Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Analize de sange - rog recomandari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Va salut,
Nu mi-am facut de foarte mult timp analize de sange. E trist ca facem reviziile la masini anual, insa nu ne preocupa propria sanatate.
Am fost la medicul de familie si pe trimitere sunt scrise urmatoarele analize medicale:
1. Hemoleucograma completa
2. Glicemie
3. Uree serica
4. Creatinina serica
5. Acid uric seric
6. Colesterol seric total
7. HDL Colesterol
8. LDL Colesterol
9. Trigliceride serice
10. TGO
11. TGP
12. Calciu seric total
13. Magneziemie
14. Examen complet de urina (sumar+sediment)

Nu stiu daca acestea sunt toate analizele medicale gratuite pe care mi le putea prescrie medicul de familie, ori daca ar mai fi putut sa prescrie si altele.

Sunt dispus sa platesc pentru restul analizelor medicale pe care considerati ca ar fi necesare(urmaresc de ceva vreme aceasta sectiune si am observat ca sunt multe persoane care au cunostinte de specialitate in acest domeniu, deoarece profeseaza ca medici).

In concluzie, ce analize ar trebui sa mai fac? Se pot depista boli precum cancer, hepatita, leucemie prin analize de sange? Daca da, ce analize trebuie facute pentru a avea certitudinea ca sunt sanatos ?
Va multumesc!

#2
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Mergi la medicul de familie, spunei ca vrei sa iti faci analizele si mai baga cateva probleme de la tine, ca seara esti foarte obosit, ca ai varsaturi ..... .

#3
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Medicul de familie ti-a dat un set de analize de baza .In fct de rezultate el vede unde scartaie ceva si daca scartaie iti va da ulterior sa faci investigatii mai amanuntite asupra unui organ anume.
   Sunt prin spitale de 2 ani si am si lucrat in sanatate . Ca sa intelegi sa zicem ca te doare spatele.Iti da sa faci o radiografie.Vede ce nu e ok si stabileste daca e ceva simplu si iti da tratament , daca vede ceva mai grav pt acuratete iti da un RMN.

Asa ca faci pe astea si te prezinti la el cu rezultatele.

Edited by unucelalalt, 01 November 2015 - 12:01.


#4
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Zi mersi
Majoritatea medicilor dau 6 - 7 analize

#5
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014
iti mai putea scrie inca o analiza, pentru ca pe bilet se pot scrie maxim 15, dar cu cele scrise pe biletul tau se considera ca se poate face un bilant corec al organismului.

si acum sa revin la paranoia, aka frica ta de:
leucemie: hemoleucograma - e suficient
hepatita (+/- HIV) - medicul de familie le poate cere doar pentru gravide, asa ca fa bine si plateste-le pt ca sunt cam 30-40 de roni testele rapide, dar vezi ca iti trebuie pt hepatita b (HBS) si c (HCV) si hiv1&2
cancer: cel mai frecvent la barbati e cel de prostata, dar iarasi medicul de familie nu poate solicita un PSA (cam 50 roni), asa ca ti-l platesti.
...si daca inca esti paranoia atunci poti intreba la laboratorul unde iti faci analizele ce alti markeri tumorali fac, si-i platesti pe toti (daca te tine, ca sunt numerosi markei tumorali si toti costa)

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Adica vrei sa iti faci analize de sange pentru depistarea oricarei boli??? Ai intrat, de curiozitate, pe site-ul unui laborator, unde sa vezi cate j'demii de analize sunt? Ca exemplu - http://www.synevo.ro... modul generic la care ai pus intrebarea speri sa primesti un raspuns la obiect? Medicii de familie prescriu un set de analize generalist, din care, mai apoi, trag oarece concluzii si iti recomanda, la nevoie, alte analize mai de amanunt, sau te trimit la medici speialisti in anumite domenii, care ei stiu mai bine ce analize iti trebuie. Prin contractul cu CNAS exista un set de analize de laborator care sunt gratuite, restul sunt contracost. De exemplu, glicemia este gratuita, daca vrei hemoglobina glicata sau HbA1c, ca marker al controlului glicemic, te costa vreo 40 lei. http://www.synevo.ro...glicata-hb-a1c/ Daca vrei sa ai ceva informatii privitoare la prostata (eventual chiar cancer) poti face, tot platita, analiza pentru PSA - antigen specific prostatei http://www.synevo.ro/psa-freepsa/
Este ca la loto - sunt atat de multe variante de castig (de exemplu la 6 din 49 sunt 13.983.816 variante), incat nu le poti juca pe toate, castigul nu ar acoperi cheltuiala, asa si la analize - daca este sa le faci pe toate nu stiu daca ai avea nici atata sange, si nici atatia bani sa le platesti.
Btw - la autoturisme ITP-ul se face o data la 2 ani, nu anual... Oricum, si la om este este ca la masini, in functie de simptome te gandesti si la problemele posibile - scoate fum albastru inseamna ca are probleme cu consumul de ulei, fum alb inseamna ca ai sanse sa schimbi garnitura de chiuloasa, fum negru ceva legat de carburant in exces, troncanit pe o parte inseamna amortizor sau bucsi duse, eventual planetara, deci ajungi la medic = mecanic...

Asa ca are dreptate @johnsmith07, este o forma de paranoia dorinta de a face cat mai multe analize... Si sunt sigur ca nu a scris-o la modul peiorativ. Exista in DEX un termen pentru asa ceva - IPOHÓNDRU, -Ă, ipohondri, -e, adj. (Despre oameni) Care suferă de ipohondrie, care se preocupă peste măsură de starea sănătății sale, care își închipuie că are tot felul de boli și își exagerează suferințele. Vezi sa nu cazi in extrema asta. Dar exista si varianta inversa, am un prieten care mi-a spus ca el nu se duce sa-si faca analize, pentru ca medicii i-ar descoperi boli inchipuite pentru a-l face dependent de medicamente, o adevarata industrie. Adevarat, este bine sa previi, dar nu excesiv, un fel de Le Malade imaginaire (Bolnavul închipuit) de Moliere.
Esti precum in povestea lui Creanga - Prostia omeneasca, unde sotia si soacra cu ochii pironiti in drobul de sare de pe horn si cu manile inclestate, de parca le legase cineva, incepura a-l boci amandoua, ca niste smintite, de clocotea casa de frica sa nu cada peste copil drobul de sare si sa-l omoare... asa si tu, ti-e frica de niste boli pe care (inca) nu le ai Posted Image

PS - numele povestii este dat (intamplator) de autor, nu fac nici-o trimitere la persoana ta, ci doar la situatia in sine, de a-ti fi teama de ceva care, ipotetic, se poate intampla. No offense!

Edited by claudiu1, 01 November 2015 - 13:24.


#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Claudiu, ITP-ul e o data la doi ani, revizia e anuala. La revizie se constata anumite defectiuni, ITP-ul e mai mult de forma(gen analizele pentru permisul auto). Asta asa un pic, offtopic.

Am mentionat de la inceput ca sunt dispus sa platesc pentru celelalte analize. Deci nu inteleg de ce ati sarit pe mine. Doar intrebam, pentru ca daca tot imi ia sange(am teama de intepatura), macar sa stiu ca am facut o treaba completa.
La markeri tumorali am gasit urmatoarele analize:
CEA 44.00 RON
CA 15-3 46.00 RON
CA 125 44.00 RON
CA 19-9 46.00 RON
PSA Total 40.00 RON
Free PSA 38.00 RON
Feritina 40.00 RON
Calcitonina 60.00 RON
Tiroglobulina 70.00 RON
AFP (Alfa-feto proteina) 46.00 RON
Acid vanil mandelic 85.00 RON
CYFRA 21-1 70.00 RON
CA 72-4 65.00 RON
S 100158.00 RON
Beta 2 microglobulina 73.00 RON
Free Beta HCG 75.00 RON
NSE (Neuron-specific enolase) 60.00 RON
Metanefrine urinare 193.00 RON
CA 50 120.00 RON

Care sunt cele mai importante pt. markeri tumorali? Pentru ca daca adun costurile incepe sa ma doara capul :(
Mai sunt alte analize care ar trebui facute in afara de cele 14 prescrise de medicul de familie?
Nu sunt ipohondru, dar nu am mai facut analize de sange de vreo 20 ani ...
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

#8
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015

 lex2010, on 01 noiembrie 2015 - 11:17, said:



In concluzie, ce analize ar trebui sa mai fac?
La cap. Daca erai bolnav iti dadeai seama pana acum,.

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,515
  • Înscris: 21.10.2009
Ideea e ca ma simt destul de obosit dupa o zi de munca si din ce am citit pe net asta ar insemna ceva probleme cu ficatul... as dormi toata ziua si dimineata abia ma trezesc ca sa plec la munca.
Si nu cred ca e doar lene... :P

#10
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Depinde ce muncesti si ce mananci si cat dormi si cat bei si ce genetic ai. Poate e doar lene. Te duci direct la laboratorul de analize si ceri sa iti faca toate controalele. Inclus control rectal pentru depisitarea cancerului de clon.

#11
RomanDiesel

RomanDiesel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.11.2015
Potasemie. Fosfatemie. TSH. T4 liber. Potasiul si TSH sint esentiale daca te simt obosit (si ficatul poate fi ca de nou-nascut). Pt ficat: electroforeza proteinelor

Edited by RomanDiesel, 01 November 2015 - 23:48.


#12
johnsmith07

johnsmith07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 24.10.2014

 lex2010, on 01 noiembrie 2015 - 21:46, said:

Care sunt cele mai importante pt. markeri tumorali? Pentru ca daca adun costurile incepe sa ma doara capul Posted Image
toate sunt importante pentru tipul de cancer pe care il "monitorizeaza", dar la ce te-ar ajuta pe tine CA 125 care e specific pentru cancerul ovarian?
data viitoare cand mai postezi, cred ca ar fi util sa treci informatia si pin filtrul ratiunii!
(si nu merge scuza "n-am stiut", ca oricine pote cauta pe goagal ce inseamna un marker tumoral, nu trebuie sa ai pregatie medicala pentru asta!)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate