Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

un sfat pt. acest monitor 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#19
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
nu pe tocmai de asta nu ma infig la gtx 970 si 980 pt ca oricum costa si mult si sunt si slabe ca placi video.Mai bine iau niste vechituri din astea dual gpu care oricum ma costa si mai putin si ofera si performanta mai buna pot sa pun pariu.
Singura placa video care duce 4k si care este cea mai buna este r9 295x2 care de altfel e si singura placa recunoscuta de Techpowerup ca fiind capabila de rezolutii 4k.

https://www.techpowe...n-r9-295x2.html

Am verificat pe techpower up si chiar e singura placa capabila de 4k si recomandata pt 4k.Nici macar gtx titan z cu 12 gb de ram nu e recunoscuta de techpower up pt 4k.
295x2 e singura,dar cine si-o permite pe aia?Dumnezeu ;d

Si sa fim seriosi eu cred ca o sa se vada destul de ok si pe setari medii in 4k,nu trebuie very high si 16 x Aa  Af sau alte nenorociri.Alea sunt pt pretentiosi.Asa nici cu 2xgtx 980ti nu faci fata....la rezolutia aia

Edited by delfin89, 29 October 2015 - 19:30.


#20
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
mi-a sosit monitorul 4k Philips de 40 inci.Pe win 8.1 pro x64 merg toate driverele perfect,dar sa va spun ceva ce mie 1 nu-mi vine sa cred.Am instalat win 10 si vede muuuuult mai bine decat pe win 8.1.Pe win 10 chiar si pe rezolutia interpolata 2560x1440 vede de zici ca e rezolutia nativa daca ma credeti.Nu-mi vine sa cred.Eram la un pas sa-l returnez din cauza ca pe win 8.1 vede execrabil si iconite si totu,totu e tulbure.Pe win 10 vede lacrimaa,ingheti efectiv.Tot nu inteleg sincer ca e doar un windows cine se gandea.In schimb pe win 10 apar alte probleme.De ex pe rezolutia 2560x1440 pe 60 hz am lag la mouse nu mai merge smooth ca pe win 8.1 pro si am instalat driverele de pe siteul nvidia
Oricum am la dispozitie 30 zile sa ma gandesc.Deocamdata sunt pe hdmi,urmeaza sa-mi iau cablu dp dar nu stiu exact ce model sa cumpar

Attached Files

  • Attached File  4k.jpg   403.79K   20 downloads
  • Attached File  4k..jpg   410.86K   19 downloads


#21
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
care drivere ca il vede ca generic monitor (ce putin pe W10).

vezi sa nu fie si de la placa video cam veche.

#22
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
am gtx 690 care e inca o placa video respectata Posted Image(
doamne dumnezeule sper ca NVidia nu face nasoale  sa mearga win 10 ok doar pe gtx 970 si 980-ul lor .....
spuneti-mi ce sa fac sa-mi mearga mouseul ok?Am debifat si vertical sync din panoul NVidia de pe desktop dar tot  degeaba.Ce sa mai fac altceva?Ca pe win 8.1 pro pe aceasi rezolutie 2560x1440 zboara efectiv:(
Driverul video gtx 690 e instalat ok in panoul control panel.Am instalat ultimul lor driver 358.50

Attached Files


Edited by delfin89, 30 October 2015 - 22:50.


#23
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
nu prea sunt multumit de monitor,cred ca-l trimit inapoi si iau tv-ul acela Samsung ju6400 ca are si hdmi 2.0 si cu ocazia asta ma orientez catre gtx 970 si 980 nu am ce face.Acest monitor Philips era ok din toate pct-ele de vedere cu display port dar se pare ca placile video mai vechi nu mai au support pt noul windows 10.Nu stiu ce naiba se intampla dar pe windows 10 merge totu greu in reluareee parca,degeaba vede super misto Posted Image
Lui-ar mamaia sa-i ia de producatori egoisti care nu mai ofera drivere si pt placile video mai vechi

Edited by delfin89, 30 October 2015 - 23:31.


#24
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Imposibil sa nu mearga, nu cumva iti schimba refresh-ul pe 24 sau 30 cand pui 1440p?
Verifica in NV control panel.

Edited by andreyvsjoker, 31 October 2015 - 05:38.


#25
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
win 10 are o chestie super ciudata,am descoperit-o singur.Am dat la list all resolution am schimbat pe o rezolutie inferioara ca de ex: 1920x1200 cu 30 hz am dat apply,dupa care am dat la loc 2560x1440 cu 60 hz si zboara moouseul merge perfect.WEIRD....
Monitorul era perfect din toate punctele de vedere dar tot ma deranjeaza ceva la el si anume faptul ca subpixelii sunt BGR in loc de RGB si asta face ca textul de baza al windowsului sa fie un pic neclar,nu mult dar ma sacaie chestia asta,imi sta pe creier.SI m-au avertizat mai multi de acest aspect pe care nu l-am luat in seama.Mereu trebuie sa fie ceva care sa nu fie ok.Asta pt  ca dobitocu de producator de la Tp Vision I s-a parut lui mai fancy sa puna subpixelii pe dos.Am incercat si cu cleartype degeaba e frectie....
Iconitele si fonturile care sunt implementate in windows 10 sunt clare dar degeaba pt ca restul scrisului e un pic neclar.
Asa ca merg pe tv-ul Samsung ju6400 care are 28 ms input lag pe modu gaming e ok si ala....si sper sa aiba subpixelii normal RGB

Edited by delfin89, 31 October 2015 - 06:38.


#26
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Urmeaza tutorialul asta.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mFc-YO_FDH8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdelfin89, on 31 octombrie 2015 - 06:36, said:

win 10 are o chestie super ciudata,am descoperit-o singur.Am dat la list all resolution am schimbat pe o rezolutie inferioara ca de ex: 1920x1200 cu 30 hz am dat apply,dupa care am dat la loc 2560x1440 cu 60 hz si zboara moouseul merge perfect.WEIRD....
nu e nimic ciudat... se numeste BUG si de asta sufera cam orice soft (fie el si sistem de operare) cand e lansat in graba si testat sumar.

din cauza asta nu recomand inca windows 10. e plin de buguri.

Edited by shmu, 31 October 2015 - 09:55.


#28
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009

View Postandreyvsjoker, on 28 octombrie 2015 - 07:30, said:

NU il lua pentru jocuri pentru ca nu o sa te poti juca decent in 4K nici macar cu 980TI.

Vorbesti prostii.
Folosesc un GTX 980Ti / 4k / si joc aproape toate jocurile pe Ultra + High, in medie am 55 FPS
Dai sfaturi, aiurea. Ai folosit tu, personal, GTX 980-Ti + 4K ??

View Postdelfin89, on 30 octombrie 2015 - 23:30, said:

nu prea sunt multumit de monitor,cred ca-l trimit inapoi si iau tv-ul acela Samsung ju6400 ca are si hdmi 2.0 si cu ocazia asta ma orientez catre gtx 970 si 980 nu am ce face.Acest monitor Philips era ok din toate pct-ele de
Am avut si eu acel Philips. Nu mi-a placut cum se vedeau culorile, indiferent ce setari am facut.
Intr-un final am ales Samsung UE40JU6550. Nu se compara cu acel Philips.
Folosesc Game Mode, 4:4:2 chroma, dar nu observ diferente dintre 4:4:2 si 4:4:4
Input lag decent, culori superbe, are o gramada de setari pt imagine, culori, etc.
Nu recomand modelele JU64XX  .....
De la 65xx in sus.
Daca vrei input lag cat mai mic, mergi pe 7500, dar e numai de la 48" in sus.

Edited by eduard_w, 31 October 2015 - 10:13.


#29
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
mie imi pace cum vede,depinde acum de gusturi.Singura problema care ma dispera  e  faptul ca sunt subpixelii bgr in loc de rgb.macar la samsungu acela ju6400 or fi pixelii in ordinea corecta RGB stie cineva?Posted Image
Pe rgb se vede textul super  super clar.Nu inteleg dc un idiot de la tp vision a ales sa faca asta.Era perfect monitoru si 8 ms  si DP era super.....
Pe de alta parte ma gandesc ca pt un moft din acesta minor cu rgb sa nu cad din lac in put,adica de la 8 ms cat are monitorul acesta la 28 ms cat are acel tv Samsung ju6400 sa nu cumva sa simt diferenta de lag in joace....
Nu stiu ce sa fac trebuie sa ma gandesc bine

p.s am testat eu killing floor 2 cu setari maxime in 3840x2160 cu totu la high pe gtx 690 si-mi scoate 150 frameuri.Ca tot imi spuneau mie numai "experti"ca pe gtx 690 nu pot juca nimic in 4k ca are doar 2gb de vram si alte basme.....

Attached Files


Edited by delfin89, 31 October 2015 - 10:49.


#30
eduard_w

eduard_w

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,689
  • Înscris: 24.03.2009
La Philips nu mi-a plăcut nici black crush,  dar cel mai mult m-a deranjat ghostingul exagerat si acel efect de banding
Cauta pe YouTube...

#31
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
ca un mic offtopic ca tot mi-am adus aminte: unde sunt ma expertii aia care-mi spuneau ca nu o sa joc nimic pe gtx 690 in 4k?=)))))
Sa moara giani de nu gtx 690-ul face pipi pe gtx 970 ala mult laudat si cred ca si pe 980-ul lor uite asa vechi cum e =))
Daca mai fac upgrade si la hd 7990 deja rup cu ala, e no comment de aia ma oftic de monitoru asta ca are DP si poti pune ce placa video vrei pe el nu esti limitat doar la 970 si 980 de pe NVidia cu tv-urile cu hdmi 2.0 ....

Edited by delfin89, 31 October 2015 - 11:04.


#32
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postdelfin89, on 31 octombrie 2015 - 10:55, said:

ca un mic offtopic ca tot mi-am adus aminte: unde sunt ma expertii aia care-mi spuneau ca nu o sa joc nimic pe gtx 690 in 4k?=)))))
nu stiu cine ti-a zis ca nu o sa joci nimic... poti sa joci si mario daca te chinui ...

ideea e ca sunt cateva jocuri care chiar o sa-ti solicite placa video si nu o sa le poti juca pe high.

ia baga witcher 3 sa vezi...

Edited by shmu, 31 October 2015 - 11:23.


#33
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postshmu, on 31 octombrie 2015 - 11:23, said:

nu stiu cine ti-a zis ca nu o sa joci nimic... poti sa joci si mario daca te chinui ...

ideea e ca sunt cateva jocuri care chiar o sa-ti solicite placa video si nu o sa le poti juca pe high.

ia baga witcher 3 sa vezi...
gata sefu o sa-l bag si pe ala de curiozitate sa vad cate fps scot.Daca scot 25 fps sunt fericit =))

frate si tu pretentios,witcher 3 oricum ingenuncheaza multe placi video dar chiar m-ai facut curios

revin...

Edited by delfin89, 31 October 2015 - 11:29.


#34
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007

View Posteduard_w, on 31 octombrie 2015 - 10:07, said:

Vorbesti prostii.
Folosesc un GTX 980Ti / 4k / si joc aproape toate jocurile pe Ultra + High, in medie am 55 FPS
Dai sfaturi, aiurea. Ai folosit tu, personal, GTX 980-Ti + 4K ??


Am vazut o gramada de dinastia ca tine care isi lauda achizitia chiar daca nu e ok. Du-te si canta la alta masa cu povesti dinastea.
Zic toti cei se ocupa cu testati ca in momentul de fata toate GPU-urile ingenuncheaza in 4k (pe titlurile care conteaza desigur) si tu mi explici ca tu esti mai cu mot.
Apropo, cum ai calculat media asta de 55? Posted Image Sa ne transmiti si noua metoda de calcula a mediei (pentru aproape toate jocurileUltra + High) sa nu ramanem prosti.


View Postdelfin89, on 31 octombrie 2015 - 10:55, said:

ca un mic offtopic ca tot mi-am adus aminte: unde sunt ma expertii aia care-mi spuneau ca nu o sa joc nimic pe gtx 690 in 4k?=)))))
Sa moara giani de nu gtx 690-ul face pipi pe gtx 970 ala mult laudat si cred ca si pe 980-ul lor uite asa vechi cum e =))
Daca mai fac upgrade si la hd 7990 deja rup cu ala, e no comment de aia ma oftic de monitoru asta ca are DP si poti pune ce placa video vrei pe el nu esti limitat doar la 970 si 980 de pe NVidia cu tv-urile cu hdmi 2.0 ....

Ma tu ai urmat tutorialul pe care ti l-am trimis pentru text? Sau eu imi pierd vremea aiurea sa iti raspund?

View Postdelfin89, on 31 octombrie 2015 - 10:55, said:

ca un mic offtopic ca tot mi-am adus aminte: unde sunt ma expertii aia care-mi spuneau ca nu o sa joc nimic pe gtx 690 in 4k?=)))))
Sa moara giani de nu gtx 690-ul face pipi pe gtx 970 ala mult laudat si cred ca si pe 980-ul lor uite asa vechi cum e =))
Daca mai fac upgrade si la hd 7990 deja rup cu ala, e no comment de aia ma oftic de monitoru asta ca are DP si poti pune ce placa video vrei pe el nu esti limitat doar la 970 si 980 de pe NVidia cu tv-urile cu hdmi 2.0 ....
La fel cum nu o sa-ti cumperi Ferari sa circuli pe drumuri de tara ma gandesc ca nu dai o gramada de bani pe GPU+Monitor4k sa te joci Minecraft sau CS.

Edited by andreyvsjoker, 31 October 2015 - 12:39.


#35
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015

View Postandreyvsjoker, on 31 octombrie 2015 - 12:27, said:

Am vazut o gramada de dinastia ca tine care isi lauda achizitia chiar daca nu e ok. Du-te si canta la alta masa cu povesti dinastea.
Zic toti cei se ocupa cu testati ca in momentul de fata toate GPU-urile ingenuncheaza in 4k (pe titlurile care conteaza desigur) si tu mi explici ca tu esti mai cu mot.
Apropo, cum ai calculat media asta de 55? Posted Image Sa ne transmiti si noua metoda de calcula a mediei (pentru aproape toate jocurileUltra + High) sa nu ramanem prosti.




Ma tu ai urmat tutorialul pe care ti l-am trimis pentru text? Sau eu imi pierd vremea aiurea sa iti raspund?


La fel cum nu o sa-ti cumperi Ferari sa circuli pe drumuri de tara ma gandesc ca nu dai o gramada de bani pe GPU+Monitor4k sa te joci Minecraft sau CS.
prietene nu stiu de ce te ataci asa pana la urma.Eu ti-am pus dovada concreta cu TEST pe viu ca scot 150 fps constant in KF2 in 4k.cu totu pe high.EU nu vorbesc din basme ca tine sau ca altii .Eu fac teste pe viu cu monitoru in fata.Si Kf 2 nu e chiar Mario cum credeti voi.....asa aveti voi impresia,dar are si ala grafica de incremenesti
Nu ma laud deloc,dar a venit vorba.Si pana la urma si daca m-as lauda care-I problema ta?Sunt cumva singuru care face asta?
Dar nu ma laud stai flex..De monitor oricum nu sunt multumit am spus in posturile de mai sus.Da am urmarit materialul acela si e frectie la picior de lemn.Nu se poate schimba ordinea subpixelilor din rgb in bgr sau viceversa.I-am urmat toti pasii din filmulet si tot asa se vede....E o chestie logica pana la urma.Nu poti schimba ceva hardware ce tine de monitor cu vrajeli software si minciunele...

Am instalat si  Witcher 3 si da ala intr-adevar in 3840x2160 cu totu pe medium imi scoate 32 fps.E unplaylable.Da si gtx 970 si 980 tot atatea frameuri scoate in rezolutia aia.De abia 980ti face fata in witcher 3 la rezolutia aia,dar placa aia video costa de strigi hotii...
Si nici 980ti nu e cine stie ce .Si ala gafaie in 4k pe witcher 3 e vai de el.Singura placa cu adevarat puternica  si singura recunoscuta de techpowerup pt 4k e r9 295x2.DAr ma repet.Cine si-o permite pe aia?Dumnezeu si cei de bani gata.....

o sa fac si un filmulet si-l pun pe ytube cu teste in mai multe jocuri pe 4k.Inca o data iti spun eu fac teste pe viu nu vorbesc din basme ca tine
Si daca vrei sa-ti spun ceva mie unu nu mi place witcher 3 pt ca e f prost optimizat si pune in cur multe placi video.+ de asta l-am terminat jocul si pot sa spun ca trebuie sa ai rabdare de fier si e f plictisitor mai multa vorba e decat actiune

p.s nu inseamna ca daca nu pot juca un joc in 4k pe placa asta cum e witcher 3 gata frate trebuie sa generalizezi acum.Sincer iti spun ma pipi pe el de witcher 3.E f prost optimizat,asa cum a fost si crisis cand s-a lansat in 2007 si a fost primu joc pe dx 10 si de abia mergea pe 8800 gtx

Edited by delfin89, 31 October 2015 - 13:19.


#36
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,252
  • Înscris: 25.01.2007
Mai citeste odata mesajul meu.
Nu tot iti e adresat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate