Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Stiuca oarba ?

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#55
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
antor - asta i-am zis si eu

View PostAcrisios, on 29 octombrie 2015 - 15:47, said:

Ba chiar nu m-as supara prea tare nici daca as stii ca e oarba ... din cauze naturale  (chiar , care sunt cauzele naturale ce pot duce la orbirea stiucii ?!!!)

sa-i fi bagat un alt adversar "degetele" in ochi? Posted Image

#56
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Pai mai stiu io care pe unde i-a bagat ce i-a bagat ?

Pana una-alta cat timp nu se declanseaza pandemia de pesti chiori ,stau linistit si ma documentez in liniste despre pestii chiori pe softpedia . Posted Image

#57
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa nu mai lungim discutia, fara sa te superi pe mine, nu prea ai habar de pestii rapitori, nu pe softpedia inveti astfel de lucrui, cauti pe un site de specialitate tot ce se poate, astfel ca vei ajunge sa nu mai debitezi cum ca stiuca e chioara, ca de fapt este oarba natural, ca si ca si ca ....

te documentezi de rapitorii de apa dulce si sa intelegi, la cei de apa sarata lucruile stau diferit. asa ca intreaba pe nenea gugle si vezi ce spune.

#58
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Nu ma supar si recunosc , e drept ca nu prea stiu mai nimic despre pesti in general , nu doar despre cei rapitori . Partea buna e ca nici nu mi se pretind asemenea cunstiinte pentru supravietuirea zilnica asa ca trebuie sa intelegi si tu lipsa mea de interes real pentru bolile pestilor rapitori ...sau nu .

De asta dintre multele raspunsuri pe acest topic le separ pe cele la misto si raman cu cateva pareri (una dintre ele fiind a ta ,motiv pentru care iti si multumesc acum) , care converg spre ideea ca stiuca mea n-ar fi chioara si , ceea ce e si mai important , ca nu e vreo molima printre pesti , fapt pe care l-am si constatat personal .

Astea fiind spuse ... sa continue mistoul !

#59
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu as fi prudenta in ceea ce priveste mistoul, incer ca sa te fac si pe tine constient, pt ca se va ajunge la sanctiuni pt nerespectarea regulamentului, nu suntem pe aria de fun ca sa o lungim la misto.

iti spun prieteneste, coarda se intinde pana la un punct. ar fi ideal sa nu ajungi sa fi sanctionat pt sabotajul propriului topic. vb, ne informam, aflam, discutam ... dar nu sa facem mistouri care nu-si au loc pe aria in cauza. sper sa-mi intelegi pct de vedere.

#60
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
De fapt nu , nu-l inteleg . Nu poti vorbi serios cu unul care-ti da raspunsuri la misto si nici nu cred ca se cheama sabotaj al topicului propriu . In cazuri de-astea sau ignori acele raspunsuri sau raspunzi in aceeasi nota .

Chiar si asa , am primit  cateva raspunsuri serioase pe care , chiar daca n-am lasat sa se inteleaga mi le-am insusit . Nu pot opri pe nimeni sa posteze orice vrea el pe topicul meu ; raspunsul va fi citit si tratat conform continutului .

Suntem totusi pe softpedia , ar fi trebuit sa fiu nebun sa-mi inchipui ca o sa deschid un topic unde vor fi doar raspunsuri "pe bune" .

Asadar , va multumesc celor care ati avut raspunsuri la obiect ... va multumesc si celor care ati fost pe langa ; in cea mai mare parte ati fost amuzanti si m-ati distrat .

Totusi topicul ramane deschis si altor pareri . mai mult sau mai putin avizate , mai mult sau mai putin serioase dar intotdeauan on-topic Posted Image

#61
Zinus

Zinus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,735
  • Înscris: 23.04.2014

View PostAcrisios, on 29 octombrie 2015 - 15:51, said:

M-am gandit ...dar tot eu am gasit si posibile explicatii alternative ca deh ... am timp in perioada asta :

1. nu e oarba ci doar putin chioara
2. e oarba ca un liliac dar , la fel ca liliacul , se bazeaza pe alte simturi cand vaneaza .
Din contra, liliacul are un vaz destul de bun, doar ca vaneaza noaptea si din varii motive, ochii nu s-a adaptat conditiei de intuneric.

Edited by Zinus, 29 October 2015 - 16:45.


#62
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Deci ...nu se bazeaza pe vaz atunci cand vaneaza ? sau nu in primul rand pe vaz .

Pai atunci n-am gresit nici eu pana la capat .


Avand in vedere ca nu stiu pe ce simturi se bazeaza o stiuca "valida" atunci cand vaneaza nu e chiar lipsit de sens sa presupun ca e posibil sa se poata descurca si fara sa vada.

Din cate stiu au un simt al mirosului destul de bun si parca percep si vibratiile .

Edited by Acrisios, 29 October 2015 - 16:49.


#63
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Pe vaz se bazeaza, maica. D`aia fac astia fel de fel de momeli artificiale care de care mai colorate si mai atractive cu rosu la cap care imita sangele etc. Ai vazut sa si miroasa plasticele astea?
Iti dai seama ca daca ar fi chioara n`ar avea nici o sansa sa prinda un peste care vede normal. Decat daca`i pute gura si 'mor' pestii de curiozitate sa afle ce`i acolo inauntru.
Parerea mea e ca are miopie medie, pana`n 6 dioptrii maxim.

#64
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Care e dusmanul natural al stiucii ? ca-l aduc si i-l pun sub nas ; daca nu fuge pana o atinge asta (indiferent ce-o fi ) o declaram oarba ?

#65
Vladutz_ddd

Vladutz_ddd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,115
  • Înscris: 07.12.2009
Adu o alta stiuca de 2-3 ori mai mare.

#66
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
ca sa-i manance stiuca cu "probleme" si sa ramana omul nedumerit pt restul vietii?

#67
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Nu raman.  O lamuresc la autopsie.
Totusi, am mai vazut pești, printre ei si cateva stiuci. Niciunul n-avea ochii albiciosi ca stiuca in discutie decat dupa cateva ore de stat la fiert in oala.
Daca nu e oarba/chioara ce-ar putea avea la ochi?
Macar sa stiu cate dioptrii sa aiba ochelarii pe care trebuie sa-i cumpar...

#68
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Voi chiar credeti ca nu va vede nimeni? Norocul vostru e ca am un simt al umorului destul de dezvoltat, dar mi se cam gata de-acum...
Asa ca rog pe initiatorul topicului sa duca stiuca ori la medicul veterinar ori la cel legist si sa ne spuna pe urma si noua diagnosticul Posted Image

#69
Acrisios

Acrisios

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,562
  • Înscris: 28.03.2015
Mda , iar am dat-o in bara ! Aveam impresia ca Hunor6666 e moderator pe aria asta !

Las' ca nu-i rau nici asa !

Daca s-a terminat cu prosteala eu insist sa-mi spuna , daca stie cineva, ce-ar putea sa aiba stiuca cu pricina la ochi . Macar asa , pentru cultura mea din generala...

Edited by Acrisios, 29 October 2015 - 20:27.


#70
thisbeatishot

thisbeatishot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 24.10.2015
Albeatza ca la pisici.

#71
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View PostAcrisios, on 29 octombrie 2015 - 20:26, said:

eu insist

Daca insisti, voi fi o doamna si o sa ma indur sa-ti incarc desaga cu cate ceva Posted Image


View PostAcrisios, on 29 octombrie 2015 - 20:26, said:

Aveam impresia ca Hunor6666 e moderator pe aria asta !

El e cu galoanele, eu cu ochiu' si timpanu :naughty:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate