Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Downgrade sau reinstall Mac OS X

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
c3ezar

c3ezar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 16.10.2011
Salut recent am dat upgrade pe un iMac 2010 mid la os x el capitan, eu nu folosesc mac nu ma pricep atat de bine, deviceul era al fratelui meu care m-a rugat sa ii dau update el fiind paralel in calculatoare. Motivul pentru care am dat upgrade a fost ca i se deschideau greu aplicatiile… insa eu cum nu ma pricep la OS X i-am dat upgrade fara sa ii fac back up (functionam in idiot mode la momentul ala) asa ca acum nu am cum sa ii dau downgrade, el avea 10.8 daca nu ma insel… Recent a descoperit ca nu ii functioneaza anumite aplicatii asa ca mi-a cerut sa ii pun vechiul OS X. Intrebarea mea e cum pot sa fac asta tinand cont ca in restore from time machine backup nu am nici un backup. Merci mult! E posibil sa iau installerul de undeva de pe internet (cum are windowsul iso pentru facut backup la cd) ?

Edited by c3ezar, 31 October 2015 - 17:19.


#2
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Aplicatiile acelea care nu functioneaza ar putea avea versiuni mai recente care sa functioneze sub OS X El Capitan.

Trebuia facut un backup in Time Machine. Fara el este mai complicat, deoarece vor disparea toate aplicatiile instalate. Unele aplicatii le vei regasi, dar altele poate ca nu. Setarile lor, de asemenea, s-ar putea sa nu le mai poti reface tot asa cum erau.
O solutie ar fi sa cauti informatii despre ce fisiere salveaza fiecare aplicatie si unde le salveaza, apoi sa faci un backup la fiecare aplicatie si la fisierele asociate, iar dupa reinstalarea sistemului sa le pui la loc in locatiile corespunzatoare.
In ceea ce priveste setarile sistemului si pentru aplicatiile preinstalate acestea probabil ca se vor pierde, deoarece fisierele in care sunt salvate setarile nu vor mai fi compatibile pe vechea versiune a OS-ului.

Pentru orice eventualitate, efectueaza in primul rand, macar acum un backup folosind Time Machine. Pe acelasi disk folosit impreuna cu Time Machine poti efectua si backupurile manuale la care m-am referit mai sus, deoarece intr-o versiune mai veche de OS X nu vei avea acces la fisierele salvate prin backupul automat efectuat de OS X 10.11.

In continuare poti incerca sa bootezi din partitia Recovery daca mai exista si este functionala sau de pe disk-ul Recovery care a venit impreuna cu Mac-ul. Acela contine si versiunea initiala de OS X. Daca nu mai exista, atunci poti incerca Internet Recovery (desi s-ar putea ca ultima varianta sa nu te ajute).
Oficial pentru Mac-urile din acea perioada daca pierdeai disk-ul, atunci puteai sa comanzi o copie de la Apple contra unei taxe. Alternativa este sa cauti o sursa ilegala, dar noi nu iti putem oferi ajutor in acest sens.
In schimb orice versiune de Mac OS X de la OS X 10.9 in sus o poti descarca gratuit din AppStore. Este simplu ca sa iti faci un stick bootabil: https://support.appl.../ro-ro/HT201372

Mai intai lamureste-te ce versiune de OS X doresti sa instalezi, deoarece "10.8 daca nu ma insel" nu exista si in functie de aceasta vei alege calea cea mai adecvata.

Citeste aici: https://support.appl.../en-gb/HT201314

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
1. Nu exista notiunea de downgrade.
2. Ce aplicatii nu functioneza pe El Capitan? Mie doar xtrafinder nu imi merge.
3. Daca vrea sa i se deschida aplicatiile repede, sa puna un SSD.

#4
paul_bh

paul_bh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 726
  • Înscris: 05.03.2006
10.8 Mountain Lion poti sa-l descarci prin internet recovery inca gratuit de pe serverele apple, sigur. Sfatul meu, daca vrei sa te joci, este sa-ti construiesti cu disk utility o partitie noua pe care sa incerci Montain Lion fara a pierde tot ce ai si dai un restart la imac apasand simultan tastele Command+Option+R, ar trebui sa intre in internet recovery. De acolo din rutina de setup dupa ce se descarca Montain Lion il instalezi pe partitia goala nou creata, te joci cu el sa vezi daca merge mai bine, daca te satisface mai mult ca 10.11 il lasi si transferi de pe partitia veche tot ce-ti trebuie,dupa care poti s-o stergi de tot, daca nu-ti place stergi partitia cu Montain Lion si ramane neatinsa cea pe care o ai acum cu 10.11.

Edited by paul_bh, 31 October 2015 - 22:17.


#5
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
si eu am fauci downgrade de la El Capitan la Mavericks cu un stick bootabil, de fapt am tout SO-urile de la Leopard la El Capitan. Tu poti sa descarci de aici  https://support.appl...iewlocale=it_IT

Edited by varanhia, 03 November 2015 - 07:19.


#6
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Acela este un update suplimentar pentru OS X Yosemite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate