Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

REGULAMENTUL ARIEI "Astrologie si Paranormal" + SUGESTII

- - - - -
  • Please log in to reply
77 replies to this topic

#19
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Post_-_, on 26 octombrie 2015 - 20:54, said:

Initiativa la prima vedere pare laudabila, mai vedem.
Am mari dubii ca poate fi starpit naravul batjocurii, pentru ca astfel cei ce au real ceva de spus sa poata discuta liber.
De fapt am observat de mult timp aici si pe forumuri in general cum, dominatia celor ce nu au experiente extrasenzoriale, fie si religioase, ii fac pe cei ce le-au avut sau le au sa se retraga pana ce nu mai intervin deloc.
Mistoul, jignirile sunt la ele acasa.

Impartirea pe categorii e ok.
Sper sa moderezi cum se cuvine si totodata sa nu ajungi sa impui reguli tampite asa cum se mai intampla pe o arie Softpedia.
Bafta! De nu as regreta urarea!

Edited by altnume, 27 October 2015 - 14:21.


#20
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Au disparut comentariile lui Fifi impreuna cu contul ei. Imi pare rau. Ceea ce s-a intamplat este independent de mine. Vointa "celor de sus" pare a fi alta. In ceea ce ma priveste, pe aria de fata este in continuare binevenita.
Ii multumesc pentru implicare si ii urez sa gaseasca o cale de rezolvare!

View Postaltnume, on 27 octombrie 2015 - 14:16, said:

Initiativa la prima vedere pare laudabila, mai vedem.
Am mari dubii ca poate fi starpit naravul batjocurii, pentru ca astfel cei ce au real ceva de spus sa poata discuta liber.
De fapt am observat de mult timp aici si pe forumuri in general cum, dominatia celor ce nu au experiente extrasenzoriale, fie si religioase, ii fac pe cei ce le-au avut sau le au sa se retraga pana ce nu mai intervin deloc.
Mistoul, jignirile sunt la ele acasa.

Inevitabil, atunci cand opinia ta difera prea mult de a altora care constituie majoritatea, ajungi sa te confrunti cu astfel de neplaceri.
In limita timpului disponibil, voi incerca sa asigur o comunicare normala pe aceasta arie.

View Postaltnume, on 27 octombrie 2015 - 14:16, said:

Impartirea pe categorii e ok.
Sper sa moderezi cum se cuvine si totodata sa nu ajungi sa impui reguli tampite asa cum se mai intampla pe o arie Softpedia.
Bafta! De nu as regreta urarea!

Eu astept din partea voastra sa propuneti voi reguli specifice ariei ce sa atraga pe utilizatorii care au ceva de spus in domeniu si care sa o poata face fara a fi stingheriti de catre cei care se simt deranjanti de insusi faptul ca acest domeniu exista.
Orice regula va fi pentru protectia voastra si a domeniului, deci nu va sfiiti sa faceti propuneri!

Multumesc pentru urari!

Edited by _-_, 27 October 2015 - 15:35.


#21
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Intrucat tu cunosti regulamentul, cum apreciezi un asemenea raspuns (ma refer la ultima fraza, cea din finalul PS-ului)? Ca sa inteleg mai bine la ce ma pot astepta.
raspunsul 13, nu 14

Edited by altnume, 27 October 2015 - 16:28.


#22
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sunt muuulte de genul acesta - aproape in fiecare topic.
De ce crezi ca in proiectul de regulament al ariei am sugerat urmatoarele puncte si modalitate de interventie?

View Post_-_, on 26 octombrie 2015 - 20:54, said:

Sub nicio forma nu vor mai fi tolerate pe acest subforum:
- propaganda religioasa/ dezbaterile pe teme religioase (pentru aceasta exista aria Spiritualitate si Religie);
- topicurile/ posturile "la misto" sau care se potrivesc pe aria de Fun;
- replicile persiflante (zeflemismul), remarcile vulgare, jignirea directa sau indirecta a altor membri ai forumului;
- orice alta abatere grava de la Regulamentul general al forumului (atacul la persoana - chiar si ca raspuns la atacurile altora, inflamarea discutiilor etc.).
Subiectele si comentariile de aceasta natura vor fi eliminate fara explicatii (in anumite situatii se pot aplica si puncte de penalizare).

De aceea v-am propus, nu sa va bazati pe regulile stabilite de mine, ci sa propuneti voi regulile care va convin (atata vreme cat nu intra in contradictie cu regulamentul general al forumului), dar pe care sa va si obligati sa le respectati.

Edited by _-_, 27 October 2015 - 16:34.


#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Exista foarte multi initiati atipici pe diferite niveluri si tehnici initiatice (nu ma refer la maestrii intrucat aceia nu intra pe forumuri); despre initiati si initieri atipice (sa la zicem spirituale) unde se discuta?
Nu ca ar mai fi cine sa discute intrucat au fost "linsati" demult, dar mai stii, poate revin.
Acuma daca e ceva spiritual trece la spiritualitate si religie, numai ca aceste initieri produc fenomene extrasenzoriale in timpul initierii; in plus cei ce real ajung initiati pot la randul lor determina fenomene extrasenzoriale.

Edited by altnume, 27 October 2015 - 16:46.


#24
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
La "Teorii / Previziuni / Ipoteze", daca "initierea" se bazeaza pe teorii oricat de excentrice sau la "Paranormal" (care include in mod explicit si "magia", "evenimente si intamplari paranormale" etc.) daca initierea se bazeaza pe elemente practice/ aplicative.
Cam asa vad in acest moment o modalitate de a folosi impartirea actuala a ariei (impartire care actualmente nu este de prea mare ajutor).
Eu sunt inca in dubii cu privire la incadrarea medicinei alternative, alchimiei etc.
Sugerati si voi o impartire pe categorii cat mai utila! Argumentata, desigur...
(Nu sugerati modificarea organizarii actuale a ariei, deoarece nu am posibilitatea de a face astfel de modificari si foarte greu sunt acceptate. Doar sa gasim o incadrare cat mai potrivita a diverselor teme pe structura actuala).

Quote

Acuma daca e ceva spiritual trece la spiritualitate si religie, numai ca aceste initieri produc fenomene extrasenzoriale in timpul initierii; in plus cei ce real ajung initiati pot la randul lor determina fenomene extrasenzoriale.

Din aceasta cauza am oferit in "regulamentul ariei" urmatoarea completare:
"in masura in care nu reprezinta forme de cult sau practici institutionalizate care fac obiectul ariei Alte religii sau credinte si care au drept obiectiv declarat: eliberarea, mantuirea sau cum vreti sa-i spuneti".
In aria de fata ne ocupam strict de fenomenul in sine, neinteresandu-ne dezbatarea "valorii" religioase a fenomenului. (Tocmai am adaugat si aceasta completare.)

Edited by _-_, 27 October 2015 - 17:08.


#25
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
In nici un caz initierile atipice nu pot fi incadrate acolo; initierile atipice nu sunt previziuni, teorii, ipoteze, ele sunt ceva, hai sa zicem cum ar fi initierea in a te bucura cu posibilitatea ca cine primeste si asupra caruia are efect initierea, sa poata face pe altii (sau pe el insusi) sa traiasca fenomenul bucuriei cand vor ei, la comanda si sa poata initia pe altii (e poate deplasata comparatia dar nu am acuma alta mai buna; ma si grabesc).

Edited by altnume, 27 October 2015 - 17:07.


#26
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Pai in alta parte unde? Ca la "Astrologie" nu se potriveste, la "Parapsihologie" nu se potriveste, la "Dezbateri (ce Par Anormale)" iarasi nu se potriveste, deoarece sectiunea se refera in mod explicit la "Orice alte discutii related (ex. OZN - mit sau realitate) ce nu merg in ariile de specialitate".
Prin excludere mai ramane alt loc?

LE:
Deoarece nu dadea prea bine locul unde incadrasem aseara formele de medicina alternativa le-am reincadrat pe "Dezbateri (ce Par Anormale)", impreuna cu alchimia.
Mai astept si alte sugestii de modificari/ adaugare a unor elemente noi.

Edited by _-_, 27 October 2015 - 17:46.


#27
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
1 - Intrucat la Paranormal apare Samanism si etc, cred ca se pot incadra acolo si poate nu ar strica ceva de genul "Samaism si alte tipuri de initieri."
De exemplu Munay Ki e o initiere si o tehnica samanica.
Genul "Calatoria" e o initiere si o tehnica de psihosinteza.
Mai sunt initieri de genul: acesta
Sunt felurite initieri si tipuri de initieri pe care cei ce le cunosc le-ar fi oferit intru dialog si chiar intru a fi experimentate daca pe forum nu ar fi fost o asa mare batjocura referitor la ceea ce nu se cunoaste de catre publicul larg..

2 - Nu inteleg ce rost mai are categoria Parapsihologie daca se cere o abordare stiintifica.
Care stiinta?
Parapsihologica?
Eu nu am auzit de o asemenea stiinta.

PARAPSIHOLOGÍE s. f. Ramură a psihologiei care studiază fenomenele psihice paranormale (percepția extrasenzorială, telepatia etc.) care nu sunt încă explicate științific; metapsihologie. – Din fr. parapsychologie.
Sursa: DEX '09 (2009)
Nu stiu, zic, e posibil ca psihosinteza sa mearga la parapsihologie daca nu ar fi o arie "asa de stiintifica"!!!
Asta seamana cu nastrusnica tichie aristrocratica realizata prin transformarea psihologiei si filozofiei in arii academice asa cum nu mai exista vreo arie undeva sau pe un alt forum.

View Post_-_, on 27 octombrie 2015 - 16:57, said:

Eu sunt inca in dubii cu privire la incadrarea medicinei alternative, alchimiei etc.
Nu se incadreaza la nici o categorie; daca vrei o introduci si tu undeva sa fie.
Medicina holistica chiar e de incadrat undeva; nu stiu daca la "Medicina" pe forum e vreo categorie in acest sens.

Edited by altnume, 27 October 2015 - 20:39.


#28
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Da, la Paranormal se potriveste.

Vrei sa spui "daca se cere" o abordare stiintifica (ai editat postul).
Deoarece parapsihologia utilizeaza o metodologie stiintifica de cercetare, se poate folosi de mijloace tehnice, formuleaza ipoteze pe care le verifica etc.
De exemplu, una este sa analizezi "dansul extactic" din perspectiva parapsihologica (sa zicem, analiza relatiei dintre ritmul muzicii si patternurile cerebrale) si alta este sa-l analizezi din perspectiva mitului samanic (sa zicem modul de invocare a si posedare de catre spiritul animalului totem).

DEX-ul nu are nicio relevanta aici. Aia este opinia unui lexicograf.
Parapsihologia este considerata de unii stiinta (deoarece indeplineste toate criteriile necesare pentru a putea fi considerata o stiinta), iar de catre altii pseudo-stiinta (datorita obiectului de cercetare care nu este recunoscut de catre stiinta mainstream).
"Parapsychology is the scientific study of interactions between living organisms and their external environment that seem to transcend the known physical laws of nature."
Sursa: http://www.rhine.org...psychology.html
"Parapsychology is a pseudoscience concerned with the investigation of paranormal and psychic phenomena which includes telepathy, precognition, clairvoyance, psychokinesis, near-death experiences, reincarnation, apparitional experiences, and other paranormal claims."
Surse:
https://en.wikipedia.../Parapsychology
https://ro.wikipedia.../Parapsihologie

Edited by _-_, 27 October 2015 - 20:34.


#29
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View Post_-_, on 27 octombrie 2015 - 20:39, said:

Deoarece parapsihologia utilizeaza o metodologie stiintifica de cercetare, se poate folosi de mijloace tehnice, formuleaza ipoteze pe care le verifica etc.
La o asemenea abordare eu nu voi participa, clar, e acelasi macel ca la stiinte sociale punct

#30
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Atunci poti posta pe aria de Paranormal.
Tematica este comuna, doar abordarea difera Posted Image

Totusi nu ma astept sa se respecte aceasta incadrare. Ar fi cam imposibil. De aceea va trebui definita mai clar tematica fiecareia dintre cele doua subarii, in asa fel incat sa nu existe suprapuneri.
Deocamdata sunt topicuri de acelasi tip si intr-o arie si in cealalta...

De aceea am cerut sugestii din partea voastra: ca sa gasim impreuna organizarea optima pe structura actuala.

Edited by _-_, 27 October 2015 - 21:18.


#31
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Asta cu abordarea stiintifica e ideea ta?

#32
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Post_-_, on 27 octombrie 2015 - 16:57, said:

am oferit in "regulamentul ariei" urmatoarea completare:
"in masura in care nu reprezinta forme de cult sau practici institutionalizate care fac obiectul ariei Alte religii sau credinte si care au drept obiectiv declarat: eliberarea, mantuirea sau cum vreti sa-i spuneti".
In aria de fata ne ocupam strict de fenomenul in sine, neinteresandu-ne dezbatarea "valorii" religioase a fenomenului. (Tocmai am adaugat si aceasta completare.)
Sint un posedat si ma tratez cu rugaciuni.
Unde sa postez?Posted Image

View Postaltnume, on 27 octombrie 2015 - 21:18, said:

Asta cu abordarea stiintifica e ideea ta?
Probabil se refera si la stiinte oculte si mai departe, abordarea stiintifica a stiintelor oculte.

Edited by barbu78, 27 October 2015 - 21:30.


#33
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View Postaltnume, on 27 octombrie 2015 - 21:18, said:

Asta cu abordarea stiintifica e ideea ta?

Deci avem doua subarii cu o suprapunere tematica:
- "Paranormal" - care in mod explicit se refera inclusiv la "evenimente si intamplari paranormale"
si
- "Parapsihologie" - care se refera in mod explicit la "Telepatie, clarviziune, reincarnare etc." care tin tot de paranormal.
De aceea, am propus o distinctie la nivel de abordare care in cel de-al doilea caz ar trebui sa fie stiintifica.

Am inlocuit formularea "In aceasta subarie nu este acceptata decat abordarea stiintifica a fenomenelor parapsihologice" prin "In aceasta subarie este preferabila abordarea stiintifica a fenomenelor parapsihologice". Asa suna mai bine?

View Postbarbu78, on 27 octombrie 2015 - 21:24, said:

Sint un posedat si ma tratez cu rugaciuni.
Unde sa postez?Posted Image

Depinde pe ce pui accent Posted Image
Daca pui accentul pe fenomenul posedarii (de catre un demon, duh, spirit etc.), atunci la "Paranormal".
Daca pui accentul pe valoarea rugaciunii din perspectiva mantuirii sufletului si a trupului (care este o extensie a sufletului), atunci pe aria de Religie.
Daca pui accentul pe tulburarea de personalitate in sine si pe efectul psihologic al rugaciunii, atunci pe aria de Psihologie (care este incadrata pe forum la "Stiinte sociale").
Daca pui accent pe valoarea terapeutica a starii de constiinta modificata specifica rugaciunii, atunci pe aria de "Parapsihologie".

Edited by _-_, 27 October 2015 - 21:35.


#34
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Multam! M-am linistit, pentru ca sint destui para. Si totusi, lipseste parareligie...

Edited by _-_, 27 October 2015 - 21:50.
Eliminare citat. Se recomanda sa nu se citeze (integral) ultimul comentariu.


#35
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Dar "samaismul etc." e cuprins la vrajitorie!!!

Asta e imposibila, arunca o umbra de sarlatanie asupra initierilor despre care scriam.
Vrajitoria actualmente, printr-o conjunctura nefericita, e asociata cu ceea ce apare la tv. gen mama nu st'u care, ....
Fa un bine umanitatii forumistice si aseazale respectabil!
____________________________________________________

La medicina e o categorie "Homeopatie si tratamente alternative".

Edited by altnume, 27 October 2015 - 22:06.


#36
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Samanismul se imbina intotdeauna cu diverse procedee magice. Vrajitoria este o forma de magie sacra, ce este diferita de magia profana (folosita de iluzionisti sau de catre sarlatani).
Termenul se mai utilizeaza in sens "profan" si ca locutiune verbala in constructii de genul: "a se simti vrajit de ceva" (care iti place in mod deosebit).
Cu siguranta ai auzit atat de vrajitori "rai" cat si de "vrajitori" buni.
Vraja se mai asociaza cu cantecul/ incantatia sacra, iar dezvrajirea cu descantecul (cum ar fi cel pentru deochi).
Deci nu este nimic in neregula relativ la asocierea acestor termeni.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate