Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Combinator, scarificator, cultivator

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Salut, cine poate sa ma ajute si pe mine cu ceva informati?
Ce rol are fiecare din utilaje urmatoare, combinator, scarificator, cultivator?
Care dintre ele poate inlocui plugul si care dintre ele poate inlocui discul?
Va multumesc.

#2
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
http://forum.softped...r#entry17352389

#3
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Innainte de a deschide acest subiect il citisem pe respectivul dar nu se intelege ce lucrare face fiecare utilaj in parte din cele enumerate de mine (combinator, scarificator, cultivator) si care pe care inlocuieste, cine este in masura va rog sa ma lamureasca si pe mine.
Multumesc.

#4
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Intrebarea ta este prea vaga...sunt fel si fel de situatii si tipuri de sol.
Vrei sa cumperi unul din ele ?
Cauti ceva "bun la toate" ?

#5
andronoiu

andronoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2010
Exact, ceva bun la toate. Am vazut la TV mai multe reportaje in care fermieri mari nu mai folosesc plugul la arat si nici discul, folosesc numai  scarificatorul, scazand considerabil cheltuielile de productie.
Asa este sunt fel si fel de tipuri de sol, din cate am citit ideal este sa detin si plug si scarificator.

#6
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Cu un plug si un disc te descurci oriunde te-ai afla.
Daca vrei ceva bun la toate poti incepe cu astea doua.

#7
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011

 andronoiu, on 29 octombrie 2015 - 15:29, said:

Exact, ceva bun la toate. Am vazut la TV mai multe reportaje in care fermieri mari nu mai folosesc plugul la arat si nici discul, folosesc numai  scarificatorul, scazand considerabil cheltuielile de productie.
Asa este sunt fel si fel de tipuri de sol, din cate am citit ideal este sa detin si plug si scarificator.

Vezi ca nu ai inteles tu bine folosind scarificatorul nu scoti umezeala din sol cum o scoate o scoate plugul,plus ca poti ajunge la adancime mai mare cu el fata de plug daca ai tractor capabil.

#8
macer

macer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 04.01.2005
Daca este sa alegi unul din cele 3, pentru versatilitate, alege cultivatorul. Poti intra cu el si in miriste, dar il poti folosi si ca a 2-a lucrare de pregatire. Este versatil si pentru ca ancorele pot fi prevazute cu mai multe tipuri de varfuri, in functie de adancimea de lucru si tipul de lucrare. De asemenea, ii poti atasa un tavalug posterior.

#9
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Cultivatorul este prasitoarea.
Combinatorul este folosit doar la lucrul terenului inainte de semanat(adancimi mici).
Scarificatorul este cel ce lucreaza la peste 40 cm adancime.

Initiator, ce ai vazut tu la tv, este un utilaj ce lucreaza solul vertical, fara intoarcerea brazdei, echipat cu organe active tip dalta/sageata, capabil sa lucreze pana la maxim 30-35 cm, optim recomandat si utilizat este pe la 20-25 cm. Echipat cu tavalugi si discuri independente, sau alte combinatii. Chestia asta inlocuieste aratura. Noi prin zona de sud ii spunem Tiger, nume de la un utilaj de la Horsch. Ca si chestia cu Adidas=adidasi.
Des ei ii spun cultivator, dar nu stiu cat de corecta este afirmatia.

Edited by medelin992, 30 October 2015 - 00:43.


#10
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007
Ce combinatoare posedati pentru pregatirea patului germinativ la culturile de primavara? Sunt asa de multe tipuri pe piata ca eu unul nu stiu ce mi-ar trebui. Eu lucrez un sol argilos greu, tractor 130 CP. Mi-a fost recomandat asa ceva http://www.generalle...tlg-4m.php?pg=1 dar mi se pare cam scump. Poate ma ajutati cu ceva pareri.

#11
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Cam greu cu ala...nu iti iese dintr-o singura trecere.
La balta iti trebuie utilaje mai tzepene.

#12
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007
Vlad, da-mi niste exemple, link-uri, te rog, sa ma documentez.
Merci

#13
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Eu mi-as lua ceva cu organe active mai putine si mai mari ca sa poti indrepta terenul dintr-o singura trecere altfel va trebui sa dai cu discul dupa arat.
Nu stiu ce suma esti dispus sa cheltui dar mie imi place Lemken Kompaktor sau daca vrei ceva mai ieftin dar de calitate Unia Max (modelul de mai jos):

Attached Files



#14
antoniodaros

antoniodaros

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 04.11.2007
Inteleg ca pentru tipul asta de sol este de recomandat un Combinator si nu un Cultivator pentru ca este mai robust, greu si intra mai adanc? Din ce am citit ambele utilaje se folosesc pentru pregatirea patului germinativ. Daca iau un combinator gen Lemken Kompaktor mai este necesar un disc purtat? In zona mea nimeni nu are Combinator, doar pluguri si discuri. Ma scuzi daca unele intrebari sunt mai stupide dar asa invat.

#15
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Pai e bine sa ai si un disc...macar unul romanesc.
Utilajul acela pe care l-ai pus in link estte pentru terenuri usoare cum gasesti la terasa.
La balta iti raman in primavara acele movile de la aratura pe care nu le poti indrepta cu el decat daca faci 2 treceri.
Compactorul are organele active suficient de lungi ca sa ia de jos toate denivelarile si sa ti le indrepte frumos iar faptul ca sunt mai putine il ajuta sa nu se infunde pentru ca automat disloca si mai mult pamant.

#16
alexuts

alexuts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.01.2015
Bună seară îmi cer scuze dacă am postat unde nu trebuie dar am și eu o întrebare este un utilaj asemănător cu cel de la horsh Tiger dar de dimensiuni mai mici pentru un tractor de 170 cp? dar la noi e pământul de nu se pot semăna pepeni, va mulțumesc mult

#17
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Utilajele similare sunt grubberele. La cel mai mic Tiger, 3m, ai nevoie de vreo 250CP.
Un grubber de 3m ar trebui sa-l poti duce cu 170CP.

Eu am un Terranno FX de 4m semi-purtat de la Horsch si nu-l pot duce cu 180CP. Dar un Terrano FX de 3m, purtat, ar trebui sa fie fezabil.

#18
alexuts

alexuts

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.01.2015
@savantu Mulțumesc pentru ca ai mutat postarea aici,terenul la mine e înclinat și nustiu dacă as face fata, am văzut un grubber lemken karat cu tăvălug din ala inelar,ceva mai  agresiv din urma lui ce ar fi mai bun?și nu știu dacă asta ar face fata la o adâncime mai mare, mulțumesc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate