Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Asigurari de sanatate: cum functioneaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
anz

anz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 16.02.2013
Salut.
Sunt un student Erasmus si pentru o perioada de 6 luni invat la o universitate din Franta.
Pentru dosarul meu am avut nevoie sa-mi fac o asigurare de sanatate, lucru care atunci nici nu stiam la ce trebuie si cu ce se mananca.
De curand insa am vazut ca nu este o prostie deoarece m-am imbolnavit aici in Franta, si de ceva chiar foarte serios, si am dat o gramada de bani la medici si analize si medidamente.
Cu totii mi-au dat dupa ce am platit o foaie zicandu-mi ca trebuie sa o dau la asigurarea mea de sanatate si ca ei imi ramburseaza banii.
Asigurarea mea de sanatate internationala m-a costat cam 100 euro la Allianz Tiriac.
As dori sa stiu, chiar o sa primesc inapoi toti acesti bani pe care i-am cheltuit cat am fost bolnav? Pe la medici, farmacii, analize medicale etc? Totusi au fost foarte multi, in total cateva sute de euro...
Sau o sa ii primesc doar intr-o anumit procent, sau cum functioneaza toata treba asta?
Mie imi vine cam greu sa cred ca o sa ii primesc inapoi, din moment ce asigurarea m-a costat mult mai putin... Oare astia sunt prosti ca sa imi dea mie banii lor? Le convine lucrul asta? Sau trebuie ca suma asta pe care mi-o dau sa o pletesc apoi eu din nou la ei in decursul unui timp? Asa mi s-ar parea mai plauzibil , decat sa arunce ei cu banii pe mine...

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,026
  • Înscris: 24.02.2006
daca ai respectat toate conditiile convenite cu asiguratorul, atunci vei fi despagubit integral pentru sumele cheltuite si nu vei mai plati nimic ulterior.
sistemul e simplu: nu toti cei care isi fac asigurari au probleme, iar costurile sunt suportate din banii primiti de la acestia.

presupun ca ai sunat deja la asigurator, nu? majoritatea cer sa fie anuntati atunci cand apar problemele, in caz contrar e posibil sa nu-ti mai dea nici un ban.

#3
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Scrie in contract de obicei ce trebuie, posibil sa fie necesare niste formulare speciale in care sa scrie diagnosticul, tratamentele, datele tale (incluzind data nasterii, etc.). Da, trebuiau anuntati cit mai repede (daca ai facut multe cheltuieli presupun ca dureaza de ceva timp tratamentele).

In plus trebuie vazut ce acopera, daca nu e o asigurare de calatorie care acopera doar calatorii pina la X saptamini, etc. Daca acopera doar urgente sau si altceva si asa mai departe. Oricum trebuie sa iei legatura cu ei cit mai repede.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ar fi trebuit sa folosesti Cardul de sanatate european:
Attached File  Card_Fata.jpg   14.47K   8 downloads

Despre asigurarea de sanatate de care vorbesti, gasesti aproape toate informatiile in contract. vezi ce scrie acolo.

Poti sa primesti toti banii, o parte, sau nimic.

Edited by pasilla, 31 October 2015 - 16:55.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ala e bun doar de descuiat usa daca iesi sa duci gunoiul si ti-ai uitat cheile...

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postf300, on 31 octombrie 2015 - 17:03, said:

Ala e bun doar de descuiat usa daca iesi sa duci gunoiul si ti-ai uitat cheile...
cunosc caz real de atac cerebral in Germania, persoana a fost transportata la spital cu ambulanta, spitalizata timp de mai multe saptamani, asigurat tratamentul, ba si cazare pentru sotul venit din RO, la sfarsit nu a avut nimic de plata, i s-a spus ca se regleaza ei cu Casa de Asigurari din Ro. Nici macar n-a fost nevoie de cardul european de sanatate (desi nu e rau sa-l ai). Suntem totusi in UE, dar se pare ca nu ne cunoastem drepturile...

Edited by Michidoo, 01 November 2015 - 00:54.


#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Asta a suna a poveste repovestita despre cum functioneaza o asigurare de calatorie buna din Germania (vezi ADAC sau similar).

In practica urmatorul sfat va va salva buzunarul, posibil pentru venituri pe urmatorii ani sau decade: daca duceti vreun bolnav roman la un spital de afara ce nu are o asigurare normala din tara respectiva (care e de ordinul sutelor de euro pe luna, plus cit plateste angajatorul - versus o asigurare de calatorie din Romania sau CASS-ul normal, care incep de la sub 15 euro pe luna, plus ca "e Romania") nu semnati in nici un caz nimic. Altfel s-ar putea sa va treziti cu plata tratamentelor pe cap.

#8
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

View Postf300, on 01 noiembrie 2015 - 08:07, said:

Asta a suna a poveste repovestita despre cum functioneaza o asigurare de calatorie buna din Germania (vezi ADAC sau similar).
Poate n-am explicat foarte clar:
1. Persoana respectiva se afla in vizita la rude in DE, nu era angajata, nici rezidenta
2. Toate cheltuielile medicale au fost decontate in baza asigurarii de sanatate din RO (aia de 50 lei/luna, de a devenit obligatorie pentru toti). Nu asisgurare de calatorie, nici card european de sanatate. Pur si simplu, i-au luat datele si au vorbit direct in RO pentru decontare.
3. O cunosc personal, am luat-o de la aeroport cand s-a intors din DE.

Edited by Michidoo, 03 November 2015 - 01:44.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate