare ... dar daca oamenii spun ca incalzirea in pardoseala este o gluma .. as vrea sa aud si motivul ...

View PostSmartVantage, on 01 noiembrie 2015 - 22:58, said:

auzi bikere, daca sotia lucreaza la o firma de profil, nu inteleg de ce te mai intereseaza si alta parere?  Nu stii ca sotia are intotdeauna dreptate!

Eu am deschis topicul pentru izolare ... dar daca oamenii spun ca incalzirea in pardoseala este o gluma .. as vrea sa aud si motivul ...

exact .. sotia este contabila. Doar la incalzirea in pardoseala ... vor fi meseriasi ... in rest imi voi face singur .. absolut tot .. de la instalatia electrica pana la mobila

#24
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
respect

#25
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009
Da mai multe detalii ! Apartament cati mp , cati pereti exteriori , ce centrala , cum vrei sa faci incalzirea prin pardoseala , la ce etaj stai(esti ultimul etaj , etc. ! Nici o "chestie" nu e generala !

#26
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu e rau , te-ai orientat bine, sper sa reusesti ceva frumos si care sa-ti fie pe plac. Lasa inginerii sa-si faca treaba , dar daca vezi cve aiurea le dai peste nas.

Edited by keta, 01 November 2015 - 23:06.


#27
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

View PostFAP, on 01 noiembrie 2015 - 23:04, said:

Da mai multe detalii ! Apartament cati mp , cati pereti exteriori , ce centrala , cum vrei sa faci incalzirea prin pardoseala , la ce etaj stai(esti ultimul etaj , etc. ! Nici o "chestie" nu e generala !

Apartamentul are 54 mp .. 3 camere .. este pe coltul blocului .. deci una din camere are peretele pe marginea blocul .. etajul este 3 ... sub mine nu sta nimeni deocamdata
Centrala vreau in condesare .. despre cum vreau sa fac incalzirea in pardoseala .. nu stiu  ...  asta meseriasii o vor face dupa ce gat eu de spart mozaicu si sa scot parchetul

#28
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Apartamentul e mic. incalzirea in pardoseala are consum redus, in consecinta alege centrala in condensare de putere mica. E adevarat ca trebuie sa fie fiabila, si puterea se poate reduce din setari .

#29
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

View Postketa, on 01 noiembrie 2015 - 23:15, said:

Apartamentul e mic. incalzirea in pardoseala are consum redus, in consecinta alege centrala in condensare de putere mica. E adevarat ca trebuie sa fie fiabila, si puterea se poate reduce din setari .

Le-am dat o schita cu apartamentul .. dupa care imi vor face necesarul ... deocamdata astept

#30
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

View Postbikeru_ursu, on 01 noiembrie 2015 - 19:36, said:

Va salut.
Am achizitionat un apartament si ma apuc de renovari.
Acum am o mare dilema.
Apartamentul il voi izola la exterior cu politiren de 10cm.
As dori sa izolez si pe interior peretii cu vata bazaltica de 10 cm si rigips toti peretii care sunt exteriori.
Tavanele de asemenea vor fi izolate cu vata minerala de 10cm si rigips.
Incalzirea apartamentului va fi in pardoseala.
INTREBAREA: Ar fi probleme daca as izola pe interior? Am auzit ceva variante ... ca peretele ar ramane rece .. si ar forma condes ... ce ma sfatuiti?
condensul se formeaza la un delta T. Cine ti-a zis ca peretele ramane fierbinte ? si iti da caldura? Izolat fiind ?

#31
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,103
  • Înscris: 17.01.2012
nu o sa ai probleme cu condensul si nici cu mucegaiul... DACA aerisesti ca un om normal, in fiece zi
eu am 10 cm EPS pe exterior si 3 cm EPS pe interior, de 10 ani... si in acest timp nu mi-au aparut nici probleme de sanatate, nici de estetica...

dar de ce vrei incalzire in pardoseala, poti sa ma pici cu ceara ca nu inteleg - renunti tu la uscarea rufelor pe calorifere?

apropo: peretii, la interior, sunt - la atingere - calduti, e o senzatie nemaipomenita...

Edited by gushpi, 02 November 2015 - 12:12.


#32
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View Postgushpi, on 02 noiembrie 2015 - 12:05, said:

dar de ce vrei incalzire in pardoseala, poti sa ma pici cu ceara ca nu inteleg - renunti tu la uscarea rufelor pe calorifere?
apropo: peretii, la interior, sunt - la atingere - calduti, e o senzatie nemaipomenita...

peretii calduti la atingere ... da ce te rezemi de pereti zilnic sa aiba vre-o importanta?

in schimb sa stai in sosete sau descult pe ceva cald FACE TOTI BANII.
izolatia la exterior conteaza cel mai mult + ventilatia... (parerea mea).

#33
FAP

FAP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,212
  • Înscris: 07.09.2009

View Postbikeru_ursu, on 01 noiembrie 2015 - 23:09, said:

Apartamentul are 54 mp .. 3 camere .. este pe coltul blocului .. deci una din camere are peretele pe marginea blocul .. etajul este 3 ... sub mine nu sta nimeni deocamdata
Centrala vreau in condesare .. despre cum vreau sa fac incalzirea in pardoseala .. nu stiu  ...  asta meseriasii o vor face dupa ce gat eu de spart mozaicu si sa scot parchetul
Pai ai cam primit raspunsurile ! Daca nu esti la ultimul etaj , nu e nevoie si de izolatie interioara , ajung 10 cm de polistiren exterior !  Iti ajunge si o centrala de 24 kw .
Recomandari :
- o centrala de calitate
- aerisire
- tevi de cupru
- eu as izola numai tavanul pe interior

Edited by FAP, 02 November 2015 - 13:26.


#34
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011

View PostFAP, on 02 noiembrie 2015 - 13:24, said:

Pai ai cam primit raspunsurile ! Daca nu esti la ultimul etaj , nu e nevoie si de izolatie interioara , ajung 10 cm de polistiren exterior !  Iti ajunge si o centrala de 24 kw .
Recomandari :
- o centrala de calitate
- aerisire
- tevi de cupru
- eu as izola numai tavanul pe interior

tevi de cupru la incalzire in pardoseala ????

#35
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Izolarea pe interior este o solutie doar acolo unde nu se poate face izolare pe exterior. Adica e ceva "mai bine decat nimic...".

View Postbikeru_ursu, on 01 noiembrie 2015 - 23:09, said:

... sub mine nu sta nimeni deocamdata ...
Asta este o problema. Incearca sa izolezi pardoseala cat de bine poti. Daca reusesti 5 cm de extrudat, e bine.
Iti spun din experienta. Si eu am apartamentul de sub mine nelocuit si neincalzit. Pardoseala rece este foarte neplacuta si inconfortabila.
Iar daca pui incalzire in pardoseala, o sa pierzi multa caldura in jos prin conductie.

Edited by kolfleading, 02 November 2015 - 16:48.


#36
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008
Bun ... izolez doar exterior si pe interior tavanele ... sub incalzirea in pardoseala vine izolatia de la incalzire .. de 3 cm ... care are cu buburuzele alea prin care trec tevile

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate