Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

OnePlus X

- - - - -
  • Please log in to reply
735 replies to this topic

#19
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Pina acum ceva timp bagau telefoanele in EU printr-o metoda necunoscuta asupra careia doar putem specula, cel mai probabil la o valoare simbolica, importate pe persoana fizica sau ceva de genul asta (pachetele din China sint oricum mult mai rar lovite de vama in UK, nu e foamea de la noi). Tu trimiteai banii prin paypal, telefonul iti venea din EU - ca si cum ai cumpara huse sau alte prostii de la vreun compatriot de-al nostru care le ia cu 10 centi si le vinde cu 10 lei pe okazii sau olx sau mai stiu eu unde. Toata lumea multumita mai putin daca vrei sa-ti deduci TVA-ul.

Mai nou au inceput sa trimita direct din China dar cu conditii DDP (Delivery duty paid). Pare-se pe o valoare de 0 sau 1 euro sau dolar si in mod sigur cu ceva presiuni si spagi pe acolo dar in general functioneaza. Mai exista si cazuri in care DHL-ul vrea TVA-ul de la client (plus 100+ lei comisionul lor).

#20
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008
ONE PLUS X mai scump in Romania cu 530 lei fata de China :
http://www.androidro...-fata-de-china/

#21
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

Quote

Insa, in China telefonul costa 1120 lei,

Ei na, stiu ca sint multi comunisti la noi dar i-am cucerit pe chinezi si le-am bagat leul nostru pe git cumva si n-am aflat intre timp?

P.s. Nu am comandat niciodata de la quick dar acolo in mod sigur 300+ lei se duc la statul roman ca TVA.

#22
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Comanzi din China mai ieftin dar plătești TVA și taxe vamale și cu astea două prețul depășește 1400 lei.

L-aș întreba pe domnul acela dacă merita garanția cei 200 lei în plus.
Eu unul spun ca da.


Chiar dacă îți livrează OP telefonul din UK prețul tot cam asa rămâne, poate cu 10% mai mic.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postcezarmed2, on 02 noiembrie 2015 - 21:09, said:

Comanzi din China mai ieftin dar plătești TVA și taxe vamale și cu astea două prețul depășește 1400 lei.

Din cite stiu pentru produse finite de genul asta taxele vamale sint exact zero, deci din doua ramine una.

#24
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Poate  ar merita garantia  dar la quickmobile nu ai asa ceva.  O primesti pe hârtie,  dar dacă ai nevoie de garantie "meseriasii"  de la acest renumit magazin îti anulează garantia.

Edited by blue74lion, 02 November 2015 - 22:00.


#25
cezarmed2

cezarmed2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 11.12.2014
Asta cu garanția îmi este familiară.  E un risc și ăsta.

Acum ei dacă aduc pe canal oficial au garanție de la producător, de fapt tu ai-nu te mai interesează de ei. Dar nu sunt și nu vor fi niciodată importate pe canal oficial.

Auzisem de extinderea Xiaomi în Europa și stabilirea unui sediu în UK caz în care ar putea da garanție pentru Europa dar nu știu dacă s-a concretizat ceva. De OP nu știu cum sta treaba.

#26
atol

atol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
L-am cumparat eu, pentru moment nu stiu ce sa spun despre el, nu m-a dat pe spate sa zic asa. Sunt obisnuit cu ecrane mai mari, mi se pare destul de mic ecranul. Sunt curios cat tine bateria.

Edited by atol, 03 November 2015 - 02:08.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Hehe, a ajuns ecran de 5" mic :))))

IPhone 4 e telefon pentru midgeti?

#28
cosmosin

cosmosin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 21.02.2008
Nu stiu de ce va plingeti de pret, eu il compar oarecum cu Samsung S5 ca si specificatii, care se gaseste pe la 1700lei; OPX la 1350 il gasesc acceptabil, chiar daca S5 are ceva "senzori" in plus pe care oricum probabil nu i-as folosi, in schimb OPX are 1GB RAM in plus; singurele plusuri la S5 ar fi certificatul IP67 in care nu stiu daca sa am incredere si wireless changer-ul, care este intradevar util.

Edited by cosmosin, 03 November 2015 - 09:47.


#29
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,241
  • Înscris: 03.05.2007

View Postatol, on 03 noiembrie 2015 - 02:08, said:

L-am cumparat eu, pentru moment nu stiu ce sa spun despre el, nu m-a dat pe spate sa zic asa. Sunt obisnuit cu ecrane mai mari, mi se pare destul de mic ecranul. Sunt curios cat tine bateria.
De unde l-ai cumparat?

#30
tommy25

tommy25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.06.2008

View Postatol, on 03 noiembrie 2015 - 02:08, said:

L-am cumparat eu, pentru moment nu stiu ce sa spun despre el, nu m-a dat pe spate sa zic asa. Sunt obisnuit cu ecrane mai mari, mi se pare destul de mic ecranul. Sunt curios cat tine bateria.

l-ai cumparat din Romania ? ...e varianta pentru China sau cea pentru Europa ?

#31
atol

atol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
L-am cumparat din Franta, oficial, Normal il poti comanda pe net incepand cu data de 5 noiembrie daca ai invitatie dar se vinde intr-un butic in Paris timp trei zile,(2, 3 si 4 noiembrie) cate doua sute de bucati pe zi sunt disponibile. Am dat 270 pe el.

https://oneplus.net/fr/x-popups

Edited by atol, 04 November 2015 - 02:13.


#32
danzet

danzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 22.09.2007

View Postatol, on 04 noiembrie 2015 - 02:09, said:

L-am cumparat din Franta, oficial, Normal il poti comanda pe net incepand cu data de 5 noiembrie daca ai invitatie dar se vinde intr-un butic in Paris timp trei zile,(2, 3 si 4 noiembrie) cate doua sute de bucati pe zi sunt disponibile. Am dat 270 pe el.

https://oneplus.net/fr/x-popups
Cum ți se pare telefonul? Ne poți oferi câteva impresii?
Mersi.

#33
atol

atol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 17.01.2007
Prefer sa mi se puna intrebari :). Sincer sa fiu, este frumos dar nu am fost impresionat de el. Dar imi place de el din ce in ce mai mult. Este rapid, capteaza reteaua destul de bine dar mi se pare ca in conversatie se aude mai neclar decat alte telefoane pe care l-am avut. As fi preferat sa fie cu usb-c. Am avut tot timpul telefoane mult mai scumpe dar inafara faptului ca are ecranul mai mic nu ma deranjeaza altceva la el pentru moment deci consider ca isi merita banii. O singura problema am la el dar se pare ca nu sunt singurul. Dupa cat se pare toti cei care l-au cumparat au aceasi problema. Nu recunoaste memoria micro-sd.

#34
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,946
  • Înscris: 24.04.2007
Ofer o invitație pentru  acest telefon.  Valabila 72 de ore.  E pe contul  meu,  dar dacă vrea cineva  sa ia telefonul  ii dau contul.  Gratuit.

#35
danzet

danzet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 22.09.2007
Și eu am primit azi invitație, dar cred ca o voi folosi ☺

#36
silver_eye

silver_eye

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 15.03.2006
varianta cu ceramica ce pret are?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate