Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Streaming software prin DLNA cu suport pentru subtitrare

- - - - -
  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#19
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Nu asa, trebuie sa stie sa ia filmele care au subtitrare separata cum era la un momernt dat si la Plex.
Acum Plex imi merge prost spre deloc, nu pot alege folderul cu filme. Incerc Serviio desi sunt sceptic (pana la proba contrarie).

Am instalat Serviio, inca sincronizeaza folderul cu filme. Apoi cum procedez cat mai simplu pentru a trimite un film catre tv? Din cate vad e cam stufos... parca mai simplu era Plex.
Cel mai simplu era daca in momentul in care alegi un fisier video (film) care are si subtitrare sa pot alege si subtitrarea. Acum cu un click dreapta se poate alege orice filkm dar nu exista posibilitatea alegerii unei subtitrari desi ea exista. Asta era elementar.

Edited by danghetau, 09 January 2017 - 16:39.


#20
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Softul care mi-a mers mie cel mai bine pana acum... cu multiple posibilitati de configurare... subtitrari incluse in fisier sau separate: MEZZMO! Atat pe TV-urile Samsung cat si pe MP-urile Egreat!
Dar mai nou utilizez doar Plex!


#21
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
O sa-l testez si pe ala.
Pana una-alta am dezinstalat Serviio, nu m-am prins cum functioneaza, filmele sunt in biblioteca dar mai departe canci. Un rahat.
Am reinstalat Plex, e mai usor de lucrat cu el. sunt fisierele frumos aranjate, filmele ok, subtitrarile sunt depistate insa la incercarea de a trimite catre un tv nimic.
Intru in interfata tvului, caut la media server si spune ca nu e nici o conexiune (sau este esuata), valabil pe ambele TV (Viera).
Nu am solutie.

#22
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Danghetau
Nu trebuie sa trimiti nimic catre tv.
Serviio este ai se comporta ca un server media. El va fi vazut de catre toate deviceurile dlna din reteaua ta. O sa le vezi si tu la rand in serviio.
Apoi, nu trebuie sa alegi tu subtitrarea; ca si la playerele din windows, subtitrarea trebuie sa se numeasca la fel ca filmul si ti-l ia singur.

Sincer, cred ca problema e la tine din moment ce nu poti face pe niciunu sa mearga cu o functionalitate de baza.
Serviio e chiar simplu. Are niste taburi intuitive: tab unde iti alegi folderele cu filme, tab de transcoare, tab de subtitratre etc. Mai simplu de atat.....

#23
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Danghetau, Plex este superb atata timp cat TV-ul tau (smart) permite instalarea aplicatiei CLIENT Plex pe TV. Stiu sigur ca LG, Samsung si noile TV-uri cu Android permit asta. Tu spui ca ai Panasonic! Nu stiu daca Panasonic are in magazinul de aplicarii si Plexul. Ca sa folosesti Plex doar ca server DLNA far ca tv-ul sa aibe instalata aplicatia proprietara Plex... nu cred ca este o solutie. Mai bine Serviio (cum spunea si @Intel) say Mezzmo. Acum mai trebuie si ceva munca (doar cateva minute) de configurare si respectarea unor coditii minimale: fisierul de subtitrare sa aibe musai acelasi nume ca cel al filmului. Repet, eu am fost f. multumit de Mezzmo: ca si Plex, isi "culege" singur de pe net afisul (posterul) filmului cat si ceva informatii despre filmul respectiv.

PS: scuze pentru greselile de tastare (de pe telefon) :)

#24
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Mda, e prea complicat, la mine pur si simplu ori nu merge cum ma asteptam eu ori dureaza prea mult. Ramane cablul HDMI.

#25
gicif

gicif

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 21.12.2007
De 4 ani folosesc, fara probleme la subtitrari, Nero Media Home 4.  Pe un panasonic 42dt50, un Samsung 48uj7000 si pe un home theater lg bh 7540tw merge perfect. Eu zic sa-l incercati.

#26
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Doamne ajuta. Daca nu, desi unele par sa fie ok pentru altii nu e ce doresc eu, mi se pare mult prea multa munca pentru o chestie de baza.
Ce as fi dorit si consider ca era normal: click dreapta pe folderul cu filmul care contine si subtitrarea apoi sa aleg tv catre care doresc sa trimit fisierul, exact ca in cazul pozelor, acolo nu e nevoie de nici un program suplimentar.

N-a ajutat, gasesc numai trial, ma complic. Meezzooo ala dureaza sa faca transcoding de numa-numa, cred ca ii ia o ora sa incarce un film. Ce mizerie...

Totusi, Plex ramane cel mai aproape de adevar dar nu stiu de ce nu merge butonul de trimis catre tv, incercuit.
Attached File  Plex.jpg   158.26K   46 downloads

Edited by danghetau, 09 January 2017 - 20:07.


#27
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
PS: Viera nu are in Market nici urma de PLEX...

#28
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Dar de ce tii mortis sa faci transcoding?! Nu "trimiti" filmul de pe PC... ci de pe TV il accesezi de pe PC. Transcoding-ul face apel la resursele PC-ulu si in marea majoritate a cazurilor nu este cazul! Poate doar pentru formate mai exotice video/audio. In rest, codecurile TV-urilor actuale permit redarea fara probleme a majoritatii formatelor. Nu este nevoie de transcoding.

#29
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
O fi si din cauza TVurilor, poate Panasonic nu sunt asa de bune pe partea de smart cum sunt altele. Cert e ca Serviio vede fara subtitrare desi am incercat atat 1.4.1 cat si 1.5 sau 1.6.1 setand la subtitrari limba romana. Am intrat la server media pe tv, am gasit folderele dar subtitrarea nu am cum sa o adaug. Asadar Serviio delete. Poate merge ok pe alte marci, nu stiu, la mine ciuciu. Incerc acum cu Plex inca o data, parca am vazut ceva legat de subtitrari. Sper sa se poata conecta ca primeam erorile de mai sus.
PS: unele filme nu le poate citi, spune ca formatul nu e acceptat. Aici bila neagra pentru Panasonic.

Am incercat si cu Plex, din pacate in aceleasi conditii (accesare de pe TV) cu Serviio merge sa vad unele filme fara subtitrare insa cu Plex apare Conexiunea cu serverul s-a dus la dracu... ca dealtfel intotdeauna. Ceva nu se pupa.

Edited by danghetau, 09 January 2017 - 23:48.


#30
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Dan, se pare ca problema este a Panasonicului. Incearca ce scrie aici:

https://www.tapatalk...btitles-problem

Poate merge...

Am mai vazut pe un forum ca cineva a rezolvat schimband extensia fisierului "fisier.srt" in "fisier.txt". Mi se pare cam grobiana solutia, dar incearca si asta.

#31
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,858
  • Înscris: 25.01.2002
cu Universal Media Server am reusit sa trimit subtitrari catre tv-ul sony, insa erau destul de mici ca dimensiuni, se vedeau greu pe ecran.

UMS nu a vrut sa functioneze decit dupa ce am facut update la ultima versiune de java.

Edited by tEo, 10 January 2017 - 03:26.


#32
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Rezolvarea: http://altex.ro/hard...b-usb-3-0-negru

#33
Intel

Intel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,988
  • Înscris: 28.11.2001
Sincer....mi se pare penibil. Pai pt un singur tv asta era rezolvarea de la inceput. Media server iti faci in momentul in care vrei sa te duci in orice camera ai un tv/device dlna si vrei sa vezi acelasi continut fara sa stai sa muti hddul. Mai mult, daca vrei sa te uiti de oriunde din lumea asta (pe orice device) la filmul preferat ca si cum ai fi acasa (fara sa-ti cari hddul cu tine).
Dar na, fiecare cu ale lui.

#34
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,684
  • Înscris: 21.08.2008
Penibili sunt aia de la Panasonic, eu am vrut dar daca nu se poate asta e.
Nu am spus ca iau, aia e o rezolvare care te scuteste de batai de cap.
Din păcate implementarea unor programe in tv lasa de dorit. Nu vreau sa spun ca e un chin sa accesezi o pagina de internet daramute sa mai vezi ceva pe net. Programele care sunt instalate merg relativ ok, ny prea le folosesc.
In cazul meu Serviio face exact ce face si WMPlayerul integrat.
Singura mea dorinta era sa vad si subtitrările trimise odată cu filmele fără sapte mii de programe. Daca nu se poate asta e, in fond nici de pe iPhone nu poti trimite fisiere prin BT către alte mărci ca sa nu mai spun ca poti transfera din telefon in PC fără programe dedicate dar nu si invers, o intreaga babilonie.

#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
hiba cu subtitrarea prin streaming nu este doar la Panasonic, am incercat si pe un Samsung si la fel....
voi incerca cu Universal Media Server...

#36
r_ovidiu2000

r_ovidiu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 17.03.2008
Valmont... pe Samsung-rile mele (smart) nu am nicio problema cu subtitrarile pe DLNA. Si am incercat ceva programe. Functioneaza ok si AllShare... si Serviio... si UMS. Pana la urma alesesem Mezzmo pentru ca functiona perfect si impreuna cu TV-uri dar SI CU player-ele Egreat. Si in privinta subtitrarilor dar si a posibilitatii de a derula (seek) fara probleme. Acum na... nu stiu ce sa zic. Doar pt. Samsung, AllShare isi facea treaba excelent.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate