Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Focul bacterian,basicarea,mucegai...

infectie zona inghinala

Dua Lipa - Training Season

Informatii complete despre servic...
 tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Schimbare difuzor Golf 7
 Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Aurora Store
 Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Termopane vechi si rulouri noi sa...

Curs Web Design

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

Anonim46

Anonim46

New Member

• Grup: Junior Members
Salut! Am si eu nevoie de cateva sfaturi. As dori sa urmez un curs de web design (html/css/javascript). Scopul meu este sa pot fi angajat in viitorul apropiat (1-2 ani). Mentionez ca am urmat acum 2 ani un curs de web design la Link Academy de la distanta (1 an de zile a durat) doar ca m-am axat mai mult pe grafica, iar de cand am terminat cursul si pana acum am lucrat doar ca freelancer (grafic designer) pe Envato Studio. (logo design/vectorizari/icons design/business card design/envelope design). Castig in jur de 500-700 de euro pe luna dar nu imi pot gasi un loc de munca asa ca m-am gandit sa mai investesc ceva banuti pe partea de coding pentru a avea mai multe sanse la angajare pe viitor.(acum 2 ani reusisem sa fac un website de la 0 cu html si css, deci ceva baze pot sa spun ca am) Poate stiti ceva cursuri bune in Bucuresti, astept recomandarile voastre.

Edited by Anonim46, 28 October 2015 - 15:35.

bluesony

bluesony

Junior Member

• Grup: Members
http://infoacademy.ro/
Dar nu inteleg de ce ai impresia ca la un curs de web design inveti Java ...

DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

Active Member

Ce legatura are java cu webdesign-ul?
Poate javascript... sunt limbaje de programare diferite.

Anonim46

Anonim46

New Member

Am scris eu prescurtat... la javascript m-am gandit oricum.

DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

Active Member

View PostAnonim46, on 28 octombrie 2015 - 15:35, said:

java nu e prescuratea de la javascript

parerea mea este ca ar fi mai bine sa cauti tutoriale pe internet, nu are niciun sens sa platesti o caruta de bani pentru ceva care se poate invata pe gratis

Anonim46

Anonim46

New Member

View PostDraculescuDraculescu, on 28 octombrie 2015 - 15:39, said:

java nu e prescuratea de la javascript
parerea mea este ca ar fi mai bine sa cauti tutoriale pe internet, nu are niciun sens sa platesti o caruta de bani pentru ceva care se poate invata pe gratis

Nici nu am zis ca ar fi prescurtarea de la javascript, doar ca am facut eu o prescurtare pentru ca scriam in graba. Am inteles ca sunt 2 'domenii' diferite. Faza cu invatatul de acasa este exclusa. Mi s-a cam luat sa fac totul de acasa, am nevoie sa mai ies, sa socializez, sa am un program stabilit.

Edited by Anonim46, 28 October 2015 - 15:47.

WindyZ

WindyZ

Active Member

View PostDraculescuDraculescu, on 28 octombrie 2015 - 15:39, said:

Da. Ca toti 'om fi Bill Gates si Steve Jobs sa invatam singuri de toate.

DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

Active Member

Spre exemplu

programa:
http://infoacademy.r...tals&c=programa

cursuri:
https://www.udemy.co...rice=price-free
https://www.youtube....ilters=playlist

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

• Grup: Senior Members
Web design inseamna toata paleta de meserii ce definesc functionarea sistemului ori tu vrei web developer (din moment ce ai pus Javascript) iar asta gasesti la facultatea de informatica ori calculatoare. Inteleg ca esti web graphic designer dar nu vad cum se impaca cele doua fiindca sunt total opuse.

Edited by neagu_laurentiu, 28 October 2015 - 15:51.

Anonim46

Anonim46

New Member

View Postneagu_laurentiu, on 28 octombrie 2015 - 15:50, said:

Web design inseamna toata paleta de meserii ce definesc functionarea sistemului ori tu vrei web developer (din moment ce ai pus Javascript) iar asta gasesti la facultatea de informatica ori calculatoare. Inteleg ca esti web graphic designer dar nu vad cum se impaca cele doua fiindca sunt total opuse.

Nu inteleg de ce sunt atat de opuse cand eu le-am facut la un singur loc intr-un curs... am atasat mai jos programa, poate a fost cursul prost structurat.

http://imgur.com/HUEqWN6

Edited by Anonim46, 28 October 2015 - 15:58.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Javascript n-are ce cauta acolo. Ca unii fac strutocamile e problema lor. Da' mai vorbim cand dai de greu (sau poate nu dar atunci nu esti graphic designer si poti deveni un bun web developer).

Edited by neagu_laurentiu, 28 October 2015 - 16:03.

Anonim46

Anonim46

New Member

Din ce stiam eu si ce am gasit prin diferite articole ar fi:

A web designer:
Focuses on look and feel of a website
Uses HTML, CSS, and Javascript
Is competent in color scheming, graphic design, and information flow
Creates a great user experience
Is right-brained: Strong intuition, creativity, & imagination

A web developer:
Creates the inner workings of a website
Is competent in programming languages (PHP, .NET, Python, C, Ruby)
Develops the user interface
Is left-brained: logic, linear thinking, technical
Hands-on coding experience is required

Ce sa inteleg din asta ? Ca web design-ul se leaga cel mai bine cu ce fac eu... iar ca web developer ar insemna sa renunt complet la ce fac acum(nu ca ar fi asta o problema) dar nu stiu daca m-as descurca si daca imi place in primul rand. Scopul meu este sa-mi pot gasi un loc de munca iar din ce am vazut, se cauta mai bine web developerii... Nu e problema de bani, daca fac cursul si nu-mi place sau nu ma descurc, asta e, dar vreau sa incerc si altceva si nu stiu ce mi s-ar potrivi mai bine.

Edited by Anonim46, 28 October 2015 - 16:25.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Ai o definitie in prima fraza: https://en.wikipedia...wiki/Web_design

View PostAnonim46, on 28 octombrie 2015 - 16:25, said:

A web designer:
Is right-brained: Strong intuition, creativity, & imagination

A web developer:
Is left-brained: logic, linear thinking, technical
Ai vazut tu om caruia sa-i mearga creierul in mod identic in totalitatea lui ? Sau vrei sa stii din toate si nimic cu adevarat !

Iar Javascript e programare 100% iar cand vorbim de asa ceva mai vin la pachet destule. Insa tu testeaza, ai suficiente introduceri pe net sa poti vedea daca asta-i drumul tau, nu trebuie sa dai banii acum pe o astfel de incursiune.

Edited by neagu_laurentiu, 28 October 2015 - 16:35.

DraculescuDraculescu

DraculescuDraculescu

Active Member

View PostAnonim46, on 28 octombrie 2015 - 16:25, said:

Ce sa inteleg din asta ? Ca web design-ul se leaga cel mai bine cu ce fac eu... iar ca web developer ar insemna sa renunt complet la ce fac acum(nu ca ar fi asta o problema) dar nu stiu daca m-as descurca si daca imi place in primul rand. Scopul meu este sa-mi pot gasi un loc de munca iar din ce am vazut, se cauta mai bine web developerii... Nu e problema de bani, daca fac cursul si nu-mi place sau nu ma descurc, asta e, dar vreau sa incerc si altceva si nu stiu ce mi s-ar potrivi mai bine.
Pai, cea mai buna idee ar fi sa incerci prima data cateva cursuri gratuite de pe internet.
Daca iti place, mergi mai departe si platesti, daca nu, nu.

Edited by DraculescuDraculescu, 28 October 2015 - 16:35.

maxtron_69

maxtron_69

Senior Member

Web design = front-end developer (HTML, CSS, Javascript). Se imbina f f bine cu ceea ce tu faci acum. Este f f cautat. Mai cautat ca back-end-ul. Poate mai slab platit cat timp nu excelezi in Javascript. Daca devii f bun in Javascript salariul creste exponential (Angular, OOP)

Web developer =  back end developer (PHP, Python, Rubi)

Nu te lua dupa cei care te descurajeaza. E f buna ideea ta. Dar axeaza-te pe front end, pt ca acolo vei straluci din cauza experientei tale in design.

neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

Guru Member

Developer. Web, desktop, server si alte asemenea sunt doar API-uri (si le tot schimbi in viata profesionala).

Edited by neagu_laurentiu, 28 October 2015 - 16:59.

A10

A10

Senior Member

View PostAnonim46, on 28 octombrie 2015 - 15:35, said:

da da, desigur. Prescurtarea aia numai tu o intelegi, crede-ma. Daca voiai sa scrii prescurtat, scriai "js"

Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

Senior Member

Ai aici link catre Codecademy si alternative (destule), poti invata de acolo destule:
http://alternativeto...are/codecademy/

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate