Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

HTC Desire 626 4G

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Am vazut recent in oferta Vodafone telefonul din titlul topicului insa fata de specificatiile de pe Gsmarena, produsul are mai multe diferente.
Astfel, pe mai multe site-uri pe net (inclusiv gsmarena) am gasit ca 626-le ar avea procesor MTK de 1,1 ghz si 1-1,5 Gb RAM (ar fi 2 variante).
Cel din oferta Vodafone are procesor Snapdragon 410 de 1,2 ghz si 2 Gb RAM.
Are cineva acest telefon? Cunoaste si poate cineva oferi mai multe detalii despre el? Care sunt specificatiile reale?

Edited by zapyx2003, 26 October 2015 - 22:37.


#2
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
http://www.gsmarena....3&idPhone3=7418
E primul model, care s-a fabricat cu doua modele de procesor. Cel de la Voda e cu Snap.

Edited by ilietu, 27 October 2015 - 22:49.


#3
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View Postilietu, on 27 octombrie 2015 - 22:42, said:

http://www.gsmarena....3&idPhone3=7418
E primul model, care s-a fabricat cu doua modele de procesor. Cel de la Voda e cu Snap.
Multumesc pentru precizari.
Din punct de vedere a specificatiilor pare ok. Sunteti posesor al acestui telefon? Daca da, cum se comporta? Semnal, wi-fi, baterie, camera si fluiditatea in operare ma intereseaza.

#4
ilietu

ilietu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,166
  • Înscris: 14.08.2008
Nu pot sa va ajut cu o parere personala. Pare destul de ok.

#5
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Da... Mi-am "luat inima-n dinti" si am achizitionat telefonul. Pretul putin peste 200 de lei iar impactul asupre sotiei a fost unul multumitor. Adica i-a placut. Asta era unul din elementele foarte importante.
Pana sa i-l inmanez, m-am "jucat" si eu putintel pe el. Se misca fluid, ecranul este bun, culorile ceva mai naturale fata de suprasaturatia samsungului iar bateria a tinut de la 37% pana la 15% in conditii de utilizare continua cam 3 ore. Multumitor as zice eu.
Asupra camerei nu ma pot pronunta inca, nu am facut teste. O sa revin mai tarziu cu detalii si in sensul asta.
Singurul minus identificat pana acum este incarcarea relativ lenta: cam 3,5 ore pana la full.
In rest numai de bine.

Edited by zapyx2003, 29 October 2015 - 08:19.


#6
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
De ceva timp incerc sa root-ez telefonul si nu reusesc. Am incercat Kingroot, Iroot, Towelroot, Framaroot si nu am reusit nimic. Mai tarziu o sa incerc Genius Root dar acum mai am o indoiala: pe net am gasit cateva surse care spun ca nu merge instalat Xposed   pe telefon.
Stie cineva sigur daca merge instalat xposed pe HTC Desire 626 cu android 5.1?
Pentru ca daca nu merge ma abtin de la root-at si il las cum e...

#7
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Nimeni cu HTC 626 Vodafone nu pare sa fi rootat acest telefon.
Constat ca exista mai multe variante ale acestui device: 626G, 626s, 626 AT&T etc. Rootarea e cam la ghici: la unii merge, la altii nu. Mai grav, as zice eu, e ca nu merge instalat xposed...
Asa ca si root-area e pusa sub semnul intrebarii din punctul meu de vedere.
Mai analizam, mai studiem...


Edited by zapyx2003, 10 November 2015 - 23:05.


#8
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Tot mai multi pe XDA se plang ca incercarea de a instala xposed le-a brick-uit telefoanele. Problema e ca nu se precizeaza ce tip de HTC 626 are fiecare.
Pana la proba contrarie, am sa presupun ca desi root-are este in principiu posibila si la HTC 626 Vodafone (precum in cazul meu), instalarea Xposed duce la brick...
Asa ca cel putin pana nu apare o varianta sigura de instalare xposed am sa opresc orice tentativa de root...
Daca e cineva care are idee cum sa functioneze asa ceva, precizez ca sunt foarte interesat.

#9
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Are cuneva acest model? Cum e ? Cum se compara cu alte modele?

#10
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011
Se misca ok la o utilizare "nepretentioasa" implicand convorbiri telefonice/sms, facebook, mail, skype, poze etc.
Semnalul este bun, bateria (ca si in cazul altor telefoane) tine 1 zi sau 2 in functie de "intensitatea" cu care navighezi pe net.
In jocuri nu am testat asa ca nu ma pot pronunta.
Are android 5.1, la care am primit o ultima actualizare ( din doua parti si cam de 350 mb ) in urma cu cca. 2 saptamani.
Inainte de aceasta actualizare am sesizat o problema cu autofocusul camerei la filmare, in sensul ca nu clarifica imaginea in conditii de filmare la interior (aparea un blur accentuat). Dupa upgrade nu am mai sesizat aceasta problema.
Cea mai mare problema a mea ramane faptul ca nu poate fi rootat sau daca pana la urma reusesti, nu se poate instala Xposed Installer intrucat se brick-uieste telefonul. Sincer nu ma interesau foarte multe module, insa voiam neaparat AdAway.
Gradul de multumire depinde si de pretul de achizitie. Eu l-am luat la aproximativ 200 de lei, motiv pentru care ma declar foarte multumit.

Edited by zapyx2003, 05 January 2016 - 01:01.


#11
fender61

fender61

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 16.09.2009
Am luat acest tel. :HTC 626G saptamana trecuta....merge ok. dar nu puteam instala clash of clans pe el si am fost nevoit sa-l rootez:dupa instalarea root am putut instala si jocul si xmod(care ma ajuta in acest joc).Dupa rootare o sa va arate ca a gasit update(de fapt nu este update ci vechiul lui soft),nu updatati caci riscati sa blocati bios....

Edited by fender61, 05 January 2016 - 21:15.


#12
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View Postfender61, on 05 ianuarie 2016 - 21:09, said:

Am luat acest tel. :HTC 626G saptamana trecuta....merge ok. dar nu puteam instala clash of clans pe el si am fost nevoit sa-l rootez:dupa instalarea root am putut instala si jocul si xmod(care ma ajuta in acest joc).Dupa rootare o sa va arate ca a gasit update(de fapt nu este update ci vechiul lui soft),nu updatati caci riscati sa blocati bios....
Cum l-ai root-at?
Scuza-mi ignoranta dar ce este xmod?

#13
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
am niste intrebari pt cine are acest telefon:
a)RAM are 1 sau 2 gb.
b)are sau nu are radio.
pe diferite site-uri am vazut la  RAM ca apare" 1/2," iar la radio apare" to be confirmed".sint foarte derutat.
multumesc  anticipat.

#14
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View Postmisugaby, on 26 ianuarie 2016 - 22:34, said:

am niste intrebari pt cine are acest telefon:
a)RAM are 1 sau 2 gb.
b)are sau nu are radio.
pe diferite site-uri am vazut la  RAM ca apare" 1/2," iar la radio apare" to be confirmed".sint foarte derutat.
multumesc  anticipat.
Exista mai multe variante ale acestui telefon, atat cu 1 cat si cu 2 gb RAM.
a) Modelul comercializat de Vodafone are 2 gb de RAM.
B) maine ma uit la telefonul sotiei sa vad daca are radio. Parca era, nu sunt sigur...

#15
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
putin am gresit cind am cerut detalii despre telefon .pe mine ma intereseaza in mod special  htc desire   d626.banuiesc ca una din multele variante  a lui 626.

Edited by misugaby, 27 January 2016 - 15:50.


#16
zapyx2003

zapyx2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.03.2011

View Postmisugaby, on 27 ianuarie 2016 - 15:50, said:

putin am gresit cind am cerut detalii despre telefon .pe mine ma intereseaza in mod special  htc desire   d626.banuiesc ca una din multele variante  a lui 626.
HTC desire D 626 are doar 1 gb de RAM. Informatii privind existenta radioului nu am gasit nicaieri. In general vine cu android 4.4.4.
Nu stiu cum se misca modelul asta, sotia are o alta varianta de 626 LTE cu 2 gb RAM (si android 5.1). Asta din urma e decent la utilizare.
Nu cred sa fie diferente mari intre cele doua modele.
Desi nu pot spune ca sunt nemultumit de telefon, nu mi-as mai lua acest model de HTC inca o data, datorita dificultatii la o eventuala root-are.
Pe de alta parte, la aprox. 1000 lei la liber cred ca se pot gasi si variante mai bune decat HTC desire D626.
De exemplu: Xiaomi Note 2, Huawei P8 lite, Samsung J5, Asus Zenfone 2, Meizu M2 Note (daca te obisnuiesti cu interfata specifica meizu).

#17
misugaby

misugaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 02.03.2011
imi poate spune cineva unde pot sa vad citi gb de ram are telefonul?eu am desire 626q cu android 4.4.4 16 gb memorie interna.procesorul ar trebui sa fie 1.7 ghz,dar si asta asi vrea sa vad si nu stiu unde se poate vedea in telefon.

#18
dacotec

dacotec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,300
  • Înscris: 13.12.2007
Si eu am acelasi telefon, un HTC D626q de care sunt destul de multumit dar care are un Android 4,4 care ma enerveaza enorm!Nu am meniu in romana, pozele nu sunt neaparat cele mai bune, nici focalizare si nici culori dar se misca destul de rpede, bateria tine foarte bine si are un semnal foarte bun, atat pentru 4g cat si GSM.
In afara facturii nu gasesc insa nicaieri nicio specificatie legata de procesor, de unde stiu eu ca e ocat-core la1,7?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate