Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Colet neprimit de la Posta Romana

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Buna ziua,

Cumpar produse de pe ebay de cativa ani. In general nu au fost probleme - s-au mai pierdut cateva, am mai mers la Posta, promisiuni ca se rezolva.
De vreo 2 luni insa nu am mai primit absolut niciun colet. Toate au fost pierdute.
La ultimul am avut tracking number - numar de urmarire internationala. Am urmarit coletul pe site-ul postei, si am aflat cu stupoare ca in acte era trecut ca si predat la destinatar inca de acum 2 zile.
Nu am primit absolut nimic.
Din ce inteleg eu, ca si ne-jurist, este vorba de un caz de fals in acte publice - cineva a trecut in mod voit fals coletul ca si livrat si furt - in ultima instanta cineva din serviciul Postei a luat acest colet acasa.
Am reclamat la Posta si la ANPC. Insa lucrurile se misca prea greu si nu se va lua nicio masura.
Probabil voi primit coletul, dar nu se va lua vreo alta masura contra personalului.

Ma pot duce la circa de politie de care apartin spre a face o plangere penala pentru furt?

Am sanse de solutionare pozitiva - mai exact, eu cum pot dovedi ca pachetul a fost intr-adevar nelivrat?

Oare factorul postal nu poate spune ca l-a lasat in cutia de scrisori si de acolo a fost sustras de catre vecini?

Multumesc.

#2
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Plingeri poti sa faci, nu stiu exact si cit o sa te ajute dar incearca.

Trebuie sa spui vinzatorului sa deschida insa formal o investigatie la posta/curier/etc, tu ca destinatar nu ai ce face. O parte a problemei e ca si daca deschizi claim la ebay vinzatorul poate sa le dea dovada ca a trimis si tu tot nu-ti primesti banii inapoi.

#3
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Da? Responsabilitatea e la vanzator?

El este din china, cum ar putea sa vada ce s-a intamplat la Posta Romana. Plus ca, pe tracking status la Posta Romana, coletul apare ca si predat la destinatar - ceea ce nu-i adevarat, eu n-am primit nimic.

De asta am facut plangere la Posta romana, si nu la cea din HK.

Pentru colete se semneaza de primire - probabil apare ca si semnat in registru WTF?!?

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 castoras, on 29 octombrie 2015 - 17:16, said:

Ma pot duce la circa de politie de care apartin spre a face o plangere penala pentru furt?
Am sanse de solutionare pozitiva - mai exact, eu cum pot dovedi ca pachetul a fost intr-adevar nelivrat?

Daca e colet eu cred ca cel care l-a livrat trebuie sa aiba semnatura ta originala de primire. In rest falsul in acte se pedepseste conform legilor... Politie, OPC, ar trebui sa rezolve problema.

Edited by bumpocbum, 29 October 2015 - 17:43.


#5
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,189
  • Înscris: 18.04.2008
ANPC.

#6
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Vinzatorul a facut un contract cu posta lui, care are contract cu posta ta si/sau cu postele intermediare. Tu nu ai absolut nimic.

Desigur, daca faci destul scandal poate o sa te asculte careva la posta. Sau daca faci o sesizare la politie si sint suficient de plictisiti ar trebui sa investigheze o posibila infractiune. Dar altminteri e cum ti-am spus.

Daca e din China e posibil mai simplu. E f posibil daca te plingi sa iti dea banii inapoi sau sa-ti trimita din nou. Un feedback negativ si/sau claim cintaresc mult pe ebay.

#7
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 bumpocbum, on 29 octombrie 2015 - 17:40, said:

Daca e colet eu cred ca cel care l-a livrat trebuie sa aiba semnatura ta originala de primire. In rest falsul in acte se pedepseste conform legilor...

E vorba de o bratara. Cred ca e scrisoare voluminoasa.

Faza e ca m-am saturat de colete care se pierd/dispar, iar in general pe E-bay nu am tracking number asa ca nu pot dovedi nimic. Da, deschid caz, dar eu vreau produsele nu sa enervez lumea acolo.

Am facut plnagere la ANPC.

Uitati ce zice raportul de track &trace la posta:

Raport detaliat:
Data (ZZ.LL.AAAA) Ora (HH:MM) Starea trimiterii
22.10.2015 23:02 Sosit in Romania - BSI Bucuresti
23.10.2015 03:34 Primit de la expeditor - BSI Bucuresti
23.10.2015 09:56 Iesit din gestiune - BSI Bucuresti
23.10.2015 09:56 ? - BSI Bucuresti
23.10.2015 12:08 In prelucrare - Tranzit Bucuresti
23.10.2015 12:08 In prelucrare - BSI Bucuresti
23.10.2015 17:14 In prelucrare - Tranzit Bucuresti
26.10.2015 09:22 Predat la factor - Oficiul Postal Bucuresti xx
26.10.2015 13:00 Predat la destinatar

Edited by castoras, 29 October 2015 - 17:52.


#8
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Si daca nea' chinezu' a avut 3 comenzi in Bucuresti, el a facut o singura expeditie si toti au primit acelasi tracking number?

Bine ca pe Posta Romana o poti banui de rahaturi (pe buna dreptate, desigur), da' pe chinez nu - el e Sf. Dumnezo coborat pe Pamant sau cum?

Edited by dexterash, 29 October 2015 - 18:06.


#9
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 dexterash, on 29 octombrie 2015 - 18:05, said:

Si daca nea' chinezu' a avut 3 comenzi in Bucuresti, el a facut o singura expeditie si toti au primit acelasi tracking number?

Bine ca pe Posta Romana o poti banui de rahaturi (pe buna dreptate, desigur), da' pe chinez nu - el e Sf. Dumnezo coborat pe Pamant sau cum?

Cam multe asemenari la tine. Dar puteau fi 3 comenzi in Ro. Insa nu puteau fi toate la acelasi oficiu postal din Bucuresti. Asta n-o mai cred.
In plus, daca citeai mai sus, am zis ca de 2 luni nu mai primesc absolut niciun colet - asa ca banuiesc ca angajatii s-au apucat de ceva deschis si pastrat colete.

Totusi, cum rezolv: ca eu vreau produsele comandate, si daca deschid caz nu ma ajuta deloc. MI se returneaza banii dupa un timp, dar n-am produsul. De asta am pata pusa pe posta.

Edited by castoras, 29 October 2015 - 18:14.


#10
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca ai sti ce de tepe trag chinezii... n'ai mai fi asa de sigur de coincidente. Oricum,

1). Ai vreo relatie contractuala cu Posta Romana? Eu zic ca nu... si nici vanzatorul nu are, ci Chinese Mail sau serviciul d'acolo.
2). Poa' sa faca ceva vanzatorul chinez in Romania? Nu.

Din 1)+2) => nu poti face nimic.

P.S. Daca'ti trage vreo teapa vreun chinez, ce faci? Dai din buza si te rogi sa primesti banii, nu? Caci mai mult nu prea ai ce face...

Edited by dexterash, 29 October 2015 - 18:20.


#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
la posta ai mers, sa intrebi? cu tot cu tracking-ul printat, evident :)

#12
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

 _Smiley_, on 29 octombrie 2015 - 18:26, said:

la posta ai mers, sa intrebi? cu tot cu tracking-ul printat, evident Posted Image

Nu - stii de ce? pentru ca dupa or sa inchida reclamatia, pe motiv ca s-a rezolvat. Coletul a fost ridicat.

Mai astept o saptamana, Daca tot nu am vreun raspuns - merg la ei.

Dar mai bine rezolv situatia asta o data pentru totdeauna, si pot sa comand restul de lucruri fara probleme.

#13
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Ceri sa vezi semnatura de pe confirmarea de preluare a coletului, ce-i asa greu? Apoi depui plangere pentru falsificarea semnaturii, furt, etc. Asa, stai pe forum si te astepti sa ti se rezolve problema din senin?
Daca pleci de la premiza ca nu o sa se rezolve nimic, chiar nu ai nicio sansa.
Apropo, cate colete trebuia sa primesti in aceste 2 luni?

Edited by ashtefan, 29 October 2015 - 18:51.


#14
V_i_c_t_o_r

V_i_c_t_o_r

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,868
  • Înscris: 04.12.2010
Ia legatura cu postasul de la tine din zona. Probabil ca pachetul este inca la el. In general nu le sutesc pe cele cu traking number. Le praduiesc pe celelalte...

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Pai coletul apare ridicat, ebay n-are de unde stii ca nu tu ai ridicat coletul, ba o sa te creada si mincinos, c-ai ridicat coletul si vrei si banii inapoi. Daca coletul a fost predat factorului postal, cum scrie pe tracking, sunt doua posibilitati: Fie postasul a ciordit coletul, fie ti l-a pus in cutia postala, ca orice scrisoare simpla, ce nu necesita semnatura destinatarului, din cutia postala sa=l fi ciordit un vecin.

#16
andu2006

andu2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 16.02.2013
Nu ar fi trebuit sa ai o notificare ca a ajuns coletul la POSTA VAMA ?
Acolo vin coletele din afara UE.

#17
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Nu toate vin la posta vamala, de o vreme mai vin si la posta de cartier, unele mai mici ca scrisoare normala, altele, putin mai mari ca "scrisoare voluminoasa", care se ridica de la posta, ca un colet intern.

#18
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,819
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Daca ai sti ce de tepe trag chinezii... n'ai mai fi asa de sigur de coincidente. Oricum,
Nu am patit-o niciodata...si am facut tranzactii pe e-bay cam de vre-o 90-100 de produse in 3-4 ani de zile de diferite valori, plecand de la 3 lei pana la 1500 de lei.
De doua ori am avut ceva "probleme" : 1. produsul nu a ajuns si am cerut sa mi se trimita inca o data produsul si l-am primit. 2. Produsul intarziase - eu l-am declarat ca ne fiind primit - si mi l-a trimis din nou. La final m-am ales cu acelasi produs de 2 ori.

Acum, faza e ca eu fac comenzile in Norvegia si poate chinezul se mai uita si la destinatie...dar nah. Eu tot cred ca posta romana a prins cum merg treburile si ca nimeni nu se sinchiseste daca ciupesc si ei de ici de colo..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate