Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Luis Armstrong la Bucuresti 1965

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ilcp

ilcp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2009
Jazz. In 1965 la inceputul perioadei de deschidere culturala (1965-1972) la Bucuresti vine Louis Armstrong. Concertul a fost la 'Sala Mare a Palatului'. A fost filmat sau inregistrat in intregime?

#2
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu in 65 aveam 2 ani..Dar logica imi spune ca in 1965 singura care putea inregistra evenimentul era Radioteleviziunea romana.
Care dupa 90  s-a spart in TeleViziuneaRomana si RadiodifuziuneaRomana..Asa ca mergi matale la una dintre astea si cere-le materiele din Arhiva. Banuiesc ca ambele au adrese de contact pe site-urile lor..Sincer, nu stiu cat costa si nici regimul juridic..

#3
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In '65 Armstrong a cantat in mai multe orase europene: Paris, Berlin, Budapesta, Londra, gasesti inregistrarile de acolo, banuiesc ca avea aceiasi orchestra si repertoriu.

#4
ilcp

ilcp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2009
D-lor Prien si Rumegus...! Va multumesc pentru raspusnurile d-voastra. Chiar nu ma asteptam sa primesc raspunsuri atit de prompte. Dar... RTv din ' 65 nu a inregistrat sau filmat?

(...)TeleViziuneaRomana si RadiodifuziuneaRomana.(...) cere-le materiele din Arhiva (...). Dle Rumegus m-as incumeta sa cer da' astia nu dau nimic. Nici un capat de ata. Zici ca-s arhivele SECU de la SRI. Vorbesc de informatii si nu de inregistrari.

#5
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
O fi fost cu aceiaşi echipă şi în alte oraşe, dar omul poate vrea să vadă reacţia spectatorilor - şi publicul contează la concerte.

#6
ilcp

ilcp

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.11.2009
Daca pe google despre concert gasesti inf. sau art.  de genul legende CIA vs propaganda sovietica s.a ... de ce sa nu gasim sau sa cumparam concertul? RTV-ul (ca politic nu s-a scindat) nici acum nu stie sa faca un ban cinstit chiar daca inregistrarea de acum 50 de ani este dupa canoanele rpr sau rsr (bun al intregului popor). La TVR sau RA nu am vazut sau ascultat concertul dar nici CD/DVD/Bluray nu vazui de cumparat.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postilcp, on 31 octombrie 2015 - 14:42, said:

D-lor Prien si Rumegus...! Va multumesc pentru raspusnurile d-voastra. Chiar nu ma asteptam sa primesc raspunsuri atit de prompte. Dar... RTv din ' 65 nu a inregistrat sau filmat?

(...)TeleViziuneaRomana si RadiodifuziuneaRomana.(...) cere-le materiele din Arhiva (...). Dle Rumegus m-as incumeta sa cer da' astia nu dau nimic. Nici un capat de ata. Zici ca-s arhivele SECU de la SRI. Vorbesc de informatii si nu de inregistrari.
Dupa cum am mai scris, in 65 aveam frumoasa varsta de 2 ani.
Asa ca atunci ma jucam  cu p ta in tarana sau ma luptam cu gascanul lui bunicul sa nu imi ia covrigul din mana...
Deci nu pot raspunde din memoria mea daca spectacolul a fost transmis sau nu..Iar de inregistrat ...
Ce e in arhiva TRV sau SRR la fel, habar nu am, ca sa nu zic adevarul "nu stiu"...

Dar din simpla curiozitate, dta chiar ai batut la usa arhivelor respectivilor, le-ai cerut in scris materialul asta si ti-au zis NU?
Acuma ca e posibil sa te puna sa astepti, o luna, sau 2, pana sa iti raspunda, sau sa iti ceara niste bani pt cheltuieli, asta e altceva.
Nu ca le tin partea, dar la o adica nu as vrea ca un angajat sa munceasca fara sa fie platit. La stat sau la patron..
Dta le ceri sa caute, sa isi piarda timpul de la job, sa consume curent, OK. Deci placerea dumitale, timpul, munca si curentul lor, rezulta scoate banul.
Mult, putin, habar nu am cat vor cere.
Chiar, sunt curios care va fi "scorul", asa ca pls, pune-l aici.. sau pe personala..
Asa ca nu arunca cu pietre inainte..La ce scrie presa ca e foame in TVR, sau SRR, eu as scrie un email prin care sa imi spuna cat imi cer ..
Si abia dupa as primi cifra as decide si comenta...
De fapt, mi se pare logic ca daca e pt uz casnic, sa vezi acasa singur sau cu sotia /amanta e o cifra, daca iti faci o lucrarea de de licenta la Conservator alta, mai mare. Doar obti un profit de pe urma lor, adica o diploma care iti va aduce bani..
Iar pt un film, adica o difuzare publica, alta..
Ma repet, nu am ajuns inca director la SRR sau la TVR. Si sper din suflet ca bunul Dzeu sa nu ma aseze pe un scaun atat de fierbinte, as scrie chiar electric, hi, hi....
Asa ca nu am idei de costuri, drepturi, costuri sau alte chestii.  

Eu unul fiind Scorpion, mai intai atac si dupa ...eventual ma plang de ranile din lupta..
Adevarul e ca nu am intrebat vre-o fata daca vrea sa . ..Am incercat si am reusit, sau am luat o palmuta, nu azi....

Edited by Prien, 31 October 2015 - 15:32.


#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Programul concertului cu autograful luat de tata.

Attached File  arm.jpg   124.6K   25 downloads

Edited by andreic, 31 October 2015 - 16:14.


#9
Patrulescu

Patrulescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 03.09.2015
A fost un concert celebru, la care au participat si muzicieni romani care au cantat impreuna cu Armstrong.

[ http://oi64.tinypic.com/27y496d.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
yokodan7

yokodan7

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 19.07.2016

View Postandreic, on 31 octombrie 2015 - 16:14, said:

Programul concertului cu autograful luat de tata.

Attachment arm.jpg

Andrei, tatal tau a luat ceva de la Louis. Tu , ai luat ceva de la tatal tau ?

#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
andreic , poate pui programul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate