Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Fizică cuantică - întrebări

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Bună seara! Îmi puteți oferi un site unde pot studia mecanica cuantică? Aș vrea un site care să "mă inițieze" în primul rând in fizica cuantică. Dacă nu cunoașteți, îmi puteți recomanda o carte în acest domeniu?

Edited by touchthis, 29 October 2015 - 21:09.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 10.08.2005
Allan Adams prof MIT
http://web.mit.edu/p...dams_allan.html

#3
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
O stii p-aia cu trenurile/trenul?

#4
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Ce tren/trenuri?

View Poste_bulu, on 29 octombrie 2015 - 21:23, said:

O stii p-aia cu trenurile/trenul?


#5
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
http://www.descopera...fizica-cuantica

#6
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Mulțumesc, dar nu am găsit teoria de bază. Voi citi și de acolo.

View PostMarianG, on 29 octombrie 2015 - 21:23, said:



#7
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,430
  • Înscris: 10.08.2005
vezi cursurile lui
http://ocw.mit.edu/c...-i-spring-2013/

#8
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Din păcate, sunt doar știri legate de acest domeniu, ceea ce nu prea mă interesează deocamdată. Eu aș vrea un site/carte cu teorie din fizica cuantică și probleme, ca să pot aplica.

View Postcristirg, on 29 octombrie 2015 - 21:25, said:



#9
AzY9

AzY9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 23.02.2015
http://www.elefant.r...ntent=7be23e6c7

#10
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Mulțumesc, e folositoare, cred că o voi cumpăra. Ai idee dacă în ea se găsesc formule și lucruri utile?Teoreme?

View PostAzY9, on 29 octombrie 2015 - 21:28, said:



#11
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Religia și fizica cuantică susțin același lucru! : http://semneletimpul...lasi-lucru.html

"Autorul Mark Hicks a realizat o conexiune incredibilă între Biblie și fizica cuantică în noua sa carte, „Surpriză: Acordul dintre fizica cuantică, relativitate și Biblie. Știința Modernă și Biblia susțin același lucru.”

„Fizicienii de astăzi confirmă de fapt ceea ce Biblia afirmă despre natura lui Dumnezeu, a creației Lui și a realității”, afirmă Hicks.

În noua sa carte, Hicks reunește descoperirile minților uimitoare ale lui Albert Einstein, Neils Bohr și Werner Heisenberg, arătând beneficiile pe care acestea ni le-au adus – incluzând televiziunea, telefoanele mobile și computerele.
Descoperirea centrală a relativității este că lumina (și nu spațiul sau timpul) reprezintă singura constantă din Univers. În același timp, Biblia afirmă că Dumnezeu este Lumină, singura constantă în tot Universul. „Biblia afirmă că Dumnezeu este Lumină, iar Dumnezeu este constanta noastră.”

Atât învățăturile biblice, cât și fizica cuantică, afirmă că lumina este mecanismul prin care totul există

Fiecare atom emite sau absoarbe lumină, așa că fiecare gând, cuvânt, faptă sau obiect se manifestă prin intermediul aceluiași proces. Totul este energie, iar fundația elementară a universului este pur potențială. Biblia este în acord cu această idee, afirmând că lumina este mijlocul prin care Dumnezeu a creat Universul și prin care El continuă să țină toate lucrurile laolaltă.
Fizica cuantică a descoperit că atomii există într-o stare semi-reală, pur potențială și virtuală până când cineva îi privește cu o expectativă. Această expectativă, sau așteptare a privitorului, determină natura lor „reală” din acel moment. Tot așa, afirmă Biblia, credința – adică ceea ce observatorul crede și se așteaptă să vadă – determină natura realității unei persoane.

fizica cuantică și Biblia susțin de fapt același lucru. Prăpastia dintre religie și știință se închide tot mai rapid, afirmă sekvoice.com, iar Hicks are o puternică contribuție la această mișcare, prin argumentația sa ce caută să arate oamenilor că cele două pot co-exista în același univers.

http://www.amazon.co...y/dp/1606150812

#12
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
E suficient de dubioasa incat multi oameni de stiinta nu o inteleg. Gandeste-te ca e un fel de Teoria Generala a Relativitatii la cub. Aparent cand citesti ti se pare ca intelegi dar ia intreaba-te dupa aia ce inseamna practic acel lucru? Vei avea o surpriza.

#13
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
@cristirg:  Nu cred ca bazaconiile de mai sus il vor ajuta pe initiator sa inteleaga fizica cuantica.

Iar cartea propusa de @AzY9 e o carte de popularizare, fara formule si exercitii. Recomand un curs de la orice facultate de fizica, sau cauta prin anticariate Cursul de fizica Berkeley.

#14
touchthis

touchthis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 19.06.2015
Mulțumesc pentru sfat. Am găsit cartea pe un anticariat online, o voi cumpăra.

View Postpufonel, on 29 octombrie 2015 - 21:41, said:

@cristirg:  Nu cred ca bazaconiile de mai sus il vor ajuta pe initiator sa inteleaga fizica cuantica.

Iar cartea propusa de @AzY9 e o carte de popularizare, fara formule si exercitii. Recomand un curs de la orice facultate de fizica, sau cauta prin anticariate Cursul de fizica Berkeley.


#15
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012

View Postpufonel, on 29 octombrie 2015 - 21:41, said:

@cristirg:  Nu cred ca bazaconiile de mai sus il vor ajuta pe initiator sa inteleaga fizica cuantica.



-nu sunt bazaconii deloc, oamenii de stiinta incep incet incet sa inteleaga altfel universul,mai ales la nivel cuantic

-Descifrând Misterul Vieţii (Design Inteligent) : http://cartearomanea...tii-design.html

"...teoria Designului Inteligent are la bază tocmai un program ştiinţific de cercetare a naturii, precum şi o comunitate destul de complexă formată din oameni de ştiinţă, filosofi şi teologi care caută urmele evidente ale unei „construcţii inteligente” a mediului ambiant şi a Cosmosului.
Teoria în sine susţine că anumite trăsături ale Universului şi ale vietăţilor pot fi explicate cel mai bine prin faptul că ar fi construite de o forţă inteligentă şi nu ar fi produse exclusiv de o dezvoltarea haotică şi nedirecţionată precum selecţia naturală."

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,553
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcristirg, on 29 octombrie 2015 - 21:35, said:

Religia și fizica cuantică susțin același lucru!
Asta e quantum qackery (quantum mac mac). Cum topicul nu e pe arie de religie, sa ne abtinem totusi de la pseudostiinta.

View Postcristirg, on 29 octombrie 2015 - 22:08, said:

-nu sunt bazaconii deloc,
Ba da, bazaconii 100%

Edited by andreic, 29 October 2015 - 22:48.


#17
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Mi-a placut fraza asta:

Quote

...teoria Designului Inteligent are la bază [...]o comunitate destul de complexă formată din oameni de ştiinţă, filosofi şi teologi care caută urmele evidente ale unei „construcţii inteligente” a mediului ambiant şi a Cosmosului.
Daca sunt asa evidente urmele astea, de ce nu le gaseste un singur om, si trebuie sa le caute o comunitate intreaga? :w00t:

Cum zicea Laplace, nu avem necoie de aceasta ipoteza.

(Scuze de off-topic, cred ca se poate si inchide, pentru ca initiatorul a gasit ceea ce cauta, iar de aici poate sa iasa numai flame.)

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,922
  • Înscris: 18.12.2007
Tu vrei bazele fizicii cuantice din perspectiva fizicii sau a filozofiei? Daca e vorba de prima, atunci un manual de fizica de clasa a 12-a (pe vremea mea atunci se incepea fizica cuantica) ar trebui sa fie cat se poate de bun. Dupa ce intelegi lucrurile fundamentale, poti sa cauti niste cursuri de facultate.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate