Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce gust are cvasul?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TnZRrcnVNAw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am căutat pe net peste tot, mai exact ce gust are cvasul. O băutură asemănătoare?

#2
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,539
  • Înscris: 04.01.2006
De gust nu stiu ca n-am baut, dar pare simplu de incercat:

http://www.povarenok...-din-piine.html

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Preparat tradiţional rusesc, cvasul este o băutură răcoritoare, cu gust acrişor, făcută prin fermentare din fructe sau pâine şi malţ cu apă. Acesta se bea rece şi conţine o mulţime de vitamine şi microelemente, printre care acidul lactic, vitaminele grupei B, calciu, magneziu, fosfor, precum şi aminoacizi.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca seamănă cu braga.

#5
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
De ce nu cumperi o sticla, sa vezi cum e?

#6
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 balauru69, on 30 octombrie 2015 - 16:55, said:

De ce nu cumperi o sticla, sa vezi cum e?

Unde găsesc..?

#7
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
Sunt

 Velaxa, on 30 octombrie 2015 - 17:03, said:


Unde găsesc..?

In Buc. sunt niste magazine cu marfa Rep. Moldova / Ucraina / Rusia. Unul dintre ele este pe Calea Mosilor, aproape de intersectia cu Eminescu. In tara, nu am idee.

#8
mihai_9600

mihai_9600

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.05.2005
Are gust dulce-acrisor si e un pic acidulat. Se simte aroma de paine neagra. Obisnuiam sa beau in Polonia la o 'pierogarnia' (restaurant care serveste mancarea traditonala numita pierogi - un fel de pachetele fierte/coapte umplute cu diferite amestecuri dulci/sarate). Isi faceau singuri cvas-ul si il serveau in cani de lut. Pluteau stafidele in el.
Am cumparat tot acolo de la REAL/Auchan la sticla de jumate dar era mult inferior..

#9
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
dificil de descris gustul. ceva intre socata-bors-bere. dulce acrisor. nu e cine stie ce, mai ales cu toate racoritorele astea moderne ce ne'au pervetit gustul,

 mihai_9600, on 30 octombrie 2015 - 17:13, said:

Obisnuiam sa beau in Polonia la o 'pierogarnia' (restaurant care serveste mancarea traditonala numita pierogi - un fel de pachetele fierte/coapte umplute cu diferite amestecuri dulci/sarate).
\
coltunasi sau chirosti li se spune la noi. gasesti in nord, influenta de la ucrainieni

#10
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010

 Velaxa, on 30 octombrie 2015 - 17:03, said:



Unde găsesc..?
Ai putea încerca la magazinele Berezka. Se citește beriozka. E unul pe bd. 1Mai.

#11
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,057
  • Înscris: 19.12.2012
Nu cred ca as bea laturile alea care in mare sunt doar drojdie, paine, si zahar.....a mai pus un pic de stafide asa de efect.

#12
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

 A10, on 30 octombrie 2015 - 17:31, said:

Nu cred ca as bea laturile alea care in mare sunt doar drojdie, paine, si zahar.....a mai pus un pic de stafide asa de efect.

ai sa fii surprins cat de sanatoase si hranitoare sunt. ma refer la cele produse natural, nu imbuteliate industrial. braga, cvas, bors, moare (zeama de varza) toate aceste bauturi fermentate contin foarte multi nutrienti. nu vorbim de medicina lu tante aglaia. ci pur si simplu sunt bauturi ce ar trebui sa fie mai populare decat red bull

#13
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,013
  • Înscris: 04.03.2014
Nu-i rau, greu de descris gustul, doar ca ma mega oferta de bauturi industriale disponibile si eftine la ora actuala, putin probabil sa zici wow.  Dar sigur e mai sanatos.

#14
Chiriax

Chiriax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 18.10.2015

 argentum, on 30 octombrie 2015 - 17:22, said:

coltunasi sau chirosti li se spune la noi. gasesti in nord, influenta de la ucrainieni

Posted Image Posted Image Eu credeam ca gasesti asa ceva in toata tara nu doar in nord.

#15
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Am luat si eu de la magazinul din Bucuresti, Mosilor colt cu Eminescu, nu stiu cum e cvasul facut in casa, dar asta imbuteliat e grozav de racoritor, nu stiu ce gust sa spun ca are, e bun de tot la gust, si mi-a facut o pofta ca acum ma duceam sa imi au vreo 2 sticle, dar nu stiu daca mai e deschis

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 A10, on 30 octombrie 2015 - 17:31, said:

Nu cred ca as bea laturile alea care in mare sunt doar drojdie, paine, si zahar.....a mai pus un pic de stafide asa de efect.

Bauturile astea contin complexe de probiotice, foarte utile pentru sistemul digestiv. Si sunt si foarte gustoase.



#17
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 argentum, on 30 octombrie 2015 - 17:42, said:


ai sa fii surprins cat de sanatoase si hranitoare sunt. ma refer la cele produse natural, nu imbuteliate industrial. braga, cvas, bors, moare (zeama de varza) toate aceste bauturi fermentate contin foarte multi nutrienti. nu vorbim de medicina lu tante aglaia. ci pur si simplu sunt bauturi ce ar trebui sa fie mai populare decat red bull

Daca as putea,in loc de apa as bea zeama de varza, fac o varza murata excelenta, iar zeama, divina, e putin zis, nu as bea niciodata red bull cu whisky, cum e la moda, ala e bomba pentru ficat, combinatia aia il rupe in doua, geme saracu ficat  a doua zi, cand esti tanar nu le simti, dar la batranete incepe decontul.....

#18
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,783
  • Înscris: 15.08.2014
Am băut o sg dată cvas şi parcă mi se pare că aduce la gust cu cidrul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate