Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

un sfat pt. acest monitor 4k

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
Am pus ochii pe un monitor 4k la emag si anume acesta:

http://www.emag.ro/m...0/pd/D24BMMBBM/

Ar fi ok ,ce parere aveti?Imi cam face cu ochiul dar problema este ca panelul ar fi VA si pe 8bit iar subpixelii ar  fi BGR nu RGB.Daca subpixelii au inversate culorile automat se vede mai prost decat un lcd normal care are RGB?
Nu stiu ce sa fac.Am banii sa-l cumpar dar inca nu stiu daca voi fi multumit cu el:|

#2
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Dar la ce vrei sa-l folosesti?
Din cate am inteleg BGR poate face textul mai greu de citit (neclar) la setari default. Dar asta se poate corecta si nu ar fi probleme.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
ceva mai vechi si despre televizioare, dar...
Ce vrei sa faci cu el (profi sau home)?

Mie pretul mi se pare foarte mare. Unu ca n-am acesti bani si doi, chiar daca i-as avea, nu i-as da pe asa ceva. Dar fiecare isi stie nevoile si face ce vrea cu banii lui.

#4
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
1. Terminati cu prostiile astea, le citesc peste tot. Ochiul uman percepe diferenta dintre 4K ai Full HD. Eu am un TV de 55"si il privesc de la 2,8m, se observa clar diferentele cand schimbi rezolutia in jocuri de la 1080 la 2160.
  In articolul postat de tine se fac niste confuzii grave intre rezolutie si densitate de pixeli.
  La fel, se fac comparatii intre smartphoneuri si TV-uri si se trage o concluzie monumentala. Daca la Smartphone nu are rost Quad HD de ce ar avea rost 4k la un TV. SIngura diferenta e ca telefonul are 5 inch si un TV 50
2. Asta nu e TV, e monitor si e conceput pentru ce vezi in imaginea afisata pe emag. Adica design, proiectare. unde un monitor al dacului de mare si cu rezolutie mare e chiar folositor.

Edited by andreyvsjoker, 27 October 2015 - 22:40.


#5
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
nu stiu care-I cu chestia cu BGR ala...Eu doream sa fie RGB subpixelii cum e la toate lcd-urile.M-am gandit ca as putea sa iau un tv Samsung ju6000 tot 4k dar nu stiu ce input lag are si ce timp de raspuns are in jocuri.Pt jocuri vreau sa l iau

#6
mao112

mao112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 11.02.2014
Cumpara unul mare,da vezi sa fie mufele la fel. (la placa video)

Edited by mao112, 27 October 2015 - 23:21.


#7
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009

View Postdelfin89, on 27 octombrie 2015 - 22:51, said:

Pt jocuri vreau sa l iau
Ala e pt grafica, astea au lag in general fata de cele pt jocuri.

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Eu gasesc si de 24" prea mare un monitor la care se sta aproape - ametesc de la atata scanat cu privirea stanga-dreapta...

Sper ca se intelege ca pt. joace in 4K, ai nevoie de hiper-ultra-placi grafice..., probabil ca la 40" o sa ai nevoie si de ceva filtrare antialiasing, chiar daca e 4K...

#9
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
oscilez intre philipsu acela si un tv Samsung ju6000 4k tot la emag l-am gasit si e si mai ieftin un pic.Dar nu stiu ce input lag are si cate ms timp de raspuns are in jocuri.nu gasesc pe nici un site input lagu la Samsung ju6000
nu stiu ce sa fac dar mi-e frica de tv-uri la capitolul gaming ca multi zic ca au acel motion blur si ghosting+input lagul
Cu toate ca stiu ca la capitolul imagine acel tv Samsung sta mult mai bine....

#10
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
In pagina produsului cineva a postat un link spre youtube cu o problema pe care o are cu acest monitor. Se pare ca nu este un caz izolat din pacate.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZnPrGXG_30o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Este evident un model low-cost, un monitor 4K bun de 32" are preturi peste 4000 lei. Chinezaria TP Vision are pret bun si este si de 40" dimenisune mai ok pt. monitor 4K dar multi se plâng de diverse probleme la el dacă stai sa cauti pe forumuri.
Pe de alta parte nu te oprește nimeni sa-l iei de la emag si sa vezi in 30 de zile dacă este ceea ce ai nevoie, poate ai noroc si dai de un exemplar bun sau tu poate nu esti asa pretențios. Alternativa 4K de 40" nu ai decat tv-uri.

Edited by MD, 28 October 2015 - 01:11.


#12
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
nu stiu ce sa fac ca am citit ca nu ar fi LCD de fapt si ca ar fi un fel de plasma si ca ar avea efectul burn in.Asta chiar ma descurajeaza cu totul sa fac pasul:(

m-as baga la tv 4k de 40 inchi.Am gasit 2 modele de la Samsung ju6000 si ju6400 dar nu stiu ce input lag au la jocuri.Asta e monitor si specifica clar ca ar avea 8.5 ms ceea ce e ok la gaming mode,dar la tv-uri nimeni nu specifica o cifra exacta asta ma scoate din minti.Majoritatea tv-urilor au in meniu sa activezi Game mode dar sufeltu nu stii ce ms timp de raspuns ai in jocuri.....

da alternativa 4k la tv-uri e cu dus si intors.daca optez pt tv trebuie sa fiu atent pe de alta parte sa aiba hdmi 2.0 si trebuie sa schimb si placa video pt ca stie 4k 60 hz doar pe display port si sunt obligat sa cumpar doar seria 900 GeForce si e scumpa cu draci si tv-urile nu au dp, si nu-mi place.pe de alta parte daca optez pt monitoru asta e ok ca are Dp 1.2 si mini dp dar nu are hdmi 2.0...........yhqwgeygryeghrgtn4lhnijioiuerhtuiohrtiotrj;y,k  s.am.d
Zici ca sunt facute la fix toate sa te scoata din minti sa nu sti ce alegi,si sa poata sa vanda si unii si altii pe lumea asta,si cei care fac tv-uri si cei care fac monitoare.Pe monitoare gasesti dp,dar nu ai hdmi 2.0,iar pe tv-uri nu ai dp dar ai hdmi 2.0 si nu pe  toate.......
end of story...

p.s pana la urma o sa fac comanda la philipsu ala si am timp sa ma razgandesc 30 zile.Dar sunt mai mult ca sigur ca-l voi returna dupa 3 zile.Am felingul de pe acum ca nu voi fi multumit nici eu cu el....
As fi optat pt Samsung,pt ca samsungul e firma serioasa la calitatea panelurilor.Aia fac lucru calumea la capitolul tv-uri,monitoare,dar nu au dp si nu stiu ce lag input au in jocuri,si ca sa schimb si placa video nu are sens....

Edited by delfin89, 28 October 2015 - 02:33.


#13
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
NU il lua pentru jocuri pentru ca nu o sa te poti juca decent in 4K nici macar cu 980TI.
Ce placa video ai?

O alta chestie: nu face confuzie intre timpul de raspuns is inputlag.
Timpul de raspuns se refera la viteza cu care pixelul se schimba dintr-o nuanta in alta sau dintr-o non/culoare in alta.
Inputlagul pe de alta parte este intarzierea cu care imagiea este redata. Daca sub 50ms este OK, depinde de om dar pentru mine la 65ms este limita de la care incep sa sesizez ca ceva nu pusca.
Inputlag-ul este generat in general de procesarea imaginii pentru imbunatatirea calitatii. TV-urile fac procesare la greu iar monitoarele nu prea.

PS: Treaba cu Samsung e doar un mit romanesc. S-a incetatenit ideea ca samsung e o firma foarte buna si defapt nu se evidentiaza cu nimic fata de competitie.
.... am mintit se evidentiaza, prin culorile prea stridente.

Edited by andreyvsjoker, 28 October 2015 - 07:50.


#14
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,012
  • Înscris: 08.08.2002
Nu este doar un mit romanesc pentru ca Samsung este numărul unu in lume ca si volum de vânzări la tv-uri ! Au si modele ft. bune au si modele slabe. Este infantil sa pui o eticheta pe toate tv-urile Samsung ca sunt bune sau slabe !

#15
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
merg pe monitor nu am ce sa fac.Momentan am un gtx 690 si vreau sa fac upgrade la un hd 7990 pt rezolutia 4k,pt ca are mai mult ram si mai multa putere de calcul.Cu ocazia aceasta o sa vad si care e diferenta de calitate la culori intre HDMi si DP 1.2.DP nu am folosit niciodata in viata mea

#16
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
1.7990 stie HDMI 2.0?
2. 7990 nu este suficient de puternica sa duca 4k ingame.
3. nu e mare upgrade de la GTX 690 la 7990, defapt din cate stiu sunt tot pe acolo.

#17
delfin89

delfin89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 26.05.2015
cu 7990 merg pe DP 1.2 ca iau monitor nu tv.Habar nu am cat de puternica este hd 7990 dar tot e mai tare decat gtx 970  care are doar 3.5 gb ram iar gtx 980 e prea scump pt ce stie sa faca.
E imposibil ca gtx 970 sa bata hd 7990-ul in 4k,adica nu cred ,nu are cum.Nici pe gtx 690 nu-l bate..

p.s dupa ce iau monitoru o sa fac ceva filmulete pe ytube cu performantele in 4k la gtx 690 si hd 7990.Chiar sunt curios cate fps duc ambele placi in 4k laq mai multe jocuri in afara de Witcher 3 pt ca jocu asta oricum e super pretentios si ingenuncheaza multe placi video in high resolution

Edited by delfin89, 29 October 2015 - 18:56.


#18
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,246
  • Înscris: 25.01.2007
Da cine a zis ca GTX 970 bate 7990?. Da cine a zis ca GTX 970 duce 4k la fps decent?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate