Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Izolare apartament pe exterior si interior

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#1
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008
Va salut.
Am achizitionat un apartament si ma apuc de renovari.
Acum am o mare dilema.
Apartamentul il voi izola la exterior cu politiren de 10cm.
As dori sa izolez si pe interior peretii cu vata bazaltica de 10 cm si rigips toti peretii care sunt exteriori.
Tavanele de asemenea vor fi izolate cu vata minerala de 10cm si rigips.
Incalzirea apartamentului va fi in pardoseala.
INTREBAREA: Ar fi probleme daca as izola pe interior? Am auzit ceva variante ... ca peretele ar ramane rece .. si ar forma condes ... ce ma sfatuiti?

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,683
  • Înscris: 23.01.2010
Sigur face condens si in continuare mucegai care pentru sanatate nu prea este in regula, dar daca iese "misto' si se lucreaza si repede ce mai conteaza.Decontarea pentru sanatate o faci peste 5...10 ani, nu acum repede.Mai gindeste-te .Si cu incalzirea in pardoseala ,DA, cu o conditie simpla dar si complicata : sa fie CURATENIE  bec, ca altfel, tot peste 5...10 ani o sa platesti pentru sanatate.(caldura din pardoseala antreneaza prin curentii de aer ce se formeaza toate particolele de praf si aste ajung involuntar in caile respiratorii unde se cuibaresc si....fereasca Domnu")
Daca mai tii si o temperatura scazuta (18-20gr) ca se intelege dece(consumul) sa te tii si la umezeala.Adica ai 3in 1 gratis.

#3
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 XTH, on 01 noiembrie 2015 - 19:53, said:

Sigur face condens si in continuare mucegai care pentru sanatate nu prea este in regula, dar daca iese "misto' si se lucreaza si repede ce mai conteaza.Decontarea pentru sanatate o faci peste 5...10 ani, nu acum repede.Mai gindeste-te .Si cu incalzirea in pardoseala ,DA, cu o conditie simpla dar si complicata : sa fie CURATENIE  bec, ca altfel, tot peste 5...10 ani o sa platesti pentru sanatate.(caldura din pardoseala antreneaza prin curentii de aer ce se formeaza toate particolele de praf si aste ajung involuntar in caile respiratorii unde se cuibaresc si....fereasca Domnu")
Daca mai tii si o temperatura scazuta (18-20gr) ca se intelege dece(consumul) sa te tii si la umezeala.Adica ai 3in 1 gratis.

Peretii sunt drepti ... nu e vorba de lucru rapid ... e vorba de cum e mai ok .. din toate punctele de vedere.
Temperatura in casa va fi iarna 22 grade ... asa am si acum la casa unde stau momentan.
Cat despre incalzirea in pardoseala .. si treaba cu ridicatul prafului .. am citit topicuri intregi

#4
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
vezi ca incalzirea in pardoseala se face cu agent termic cu temperatura redusa. daca vrei in unele camere incalzire in pardoseala si in altele calorifere incep complicatiile.

cu inzolatia: de ce trebuie inzolatie interioara si exterioara? daca tot faci inzolatie la interior de ce nu folosesti poliestiren extrudat ca sa nu pierzi spatiu la interior?

#5
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 Fane, on 01 noiembrie 2015 - 20:13, said:

vezi ca incalzirea in pardoseala se face cu agent termic cu temperatura redusa. daca vrei in unele camere incalzire in pardoseala si in altele calorifere incep complicatiile.

cu inzolatia: de ce trebuie inzolatie interioara si exterioara? daca tot faci inzolatie la interior de ce nu folosesti poliestiren extrudat ca sa nu pierzi spatiu la interior?

M-am documentat despre incalzirea in pardoseala ... calorifere nu o sa doresc deloc.
Cu polistiren nici nu ma gandesc sa izolez la interior ... am vazut o casa unde s-a dat jos polistirenul de la interior ... si era numai mucegai in spatele polistirenului .. tocmai de aiai intreb daca vata poduce acelasi fenomen

#6
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
http://forum.softped.../#entry18122515

#7
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Bikere, sfatul meu este sa faci cum vrei tu. Daca ceri ajutor aici, o sa primesti o suta de raspunsuri diferite din care doar unul va fi corect si iti garantez ca nu o sa stii sa.l alegi pe cel bun. Unul o sa.ti spună ca încălzirea in pardoseala pe apa nu e  buna ca se sparge, electrică in pardoseala nu ca te poti curenta, altul ca ridica praful si o sa mori, centrala pe gaze poate sa explodeze, aer conditionat face curent si împrăștie bacterii si o sa racesti, soba se poate înfunda si mori asfixiat si asa mai departe. Asa ca sfatul meu este sa.l faci cum crezi tu ca e cel mai bine. �

#8
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 SmartVantage, on 01 noiembrie 2015 - 21:06, said:

Bikere, sfatul meu este sa faci cum vrei tu. Daca ceri ajutor aici, o sa primesti o suta de raspunsuri diferite din care doar unul va fi corect si iti garantez ca nu o sa stii sa.l alegi pe cel bun. Unul o sa.ti spună ca încălzirea in pardoseala pe apa nu e  buna ca se sparge, electrică in pardoseala nu ca te poti curenta, altul ca ridica praful si o sa mori, centrala pe gaze poate sa explodeze, aer conditionat face curent si împrăștie bacterii si o sa racesti, soba se poate înfunda si mori asfixiat si asa mai departe. Asa ca sfatul meu este sa.l faci cum crezi tu ca e cel mai bine. �

Pai doar treaba cu izolatia ... ma framanta acum ... daca nu o sa primesc niste raspunsuri care o sa ma multumeasca ... nu o sa mai fac nici o izolatie interioara

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Din punctul meu de vedere izolatia exterioara este de baza. Aceasta este cea care reduce punctul de condens in perete si elimina o parte din cauza formarii mucegaiului.
A doua parte impotriva mucegaiului este asigurarea unei temperaturi interioare aproximativ constante,
Si cea mai importanta este aerisirea. Exact acea aerisire zilnica a locuintei ce o faceau si parintii, bunicii .Acum cu noile tehnologii respectiv geamurile termopan ce izoleaza la maxim mediul interior exista si posibilitatea din ce in ce mai mare pentru acumularea umiditatii si formarea mucegaiurilor. Daca ai posibilitatea monteaza guri de ventilare in termopane. Pierderea de caldura e minima, dar asigura sanatate.

#10
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 keta, on 01 noiembrie 2015 - 22:03, said:

Din punctul meu de vedere izolatia exterioara este de baza. Aceasta este cea care reduce punctul de condens in perete si elimina o parte din cauza formarii mucegaiului.
A doua parte impotriva mucegaiului este asigurarea unei temperaturi interioare aproximativ constante,
Si cea mai importanta este aerisirea. Exact acea aerisire zilnica a locuintei ce o faceau si parintii, bunicii .Acum cu noile tehnologii respectiv geamurile termopan ce izoleaza la maxim mediul interior exista si posibilitatea din ce in ce mai mare pentru acumularea umiditatii si formarea mucegaiurilor. Daca ai posibilitatea monteaza guri de ventilare in termopane. Pierderea de caldura e minima, dar asigura sanatate.

Termopane maine dau comanda ... sunt ceva speciale ?

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu am gasit nimic pe net ca sa-ti dau o imagine oficiala asa ca am facut o poza cu ce am eu la toate geamurile din casa (unde stau acum)

Attached Files



#12
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 keta, on 01 noiembrie 2015 - 22:26, said:

Nu am gasit nimic pe net ca sa-ti dau o imagine oficiala asa ca am facut o poza cu ce am eu la toate geamurile din casa (unde stau acum)

Va multumesc ! Maine am sa discut cu cei de la termopane

#13
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Izolarea exterioara cu polistiren. Pe interior vata si rigips. Cu solutia asta nu mai ai pierderi aproape deloc prin pereti. Rămână podeaua si tavanul in functie de etaj...
Nu ai de ce sa-ti faci griji legate de igrasie daca izolezi exterior in interior
In cazul de fata, încălzirea prin pardoseala este o gluma.

#14
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 bobalex18, on 01 noiembrie 2015 - 22:45, said:

Izolarea exterioara cu polistiren. Pe interior vata si rigips. Cu solutia asta nu mai ai pierderi aproape deloc prin pereti. Rămână podeaua si tavanul in functie de etaj...
Nu ai de ce sa-ti faci griji legate de igrasie daca izolezi exterior in interior
In cazul de fata, încălzirea prin pardoseala este o gluma.
De ce este o gluma incalzirea in pardoseala?

#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Poate ca nu ai precizat toate detaliile privind incalzirea in pardoseala.

Eu o consider o solutie buna. Costisitoare, dar buna..

#16
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 keta, on 01 noiembrie 2015 - 22:50, said:

Poate ca nu ai precizat toate detaliile privind incalzirea in pardoseala.

Eu o consider o solutie buna. Costisitoare, dar buna..

8000 de lei ma costa materialele si centrala in condesare ... preturile fiind de en-gros  fara adaosuri comerciale .. nu mi se pare un cost exagerat de mare

#17
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Si manopera de instalare ????

#18
bikeru_ursu

bikeru_ursu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 29.05.2008

 keta, on 01 noiembrie 2015 - 22:54, said:

Si manopera de instalare ????

aia nu ma mai costa nimic. Sotia lucreaza la o firma de profil .. si imi vor monta ei tot... de aceea pot lua si materialele la pretul de depozit

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate