Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Mufare cablu TV+ spliter/amplificator

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
0. Fibra optica RDS +3 televizoare LED
1. Trebe sa prelungesc un cablu coaxial TV =>
1.1 Innadire mecanica, cositorire si izolare
sau
1.2Mufare
estetica nu se ia in considerare, eventual pierderea de semnal
2.Recomandare spliter 4 iesiri.( numai trei vor fi folosite)
daca varianta cu amplificator TV este recomandata :
3. Recomandare amplificator TV.
PS spliter/amplificator in hol exterior neincalzit dar ferit de ploaie/zapada
Multumesc

Edited by danb1961, 28 October 2015 - 09:57.


#2
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si mai putin telegrafic, ce vrei tu acolo?

mufare. pierderea de semnal e mai mica decat la cositorire si izolarea facuta cum se pricepe fiecare.

splitter iti recomandam si noi. cu 3 iesiri, daca numai 3 vor fi folosite, a 4-a n-are rost, doar asa "ca sa
fie acolo". cand ti-o trebui cu 4, iti iei cu 4. marca, firma, etc n-are rost sa ne batem capu'. doar sa nu
iei vreo panarama de 5 lei din piata.

iti recomandam si amplificator. sau nu. e bun, in unele cazuri face treaba buna. in altele, mai mult strica.
pana nu masori niveluri de semnal, doar vorbim vorbe.

#3
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
1 cositoirirea e peste orice mufare.Totusi eu te sfatuiesc sa pui cablu dintr-o bucata peste tot si faci mufare doar la capete cu mufe prin compresie.
2 Nu trebuie splitter cu 4 iesiri pentru ca orice iesire in plus inseamna atenuare in plus
3 Conteaza colosal de mult sa folosesti coaxial de foarte buna calitate(RG6U Triplu ecranat cu miez masiv gros) si splitter la fel.
4 Cu amplificatorul trebuie facute masuratori la fata locului ca sa vezi daca chiar ai nevoie. Cele ieftine oricum sunt excluse deoarece mai mult strica decat ridica.

#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1.Nu am alta varianta..cablul trebe innadit, o sa merg pe 3 iesiri, cu spliter.
2. De curiozitate, pana la urma care e varianta buna :
a. " cositoirirea e peste orice mufare."
b " mufare. pierderea de semnal e mai mica decat la cositorire..."
Multumesc si bafta

#5
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
cositorire + tub contractil
De ce nu poate fi schimbat cablul cu totul?

#6
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Cablul coaxial nu se inadeste prin cositorire . Nu e cablu electric .
Are si el o impedanta !!!!
De asta s-au inventat conectorii de inadire
[ http://fl1.shopmania.org/files/p/ro/m/720/adaptor-f-f-mama-mufa-i~79760720.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Ha,ha...Cu ce se modifica impedanta prin cositorire?
Ca fapt divers stii ce e in conectorul ala?
Sunt 2 table arcuite in cilindrul ala izolator imtre buzele carora se face legatura dintre cele 2 fire calde.
Sa sustii ca, contactul prin presiune intre 2 table e mai bun decat lipitura prin cositor si ca face nu stiu ce impedanta e clar.
Din respect pentru initiator ar fi bine sa nu te bagi unde nu stii.

#8
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013
Apropo de splitere...din testele facute de mine , pe spliterele ce se gasesc in comert, cele care au atenuarea cea mai mica sunt cele cu banda dela 5 la 2450 Mhz....nu am facut masuratori , doar vizual , limitand semnalul la intrarea unui TV pana au aparut pureci pe imagine...in acel moment spliterul folosit era de 5-900 Mhz....am pus apoi unul de 1000Mhz....nici o modificare....cu cel de 2450Mhz au disparut purecii a ramas doar un moar foarte slab...deci , recomand folosirea celui din urma...
Spor!

#9
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005

View Postgeo123, on 28 octombrie 2015 - 18:44, said:

Ha,ha...Cu ce se modifica impedanta prin cositorire?
Ca fapt divers stii ce e in conectorul ala?
Sunt 2 table arcuite in cilindrul ala izolator imtre buzele carora se face legatura dintre cele 2 fire calde.
Sa sustii ca, contactul prin presiune intre 2 table e mai bun decat lipitura prin cositor si ca face nu stiu ce impedanta e clar.
Din respect pentru initiator ar fi bine sa nu te bagi unde nu stii.
Tocmai din acelasi respect am tinut sa mentionez ca ce scrii e o aberatie .
Nu discutam de presiune intre doua table ,pentru ca nu e vorba de tensiuni si curenti mari.
Cablul coaxial are cu totul alte proprietati ,fata de o simpla sarma.
Ca idee ,macar stii cum se masoara impedanta unui cablu coaxial si la ce foloseste impedanta aia ?
Dupa mintea ta ar trebui sa poata puna orice sarma de rufe acolo ca efectul ar fi acelasi .
Dupa cativa zeci de ani de lucru in domeniu cu cabluri si conectori coaxiali si mai putin coaxiali ,ma gandesc ca macar atata lucru mai stiu si eu ce e in conectorul ala !!
Pentru inceput poti sa incepi o lectura usoara de aici ,mai inveti cate ceva despre impedante ,constantele dielectricului ,intarzieri de faza ....etc.
- https://en.wikipedia...i/Coaxial_cable
Dupa asta vii si dai sfaturi cum se inadeste cablul coaxial pe post de sarma de rufe !

View Postflomar60, on 28 octombrie 2015 - 19:01, said:

Apropo de splitere...din testele facute de mine , pe spliterele ce se gasesc in comert, cele care au atenuarea cea mai mica sunt cele cu banda dela 5 la 2450 Mhz....nu am facut masuratori , doar vizual , limitand semnalul la intrarea unui TV pana au aparut pureci pe imagine...in acel moment spliterul folosit era de 5-900 Mhz....am pus apoi unul de 1000Mhz....nici o modificare....cu cel de 2450Mhz au disparut purecii a ramas doar un moar foarte slab...deci , recomand folosirea celui din urma...
Spor!

Testul este neconcludent deoarece orice tv are un AGC care te induce in eroare la modul asta de masurare.
Normal se verifica cu un analizor de spectru pentru CATV
Plus ca de regula splitterle CATV nu taie neaparat la frecventa trecuta pe eticheta
Bineinteles ca mai conteaza si producatorul .

Edited by ndor, 28 October 2015 - 19:49.


#10
flomar60

flomar60

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 13.10.2013

View Postndor, on 28 octombrie 2015 - 19:48, said:




Testul este neconcludent deoarece orice tv are un AGC care te induce in eroare la modul asta de masurare.
Normal se verifica cu un analizor de spectru pentru CATV
De acord, numai ca , un astfel de aparat, nu este la indemana oricui....
.....din acest motiv am pus spliterul de 900Mhz, am limitat semnalul intre spliter si televizor pana au aparut purecii pe imagine apoi ,fara alte modificari , am inlocuit doar spliterele....semnalul a fost mai bun cu spliterul de 2450Mhz....am folosit pt. teste splitere cu 2 iesiri , una din iesiri fiind neconectata....in regim de amator este un test suficient de concludent ca sa stii ce sa cumperi...

#11
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
@nddor Las-o moarta. Sunt dispus sa facem test de impedanta odata cu acel conector si odata cositorit de mine.Daca ai megaohmmetru pentru frecvente CATV o sa ai o mica surpriza.
Stiu destula teorie(am terminat ETTI la UPB) asa ca nu am nevoie de balariile de pe wiki.
Exact cum ti-am spus facem teste practice care sunt mai concludente decat orice.
Spre cultura ta generala acel conector nu contribuie cu nimic la pastrarea impedantei iar in plus de asta este un punct vulnerabil unde poate aparea un contact imprefect in urma oxidarii.
A dracu impedanta ca pana la aparitia conectorilor astia cablistii inadeau la patent cablurile aeriene pe unde se rupeau si rezistau binemersi pana se oxida si trebuiau refacute.
Dar na e forum si trebuie sa-si dea toti cu parerea.

#12
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Oricand doresti i-ti stau la dispozitie cu aparatura necesara pentru teste.
Asta ca sa terminam odata cu "balariile" astea de pe wiki.
Niste pungasi astia cu teoriile lor . Le mai si publica pe wikipedia ! Sa le fie rusine !  Ce dracu , se pun ei cu unul care a terminat ETTI la UPB !!?

PS.- Probabil ca la UPB nu v-au zis , dar inca nu exista megaohmetru pentru CATV .Din pacate nu s-a inventat inca . Daca stii ceva de asa ceva sa-mi spui si mie .
PS 2 - Conectorii astia au aparut odata cu cablurile coaxiale . Deci cablistii i-au folosit dintodeauna .
E adevarat ca poate or fi fost printre ei si unii care au terminat la UPB si au presupus ca pot innadi cablul coaxial cu patentul.
Pe binecunoscutul principiu "lasa ca merge si asa" .da-l dracu' un purice  in plus pe imagine ca nu se simte .Ca na...astia nu prea stiau ce e ala decibel !!
Asta asa ...ca e forum si trebuie sa ne dam toti cu parerea.

#13
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Demonstreaza contrariul si mai vorbim.
Pont: Poti masura si fara aparatura dedicata.E suficient un generator de semnal de 1Mhz si un osciloscop.Se calculeaza pe baza defazajului dintre unda transmisa si cea reflectata.

Edited by geo123, 29 October 2015 - 09:16.


#14
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015
Nu prea e concludent. Osciloscopul nu are impedanta de intrare a unui televizor.

#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,315
  • Înscris: 21.04.2005
Nici o problema .Nu trebuie sa ne chinuim sa facem calcule ale defazazului .Putem masura direct cu un network analizor la orice frecventa , pana in 6 ghz  sa vedem unde si  cum taie impedanta . Problema asa cum am spus-o nu este aparatura , ci faptul ca e cam dificil sa demonstrezi pe un forum o aplicatie practica de laborator .
Mai ales cuiva care a terminat si Telecomunicatii la UPB !!!

#16
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu e greu deloc mai ales ca ai analizator.
Iei 2 bucati de cablu identic RG6U a cate 10m fiecare pe care le tai la jumatate.La una faci imbinare prin cositorire dar ca la carte(pe o zona faorte mica + refaci ecranajul inclusiv foliile de aluminiu si tragi totul printr-un termocontractil) si la celalat imbini prin acel conector F.
Apoi pui pe analizator, osciloscop si ce vrei tu.Recomand chiar si test live cu semnal analogic pe TV
Fa un filmulet detaliat cu ce am spus mai sus.
Iar testul suprem stii care? Baga in apa cele 2 imbinari si refa testul dupa 1saptamana de stat in umezeala? O sa ai o mare surpriza.

Edited by geo123, 29 October 2015 - 10:50.


#17
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Cele mai bune rezultate se obtin prin înadirea cu cositorire, dar...DAR-tresa trebuie separată în două, adică două şnururi fizice de cupru; apoi folie de aluminiu/cupru aplicată peste conductorul central înnadit şi izolat-in practică, având acces la aparatura specializată(nu a mea personală, costa astronomic în 2004...cred că şi acum) am "fabricat" un cablu coaxial înnădit din 42 de bucati(m-am plictisit după 42, vroiam sa-l fac din 50 de buc. de un metru fiecare)-NICI O DIFERENŢĂ intre cablul meu si un tronson de cablu cu 50m lungime (Raytheon Professional Cable Made in USA).Q.E.D.
Subscriu total la ce scrie @geo123,  dânsul cunoaşte problema foarte bine. În fond e banal, e ridicol să afirmi că o conexiune prin atingere se poate ridica la nivelul de calitate a unei conexiuni prin lipire. Nu mă refer la fiabilitate, fiindcă aşa,  şi sistemul wire-wrapping(fire răsucite cu maşina de wrappat sau cu mâna) poate fi mult mai fiabilă decat o conexiune(proastă...) prin lipire. Nu trebuie uitat că prin cablul coaxial nu circulă nici un fel de curent electric, numai între spaţiul tresă-conductor central se propagă un câmp electromagnetic-în fond cablul coaxial e un ghid de undă de banda largă.

#18
Dobrin_M

Dobrin_M

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,528
  • Înscris: 19.02.2015

View PostWilberforce, on 31 octombrie 2015 - 05:57, said:

Nu trebuie uitat că prin cablul coaxial nu circulă nici un fel de curent electric, numai între spaţiul tresă-conductor central se propagă un câmp electromagnetic-în fond cablul coaxial e un ghid de undă de banda largă.
???
Respectivul câmp electromagnetic fiind produs de către ce in cazul afirmațiilor tale?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate